Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Grupa – medie „Ghioceii”


Domeniul de activitate – Sănătate și motricitate
Dimensiunile – Educație fizică
Tema proiectului – Sfârșit de iarnă
Subtema – Corpul meu
Tema zilei – Distracție sportivă „ Iarna isteață să ne
distrăm sănătos ne învață”
Competențe specifice:
CP3 (EPS)Determinarea și respectarea regulilor de securitate, dând
dovadă de înțelegere și interes.
CP2(EF) Manifestarea calităților motrice în diverse activități, dând
dovadă de independență și perseverență.
Unități de competență:
UC 3.1.(EPS) Recunoașterea comportamentelor sănătoase și de risc.
UC 1.3. (EF) Demonstrarea acțiunilor motrice utilitar-aplicative :
aruncări, prinderi, târâri, urcări, coborâri, mers cu pas încrucișat,
sărituri.
UC 2.3.(EF) Demonstrarea rezistenței în cadrul exercițiilor fizice,
jocurilor, ștafetelor și parcursurilor exersate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La finele activității copii vor fi capabili să:
Cognitive:
OOC1. Să demonstreze cunoașterea regulilor de siguranță în timpul
jocurilor mobile și ștafetelor;
OOC 2. Să utilizeze în timpul jocurilor diferite obiecte;
Psihomotorii:
OOPM 3. Să îndeplinească mișcări fizice fără sprijin;
OOPM 4 Să interpreteze expresiv salutul;
Socio-afective:
OOSA 5. Să manifeste în timpul activității atitudinide cooperare.
OOSA 6. Să dea dovadă de spirit de echipă.
Strategii didactice:
Metode didactice: Salutul.Explicație, Demonstrare, Exercițiul, Joc.
Mijloace de învățământ: Echipament sportiv, Saltele, Costume sport,
Tamburină, fluier, ecusoane,mingi mari,mingi mici, conuri, bulgări
mari,mici,
Formele de organizare: Frontal, individual, în perechi, în echpă.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru educața timpurie, RM 2019;
2. Standardele de Învățare și dezvoltare pentru copilul de la
naștere până la 7 ani, RM 2019;
3. Repere metodologice privind organizarea procesului educațional
în instituțiile de educație timpurie în anul de studii 2022-2023.
4. Straliuc Nina Educația fizică în grădiniță 3-5 ani
5. Revista „Grădinița modernă”

DEMERSUL DIDACTIC
Strategii didactice
Etapel
Me
e Conținutul activității Evaluare
tode și Materiale Forma de
activit Obicti
tehnici didactice organizar
ății ve
didactice e

Evocar Pentru o bună desfăşurare a Materiale Front Corectare


ea activităţii, se vor lua pentru al a ținutei
următoarele măsuri: fiecare
- aerisirea sălii de grupă copil
- pregătirea materialului
didactic, sportiv
Întîlnirea de dimineață-
prezentarea
Lucia ,Salutul I echipă:
- Salutare, bun găsit,
- Voiniceii au venit!
- Hai, ieșiți toți la Se insistă
mișcare OOPM asupra
- Să-avem sănătate 4 Salutul Ecusoane Frontal emitării
mare și
- Azi aici ne-am adunat, executării
nu la vorbă, nici la mișcărilo
sfat, r
- Vă invităm la distrat
Matei R ,Salutul II
echipă:
- Salutare, bun găsit,
- Haiduceii au venit!
- Suntem harnici și
isteți, și mereu
descurcăreți.
- Ne place să ne distrăm
și la final să câștigăm.
Pregătirea
organismului pentru
efort:
Mergem obișnuit recitând
motto-ul activității : OOPM
„E dator și mic și mare 3 Exercițiu Frontal
OOSA Tranziție
Ca să facă înviorare 5
Ca mai mulți ani să
trăiască
Reflec Iar cei mici voinici să
ția crească!”
„Unu-doi” mergem în
lanț imitând următoarele
mișcări:
- Merg soldații –n
pas vioi, tot la fel
mergem și noi, 1-
2, 1-2( se imită
mersul soldatului)
- Pot să fiu un uriaș,
pasul meu are doi
pași, 1-2, 1-2( se
imită mersul
uriașului)
- Pot să fiu și un
pitic și să merg cu
pasul mic, 1-2, 1-2
( se imită mersul
piticului)
- Moșul merge
încetișor, că-i
bătrân și toate-l
dor, 1-2, 1-2 ( se
imită mersul
moșului)
- Iar ștrengarul face
salturi de pe un
picior pe altul, 1-2,
1-2 ( se execută
sărituri de pe un
picir pe altul)
Copiii revin la 2
coloane( 2 echipe)
Principalele reguli:
Participanții își așteaptă
coechiperii la linia de
start, sunt atenți și
execută corect sarcinile,
respectând
consecutivitatea,

Realiza
rea
Proba I
sensul „Adunăm bulgării”
ui Alergare printre popice
cu coșul în mână, vor lua
Popice Se insistă
de jos din cerc câte un 2 coșuri Individua asupra
bulgăre, îl pun în coș, vor OOPM Bulgări l, în executării
3 Executare mici echipă corecte
înconjura cercul și OOSA 2 cercuri
aleargă înapoi, transmit 5
coșulețul următorului OOC 2
OOSA
copil, după care jucătorul 6.
se aranjează la coada
coloanei.
Proba II
„Plimbarea bulgărului
Popice,
uriaș” 2 mingi Individua
Fiecare conducător al OOPM
mari l, în Se insistă
3
echipei primește câte o OOSA
Executare echipă asupra
executării
minge mare( bulgărele 5
OOC 2 corecte
uriaș), care este OOSA Aplauze
rostogolit până la final și 6.
înapoi la linia de pornire,
o transmite următorului
jucător, iar el merge la
coada coloanei.
Proba III
Construm Căsuța
fermecată
Copii vor porni de la linia Figuri
geometric Individua
de start, vor așeza un
OOSA e l, în
element al casei, vor 6. Executare decupate, echipă
alerga înapoi, vor atinge
următorul jucător și vor
merge la coada coloanei.
Joc distractiv„Am o
căsuță mică Așa și așa”
Copiii interpretează melodia
și la auzul cuvintelor „Asa si
asa” imită mișcările care se OOPM Exercițiu Boxă Individua
3 Tranziție l
referă la căsuță (ridicarea
brațului și arătarea unei
mărimi mici cu degetul
arătător și mare), fum
(mișcarea brațului în sus în
sens circular), bătaie ușă
(imitarea ciocănitului în ușă
cu pumnul strîns) sau Se insistă
lustruire de pantofi (aplecare asupra
către talpa piciorului și executării
imitarea lustruirii pantofului corecte
cu peria).
Ulterior ritmul crește și copiii
imită mișcările și mai rapid.
Pentru copiii mai mici se
poate din setările videoului
de redat melodia cu o viteză
redusă (0,75)
Am o casuta mica, asa si asa
Si fumul se ridica, asa si asa
Eu bat la usa casei, asa si asa
Si-mi lustruiesc pantofii, asa
si asa..
Tine pasul, acceleram,
Atentiuneeee, acceleram….
Proba IV
l
Mers pe palme și
genunchi, coordonând Individua
mișcările mâinilor cu ale OOPM l, în
3 Executare Covorașe echipă
picioaelor până la căsuță, OOSA
înconjutăm căsuța alerga 5
înapoi, vor atinge OOC 2
OOSA
următorul jucător și vor 6.
merge la coada coloanei.
Proba V
Sărituri din cerc în cerc, OOPM
6 cercuri
vor alerga înapoi, vor 3
atinge următorul jucător OOSA
5 Executare Individua
și vor merge la coada OOC 2 l, în
coloanei OOSA echipă
Joc distractiv„Pune 6.
OOPM Joc Individua
mînuța aici” 3 distractiv Boxă l

Extind . Totalurile Aprecier


erea i
concursului„Srarturi Emoticoa verbale,
Evaluarea
vesele” de către membrii Emoticoan ne, Stimular
juriului. e, diplome diplome e cu
surprize
Se oferă copiilor mențiuni

S-ar putea să vă placă și