Sunteți pe pagina 1din 17

Proiect didactic

Disciplina: Matematica
Clasa: I „B”
Data: 07. 12. 2020
Învățător: Dimitriu Irina

Subiectul: Exerciții
și probleme cu cele două
operații aritmetice studiate- adunare și scădere.
Data: 30 11 2022
Clasa: I „B”
Disciplina: Matematica
Modulul 3: Boboceii prind aripi. Adunarea și scăderea numerelor naturale până la 10.
Subiectul: Exerciții și probleme cu cele două operații aritmetice studiate- adunare și scădere.
Unitați de competenta.

3.3. Aplicarea operațiilor de adunare, scădere și a proprietăților acestora pentru: compunerea și descompunerea numerelor naturale 0-10;
aflarea unor numere necunoscute în exerciții, șiruri date;

3.4. Rezolvarea problemelor simple de adunare și scădere, cu sprijin în obiecte/desene, prin exercițiu.

Obiective operaționale

O1- să rezolve oral exerciții de aflare a sumei și a diferenței, utilizând numerele 0-10;

O2- să afle termenul necunoscut dintr-o operație dată;

O3-să aplice algoritmul de descompunere a numerelor în schimb de bani;

O4- să utilizeze terminologia aferentă noțiunii de problemă în situații de învățare;

O5-să creeze probleme de adunare și scădere în baza imaginilor și schemelor date

Strategii didactice:
a) forme: frontal, frontal-individual, individual, în perechi.
b) metode, tehnici și procedee: explicația, exercițiul, jocul didactic, probleme-ghicitori, lanțul matematic.
c) mijloace: manualul, caiete, fișe de lucru, imagini decupate, planșe demonstrative, mijloace TIC.
Referințe bibliografice:
• Curriculum național. Învățământ primar. Chișinău, 2018;
• Manual pentru clasa I, Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi, Prut Internațional, 2018;
• Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău, 2018;
• Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar, clasele I-IV. Chișinău, 2019.
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

Momentele Ob. Elemente de conținul tʹ Strategii didactice


lecției Forme Metode Mijloace Evalua-
re
Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări a lecției. Frontal Conversa Aprecie
Evocare Pregătirea manualului didactic necesar. ția Fișe ri
verbale
Salutul zilei.
Salutul matematic.
Noi la unu zicem sus
Matematica începe, Explica-
Rechizitele-s pe bancă. ția
Și la lecție purcedem
1, 2, 3, 4, 5,
Ne așezăm cuminți.

Fulgul Nr.1 Completează cu numere potrivite.

Planșe
demon-
strative

Caiete
Frontal- Aprecie
individ ri
ual Exerciți- verbale
ul
Realizarea
sensului
Fișe de
lucru

Fulgul Nr. 2 Lanțul de numere.

Trei plus trei este egal cu șase;


Trei mărit cu trei este egal cu șase;
Suma numerelor trei și trei este șase; Frontal- Lanțul
Primul termen este trei și al doilea trei. Suma este șase; indivi- matema- Manual
Trei mărit cu el însuși va fi șase; ual tic
Dacă-l măresc pe trei cu trei, atunci obțin șase.

Fulgul Nr. 3 Completăm tabelele. Fișe, Aprecie


imagini ri
verbale

Indepen
dent Exerciți- Aprecie
ul ri
verbale

Fulgul Nr. 4 Ghicitori/probleme matematice.

5 + 2 = 7 pisoi 3 + 3 = 6 flori Ghicitori


matemati
ce Manual
Frontal Caiete

5 + 2 = 7 ouă 9 - 1 = 8 berze

Fulgul Nr. 5 Să rezolvăm probleme! Fișe


Într-un coș sunt 7 și 2 . Câte mere sunt în total în
coș?
Despre ce este problema? (Problema este despre mere verzi și
mere roșii)
Cunoaștem câte mere verzi sunt? (Da, sunt 7 mere). Aprecie
Dar cunoaștem câte mere roșii sunt? (Da, sunt 2 mere roșii). Explica- ri
Care este întrebarea problemei? (Câte mere sunt în total în coș?) Frontal- ția verbale
Care sunt cuvintele cheie ale problemei? (Mere verzi și mere indivi-
roșii). dual Expune-
Dacă cunoaștem câte mere verzi și câte roșii sunt, cum putem rea
rezolva problema? (Adunând numărul de mere verzi cu numărul
de mere roșii).
Condiția problemei Întrebarea problemei
Într-un coș sunt 7 mere verzi și Câte mere sunt în total în
2 mere roșii. coș? Proble- Imagini
Schema problemei Rezolvarea problemei me decupate
Mere v. ... 7 ? m. R-re:
Mere r. ... 2 7 + 2 = 9( m.)
Planșe
Răspunsul problemei Cadrane-
R. : 9 m. le Aprecie
ri
Fulgul Nr. 6 Careu matematic. verbale

Indivi-
dual

Imagini

Careu
matema-
tic
Aprecie
ri
Fulgul Nr. 7 Activitate în perechi-Problema 2 verbale
Nina avea 7 lalele. I-a dat mamei 3 lalele.
Câte lalele i-au rămas? Fișe
(Se analizează problema completându-se tabelul/cadranele.)

(Se verifică corectitudinea rezolvării problemelor, afișându-se la În Proble-


tablă schema, rezolvarea și răspunsul). perechi me

Fulgul Nr. 8 Compunem probleme după:

Aprecie
ri
Fișe de verbale
lucru

Asalt de
idei

Reflecția
Fulgul Nr. 9 Labirint

Fișe de
lucru
Indepen
dent

Labirint

Jocul
Fulgul Nr. 10 Să generalizăm! didactic
Elevii primesc o fișă de lucru.
Stichere

Extensia Exerciți- Aprecie


ul ri
verbale
În
perechi

Ați fost harnici!


Corect ați calculat!
Pe fulgi i-ați ajutat! Conversa
BRAVO ați meritat! Frontal ția
Se fac aprecieri verbale, încurajări conform semaforului. Elevii
se autoapreciază. Se oferă elevilor câte un sticher- fulg.

Tema pentru acasă- Ex.2, pag. 56.

S-ar putea să vă placă și