Sunteți pe pagina 1din 8

rnelia Vîju

Bun venit pe blogul meu!

Proiect didactic, „Peisaj de primavară”


Unitatea de învăţământ:
Data:
Propunător:
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educaţie plastică
Unitatea de învăţare: Compoziţia echilibrată a spaţiului plastic
Tema plastică : Punctul ca element de limbaj plastic
Subiectul lecţiei: „Peisaj de primavară”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Obiective de referinţă:
4.2- să compună un spaţiu plastic folosind elementele de limbaj şi amestecurile
studiate

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1- să exemplifice schimbările care au loc în anotimpul primăvara , pe baza propriei
experienţe de cunoaştere ;
O2- să realizeze o compoziţie plastică folosind punctul ca element de limbaj plastic
O3- să evalueze obiectiv lucrările proprii şi pe cele ale colegilor cu ajutorul criteriilor
de evaluare stabilite .
Motrice:
O4- să folosească materialele de lucru corespunzător ;
Afective:
O5-să participe cu plăcere şi interes la activitate în vederea dezvoltării gustului estetic
şi a receptivităţii plastice;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia,


exercitiul , jocul didactic.
Forme de organizare: frontal şi individual
Mijloace didactice: CD”Anotimpurile”- Vivaldi , coli de desen, pensule, acuarele,
şerveţele, vase cu apă, diplome;
Resurse temporale : 45 minute
Resurse umane: 16 elevi
Resurse bibliografice
-Stan L., Stan I, Dorobanţu G., Ghiţă E., „Educaţie plastică”-ghid privind
proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare- învăţare- evaluare,
cls. I–IV, Editura Aramis, 2002
- „ Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Educaţie plastică, Bucureşti, 2003
-site: http.didactic.ro

Demersul didactic

N Etapele O Activitate Activitatea Metod Mijloace Form Evalu


r. lecţiei b. a elevilor e şi didactice a de are
c o propunăt proced organ
rt p oarei ee izare
.
Momen Stabilesc Elevii îşi Conver acuarele, frontal Obser
1. t ordinea şi pregătesc saţia pensule, vaţia
Organi disciplina, materialele: planşe, sistem
zatoric verific acuarele, vase cu apă atică
dacă toţi pensule, vase cu şerveţele
1 minut elevii au apă, planşe,
tot ce le şerveţele.
este
necesar
pentru
buna
desfăşurar
e a
activităţii.

Captar Port o Elevii sunt Conver cd-player cu Fronta Obser


2. ea discuţie atenţi, răspund saţia melodia ,,Anot l vaţia
atenţiei O cu elevii şi menţionează impurile” a lui sistem
1 despre semnele Explica Vivaldi atică
5 anotimpul primăverii, ţia
minute în care ne explozia de
aflăm – verde şi faptul
primavara că au înflorit
- semnele minunat, în
sosirii culori vii,
primăverii florile de
, primăvară:
frumuseţe liliacul,
a naturii narcisele,
trezite la lalelele etc.
viaţă , Ascultă cu
activităţile atenţie muzica
oamenilor care se aude în
Voi fundal.
conduce
discuţia
spre
evidenţier
ea
multitudin
ii de
culori
specifice
acestui
anotimp.
Pornesc c
d-player-
ul şi îi
invit să
asculte
melodia ,,
Anotimpu
rile”, a lui
Vivaldi. Îi
întreb ce
le
sugerează
această
muzică,
cum ar
reda ei
într-o
pictură
imaginile
sugerate
de
muzica,
pe care le-
am oferit-
o spre
ascultare.

Anunţa Anunţ Elevii ascultă Conver Fronta Obser


3. rea elevii că cu atenţie şi îşi saţia l vaţia
temei şi vor trebui exprimă sitema
a să obţină, încântarea cu Explica tică
obiectiv în aceasta privire la ţia
elor oră de subiectul pe
operaţi educaţie care îl vor
onale plastică, o realiza.
compoziţi
1 minut e plastică
echilibrată
, cu
subiectul
“Peisaj
de
primăvar
ă”
(dau
indicaţii
metodice
specifice
temei)
Dirijare Voi
4. a demonstra Aprec
învăţări O elevilor Elevii urmăresc Conver Fronta ieri
i 2 modul de cu atenţie saţia l verbal
utilizare indicaţiile şi Acuarele e
al demonstraţia Explica Pensule
25 O punctului propunătoarei. ţia Planşe albe
minute 4 în Vase cu apă
compoziţi Demon Şerveţele
a plastică. straţia
Le cd-player-ul cu Încura
reamintes muzica lui jarea
c ce este Vivaldi
O punctul şi
5 cum pot fi
punctele :
Punctul
este urma
obţinută
prin
atingerea
instrumen
tului de
scris pe
un suport
– cretă pe
tablă,
creion pe
foaie etc.
Punctele
pot fi de Indivi
diferite dual Obser
mărimi şi Exerciţ vaţia
forme Elevii iul sistem
( rotundă, realizează lucră atică
triunghiul rile pe fondul
ară, muzical oferit
pătrată, de cântecul
romb, despre
steluţă primăvară: „An
ş.a.) şi otimpurile” de
culori. Du Vivaldi.
pă modul
în care le
grupăm,
ele pot
sugera
ordine/
dezordine,
aglomerar
e/ aerare.
Voi
conduce
apoi
discuţia
spre
existenţa
culorilor
în natură ,
cu
exemple
pentru
fiecare :
- albastru
dechis –
cerul ;
- galben –
soarele ;
- verde –
iarba ;
-alb ,
roz –
florile
pomilor
-cafeniu –
trunchiul
copacilor
;
- roşu ,
galben ,
albastru –
florile de
câmp;
Solicit
elevilor
începerea
lucrului,
le urez
spor la
lucru şi îi
urmăresc
îndeaproa
pe, dând
indicaţii
individual
e şi
sugestii,
acolo
unde este
nevoie.

Fixarea 1-Ce temă Elevii vor


5. cunoşti am răspunde astfel:
nţelor şi realizat 1-Peisaj de Conver Aprec
realizar noi astăzi primăvară saţia Fronta ieri
ea feed- la ora de l verbal
back- educaţie 2- punctul e
ului plastică?
2- Ce 3.de a realiza o
2 element compoziţie
minute de limbaj plastică
plastic am armonioasă,
folosit? echilibrată
3-Ce rol a
avut
acesta în
lucrările
voastre ?
Evaluar După ce Elevii- Conver Lucrările Fronta Aprec
6. ea vor cumpărători vo saţia elevilor l ieri
activită O termina r veni, pe rand, verbal
ţii 3 elevii de la panou şi vor Expune Panoul de e
pictat, alege câte un rea expunere al
10 strâng desen, vor lucrărilor
minute toate argumenta
lucrările alegerea
şi le voi (privind
expune la corectitudinea ,
panou, în aspectul Diplome
faţa estetic , Explica
clasei. acuratetea) şi, ţia Aplau
Analiza de asemenea, ze
lucrărilor vor alege şi un Jocul
o vom desen pe care-l
face consideră
printr-un nereuşit şi pe
joc care nu l-ar
intitulat:,, cumpăra,
La argumentându-
magazin” şi alegerea.
. Lucrările
Un elev selectate vor fi
va fi aplaudate.
denumit a Toate lucrările
fi elvilor vor
vânzătorul primi diplome.
, iar
ceilalţi
elevi care
vor veni
să aleagă
lucrările,
vor fi
consideraţ
i, pe rând,
cumpărăto
ri.
Le voi
cere elevil
or-
cumpărăt
ori să
aleagă o
lucrare, ap
reciind
astfel
lucrarea
după
criteriile
cunoscute
din
activităţi
anterioare
.
A
realizat
elementel
e specifice
compoziţi
ei ?
 A folosit
culorile
indicate
temei?
 A folosit
nuanţele
culorilor
sugerate
de
primăvară
?
 Compoz
iţia este
echilibrat
ă ,
atrăgătoa
re ,
originală
?
La sfârşit
voi ,,cump
ăra”şi eu
un desen,
pe care-l
voi
considera
reuşit şi,
de
asemenea,
unul care
nu a
respectat
cerinţele
temei.
Încheie Voi face Elevii ascultă Conver
rea aprecieri cu atenţie. saţi
activită generale
ţii asupra
modului
1 minut de lucru al
elevilor şi
asupra
modului
de
evaluare a
lucrărilor.
Voi
încuraja
elevii care
nu s-au
evidenţiat
la
activitate.

S-ar putea să vă placă și