Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea școlară: Grădinița de Artă, Baia-Mare


Grupa: Grupa mijlocie B
Cadru didactic: Costin Alexandra-Lorena
Tema anuală : Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Subtema: „În lumea artelor” – instrumente muzicale
Tema zilei: „Hai cu toții la concert”
Tipul activităţii: consolidare
Forma de realizare : activitate integrată
Scopul activităţii: consolidarea unor deprinderi practice, a numerației în limitele 1-5 și a
asocierii cantității la număr.
Obiective operaţionale:
DȘ.: activitate matematică
- să recunoască cifrele în limitele 1-5;
- să asocieze corect cantitatea la număr;
DOS: activitate practică
- să realizeze instrumente și jucării muzicale folosind tehnici cunoscute
- să coopereze pentru realizarea unei sarcini.
Sarcini didactice pentru centrele de interes:
Artă: - să realizeze măștile de animale, utilizând tehnici cunoscute;
Bibliotecă: - să confecționeze „Enciclopedia de muzică”
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul
didactic, brainstormingul, turul galeriei.
Mijloace de învăţământ: creioane colorate, hârtie creponată, carton colorat, foarfece, lipici,
șabloane pentru măști, note muzicale de diferite mărimi și culori, tablă flipchart, marker,
portativ, gumă de lipit, sticle de plastic, conserve, diferite cutii și ambalaje din plastic și
carton, elastice de gumă, crenguțe, sârmă, nasturi, carton, clopoței, boabe de fasole și
porumb, pietricele, cheițe de conserve, acuarele, pensule etc.
Forme de organizare: frontal , pe grupuri , individual
Bibliografie:
„Curriculum pentru învățământul preșcolar, 3-6/7 ani”, MECT 2008
„Laborator preșcolar”, Pais-Lăzărescu M., Ezechil L., ed. V&I Integral, București 2011
Surse online: www.didactic.ro; www.educatieinmures.ro
Scenariul activității

Activitatea va debuta cu Întâlnirea de Dimineață. Primul moment al activității îl


constituie salutul, ce va fi realizat circular, fiecare copil salutându-și colegul din stânga sa,
folosind formula „Bună dimineața,...!”. După realizarea salutului, se trece la prezență,
moment în care copiii își vor plasa pe tabla magnetică fotografiile. Pentru calendarul naturii,
se folosesc jetoane reprezentând diferite fenomene ale naturii, amplasate pe un panou de
plută, în dreptul zilelor săptămânii. Întâlnirea de Dimineață se va încheia cu noutatea zilei. În
această etapă a activității, educatoarea le expune copiilor povestea „Concertul din pădure”
(Anexa 1). În acest fel, se face introducerea în tema zilei, pornind de la ideea că preșcolarii
grupei mijlocii vor ajuta animalele din poveste la organizarea concertului. Astfel,
educatoarea va împărți copiii în două grupuri, pentru a realiza sarcinile la centrele de
interes. La centrul Artă, copiii vor realiza măști de animale (Anexa 2), prin diferite tehnici
(colorare, rupere, mototolire, lipire) însușite anterior. La centrul Bibliotecă, ei vor crea
„Enciclopedia de muzică”. În timp ce copiii realizează sarcinile, educatoarea va oferi sprijin și
explicații suplimentare acolo unde este nevoie. Aceasta va avea, de asemenea, grijă ca
fiecare copil să treacă pe la ambele centre de interes deschise.
După finalizarea sarcinilor de la centre, copiii revin în semicerc, iar povestea începută
la Întâlnirea de Dimineață continuă. Acum, că toți copiii au măști și pot face parte din
orchestra animalelor din pădure, acestea din urmă întâmpină o altă problemă - au rămas
fără instrumente muzicale. Revine în sarcina copiilor ca orchestra să beneficieze de
instrumente. Așadar, pentru activitatea practică din cadrul Domeniului Om și Societate,
copiii vor realiza instrumente și jucării muzicale, din diferite materiale: conserve, baloane,
elastice de gumă, sticle de plastic, boabe de fasole și de porumb, orez, paste, acuarele.
Odată finalizate instrumentele, copiii mai au de realizat o ultimă sarcină pentru ca
orchestra să își poată începe concertul – realizarea portativului cu note muzicale. Acesta va
fi realizat sub forma unei activități matematice. Pe foaia albă a unei table flipchart va fi
desenat un portativ, cu linii de diferite culori, căruia îi lipsesc notele. La începutul fiecărui
rând din portativ, se află câte o cifră, de la 1-5. Într-un coș, copiii au puse la dispoziție mai
multe note muzicale decupate din carton colorat. Împreună cu educatoarea, ei vor așeza pe
fiecare rând atâtea note câte le arată cifra, de aceeași culoare cu rândul pe care sunt
așezate (de exemplu, cinci note muzicale roșii).
Activitatea se va încheia cu vizita unui elev al Liceului de Artă, care va organiza,
împreună cu copiii, concertul mult așteptat. El va cânta la orgă, iar copiii vor folosi
instrumentele tocmai create și vor purta măștile de animale pe care le-au confecționat la
Artă.
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente Strategii didactice Evaluare
didactice Conţinutul ştiinţific (instrumente
Metode, Mijloace de şi indicatori)
procedee învăţământ

Moment Asigurarea unui climat psiho-pedagogic - - -


adecvat; amenajarea spațiului educativ;
organizatoric
pregătirea materialelor didactice

Captarea Se va realiza în cadrul Întâlnirii de Dimineață, Conversația - Observarea


folosind povestea „Concertul din pădure” comportam
atenţiei entului
(Anexa 1) și solicitând ajutorul preșcolarilor
pentru ajutorarea animalelor. non-verbal
și a
reacțiilor
copiilor
Enunţarea Copiilor li se va explica ce urmează să Explicația - Observarea
realizeze în cadrul activităților. Educatoarea gradului de
obiectivelor şi înțelegere a
se va asigura că aceștia înțeleg obiectivele și
anunţarea tema propusă. copiilor

temei
Reactualizarea Se verifică numerația în concentrul 1-5; Conversația - Orală
Educatoarea dirijează o convorbire cu copiii
cunoştinţelor
pe marginea temei:
Ce sunt instrumentele muzicale? Verificarea
cunoștințel
Ce instrumente muzicale cunoaștem?
or
Ce este o orchestră?
Brainstorming acumulate
De ce are nevoie orchestra pentru concert? anterior
Ce este un dirijor?
Ce este un portativ?
Ce sunt notele muzicale?
Cum putem crea instrumente muzicale?
Dirijarea Copiii primesc prima sarcină pentru Conversația
organizarea concertului din pădure –
învățării
confecționarea măștilor și a enciclopediei.
Aceștia sunt așezați la centre, folosind
tranziția
Ram-tam-tam
Ram-tam-tinel
M-așez frumușel
Aici, pe scăunel!
Educatoarea le explică sarcinile fiecărui
centru: Explicația
La Artă, aceștia vor avea măști de animale, pe
care ei trebuie să le decoreze, folosind
materialele puse la dispoziție – creioane Măști
colorate, hârtii colorate și autocolante, Explicația
foarfece, lipici etc Foarfece
La Bibliotecă, copiii vor crea „Enciclopedia de
muzică”. Aceștia au la dispoziție foi de hârtie Creioane Verificarea
gradului de
A4, lipici, creioane colorate și diferite imagini
Hârtie înțelegere a
cu instrumente, instrumentiști, portative și
colorată copiilor
note muzicale. Sarcina lor este de a colora
imaginile și de a lipi apoi, pe fiecare pagină,
instrumentistul cu instrumentul potrivit.
Pentru a decora paginile, vor avea la
dispoziție portative, note muzicale, creioane Imagini
colorate. Turul galeriei
După finalizarea sarcinilor de la centre, copiii
din cele două grupuri au ocazia de a-și Lipici
prezenta propriile produse și de a le admira și
evalua pe cele ale colegilor.
Preșcolarii au, apoi pauză pentru gustare,
Brainstorming
timp în care educatoarea pregătește sala
pentru următoarele activități.

Copiii intră în sală și se așează în semicerc,


unde discută cu educatoarea despre Observarea
următoarea etapă în organizarea concertului Conversația comportam
– pregătirea instrumentelor. Aceștia vor Sticle de entului
observa instrumente muzicale cunoscute plastic acestora în
deja și vor discuta despre metode de a crea desfășurare
Baloane a
propriile instrumente sau jucării muzicale,
activităților
folosind diverse materiale. Pe măsuțe sunt
Boabe de
pregătite deja conserve, baloane, sticle de fasole și de
plastic, boabe de fasole și de porumb, orez, Explicația porumb
macaroane, acuarele și pensule. Din acestea
copiii vor crea jucării muzicale, pe care le vor
decora la final.

Odată instrumentele finalizate, copiii își


prezintă produsele colegilor. Următoarea și
ultima sarcină pentru organizarea unui Portativ
concert este pregătirea unei partituri cu note
muzicale. Aceasta va fi creată printr-un joc
Jocul didactic
matematic. Copiii se așează în semicerc. Pe o Markere
foaie de hârtie A2, sunt desenate portative.
Fiecare linie a acestora este trasată într-o altă
culoare și are scrisă, la început, o cifră între 1
și 5. Într-un coșuleț se află note muzicale
decupate din hârtii colorate. Sarcina copiilor
este de a așeza pe fiecare linie atâtea note
muzicale câte îi arată cifra. Acestea vor avea Explicația Note
aceeași culoare cu linia pe care sunt așezate. muzicale

Încheierea După finalizarea portativului, concertul este Conversația Instrument


gata să înceapă. În grupă sosește invitatul e create de
activității copii
nostru – Edi – elev la Liceul de Artă. Acesta va
conduce orchestra, cântând la orgă. Copiii
Măști
vor purta măștile confecționate la Artă și vor
cânta cu Edi, folosind propriile instrumente.
Concertul din pădure
- poveste interactivă -
(Anexa 1)
A fost odată ca niciodată o pădure fermecată. Și știți de ce era fermecată,
dragi copii? Pentru că în această pădure, toate animăluțele erau prietene. Da, ați
auzit bine. Aici ursul nu se certa cu vulpea pentru pești, nici lupul nu plănuia să strice
căsuțele purceilor, și nici iepurașul nu plângea că a rămas fără căsuță. Ba dimpotrivă,
vulpea și ursul erau toata ziua împreună, de zici că erau frați. Iar iepurașul cu vulpea
locuiau împreună ca cei mai buni prieteni. Chiar și lupul ținea la el pe balcon un cuib
de păsărele, care nu aveau nicio teamă că vor fi mâncare. Ba primeau și pâine din
belșug.
Și iată că în pădurea asta, dintre toate aceste animăluțe pașnice, s-au ales
patru prieteni, de nedespărțit: ursul, vulpea, lupul și vrăbiuța. Și colindau ei
împreună pădurea, fără nicio grijă pe lume. Mereu puneau câte ceva la cale. Aveau
cele mai năstrușnice idei. De exemplu, într-o zi, lupul s-a gândit să învețe să zboare.
S-a chinuit vrăbiuța cu el o vreme bună, până când, după multe căzături din copac,
lupul a renunțat la idee. Altă dată, ursul s-a gândit să nu doarmă peste iarnă, ci să
rămână alături de prietenii săi. Uite așa era să înghețe de frig, aproape să rămână și
fără ultima bucată de coadă. Dar într-o zi, le-a venit o idee cu adevărat bună – să
organizeze un concert, ca să distreze toate animalele din pădure. Ei, asta da, idee! S-
au adunat cei patru prieteni și au început să pună totul la cale.
- Eu am să mănânc miere!, a mormăit ursul.
- Iar eu am să urlu la lună, s-a lăudat lupul.
- Știu, știu, a sărit și vulpea, eu am să fur câte găini pot.
- Prieteni dragi, le-a spus atunci vrăbiuța privindu-i cu tristețe, eu observ că noi
nu prea știm să organizăm un concert.
Ceilalți prieteni s-au supărat. Cum adică ei nu știu să organizeze un concert? Până și
copiii din grupa mijlocie au fost la concert. Spuneți și voi, la concert nu este miere?
Dar urlete? Dar găini? Nu??? Vai de mine, înseamnă că animăluțele au mare nevoie
de ajutor.
Spuneți voi, dragi copii, de ce este nevoie la un concert?
Văd că știți foarte multe despre asta. Ce-ar fi să ajutăm animăluțele împreună? Dar
înainte de asta, trebuie să știți un secret – animalelor din pădure le e cam frică de
oameni. Așa că va trebui să vă deghizați, să nu știe nimeni că voi sunteți, de fapt,
copii! Eu zic să vă faceți niște măști! Și mai știți ce? Ar trebui să învățăm animalele
despre instrumente și instrumentiști, că tare mi-e teamă că nu știu nimic despre așa
ceva. Ce-ar fi să le facem și o carte?
Confecționarea măștilor și a cărții la centrele de interes.
Bine, acum că putem să ne strecurăm în pădure fără să fim recunoscuți, putem
începe concertul. Dar stați! Ne lipsește ceva foarte important. Cu ce vom cânta noi la
concert? Cred că suntem prea mici ca să putem cânta la instrumente adevărate. Cea
mai bună idee e să ne confecționăm noi propriile instrumente, ca să putem cânta la
ele. Haideți, la treabă!
Confecționarea instrumentelor în cadrul activității practice, din Domeniul Om și
Societate
Ia te uită, ce bine merge treaba! Măștile sunt pregătite, cartea e legată,
instrumentele acordate... Ultimul lucru de care avem nevoie este o partitură.
Problema e că noi nu cunoaștem încă notele muzicale. Din fericire, însă, am găsit un
portativ special pentru copii. E foarte vesel și colorat. Haideți să aranjăm împreună
notele muzicale!
Realizarea partiturii prin jocul matematic
Ia te uită, ce harnici am fost! Concertul poate începe acum. Animăluțele vă
mulțumesc din suflet! Spor la cântat!
Materiale realizate:

Portativul
Jucăriile muzicale

S-ar putea să vă placă și