Sunteți pe pagina 1din 11

(pag 1 si 2 - FORMULARUL STANDARD PENTRU PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA )

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC


Scoala / Facultatea: Clasa / Anul: Disciplina: Unitatea de nvtare: Subiectul: Tipul lectiei: Competente specifice: Obiective operationale: la sfritul activitii de seminar, studenii vor fi capabili:

Strategia didactic: Forma de organizare: Metode si procedee: Mijloace didactice:

Bibliografie:

Momentele activiti i

Ob. o p Activitatea profesorului e r a .

Continut Activitatea studenilor Metode si procedee

Resurse Mijloace didactice Temporale Evaluare Observatii

1. Moment organizatoric 2.Captarea atentiei 3.Reactualizarea cunostintelor anterioare 4. Anuntarea subiectului si a obiective-lor 5.Prezentarea continutului si dirijarea nvtrii 6. Fixarea i consolidarea cunotinelor -

7.Evaluare si tema pt. acas

(model

orientativ de completare a unui proiect de activitate didactica )


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Facultatea: Anul: Disciplina: Teoria i metodologia curriculum-ului Unitatea de nvtare: Curriculum educaional- perspectiv structural Subiectul: Operaionalizarea obiectivelor educaionale Tipul lectiei: consolidare de cunotine Competente specifice: - cunoaterea locului i rolului finalitilor i obiectivelor educaionale n ansamblul structural al curriculum-ului; - cunoaterea relaiei funcionale care se stabilete ntre componentele structurale ale curriculum-ului, cu prioritatea finalitilor i a obiectivelor.; - contientizarea utilitii i importanei stabilirii de obiective educaionale. Obiective operationale: la sfritul activitii de seminar, studenii vor fi capabili: 1. s defineasc termenii de operaionalizare, obiectiv operaional, utiliznd termenii de specialitate, corect; 2. s grupeze diferite comportamente (activiti) date n funcie de domeniul crora li se adreseaz (cognitiv, afectiv-atitudinal, psihomotor); 3. s clasifice activiti (comportamente) date n funcie de categoriile taxonomice ale domeniului cognitiv, afectiv-atitudinal, psihomotor; 4. s recunoasc domeniul i categoria taxonomic ale unor obiective operaionale date, pentru cel puin 20 din acestea; 5. s identifice avantajele i dezavantajele demersului de operaionalizare a obiectivelor, prezentnd cel puin trei argumente pentru fiecare categorie; 6. s formuleze obiective operaionale n baza procedurilor lui R.F. Mager i G. de Landsheere, respectnd condiiile de elaborare ale acestora, n totalitate; 7. s argumenteze necesitatea demersului de operaionalizare pentru procesul didactic, preciznd cel puin trei argumente Strategia didactic: inductiv, bazat pe exercitiu Forma de organizare: activitate frontal, pe grupe, individual Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, jocul didactic, reflecia Mijloace didactice: puzzle, cri de joc, fie, texte support, retroproiector, scheme

Bibliografie: Barna, A. (coord.), 2004, ndrumar pentru activitile practic-aplicative la disciplinele pedagogice, Galai, Editura Fundaiei Universitare Dunrea de Jos

De Landsheere, V., De Landsheere, G., 1979, Definirea obiectivelor educaiei, Bucureti, E.D.P. Kirk, J., Kirk, L., 1997, Training games for the learning organization, New York, McGraw-Hill Companies Niculescu, R.M., 2003, Teoria i managementul curriculum-ului, Braov, Editura Universitii Transilvania din Braov

Momentele activiti i

Ob. o p e r a .

Activitatea profesorului

Activitatea studenilor

Continut

Metode si procedee

Mijloace didactice

Evaluare Observatii

1. Moment organizatoric 2.Captarea atentiei + 3.Reactualizarea cunostintelor anterioare

- Se asigur climatul optim necesar desfsurrii activitii. - Se pregtesc materialele necesare. - Se impart studenii n grupe de cte 4 i li se ofer cte un grup de piese gen puzzle; - Se solicit studenilor descoperirea sarcinii i rezolvarea puzzle-ului; - Grupul care termin primul este declarat ctigtor; (puzzle-ul solicit refacerea schemei tipurilor finalitilor i obiectivelor educaionale i relaionarea acestora cu intervalele de timp colar corespunztor 1; corespondena funciilor educaiei cu explicaiile acestora - 2); - Se adreseaz o serie de ntrebri: - Explicai carcterul finalist al educaiei. - Ce sunt finalitile educaionale? - Ce sunt obiectivele educaionale? - Care este relaia care se stabilete ntre tipurile de finaliti / obiective? - Explicai funciile obiectivelor educaionale.

- Se pregtesc de activitate. - descoper sarcina i rezolv puzzle-ul - jocul didactic - piese de Observare puzzle sistematic

Finalitile educaiei Funciile obiectivelor educaionale - rspund la ntrebri -conversatia de verificare Notarea rspunsurilor

4. Anuntarea subiectului si a obiective-lor 5.Prezentarea O.2 continutului si dirijarea nvtrii

- Se anunt titlul seminarului si se scrie pe tabl: Operaionalizarea obiectivelor - Se precizeaz obiectivele operationale. (vezi preambul) - Se prezint clasificarea obiectivelor educaionale pe domenii (cognitiv, afectiv-atitudinal, psihomotor) i categorii taxonomice, cu exemplificarea acestora succint. - Se mpart studenii n echipe de cte trei i se va juca jocul Domenii (gruparea unor activiti, modificri comportamentale n funcie de domeniul corespunztor) anexa 1 Ex. 6 luni de cltorii internaionale l-au determinat pe Jeff s fie deschis ctre a ncerca noi tipuri de mncare.; Dup urmarea unui curs de George a fost capabil s le explice colegilor si schimbrile majore care s-au produs n legea taxelor. Urmnd instruciunile din manual Jill poate opera cu noul scanner al departamentului. - Dup ncheierea jocului are loc o discuie pornind de la urmtoarele ntrebri: - Care este/ sunt domeniile n care nregistrm cele mai frecvente modificri de comportament? De ce depinde acest lucru? n coal, pe ce aspect se pune accent /trebuie s se pun accent? Putem proiecta

scriu titlul ascult cu atentie

- Obiective operaionale

- i actualizeaz cunotinele

Domenii i categorii taxonomice ale obiectivelor - rezolv sarcinile impuse de educaionale joc

- jocul didactic

- scheme - retroproiector

- joc de cri

Evaluare global si Individual -conversaia - rspund la ntrebri

modificri n sens de finaliti cu referire la orice domeniu la orice disciplin? (de exemplu educaie fizic) O.3. - n aceleai grupe de cte trei, se va juca jocul Top this (Clasific) n care li se solicit s recunoasc categoriile taxonomice ale domeniilor n care se ncadreaz comportamente diverse. (anexa 2) -Ex.: Laura l-a informat pe furnizor n legtur cu programul de livrare al depozitului. (cunoatere) Lana a parafrazat instruciunile date de eful ei colegilor ei. (comprehensiune) Nancy a proiectat un amplu program de training pentru departamentul pe care l conduce (sintez), etc. -Jocul se desfoar n stilul jocului de cri Rzboi, ctigtor fiind cel care are cartea cu categoria taxonomic superioar. - Are loc o discuie cu privire la taxonomiile domeniilor, pe baza ntrebrilor: - Evaluarea este o capacitate care poate fi solicitat indiferent de vrst? Pn la cel nivel cognitiv/ afectiv/ ajung n general profesorii cu elevii lor? Este normal/ anormal?, etc. - Se realizeaz o analiz critic a programei colare a specialitii n - rezolv sarcina impus de joc Domenii i categorii taxonomice ale obiectivelor educaionale - jocul didactic - joc de cri

- rspund la ntrebri

-conversaia

- observ i analizeaz critic programa colar

-exerciiul

-programa colar 7

O.1.

O.4. O.6.

care se pregtesc studenii cu privire la ponderea obiectivelor n funcie de domeniul crora li se adreseaz. - Se explic procesul de operaionalizare a obiectivelor ca proces de deducere, concretizare a obiectivelor mai generale din program. -Se prezint cele dou tehnici de operaionalizare R.F.Mager i G.de Landsheere, cu exemplificare. Se va operaionaliza un obiectiv de referin din programa unei discipline de specialitate. - Se realizeaz o serie de exerciii pentru ca studenii s poat fi capabili s construiasc ei nii obiective operaionale: recunoaterea pe o fi cu obiective date a condiiilor de elaborare a acestora, precum i a domeniului i a categoriei taxonomice crora le aparin (anexa 3) identificarea, pe aceeai fi, a regulilor de baz ce trebuie respectate atunci cnd se realizeaz un demers de operaionalizare (tipuri de verbe utilizate ce descriu comportamente observabile i msurabile, referina la activitatea de nvare a elevului, singularitatea aciunii ntr-un obiectiv, varietatea prin implicarea mai multor categorii taxonomice, numrul optim de obiective pentro o lecie, etc.); elaborare de obiective operaionale (individual) pornind de la o tem

-explicaia

- urmresc cu atenie explicaiile i exemplele date

-explicaia - scheme - retroproiector Operaionalizare- definire, tehnici Observare sistematic -exerciiul - fie

- recunosc condiiile de elaborare, domeniul i categoria taxonomic aferent - descoper regulile de elaborare a obiectivelor, pun ntrebri, cer clarificri

-conversaia

construiesc operaionale

obiective -exerciiul -programa 8

6. Fixarea i consolidarea cunotinelor

O.5.

dat, sau de la un obiectiv de referin din programa colar (li se va oferi ca sprijin o list de verbe ce pot fi utilizate- anexa 4). - Frontal, se corecteaz, completeaz obiectivele construite. - n echipe de cte patru / cinci studeni se analizeaz avantajele i dezavantajele demersului de operaionalizare. - Se prezint aceste avantaje i limite, se fac corecturi, completri, aprecieri.

colar - corecteaz greeli eventualele

- identific i analizeaz avantajele i dezavantajele operaionalizrii

Avantaje / limite ale operaionaliz rii 7.Evaluare si tema pt. acas - Se fac aprecieri globale si - noteaz tema pentru acas individuale; Tem: elaborarea a 10 obiective operaionale

Anexa 3

Clasificai obiectivele educaionale cuprinse n lista de mai jos pe domenii i categorii taxonomice: s alctuiasc propoziii cu cuvintele noi gsite n text, fr greeal; s construiasc grafice folosind datele din tabele, cu maxim dou greeli admise; s elaboreze rezumatul leciei pe baza planului dezvoltat de idei, cu maxim trei greeli de exprimare; s rezolve problemele cu ajutorul formulelor, corect; s deosebeasc faptele bune de cele rele din textul dat, corect; s foloseasc aparatura din laborator n realizarea experimentelor, corect; s elaboreze o compunere pe baza unui plan, cu maxim dou greeli de exprimare; s respecte regulile n timpul jocului de fotbal, n totalitate; s comenteze un text filosofic folosind argumentaia filosofic; s precizeze cel puin trei modaliti de combatere a polurii aerului din cele nvate; s cnte la un instrument muzical cu uurin; s practice cooperarea n activitile de grup; s execute corect complexul de exerciii pentru influenarea selectiv a organismului imitnd cadrul didactic; s accepte rspunderea propriei snti i a protejrii sntii altora; s interpreteze corect graficul X, conform celor nvate; s descopere funcionalitatea unei maini dup zgomotul produs de maina respectiv din cel mult trei ncercri; s comenteze textul literar n baza opiniilor proprii, cu maxim cinci greeli de exprimare; s manifeste plcere n activitatea X; s identifice pe hart corect cel puin ase pasuri i trectori din zece date; s execute schia aparatului Y n desen, cu cel mult trei greeli admise; s realizeze corect o machet simpl a instalaiei Z, utiliznd materialele din dotarea laboratorului; s rezolve problema dat n dou moduri, corect; s identifice corect instrumentele necesare efecturii angrenajului X, din cele existente n laborator; s execute micri de pilire a materialului Y imitnd cadrul didactic, fr greeal; s enumere corect etapele de urmat n construirea aparatului Z; s stabileasc asemnri i deosebiri ntre fenomenele X i Y, gsind cel puin cinci pentru fiecare categorie; s defineasc corect fenomenul Z, folosind termenii de specialitate nvai; s expun teorema Y n cuvinte proprii, fr greeal;

10

Anexa 5 OBIECTIVE OPRAIONALE - LISTA DE VERBE DOMENIUL Cognitiv CATEGORIA TAXONOMIC 1. Cunoaterea 2. Comprehensiunea (nelegerea) VERBE a defini, a distinge, a identifica, a recunoate, a aminti, a dobndi, a percepe a traduce, a transforma, a exprima n cuvinte proprii, a ilustra, a pregti, a reprezenta, a schimba, a redefini, a interpreta, a reorganiza, a rearanja, a explica, a demonstra, a estima, a induce, a determina, a extinde, a 3. Aplicarea extrapola, a completa, a stabili, a interpola a aplica, a generaliza, a stabili legturi, a alege, a dezvolta, a organiza, a utiliza, a se servi de, a transfera, a 4. Analiza restructura, a clasifica a distinge, a detecta, a identifica, a clasifica, a recunoate, a diferenia, a discrimina, a categorisi, a deduce, a 5. Sinteza analiza, a compara, a contrasta, a deduce, a analiza a scrie, a povesti, a relata, a produce, a constitui, a transmite, a crea, a modifica, a documenta, a propune, a 6. Evaluarea planifica, a proiecta, a specifica, a elabora, a construi a judeca, a rgumenta, a valida, a evalua, a decide, a considera, a standardiza

11

S-ar putea să vă placă și