Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Data: Clasa: aVIII-a Profesor: Dragomir Rodica Obiectul: Biologie Subiectul: Relatii interspecifice la plante si animale Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte Scopul lectiei: reactualizarea cunostintelor anterioare si comunicarea de noi cunostinte referitoare la relatiile interspecifice la plante si animale. Obiective operationale: la sfarsitul orei toti elevii trebuie sa fie capabili: 1. Cognitive: sa explice termenul de relatie interspecifica; sa inteleaga relatiile de concurenta sau competitie; sa dea exemple de relatii de cooperare; sa recunoasca relatiile de exploatare; sa poata face diferenta intre parasitism si pradatorism;

2. Afectiv atitudinale: sa participe active la desfasurarea lectiei; sa prezinta interes pentru subiectul lectiei;

Metode si procedee: expunerea, dialogul, conversatia, explicatia. Mijloace de invatamant: planes, manual, tabla, creta, atlase, fotografii. Loc de desfasurare: sala de clasa.

Desfasurarea lectiei Etapele lectiei 1. Moment organizatoric 2. Reactualizarea cunostintelor 3. Anuntarea titlului si scopului noii lectii Activitatea profesorului Solicit elevilor pregatirea pentru desfasurarea lectiei si notez in catalog elevii absenti. Prezentarea referatului cu tema Cum poate influenta omul regimul termic al unor plante si animale? Astazi vom vorbi despre relatiile ce se stabilesc in natura intre diverse specii de vietuitoare. Sa notam: Relatiile interspecifice la plante si animale. In orice ecosistem, vietuitoarele stabilesc relatii atat cu mediul abiotic cat si cu celelalte vietuitoare. Intre indivizii din specii diferite se stabilesc relatii interspecifice. Cele mai numeroase relatii interspecifice sunt legate de procurarea hranei. Acestea sunt relatii directe intre parteneri, au un caracter temporar sau permanent (obligatoriu), iar actiunea poate fi pozitiva (+) sau negative (-) pentru unul sau pentru ambii parteneri. Dupa rolul pe care il au indivizii, relatiile interspecifice pot fi: relatii de concurenta (- -), relatii de cooperare (+ +) si relatii de exploatare (+ - ), si relatii de neutralism (0 0). Relatii de neutralism (0 0) sunt relatii de neutralitate in care cele doua specii traiesc in acelasi loc, fara sa se influenteze reciproc. De exemplu un stejar si un ulm dintr-un anumit perimetru de padure nu se influenteaza reciproc. Alt exemplu poate Activitatea elevilor Se pregatesc pentru lectie.

Prezinta referatele

Elevii noteaza

4. Dirijarea invatarii

Elevii noteaza

fi dat de pelicani si cormorani, lebedele si ratele salbatice. Relatiile de concurenta sau competitie (- -) corespund unei atitudini de intrecere, de concurenta intre doi indivizi din specii diferite pentru aceeasi hrana (de exemplu vulpea si uliul sunt in competitie pentru soarece), pentru aceleasi teritorii (de exemplu, intre pasari este o competitie pentru locul de cuibarit), pentru aceeasi factori ecologici (de exemplu, intr-o padure de foioase, plantele ierboase intra in competitie cu arborii pentru lumina si apa); plantele de primavera (de exemplu, ghiocelul) isi desfasoara ciclul de dezvoltare pana la cresterea frunzelor arborilor. Relatiile de competitie au efecte negative asupra ambilor competitori sau asupra unuia dintre ei. Relatiile de cooperare (+ +) pot avea character obligatoriu sau facultative. Simbioza este o asociere durabila dintre doua organisme de specii diferite. Lichenii sunt rezultatul relatiilor de simbioza dintre o ciuperca si o alga. Bacteriile fixatoare de azot traiesc in simbioza cu speciile plantelor leguminoase (fasole, mazare, lucerna); ele fixeaza azotul atmospheric, iar plantele le asigura nutritia. Polenizarea plantelor cu ajutorul insectelor reprezinta un alt exemplu de relatie de cooperare. Planta ii pune la dispozitie insectei polen si nectar, iar insecta realizeaza polenizarea. Un alt exemplu de simbioza poate fi reprezentata de relatia dintre racul Pagurus si o actinie, dintre crocodile si pasarea Pluvianus aegypticus. Relatiile de cooperare sunt avantajoase pentru ambele organisme. Relatiile de exploatare (+ -) sunt parazitismul si pradatorismul. Parazitismul (+ - ) reprezinta relatia dintre doua organisme (parazitul si

Elevii privesc plansele

Elevii consulta materialele primate si dau exemple de relatii interspecifice.

organismul) apartinand unor specii diferite. Parazitul poate trai temporar sau permanent pe seama unei gazde; el aduce intotdeauna prejudicii gazdei. De exemplu, limbricul este parazit permanent la om si animale, iar lipitoarea este un parazit temporar; ea paraziteaza animalele din apa pe durata hranirii cu sangele acestora.alt exemplu este reprezentata de tortel, planta care se incolaceste pe tulpinile de lucerna, trifoi, vita de vie. Ea nu are frunze, iar tulpina este lipsita de clorofila. Radacinile tortelului au prelungiri, care strapung planta parazita pana la vasele liberiene, de unde absorb hrana. Parazitismul are effect pozitiv pentru parazit si negative pentru gazda. Pradatorismul (+ - ) este relatia de exploatare dintre pradatoare si prada. Pradatorul si prada apartin unor specii diferite si sunt implicate intr-o relatie antagonista si obligatorie; pradatorul isi ucide prada. De exemplu striga (pradator) consuma soareci (prada). In ape stiuca este un pradator pentru pestii pasnici (prada). Pradatorismul este favorabil pentru pradator si defavorabil pentru prada. 5. Fixarea cunostintelor. Fisa de activitate 1.Enumerati cateva adaptari ale unor plante simbionte si parazite. 2.notati pentru fiecare reper (a e) din imaginea alaturata, tipul de relatie si semnele conventionale ( 0, + si -) pentru indivizii ( A si B) care se gasesc in relatii neutre, pozitive sau negative. 3.Cu ajutorul imaginilor primite realizati urmatoarele tipuri de relatii interspecifice: Relatii de neutralism Relatii de concurenta Relatii de sombioza Relatii de parasitism

Elevii raspund

Relatii de pradatorism Notarea elevilor Notez in catalog elevii care s-au remarcat pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și