Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

GRDINIA: Grdinia cu P. PDumbrava Minunata Vaslui


GRUPA: mare
EDUCATOARE: Malanca Elena
DATA: 22.11.2012
TEMA ANUAL: CND / CUM SI DE CE SE NTMPL?
TEMA PROIECTULUI : CAND SE INTAMPLA?
TEMA SPTMNII : ANUL SI LUNILE LUI
TEMA ZILEI : POVESTEA ANULUI
SCOP: Consolidarea cunostintelor despre caracteristicele celor patru anotimpuri ale
anului
TIPUL ACTIVITII: consolidarea cunostintelor, priceperilor i deprinderilor
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat : ALA + ADE ( DLC, DOS ) +ADP
ACTIVITTI DE NVTARE:
ADP:
ntlnirea de dimineat: In ce luna m-am nascut?
Rutine: Sunt cuminte in orice loc, si la masa si la joc
T: Buna dimineata!- cantec
T: Trenul anului-joc de miscare distractiv
ALA:
Bibliotec: Citim imagini cu aspecte din cele patru anotimpuri
Stiinta: Cand se intampla?- rezolvare de fise
Joc de masa: Anotimpul preferat
Da sau nu- joc distractiv
La multi ani, Andreea! petrecere
ADE:

DLC-Educarea limbajului - Memorizare:Povestea anului de Camelia Suru


DOS-Activitate practica si elemente de activitate casnica - aplicatie
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADP
Stiinta:
- sa uneasca cuvantul care denumeste anotimpul cu imaginea specifica;
- sa rezove cerintele din fisa de lucru.
Biblioteca:
- sa citeasca imagini cu anotimpuri;
- sa sesizeza asemanari si deosebiri intre cele patru anotimpuri.
Joc de masa:
- sa recunoasca activitatile specifice fiecarui anotimp;
- sa respecte regulile jocului.
ADE
DLC Educarea limbajului
S memoreze logic si contient poezia, pe baza modelului educatoarei i a
ilustraiilor;
S recite corect, expresiv, respectnd intonaia, ritmul i pauzele;
S rein titlul i autorul poeziei.
DOS - Activitate practica si elemente de activitate casnica

S-i descopere masa de lucru corespunztoare anotimpului in care s-a nascut;


S mnuiasc corect instrumentele i materialele de lucru;
S coopereze n grup pentru ndeplinirea sarcinii de lucru;
S aprecieze obiectiv lucrrile proprii i pe cele ale copiilor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: - observatia, braistormingul, posterul, conversaia, explicaia ,
demonstraia, lucrul pe grupe,
Mijloace didactice: hartie colorata, lipici, coli duplex, PC, imagini din cele patru
anotimpuri decupate, suport din carton pentru aplicatie

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe


BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru
nvmntul precolar (3 6/ 7 ani), 2008
2. Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu,
Mihaela Fulga, Editura Arives, 2002
3. Proiecte tematice orientative, Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica,
Editura Tehno-Art, Petroani .

SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra in sala de grupa si descopera o cutie frumos decorata. Pe


cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de
cineva foarte, foarte batran. Cine a trimis cutia si scrisoarea? Educatoarea citeste
scrisoarea copiilor: Dragi copii, am aflat ca saptamana aceasta invatati despre anul
si lunile lui si de aceea m-am gandit sa va trimit mai multe surprize pe care le veti
gasi in cutie. Atentie! Pentru a deschide cutia si a gasi prima surpriza trebuie sa
raspundeti la trei intrebari: 1. Ati completat calendarul naturii? 2. Copacul prezentei
este completat? 3. Sarcinile de la ariile de stimulare sunt rezolvate? Veti putea
deschide cutia dupa ce sunt indeplinite cele trei cerinte. Cu drag, Batranul An Mult
succes!
Dupa ce sunt indeplinite cele trei cerinte copiii deschid cutia si descopera un
copac in format 3D reprezentand transformarile lui in cele patru anotimpuri dar si
un mesaj de la Batranul An. Educatoarea le citeste mesajul : Copii, copacul
surpriza infatiseaza cele patru fiice ale mele, adica cele patru anotimpuri. Memorand
poezia Povestea anului de Camelia Suru dobanditi cunostinte noi care va vor ajuta
sa descoperiti urmatoarea surpriza. Mult scucces! Copiii se asaza pe scaunele si
asculta cu atentie recitarea model a educatoarei. Dupa ce invata poezia vor juca jocul
Spune cand te-ai nascut ( educatoarea numeste un anotimp iar cei nascuti in acel
anotimp se ridica in picioare, recita strofa din poezie corespunzatoare anotimpului
primind ca recompensa un ecuson cu imaginea anotimpului respectiv). Copiii privesc
cu atentie ecusoanele apoi formeaza un trenulet si pleaca in cautarea unor surprize.
Trenul opreste in patru statii reprezentand cele patru anotimpuri. In fiecare statie
coboara copiii care au ecusoane reprezentand anotimpul respectiv. Educatoarea
explica sarcinile de lucru si la semnalul ei copiii vor incepe sa lucreze. Fiecare grupa
are de realizat un tablou cu anotimpul reprezentat de imaginea de pe masa. Se va
trece pe la fiecare grupa indrumandu-i si incurajandu-i pe cei care reusesc mai greu
sa realizeze sarcinile. In timp ce copiii lucreaza, se aude in surdina cantece despre
anotimpri si lunile anului. Cand lucrarile au fost finalizate liderul de la fiecare
grupa va expune lucrarea si va explica elementele folosite in realizarea tabloului.
Drept rasplata pentru realizarea tablourilor copiii vor primi ultima surpriza
de la Batranul An, apoi vor forma un trenulet care soseste in fiecare gara a celor
patru anotimpuri si invita copiii in urmatoarea calatorie. Trenul se opreste in statia
jocului Da sau Nu unde vor juca acest joc ( educatoarea relateaza o afirmatie iar
copiii daca o considera corecta se aseaza in dreptul simbolului care il reprezinta pe
Da , iar daca afirmatia e incorecta in dreptul simbolului care il reprezinta pe Nu).

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONINUTUL TIINIFIC

1.

2.

STRATEGII DIDACTICE
Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

Forma de
organizare

3.

4.

5.

1. Moment
organizatoric

Se pregtete sala de grup i materialul


necesar pentru buna desfurare a activitii.

2.Captarea

Copiii sunt indemnati sa deschida cutia cu Braistormin


surprize de la Batranul An descoperind un gul
copac
in
format
3D
reprezentand
transformarile lui in cele patru anotimpuri, dar surpriza
si un mesaj cu o poezie .

ateniei

3. Anunarea
temei i a
obiectivelor
activitii

EVALUARE

Se citeste mesajul de la Mosul An care ii


Expunerea
indeamna pe copii sa memoreze poezia
Povestea anului de Camelia Suru deoarece ii Explicatia
ajuta sasi insuseasca cat mai multe cunostinte
despre lunile si anotimpurile anului. Aceste
cunostinte ii vor ajuta sa descupere inca una din
surprizele din cutie.

Copacul
3D

Frontal

Frontal

6.

Stimularea
interesului
pentru
activitate

Stimularea
interesului
pentru
activitate

Recitarea model a poeziei


4. Dirijarea
nvrii

Se recit poezia, respectnd intonaia, accentul, Explicaia


pauzele, tonul, nuanarea vocii n funcie de
ceea ce transmit versurile.

Frontal
Copacul
3D

Povestea anului
de Camelia Suru

Recitarea
model

Primavara, hai mai stai!


Frontal

Martie, aprilie, mai


Ziua mamei o cantam
Si de Pasti ne bucuram.

Interesul
copiilor
pentru
activitate

Vara, hai, mai stai putin!


Iunie, iulie, august vin.
Gata-i gradi, bucurie,
Pe grupe

Soare, cant si veselie.

Iarna ne aduce sanie

Demonstrati
7

Si un brad impodobit.

Decembrie, ianuarie, februarie,


Mos Craciun, bine-ai venit!
Frontal
Toamna e cea mai bogata
Septembrie, ocombrie, noiembrie iata
Vin cu ploi si vanturi multe
Ne-aduc legume, fructe.
Se va prezenta copacul intuinde-se fiecare
anotimp pentru transmiterea continutului de
idei din poezie.

Explicaia
Exercitiul

nvarea poeziei:
Poezia va fi memorat pe uniti logice: se
recit prima strof- se repet pe rnd cu 23copii; se recit prima cu a doua - se repet cu
2-3 copii, se recita primele trei se repeta cu
2-3 copii, se recita cele patru strofe repetanduse cu 2-3 copii.Se va repeta n ntregime poezia
de ctre 1-2 copii.

Exerciiul
individual

Aprecieri
verbale

pe grupe

Copiii vor juca jocul Spune cand te-ai


nascut!( educatoarea numeste un anotimp iar
cei nascuti in acel anotimp se ridica in picioare,
recita strofa din poezie corespunzatoare
anotimpului primind ca recompensa un ecuson
cu imaginea anotimpului respectiv).

Ecusoane
Aprecierea
gruprii
corecte.

Tranzitie Trenul anului


5. Asigurarea
reteniei, a
transferului de
cunotine i
obinerea
performanei

Explicaia
Copiii sunt impartiti in grupe la patru mese
astfel:

Exerciiul

Fiecare copil se asaza la masa unde se afla


Portretul
imaginea corespunzatoare ecusonului din piept.
Se explica sarcinile si la semnalul educatoarei Problematicopiii vor incepe lucrul.
zarea
Se va trece pe la fiecare grupa indrumandu-i si Lucrul pe
incurajandu-i pe cei care reusesc mai greu sa grupe
realizeze sarcinile.
Cand lucrarile au fost finalizate liderul de la
fiecare grupa va expune lucrarea si va explica
elementele folosite in realizarea tabloului.

Pe grupe
Imagini cu
cele patru
anotimpuri

Lipici
Carton

Hartie
colorata

Aprecierea
gruprii
corecte.
Aprecierea
rezolvrii
corecte a
sarcinilor
date
Aprecierea
rezultatului
activitii de
grup.

6. ncheierea
activitii

Dupa finalizarea tablourilor va fi anuntata si


ultima surpriza de la Batranul An.

Surpriza

stimulente

Apreciri
stimulative

Tranzitie Trenul anului


Aprecierele asupra implicarii in activitate a
copiilor vor fi facute la finalul zilei.

10

S-ar putea să vă placă și