Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

GRUPA: mic LICURICII


UNITATEA DE NVMNT: Grdinia ndric
TEMA ANUAL: Cnd/ cum i de ce se ntmpl?
SUBTEMA: Psri cltoare, vin din deprtare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat - Rndunica a sosit!
TIPUL ACTIVITII: nsuire de cunotine
CATEGORII DE ACTIVITI:
A.D.P.- ntlnirea de diminea - Rndunica a sosit, primvara vine!-discuii libere
-vizionare imagini -calculator
A.L.A1-PRIETENII DE LA STREAINA CASEI
ART - Colorm rndunica
- Colaj rndunica
BIBLIOTEC: - Joc de mas Domino psri
D.L.C.- Rndunica-memorizare
D.E.C.- Rndunica a sosit! Educaie muzical - cntec audiie
Copcelul de Corneliu Mere -repetare
A.L.A.2- Joc distractiv: Rndunic, mut-i cuibul!
OBIECTIVE FUNDAMENTALE: nsuirea unor cunotine despre psrile cltoare; mbogirea vocabularului
cu expresii i cuvinte noi ( pui golai, poli, streainetc.); dezvoltarea capacitii de a percepe i aprecia
frumosul din art; participarea la activiti att n calitate de vorbitor ct i n calitate de auditor.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s-i nsueasc cunotine noi despre psrile cltoare( rndunica);
- s aleag corect siluetele psrilor grupndu-le dup criteriul dat-LA DOMINO;
- s realizeze tema propus ducnd la bun sfrit sarcina ( colorm,colaj rndunica);
- s memoreze cu atenie textul poeziei concomitent cu imaginile;
- s se exprime n propoziii simple rednd mesajul poeziei;
- s cnte corect cntecul n grupuri mici sau individual, respectnd poziia corect dar i linia melodic a
cntecului;
- s participe cu atenie la jocul distractiv;
- s manifeste interes pentru activitatea desfurat.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, expunerea, lucrul n echip, jocul etc.
Elemente de joc: elemente surpriz, micarea, aplauzele, semnale acustice cu ajutorul clopoelului, mnuirea
materialului, stimularea
MATERIAL DIDACTIC: rndunica i cuibul su, siluete ale rndunelelor, cuiburi de psri din material natural,
imagini , creioane colorate pentru colorarea rndunicii, panou pentru expunerea lucrrilor copiilor,
materiale pentru colaj,
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Bibliografie:
1.
2.
3.
4.

*** M.Ed.C.T., 2008, Curriculum pentru nvmntul precolar;


Scrisoarea metodic M.Ed.C.T,nr., 42328 din 07.10.2008-,,Educaia un orizont,nu o destinaie;
Stanciu, Mihai, 2003, Didactica postmodern, Editura Universitii Suceava;
Ezechil, Liliana, Lzreanu, Pii, Mihaela, 2002, Laborator precolar, Ghid metodologic, V&
Integral,Bucureti;.
5. Glava, Adina, Glava, Ctlin, 2002, Introducere n pedagogia precolar, Ed. Dacia, Cluj Napoca;
6. Culea, Laurenia, Sesovici, Angela, Grama, Filofteia, 2008, Activitatea integrat din grdini ghid pentru
cadrele didactice din nvmntul precolar, Editura Publishing House.

DURATA: 1 h i jumtate
Scenariul didactic
Pentru a strni curiozitatea copiilor , referitoare la psrile cltoare, voi prezenta cte o parte din corpul
rndunici, aflat in zbor: coada-dac nu ghicete nimeni despre ce este vorba, voi prezenta aripile, apoi corpul, apoi
capul i voi veni cu explicaii suplimentare pn cnd cineva va spune-rndunica.
innd cont de faptul c n ziua anterioar n cadrul ALA1,copiii au vizionat un filmule Psri cltoare, le
voi aminti c acolo au vzut i rndunica.Vom nva o poezie, vor asculta un cntec i chiar vom juca i un joc
distractiv.
Aadar, la ntlnirea de diminea copiii se vor saluta,vor completa panoul cu prezena, vor completa
calendarul naturii, apoi vom purta o discuie referitoare la sosirea primverii i a psrilor cltoare la noi n ar
cu tema Rndunica a sosit, primvara vine!.
Pornind de la aceast discuie, copiii vor fi anunai c vor afla informaii noi despre rndunica cea voioas
care a sosit la noi n ar s vesteasc c a venit primvara. Vor fi invitai s mearg spre centrele de interes unde
vor descoperi :
-Art : vor gsi o rndunic , creia ei trebuie s-i coloreze corect penele( cu negru), ciocul (cu culoarea orange
iar brbia roie.
Tot la art vor lucra la colaj-rndunica.
BIBLIOTEC: - Joc de mas Domino psri
Copiii duc la bun sfrit sarcina, apreciind activitatea colegilor , lucrnd n echipe, ncurajndu-i pe cei care au
lucrat mai ncet.
Dup ce vor fi recompensai cu aplauze, copiii vor fi fost invitai s aeze scunelele in semicerc pentru a asculta
o frumoas poezie despre rndunic.
Astfel n cadrul domeniului experienial D.L.C.- copiii vor asculta cu atenie poezia Rndunicar ,
Coada ca o furculi,

Roioar sub brbi


Toamna plec de la voi din ar,
Primvara m ntorc iar,
Lng voi stau fr fric
m chiam... rndunic.
Memorizarea va parcurge urmtorii pai:
-Recitare model educatorea
-Dscuii pe baza textulu, vor vedea i imaginea gen puzzle realizat la ALA1:
-Cum este coada?
-Ce culoare are sub brbi?
- Cnd pleac de la noi din ar?(le voi arta o imagine cu un aspect de toamn , cu plecarea psrelelor)
-Cnd se intoarce n ar?(le art o imagine cu venirea psrelelor n anotimpul primvara)
-De ce nu le este fric rndunelelor?(oamenii le protejeaj, le ngrijesc-aezndu-le o policioar la cuib, s nu se
duc pisica la puiori,etc)
Copiii i vor mbogi vocabularul cu cuvinte pe care le vor folosi n alctuirea unor propoziii simple.
La finalul memorizrii copiii au fost foarte ncntai de modul cum au realizat rndunelele,de lucrurile pe care leau aflat despre ele i apoi ascultat un cntec despre rndunic. La D.E.C. Educaie muzical copiii au repetat
cntecul Copcelul de Corneliu Mere i au nvat cntecul -Rndunica a sosit! .
Activitatea s-a ncheiat cu jocul distractiv Rndunic mut-i cuibul!.
La finalul activitii copiii au fost aplaudai i au primit stimulente -rndunele-imitnd zborul lor.

Etapele
activitii

Captarea i
orientarea
ateniei

Anunarea
temei i a
obiectivelor
Prezentarea
coninutului

Coninutul tiinific
Metode si
Mijloace
Evaluare
procedee
Orientarea i concentrarea activitii
Conversaia
psihice cognitive asupra elementului
rndunica,
Observaia
gn puzzle- care are menirea de a activa
motivaia,
strile
afective
prin
Surpriza
intensitatea stimulilor i noutatea
situaiei.
Tema i obiectivele activitii sunt
Expunerea
prezentate copiilor sub forma unor
formulri pretext exprimate de ctre
scrisoarea adus de barza venit din
rile calde.
Pornind de la aceast discuie, copiii
Expunerea
vor fi anunai c vor afla informaii noi
despre rndunica cea voioas care a sosit
Conversaia
la noi n ar s vesteasc c a venit
primvara.
Vor fi invitai s mearg spre centrele de
interes unde vor descoperi :
Exerciiul

Strategii didactice
Mijloace de
Evaluare
nvmnt
CD

Scrisoarea

coli A4,
carioci

Lucrri
individuale

-Art : vor gsi o rndunic , creia ei


trebuie s-i coloreze corect penele( cu
negru), ciocul (cu culoarea orange, sub
Brbia-roie.
Tot aici vor lucra colaj,rndunica.
Lucrul n
BIBLIOTEC: - Joc de mas Domino
echip
psri
Copiii duc la bun sfrit sarcina,,
lucrnd n echipe, ncurajndu-i pe cei
care au lucrat mai ncet.
Dup ce vor fi recompensai cu aplauze,
copiii vor fi fost invitai s aeze
scunelele n semicerc pentru a asculta o
Jocul
frumoas poezie despre rndunic.
Exerciiul
Astfel n cadrul domeniului
experienial D.L.C.- copiii vor asculta cu
atenie poezia Rndunicar ,
Coada ca o furculi,
Roioar sub brbi
Toamna plec de la voi din ar,
Primvara m ntorc iar,
Lng voi stau fr fric
Dialogul
m cheam... rndunic.
Memorizarea va parcurge urmtorii pai:
-Recitare model educatorea
-Dscuii pe baza textulu, vor vedea i
imaginea gen puzzle realizat la ALA1:
-Cum este coada?
-Ce culoare are sub brbi?

hrtie glace
lipici
domino
imagini

Realizare
corect a
dominoului

CD
Imagini
cu
rndunica
Reconstituirea

Imagini
cu
rndunica
n anotimpul
toamna i

- Cnd pleac de la noi din ar?(le voi


arta o imagine cu un aspect de toamn ,
cu plecarea psrelelor)
-Cnd se intoarce n ar?(le art o
imagine cu venirea psrelelor n
anotimpul primvara)
Problematizarea
-De ce nu le este fric rndunelelor?
(oamenii le protejeaj, le ngrijescaezndu-le o policioar la cuib, s nu se
duc pisica la puiori,etc)
Copiii vor forma cu cuvinte din poeziepropoziii simple.
Exerciiul
-Mmorarea poeziei
- repetarea poeziei individual
- repetarea poeziei pe subgrupe
-repetarea poeziei- gen Turul galerieiTurul galeriei
- repetarea poeziei model- de ctre un
copil
Sunt invitai s mearg la baie , ieind
Joc de micare
unul dup cellalt cntnd cntecul
Cte unul pe crare.
Se servete masa, dup care copiii vor
audia Rndunica a sositapoi vor intra
n sala de grup repetnd
cnteculCopcelul de Corneliu Meres
Obinnerea
performanei

Aceasta se realizeaz printr-un joc


Rndunic,mut-i cuibul prin care

primavara

Conversaia
de verificare

Joc
joc

copiii vor demonstra c au neles


modul de comportament al rndunicii.
ncheierea
activitii

Se vor face aprecieri asupra modului de


desfurare a ntregii activiti implicnd
ct se poate de mult copiii, acetia
primind aplauze i stimulente de la
rndunic.

Exerciiul

S-ar putea să vă placă și