Sunteți pe pagina 1din 13

GRADINITA P.N.

TIRNOVA
JUDETUL ARAD

PROIECT DIDACTIC

PROF.: CRISAN IOLETA


GRUPA :MARE
2013-2014

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATA
DATA: 05.12.2013
GRADINITA: PN Tarnova
PROFESOR: Crisan Violeta
NIVELUL: II
GRUPA : Mare
TEMA ANUALA: : Cum a fost, este si va fi aici pe pamant?
SUBTEMA:,,Traditii si obiceiuri de iarna
SCOPUL ACTIVITII:

Cunoaterea

obiceiurilor i tradiiilor specifice poporului romn

legate de venirea lui Mo Craciun; formarea virtuilor cretine i cultivarea unui comportament
bazat pe generozitate i dragoste fa de semeni; stimularea creativitii, a inteligenelor multiple, a
lucrului n echip, a cooperrii i toleranei; dezvoltarea capacitii de observare, descoperire,
analiz i sintez.
Cunoasterea i pstrarea unor tradiii i obiceiuri specifice srbtorilor de iarn.

I.

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA-ADP

Rutine:primirea copiilor,masa
Intalnirea de dimineata:salutul,prezenta ,calendarul naturii,impartasirea cu ceilalti,noutatea zilei.
Tranzitii

II.

ACTIVITATI LIBER ALESE-ALA 1

Centre de interes:
1. Centrul ARTA desen ,,Bradul de Craciun
2. Centrul BIBLIOTECA grafismeCasuta lui Mos Craciun

III.

ACTIVITATI LIBER ALESE-ALA2

In incheierea zilei se va interpreta unul dintre obiceiurile cunoscute de copii, si anume ,,SORCOVA
pentru a demonstram ca pastram vii obiceiurile si traditiile noastre .

IV.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE-ADE

ACTIVITATE INTEGRATA DS+DOSSPIRIDUSII LUI MO CRCIUN

DS-Activitate matematica:- joc didactic,,Cine stie castiga

DOS-Activitate gospodareasca:- asamblare, ornare Bradul lui Mos Craciun

1.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA-ADP


SALUTUL,,Dimineata a sosit/Toti copiii au venit/In cerc noi ne asezam/Si frumos ne
salutam.Fiecare copil va da mana cu doamna educatoare si o va saluta.
PREZENTA:Un fetita va numi fetele absente, iar un baietel va numi baietii absenti.Vom
numara impreuna copiii care lipsesc astazi de la gradinita si vom indica cifra corespunzatoare.

CALENDARUL NATURII:se va completa la panou prin intrebari ajutatoare:

,,In ce anotimp suntem?


In ce luna a anului suntem?
Cum este vremea afara?
IMPARTASIREA CU CEILALTI:Ne vom juca jocul emotional,,Ce vrei sa-ti aduca Mos Craciun
? scriem o scrisoare lui Mos Craciun.
NOUTATEA ZILEI:va fi marcata prin decorul din grupa. Se realizeaz prin prezentarea cutiei
trimise de Mos Craciun si citirea scrisorii.
Tranzitii:,,Jocul fulgilor de nea,,-joc de miscare
,,Suntem fulgusori de nea/Si plutim prin aer asa:
Ne invartim, ne rasucim/ La centre noi pornim/ Si pe scaunele poposim.

V.

ACTIVITATI LIBER ALESE-ALA1

1. CENTRUL DE INTERES ART


Subiectul: Bradul de Craciun
Mijloc de realizare: desen
Obiective operaionale:

s in corect creionul n mn;

s deseneze bradul de Craciun ornat folosindu-si imaginatia proprie;

Material didactic: coli A4, creioane colorate


Metode si procedee:conversatia , explicatia, munca individuala
Desfurarea activitii: cu ajutorul creioanelor colorate copii vor desena bradul de Craciun
ornat.
2. CENTRUL DE INTERES BIBLIOTECA
Subiectul: Casuta lui Mos Craciun

Mijloc de realizare: grafisme- linia franta deschisa


Obiective operaionale:

s in corect creionul n mn;

s rezolve sarcina de pe fisa individuala

Material didactic: fie individuale, creioane

colorate

Metode si procedee:conversatia , explicatia, demonstratia, munca individuala


Desfurarea activitii: cu ajutorul creioanelor copiii vor trasa grafisme- linia franta deschisa
conform modelului dat si vor colora peretii casutei.
Tranzitie:
Ora zece a sosit/ n burtic am simit./ Pe mini bine ne splm/ i la mas ne-aezm

VI.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE-ADE

ACTIVITATE INTEGRATA DS+DOSSPIRIDUSII LUI MO CRCIUN

DS- Joc didactic: ,,Cine stie castiga

DOS-Activitate gospodareasca:Bradul lui Mos Craciun

DOMENIUL DE ACTIVITATE:Domeniul stiinte


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
SUBIECTUL ACTIVITATII : ,,Cine stie castiga
MIJLOC DE REALIZARE:joc didactic

OBIECTIVE DE REFERITA
1. S recunoasc, s denumeasc, s construiasc i s utilizeze forma geometric cerc,
ptrat, triunghi, dreptunghi n jocuri.
2. S numere de la 1 la 5 recunoscnd grupele cu 1-5 obiecte i cifrele corespunztoare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 sa identifice toate formele geometrice invatate (patrat, triunghi, dreptunghi, cerc):
O2 sa compare figurile geometrice formand multimi cu acestea;
O3 sa descrie formele geometrice dupa forma, marime, culoare;

O4 s descopere prin pipire forma, mrimea, grosimea pieselor geometrice


O5 sa raporteze corect cifra la cantitate si invers;
SARCINA DIDACTICA: sa identifice, sa compare, sa descrie formele geometrice
invatate,sa descopere si sa recunoasca numai cu ajutorul simului tactil forma, mrimea i
grosimea figurilor geometrice; deducerea culorii.

REGULA DIDACTICA: 1 .Copiii sunt mprii n doua grupe . Grupele vor trimite pe
rnd un reprezentat care va extrage din coule o ntrebare. Vor rspunde cerinei i vor alege
figura geometric corespunztoare rspunsului dat.

COMPLICAREA JOCULUI:
2.Grupele vor trimite pe rnd cte un reprezentant care va utiliza Sculeul fermecat (va
prinde n mn o pies fr s o scoat, i va spune care este forma, mrimea i grosime acesteia).
Apoi piesa va fi scoas din scule, descris din nou i aezat la vederea tuturor copiilor. Un

reprezentant al echipei adverse va veni i va forma multimea corespunzatoare figurii extrase i va


numara formele cautand cifra corespunzatoare multimii figurilor geometrice, sau aratand cifra sa
formeze multimea corespunzatoare argumentand rspunsul.
.
ELEMENTE DE JOC aplauze, micare, surpriza, ghicirea,;
nchiderea i deschiderea ochilor.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia,observatia,demonstratia,problematizarea,
mana oarba.
MIJLOACE DE INVATAMANT: -cutie, scrisoare cu mesaj de la Mos Craciun, plicuri pentru
fiecare grupa in care gasesc intrebari, ladite, globuri, cifre pentru cele doua grupe.
FORME DE ORGANIZARE:frontal,individual, pe grupe
DOMENIUL DE ACTIVITATE:Om si societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitate gospodareasca
SUBIECTUL ACTIVITATII:,, Bradul lui Mos Craciun
MIJLOC DE REALIZARE:asamblare, ornare
OBIECTIVE DE REFERITA
1.S-i formeze deprinderi practice i gospodreti.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1. sa asambleze bradul;
O2. sa aseze globurile in brad ;
O3. sa respecte regulile date;

O4. sa manifeste interes si placere pentru ajutorul acordat lui Mos Craciun.

MIJLOC DE REALIZARE: asamblare, ornare;

STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE: Conversaia;explicaia;demonstraia;exerciiul.
MATERIAL DIDACTIC: brad, globuri, betea, beculete;
BIBLIOGRAFIE:

,,Curriculum pentru invatamantul prescolar,,M.E.C.I, 2008,Bucuresti

DESFASURAREA ACTIVITATII
Ob

Evenimentul

Ope

didactic

Continuturi esentiale

Metode si

Mijloace

procedee

de

Evaluare

invatamant
1.Organizarea

Crearea conditiilor necesare bunei

spatiului

desfasurari a activitatii:aerisirea salii de

-observarea

educational

grupa ,amenajarea spatiului activitatii.

comportamentului copiilor

2.Captarea
ateniei

Se realizeaz prin prezentarea surpriza a conversaia


scrisorii trimise de Mos Craciun.
Dragi copii din gradinita,
Imi exprim azi o dorinta:
Spiridusii s-au incurcat
Cand mai aveau de numarat
Patrate,

triunghiuri,

cercuri

si

dreptunghiuri.

-surpriza

Voi, daca vreti sa m-ajutati,

-conversaia
Rasp corecte

Figuri geometrice sa denumiti grupati si


numarati.
observatia
Cine stie foarte bine
Va primi drept multumire
Pomul de Craciun sa-l asamblam cu:
Beculete,globulete si beteala
Noi sa-l ornam,
Iar in seara de Mos Ajun
Multe daruri eu o sa va pun!
3.Anunarea
temei
.
4.Prezentarea
coninutului i
dirijarea
nvrii

Tema de astazi se numete Spiridusii lui


Mo Crciun
Conversatia

Astzi ii vom ajuta pe spiridusii lui Mos


Craciun sa numere,sa denumeasca,sa
grupeze si sa clasifice
figurile
geometrice. Ne vom juca cu figurile
geometrice ,iar ca recompensa pentru
fiecare raspuns corect veti primi cate un
globulet trimis de Mo Crciun pe care il
veti folosi la sfarsitul activitatii pentru
Explicatia
ornarea bradului.

cutie, scrisoare

-Impartirea copiilor in doua


grupe(Spiridusii curiosi si Spiridusii
isteti).

cifre pentru

-Voi aveti pe masute trusa ,,Logi. In


trusa sunt figurile geometrice de care
aveti nevoie.Pe masute mai sunt si
2plicuri cu intrebari pentru fiecare grupa.

Demonstratia

cu mesaj de la
Mos Craciun,
plicuri pentru
fiecare grupa
in care gasesc
intrebari,
ladite, globuri,
cele doua
grupe

O1

Voi incepe jocul printr-o demonstratie


5.Desfasurarea pentru a intelege copiii exact regulile
jocului.
jocului de
Iau din plic un biletel pe care este scrisa
proba
o intrebare.Le citesc intrebarea
-Ce figura geometrica geometrica vedeti
pe biletel?

Identificarea
formelor
geometrice
descrierea
formelor
Exercitiul

geometrice

-Luati din trusa voastra aceeasi figura


geometrica denumind-o.
Doamna educatoare va extrage o forma
geometrica din cutie ,iar voi trebuie sa
luati de pe masuta o forma mai mica sau
mai mare ca ceea luata de doamna.
O2

O3

- Alegeti din trusa o figura geometrica


mai mica decat figura extrasa de mine.
Doamna educatoare va extrage o forma
geometrica din cutie ,iar voi trebuie sa
6.Desfasurarea luati de pe masuta o piesa de aceeasi
culoare , dar forma diferita.
jocului
propriu-zis

7.Complicarea
jocului

comparerea
cutie,

formele

trusa Logi geometrice


scrisoare
cu mesaj
de la Mos
Craciun,
plicuri
pentru

- Alegeti din trusa o figura de aceeasi


culoare, dar forma diferita.

fiecare

- Acum alcatuiti multimea patratelor


rosii.

care

Doamna educatoare va extrage o forma


geometrica din cutie ,iar voi trebuie sa o
descrieti: forma , culoare, marime si
grosime.

intrebari,

Solicit un copil sa aleaga din plic o alta


intrebare.
Jocul continua cu intrebarile extrase din
plic de catre copii, iar fiecare raspuns
corect va fi rasplatit cu aplauze si
globulete.

grupa

in

gasesc
cosulete,
globuri,
cifre
pentru
cele doua
grupe.

8.Obtinerea
O4

performantei

Voi urmari activitatea copiilor citindu-le


intrebarile si voi interveni cu intrebari
ajutatoare daca este nevoie Voi insista
asupra ritmului de lucru, jocul se va
repeta de patru- cinci ori.

Jocul se va complica.

Problema
tizarea

conversatia

- Copiii, Mos Craciun a ramas


uimit cat de bine ati raspuns, dar nu se
poate decide cine este castigatorul.

O5

Pentru a se putea hotara vrea sa complice


jocul.

Aprecieri verbale

Grupele vor trimite pe rand cate un


reprezentant care va utiliza Sculeul
fermecat (va prinde n mn o pies
fr s o scoat, i va spune care este
forma, mrimea i grosime acesteia).
Apoi piesa va fi scoas din scule,
descris din nou i aezat la vederea
tuturor copiilor. Un

reprezentant al

echipei adverse va veni i va forma


multimea corespunzatoare figurii extrase
i va numara formele cautand cifra
corespunzatoare

multimii

figurilor

geometrice, sau aratand cifra sa formeze


O1

multimea corespunzatoare argumentnd


rspunsul.
Va fi declarata castigatoare grupa care a
obtinut cele mai multe globulete.
-Ati dovedit ca stiti sa numarati. Acum

vom numara globuletele de la fiecare


echipa si vom trece la ornarea bradul de
Craciun
Tranzitii:,, Iarna ne-a sosit in zori
-Pentru c i-ati ajutat pe spiridusi si l-ati
salvat pe Mo Crciun el v-a trimis un
braduti ca s i putei orna. Stiti un colind
despre Mos Craciun?( Mos Craciun cu
plete dalbe) Haideti sa-l cantam.Suntei
de acord?
Le voi explica copiilor c trebuie s
asambleze si sa decoreze
bradul
primit;demonstrandu le tehnica ornarii
bradului, dar vor tine cont de regulile
impuse de educatoare.
2. ,,tafeta decoratorilor

Copiii vor fi mprii n doua echipe i


aezai n ir indian. n faa echipelor, la
o distan de 2m va fi aezat un brad de
Crciun i un co cu ornamente n numr
egal cu numrul membrilor echipei.
Fiecare copil de la fiecare echip se va
deplasa i va lua cte un ornament pe
care l va aga n brad .Cstig echipa
care va termina cel mai repede globulete,
iar pentru finalizarea ornarii copii vor
primi beteala si beculete.
Pe parcursul ornarii bradului copiii vor
audia si vor canta colinde.

Evaluarea
performanei

10.ncheierea

Se fixeaz tema i retrospectiva ntregii


activitii pe domenii expereniale cu
ajutorul intrebarilor referitoare la
activitatea integrata desfasurata.
Se fac aprecieri asupra celor doua
activitati si a modului de lucru. Spiridusii

Copiii
Asambleaza si
orneaza bradul

activitii

mosului au invatat figurile geometrice, si


sa numere mai bine cu ajutorul copiilor.
Pentru c toi copiii au fost cumini i
harnici,vor primi drept recompens cte o
ciocolata din cutia lui Mo Crciun.

S-ar putea să vă placă și