Sunteți pe pagina 1din 19

Grdinia cu program prelungit Nicolae Labi, Galai

, PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Educatoare: Bujoreanu Andreea


ARGUMENT

Intr-o zi , in timp ce copiii se jucau , am scos


dintr-o plasa un cos de nuiele pe care mai apoi l-
am umplt cu legume de toamna : rosii , ardei ,
vinete , varza , conopida , morcovi , cartofi etc.
Cum curiozitatea copiilor se manifesta in
aceste impejurari, la fel de mult ca in alte situatii ,
imediat s-au strans in jurul cosului sa vada
legumele de aproape. Intrebarile coerente sau nu,
au inceput sa curga : Ce sunt astea? , De unde
le aveti? , De unde sant legumele in magazine
sau piata? , De ce sant atat de multe legume? ,
De ce mancam legume?
Surprinzand discutiile nu am pierdut ocazia si
le-am propus un proiect
pe aceasta tema .
TEMA ANUAL: Cnd,cum i de ce se ntmpl
SUBTEMA: Coul cu legume
TEMA ZILEI: Bogiile toamnei
TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine i deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
ACTIVITI DE NVARE:
Activiti liber alese (ALA)
Domeniu limb i comunicare (DLC)
Domeniu estetic i creativ (DEC)
DURATA: o zi
LOCUL DESFURRII: Sala de grup
SCOPUL:
Consolidarea deprinderii de a formula propoziii corecte din
punct de vedere gramatical, de a stabili numrul de cuvinte
din propoziie precum i numrul silabelor din cuvinte;
S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de
joc, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor;
formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica;
dezvoltarea operatiilor gandirii: analiza, sinteza, comparatia;
dezvoltarea motricitatii manuale: a muschilor mici ai
mainilor;

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):


Domeniul limb i comunicare (DLC):
SUBIECTUL: Spune ce tii despre
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: S raspund la ghicitorile propuse;
O2: S despart n silabe cuvintele legate de legumele
descoperite;
O3: S alctuiasc propoziii corecte din punct de vedere
gramatical;
O4: S denumeasc caracteristicile legumelor nvate.
SARCINA DIDACTIC:
Extragerea unor biletele cu ghicitori la care s formuleze un
rspuns;
Descoperirea legumelor din co doar prin intermediul
simului tactil;
Desprirea cuvntului, care denumeste o legum, n silabe;
Formularea unor propoziii despre caracteristicile legumelor
descoperite la roata norocului;
REGULA JOCULUI:
Copiii sunt mprii n trei echipe (Morcovi, gogoari, vinete).
Sarcina 1: Educatoarea numte cte un copil de la fiecare echip
s extrag un bileel cu o ghicitoare despre legume de toamn la
care va trebui s raspund corect pentru a fi punctat.
Sarcina 2: Educatoarea aduce un co cu legume de toamn care
este acoperit, din nou numette cte un copil de la fiecare echip
pentru a descoperi prin pipire ce legum a extras din co. Apoi va
trebui s despart cuvntul, care denumete leguma, n silabe i s
numere silabele.
Sarcina 3: Educatoarea numete cte un copil de la fiecare echip
care s nvrt roata legumelor. n funcie de ce legum cade la
roat, copilul ii descrie caracteristicile prin propoziii simple.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, buline drept recompense

Domeniul Estetic i Creativ (DEC):


SUBIECTUL: Legumele vesele
TIPUL ACTIVITII: Formare i consolidare de priceperi i
deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Abiliti practice
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: sa lipeasca si sa imbine materialele primite pentru realizarea
temei propuse;
O2: sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii;
O3: sa-si dezvolte deprinderi practice de manuire,
prelucrare,imbinare materialelor;

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):


RUTINE:
ntlnirea de diminea:
De vorb cu toamna impresii despre anotimul de
toamn, salutul;
Povestea lui Curel i Murdrel moment formare
deprinderi igienico-sanitare
Gustarea

Tranziii:
Joc muzical: Bate vntul frunzele

ACTIVITI ALESE (ALA) CENTRE DE INTERES:

Joc de mas: Din jumtate ntregul,legume de toamn


Obiective propuse: O1 S uneasca jumtaile de legume formnd
intregul
O2 S recunoasc legumele de toamn;
O3 S prezinte celorlali colegi caracteristicile legumelor
formate de el;
tiin: Caut umbra mea fi
Obiective operaionale: O1 S uneasc cu o linie imaginea legumei
cu umbra ei;
O2 S coloreze imaginea legumelor ce nu au
semine;
O3 S ncercuiasc cifra corespunztoare numrului
legumelor ce nu au semine.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul,


problematizarea, activitatea n grup, analiza, sinteza, jocul,
ntrecerea.
Mijloace de realizare: plane cu anotimpul toamna, legume,
jetoane, stimulente, fie de lucru, foarfece, lipici, hrtie colorat,
scobitori.
Forma de organizare: frontal, pe echipe;

SCENARIUL ZILEI
ntlnirea de dminea: Salutul, completarea Copacului de
prezen i a calendarului zilei. Se poart o scurt discuie despre
anotimpul toamna i bogiile ei; apoi, se se recit poezii despre
toamn, cunoscute de copii.
Dup ntlnirea de diminea, educatoarea anun copiii de
primirea unei scrisori de la Spiriduul Legumici care are mare
nevoie de ajutorul copiilor pentru a-i organiza Toamnei o
petrecere de adio. (Captarea ateniei pentru Activitatea pe
domenii experieniale).
Din coule, educatoarea scoate un plic i le citete copiilor
mai multe activiti care i plac Toamnei i pe care urmeaz s le
desfoare. Astfel mai nti vor juca un joc Ce tii despre, apoi
la centrul Art vor realiza Legume vesle , la centrul Joc de mas
vor realiza din jumtate ntregul, iar la centrul tiin vor rezolva o
fi despre cele nvate n acea zi.

NTLNIREA DE DIMINEA
Copiii aezai n semicerc particip la urmtoarele momente:
Salutul: Copiii se prezint spunndu-i numele la care asociaz un
element de toamn(ex: Cosmin, crizantem).

mprtirea cu ceilali: Educatoarea prezint copiilor un desen


cu aspecte de toamn. Avnd n vedere c tema zilei este,, De
vorb cu toamna vom comenta desenul, scond n eviden
faptul c toamna este anotimpul hrniciei, al bogiei i al culorilor.
Se va discuta despre vremea din dimineaa respectiv, despre
cum au venit mbrcai la grdini, vor completa calendarul
naturii.

Activitatea de grup: Copiii intoneaz un fragment din


cntecul ,,Bate vntul frunzele i execut micrile
corespunztoare melodiei.

Noutile zilei: Educatoarea reamintete copiilor tema sptmnii


i poart o scurt convorbire despre aceasta cu copiii.

Tranziie: nainte de a se ncepe activitatea, dup prezentarea


activitatilor, a centerlor de interes, copiii se vor aeza pe centre
de interes.
ETAPE CONINUTUL TIINIFIC METODE MIJLOACE EVALUARE
ACTIVITII

Sala de grup va fi aerisit, mobilierul Conversai Observarea


1.Moment aezat n form de semicerc n prima a comportamentul
organizatoric parte a activitii iar n partea a doua ui copiilor,
copiii se vor aeza la cele trei grupuri disponibilitatea
de msue. de a se ncadra
Copii vor intra organizat n sala de n cerinele
grup i vor ocupa locurile formulate

Educatoarea aduce n sala de grup un Surpriza Coul cu


2.Captarea co cu legume i un plic.n plic se af o Conversai legume;
ateniei scrisoare de la Spiriduul Legumici care a Scrisoarea
le propune copiilor s organizeze Znei de la
Toamna o perecere de adio prin Spiriduul
desfurarea unor activiti ndragite de Legumici
ea foarte mult.

Educatoarea le citete din scrisoare Observaia Coul Evalauarea


activitile pe care le vor desfura pe toamnei capacitatii de
parcursul acestei zile. Vor juca jocul Conversai receptare a cele
3.Comunicarea Ce tii despre,vor confectiona la a spuse de
obiectivelor i a sectorul Art Legume vesele, vor educatoarei
temei activitii realiza la sectorul Joc de mas Din
jumtate-ntregul, iar la sectorul tiin
vor rezolva nite fie .
Pe tot parcursul activitii vor fi asistai
de Spiriduul Legumici care va analiza
felul n care copiii se prezint la lecii.

Copiii mpreun cu educatoare Proba oral:


4.Reactualizarea descoper n coul toamnei o imagine Imagine Recunoaterea i
cunotinelor cu anotimpul de toamn. despre denumirea unor
dobndite Discut pe baza acelei imagini aspecte Conversai anotimpul caracteristici ale
anterior ale anotimpului de toamn, scond n a de toamn anotimpului
eviden faptul c toamna este toamna.
anotimpul hrniciei, al bogiei i al
culorilor.
Educatoarea reamintete copiilor tema
sptmnii i poart o scurt convorbire
despre aceasta cu copiii

DLC.
Educatoarea explic copiilor sarcina i Prob oral:
5. Prezentarea regulile jocului Ce tii despre: Cte Explicaia Descoperirea
coninutului i un copil din fiecare echp va extrage Ghicitori legumelor dup
dirijarea dintr-un plic cte o ghicitoare la care caracteristicile
nvrii prin va da raspunsul;Apoi cte un copil din redate de
abordarea fiecare echip va fi legat la ochi i va ghicitori.
integrat a trebui s extrag din coul toamnei o
coninuturilor legum i prin pipire s descopere
numele acesteia.Dup ce a descoperit
numele legumei l va despri n silabe Jetoane cu
legume
i va spune cte silabe are.
Demonstra
Executarea jocului de prob: ia
Este solicitat un copil care s extrag o
ghicitoare i s gaseasca raspunsul la
acea ghicitoare.

Exerciiul
Executarea jocului propriu-zis
Dup ce copiii au neles regulile jocului
se trece la executarea jocului propriu-
zis. Rspunsurile corecte vor fi
recompensate cu aplauze i cte o
bulin la echipa din care face parte.
Dup acelai model se va continua
jocul pn la epuizarea ghicitorilor dar
i n limita timpului afectat acestui
moment al zilei.
Rspunsurile corecte sunt aplaudate i ntrecerea
recompensate cu buline. Se va urmri
desprirea corect n silabe
Pe tot parcursul jocului sunt antrenai
toi copiii s rspund. Ei vor fi
ncurajai s participe la activitate,
pentru ca la final echipa din care face
parte , dup ecuson, s fie
recompensat.

Complicarea jocului:
Copiii sunt mprii n trei echipe:
echipavinetelor, a gogoarilor i a Explicaia Prob oral:
morcovilor. Descoperirea
6. Obinerea ntrecerea legumelor,desp
performaneis i rirea unui
asigurarea feed- Sarcina 1: cuvnt n silabe,
back-ului Cte un copil din fiecare echip va fi Exerciiul Coul cu desemnarea
legat la ochi i va trebui s extrag din legume cifrei care
coul toamnei o legum i prin pipire corespunde
s descopere numele acesteia.Dup ce numrului de
a descoperit numele legumei l va cuvinte
despri n silabe i va spune cte
silabe are.

Sarcina 2: Conversai Roata


Educatoarea va prezenta copiilor a Legumelor
Roata Legumelor. Cte un copil din Expunerea
fiecare echip va fi numit s nvrt caracteristicilor
roata i s prezinte caracteristicile legumelor de
legumei care o descoper roata, toamn prin
formulnd propoziii simple. formularea unor
propoziii simple.
Tranziie: Bate vntul frunzele Joc cu cant
Copiii se grupeaz la centre,
Explicaia Jocul din
corespunztor ecusoanelor extrase din
jumtate-
cosul toamnei, grupandu-se in trei
intreg
echipe: echipa vinetelor, echipa
gogoarilor, echipa morcovilor.Se vor
aseza la centre corespunzator
ecusoanelor purtate.
Spiriduul Legumici mpreun cu
Fie de Prob practic:
Educatoare le explic copiilor sarcinile lucru Respectarea i
de la fiecare sector: la la Joc de mas
vor descoperi Din jumtate-ntregul, rezolvarea
iar la tiin vor rezolva o fi sub cerinelor fiei;
atenta supraveghere a lui Legumici.
Dup trecerea n revist a tuturor
centrelor, se face precizarea c toi
copiii se vor roti pe la aceste centre n
funcie de interesul lor. Legume,
Spiriduul Legumici mpreun cu Exerciiul aracet,
educatoarea urmresc modul n care scobitori,
fiecare copil lucreaz pe centre, i vor hrtie Realizarea unor
aprecia mpreun pe cei mai activi. colorat Legume vesele
ngriit i conform
DEC: cerinelor
La sectorul Art vor realiza Legumele
vesele din mai multe materiale.
nainte de a lucra se va face nclzirea
degetelor prin joculetul Micam
degeelele

7.Evaluare Amenajarea unei expoziii cu lucrrile Turul Aprecierea


copiilor (legumele vesele); galeriei Autoapreci Evaluare
Aprecierea rezultatelor fielor de lucru erea practic-aplicativ
aplicate; frontal
Autoaprecieri i aprecieri ale copiilor
referitoare la activitile desfurate de
ei si de intreaga grupa.
Dragi copii,

M numesc LEGUMICI i sunt unul


dintre Spiriduii Toamnei. Am o mare
rugminte la voi. Vrem s-i pregtim
Toamnei nainte de plecare o mare
petrecere de adio, dar, n grab am cam
ncurcat lucrurile i am mare nevoie de
ajutorul vostru. Am pus n co cteva
materiale cu care voi azi o sa lucrai,ca s
m ajutai s-i organizez Toamnei o
petrecere de adio bine meritat.
Sunt sigur c v vei descurca.
Succes!
V mulumesc!
Spiriduul
Legumici
Numele i prenumele:

Tema: Cnd/ cum i de ce se ntmpl Coul cu legume

Domeniul : tiin Caut umbra mea unete cu o linie imaginea legumei cu umbra ei. Coloreaz imaginea legumelor
ce nu au semine, ncercuiete cifra corespunztoare numrului acestora.
GHICITORI DESPRE
LEGUME
MORCOVUL
GOGOSARUL
TARUS GALBEN,ASCUTIT,
IN GRADINA DE LEGUME
IN PAMANT EL STA INFIPT
CRESTE UN ARDEI ANUME,
CINE ESTE ? L-ATI GHICIT?
ESTE ROSU SI BOMBAT

SI-L PUI TOAMNA LA MURAT?


VARZA

DIN ALE EI MULTE FOI,


CONOPIDA
FAC SARMALE PENTRU VOI?
MIEZUL E O FLOARE SPUMOASA,

IAR IN JUR FRUNZE DE VARZA


USTUROIUL

MULTI CATEI STRANSI LA UN LOC,


ROSIA
EU II FAC MUJDEI PE LOC
CRESTE VARA IN GRADINA

DAC-O UZI LA RADACINA,


CEAPA
CRESTE MARE SI ZEMOASA
GUGULOI IN HAINE MULTE,
IN CIORBA EA E GUSTOASA
SA NU PLANGI,DESFA-LE IUTE!

CASTRAVETELE
CARTOFUL
VERDE,LUNG
BULGARI IN PAMANT CRESCUTI,
DIN VREJ L-ADUNI
TARE MULT IMI PLAC PRAJITI..
TOAMNA LA MURAT IL PUI

LEGUME VESELE

S-ar putea să vă placă și