Sunteți pe pagina 1din 31

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Gradinita cu program prelungit nr.1-Voluntari


Data: 23.03.2012
Grupa pregatitoare 2
Educatoare: Petrache Lucretia Mirela
Tema anuala de studiu: “Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema proiectului: “Ne pregatim pentru Pasti”
Tema activitatii: “Surprizele iepurasului”
Tipul activitatii: consolidare si sistematizare de priceperi si deprinderi
Domenii experientiale: DLC, DS, DOS
Forma de realizare: joc didactic
Durata: o zi
ACTIVITATI DE INVATARE:
ADP-ID: “Vine, vine iepuraşul”
ALA 1: Joc de masa: “Jocul umbrelor”
Stiinta: Labirint “Ajută iepuraşul să ajungă la ouă”
Constructii: “Căsuta iepuraşului”
ADE:DLC: Educarea limbajului
DS: Activitate matematică “Surprizele iepuraşului”
DOS: Activitate practică
ALA 2:Joc de mişcare: “Cursa iepuraşilor”

SCOPUL ACTIVITATII
DLC:Dezvoltarea creativitătii şi a expresivitătii limbajului oral şi activizarea vocabularului.
DS: Sistematizarea cunoştinţelor şi deprinderilor matematice de utilizare a numerelor în
concentrul 1-10, exprimate într-un limbaj matematic corespunzător.
DOS: Consolidarea muncii atat individual, cat şi în echipa, utilizand abilitătile practice
însuşite.

OBIECTIVE OPERATIONALE
ADP:
- să salute educatoarea şi colegii la intrarea în clasă;
- să fixeze data calendarului şi fenomenul meteo caracteristic zilei;

1
- să participe activ la activităţile zilnice de autoservire, ordine, disciplină şi igienă.

ALA1: ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE


Joc de masa: “Jocul umbrelor”
-sa identifice imaginea corespunzatoare umbrei si sa o suprapuna peste aceasta ;
-sa combine materialele in vederea realizarii temei propuse;
-sa motiveze alegerea facuta.

Stiinta: Labirint “Ajuta iepurasul sa ajunga la cosul cu oua”


-sa gaseasca drumul corect de la iepuras la cosul cu oua;
-sa obtina efecte plastice prin tehnici specifice desenului;
-sa utilizeze corect instrumentele de lucru si materialele puse la dispozitie.

Constructii: “Casuta iepurasului”


-sa construiasca prin alaturare, imbinare, suprapunere utilizand ambele maini;
-sa imbine armonios piesele in scopul realizarii temei;
-sa manifeste spirit de colaborare in realizarea originala a constructiei.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


JOC DIDACTIC
DLC-O1: sa exprime verbal semnificatia sarbatoririi Pastilor si a unor simboluri;
O2: sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;
O3: sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei, activitatii
personale si a relatiilor cu ceilalti si sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical;
O4: sa utilizeze efectiv instrumentele de scris, stapanind deprinderi motrice elementare
folosirii acestora.
DS-O1:sa numere corect crescator si descrescator in limitele 1-10;
O2: sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10;
O3:sa argumenteze decizii luate in legatura cu modul cum au rezolvat anumite sarcini.
DOS-O1: sa efectueze operatii simple de lucru cu material din natura sau sintetice;
O2: sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei teme date;

2
O3: sa realizeze compozitii originale prin aplicarea tehnicilor de lucru invatate.
ALA2: SECVENTA DE MISCARE
Joc de miscare: “Cursa iepurasilor”
O1: sa execute corect miscarile propuse ;
O2: sa participe activ si sa isi aduca contributia la reusita echipei;
O3: sa dea dovada de fair-play in intrecerile sportive.

ELEMENTE DE JOC: ghicirea, surpriza, semnalul acustic, intrecerea, aplauzele.


REGULI DE JOC: Copiii vor fi impartiti in doua grupe (fluturasi si iepurasi). Educatoarea
adreseaza cate o intrebare fiecarei grupe,tot ea numind si copilul care va da raspunsul , acesta
fiind recompensat. Castiga echipa cu cele mai multe recompense adunate in cosulet.
SARCINA DIDACTICA: -sa raspunda la intrebari/ghicitori, recunoscand anumite lucruri si
obiceiuri sarbatorii Pastelui;
-desparte cuvintele in silabe, recunoaste sunetele si “scrie” aceasta
la tabla;
-numara crescator si descrescator, par si impar, face adunari si
scaderi cu 1-2 unitati in limitele 1-10.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, observarea
spontana si dirijata, mana oarba, brainstormingul, invatarea prin cooperare, turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC:Iepurasul de Pasti, scrisoare, cos, cutie, siluete, Jocul umbrelor
(jetoane de diverse culori), fise cu labirint, creioane colorate, piese Lego, medalioane fluturasi
si iepurasi, plicuri cu sarcini, tablite magnetice cu cifre, flanelograf, jetoane cu cifre si semne
matematice, cosulete, jetoane ou, fise de lucru, ou de plasti sau polistiren, diverse materiale din
natura sau sintetice, foarfeci, lipici, glittere, carioci,clopotel, panouri si tabla punctaj,
stimulente.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri.

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar-prezentare si explicitari. Editura DPH, Bucuresti-
2009

3
D. Raileanu, D. Cieriu, I. Alecsa, Proiectarea pas cu pas (Indrumator pentru cadrele
didactice din invatamantul prescolar), Editura Diamant-Bucuresti-2011
S.Breben, E.Gongea, G.Ruiu, M.Fulga, Metode interactive de grup- Ghid metodic, Editura
Arves, Pitesti-2002
M.Bocos, L.Carlogea, C.Draghici, Antologie de proiecte tematice pentru activitati integrate,
Editura Diana, Bucuresti-2011
S.M.Cioflica, C.Lazar, E.Ilie, N. Mignea-Guga, G.Berbeceanu, C.Marta-Ziua buna incepe la
“Intalnirea de dimineata”, Editura Tehno-Art, Bucuresti-2009
Revista invatamantului prescolar numar tematic proiectare integrata, Editura Arlequin,
Bucuresti-2009
Revista invatamantului prescolar nr.1-2/2010, Editura Arlequin, Bucuresti-2010
Revista invatamantului prescolar nr.3-4/2010, Editura Arlequin, Bucuresti-2010
w.w.w.didactic.ro

4
SCENARIUL ZILEI

La intrarea in sala de grupa , copiii descopera un cos mare, frumos impachetat. Are loc
intalnirea de grup in cadrul careia se cauta raspuns la intrebarea: “Oare cine a adus cosul si de
ce?”. Se descopera langa acesta un plic, de la Iepurasul de Pasti, cu urmatorul continut:
“Dragi copii, eu, Iepurasul de Pasti voi veni in curand la voi cu multe bucurii. Vreau sa va
gasesc pregatiti pentru a ma intampina si de aceea v-am trimis acest cos in care se afla mai
multe plicuri cu sarcini pentru voi. Pe masura ce veti rezolva sarcinile, veti avea multe surprize
placute si la sfarsit puteti sa v-asteptati la daruri minunate din partea mea.”
Copiii descopera in cos plicuri in forma de ou, un cos mai mic impachetat si o cutie legata
cu o fundita.
Dupa ce au dezlegat misterul cosului, se continua intalnirea de dimineata cu salutul,
prezenta, calendarul naturii, stirea zilei si activitatea de grup.
Folosind procedeul “mana oarba”, copiii isi aleg centrul de interes la care vor sa lucreze.
La “Joc de masa” vor avea de gasit jetonul corespunzator jetonului cu umbra data. La
“Stiinta”, vor ajuta iepurasul sa mearga prin labirint si sa ajunga la cosul cu oua, iar la
“Constructii” vor avea de construit casuta Iepurasului de Pasti.
Dupa realizarea temelor propuse, se expun toate lucrarile si se realizeaza turul galeriei. Se
interpreteaza cantecul “Iepurasul de Pasti”.
Au loc apoi rutinele si tranzitiile catre activitatile pe domenii experientiale.
Dupa jocul didactic desfasurat in cadrul activitatilor pe domenii experientiale, au loc rutine
si tranzitii catre jocul de miscare “Cursa iepurasilor”.

5
ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE

Centrul de Tema Mijloc Obiective Sarcini de Strategii didactice Evaluare/


interes de operationale lucru instrumente
realiza Metode si Material si indicatori
re procedee didactic
Joc de “Jocul Joc -sa identifice -aleg jetoanele Conversatia Jetoane de Ascultă cu
masa umbrelor” imaginea corespun- corespunzatoar diferite culori atenţie şi in-
zatoare umbrei si sa e umbrei si cu imagini si teres expli-
o suprapuna peste motiveaza Observatia umbre caţiile edu-
aceasta ; alegerea facuta diferite. catoarei.
-sa combine mate- Înţeleg şi
rialele in vederea Exercitiul reţin sarci-
realizarii temei pro- nile.
puse; Evaluare
-sa motiveze ale- orală, indi-
gerea facuta. viduală .
Stiinta Labirint : Fisa -sa gaseasca -gasesc si tra- Observatia Fise de lucru Asculta cu
“Ajuta labirint drumul corect de la seaza drumul atentie si
iepurasul sa iepuras la cosul cu corect de la ie- Creioane interes
ajunga la oua; puras la cosul colorate explicatiile
cosul cu oua” cu oua; educatoarei.

6
- sa obtina efecte - colorează Explicatia Înţeleg şi reţin
plastice prin tehnici drumul găsit, sarci-nile.
specifice desenului; folosind teh- Lucrul Evaluare
-sa utilizeze corect nici specifice individual orală, indi-
instrumentele de lu- desenului, uti- viduală .
cru si materialele pu- lizând corect
se la dispozitie. creioanele
colorate.
Constructii “Casuta -să contruiască prin Foloseşte Explicaţia Truse Lego Înţeleg şi reţin
iepurasului alăturare, îmbinare, trusele Lego sarci-nile.
” suprapunere, utili- puse la dis- Lucrul în Rezolvă sar-
zând ambele mâini; poziţie şi echipă cinile prin
-să îmbine armonios realizează cooperare.
formele în scopul construcţia Evaluarea
realizării temei; sugerată. prin produsul
-să coopereze pentru realizat.
realizarea temei
propuse.

7
Rutine: “Hai copii în pas vioi,
Câte unul, câte doi
Către baie ne-ndreptăm
Pe mâini ca să ne spălăm
Spre masă să ne-ndreptăm
Micul dejun să-l luăm”.

Tranzitii: “Suntem mititei,


Suntem voinicei,
Iepurasul aşteptăm,
Şi ne bucurăm.
Suntem mititei,
Suntem voinicei,
Iepurasul il iubim,
Cu el ne veselim.”

8
PROIECTUL ACTIVITATII INTEGRATE
Secvente Continut Strategii didactice Evaluare
didactice Metode şi Mijloace Forme de Forme Metode şi Indica-
procedee didactice organizare instrumente tori
Moment Crearea condiţiilor
organiza- necesare bunei
toric desfăşurării a activităţii:
●aerisirea sălii de grupă;
●amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii;
●pregătirea materialului
demontrativ şi distribu-
tiv; Conversa- Evaluare
●introducerea copiilor în tia Frontal globala Observatia
sala de grupă, interpre- Cantecul
tând cantecul “La
Pasti”de G.Toparceanu Explicaţia Medalioane
●alegerea de către fiecare iepuraşi şi Individual
copil a unui medalion fluturaşi
(fluturaş sau iepuraş) .

9
Captarea Aducerea în fata copii- Conversa- Scrisoarea Observaţia Ascultă
atenţiei lor a scrisorii si a cosului ţia Evaluare cu atenţie
primite de la Iepurasul de Frontal globală şi interes
Pasti. Astăzi copiii vor Cosul si explicaţii-
trebui să îl ajute pe Explicaţia cutia le date.
acesta.

Anunţarea “In curand vom sarba- Observaţia Înţeleg


temei tori Pastile. Pentru a fi Frontal mesajul
pregatiti de aceasta sarba- transmis.
toare, ati promis Iepura- Evaluare Repetă
sului ca veti rezolva sar- Explicaţia globală denumi-
cinile trimise de el, ju- Conversaţia rea
candu-va. Jocul se intitu- jocului.
leaza:
“Surprizele iepurasului”.
Prezenta- Copiii vor trebui sa des- Frontal
rea noului parta in silabe si sa repre-

10
continut zinte grafic unele cuvinte Explicaţia
date, sa gaseasca dimi-
nutivele unor cuvinte da-
te, sa alcatuiasca propo- Evaluare
zitii simple si dezvoltate globală
cu ajutorul lor. Vor avea Individual
de realizat sirul crescator Observaţia Ascultă
si descrescator 1-10, de instrucţiu-
numarat par si impar in Conversaţia nile.
limitele 1-10, de recunos-
cut vecinii cifrei date, de
raportat numarul la can-
titate si invers,de rezolvat
probleme, de completat
fisa de lucru.
Dirijarea Se realizează jocul de
învăţării probă, se oferă explicaţii
suplimentare în cazul în Explicaţia
care se constată că regu-
lile sau modul de desfă-
şurare nu au fost bine
înţelese.

11
•Jocul de probă Ascultă
(prezentarea unor ghici- cu
tori) Frontal atenţie.
Sărbătoarea primăverii, Exerciţiul Evaluare
Sărbătoarea Învierii globală
Sărbătoarea luminilor, Observaţia
Bucuria creştinilor. Ghicitori
(Sfintele Paşti)
Mititel, fricos, pufos
El aduce într-un coş Descope-
Ouşoare colorate ră răs-
Şi frumos încondeiate. punsurile
(Iepurasul) corecte
Educatoarea va numi câte Evaluare la ghici-
un copil de la fiecare orală Chestionarea tori.
echipă care va îndeplini
sarcina trasată de echipa
adversă.
•Desfăşurarea jocului-
exerciţiu

12
Proba 1-DLC
Echipa 1
Spune cu ce sunet incepe Lucrul
cuvantul ce reprezinta individual Evaluare
raspunsul la ghicitoarea pe globală
care o voi rosti.
“In ce zi e-ntampinat Cosulete Apreciaza
Domnul ca un imparat. pentru raspunsul
In orasul Ierusalim fiecare Frontal corect
Calare pe un asin? echipă; Exercitiul
(Florii) Lucrul în Tabla
Echipa 2 echipă Creta
Desparte in silabe si re- Evaluare
prezinta grafic cuvantul orală
dat.
Echipa 2
Spune cu ce sunet incepe
cuvantul ce reprezinta
raspunsul la ghicitoarea pe
care o voi rosti.

13
“E palat?....Sau ce e oare?
Si o vezi din departare.
Clopotul ei bate tare
Cheama crestini la-nchi-
nare.”
(Biserica) Evaluare
Echipa 1 Cosulete globală
Desparte in silabe si re- Lucrul pentru
prezinta grafic cuvantul individual fiecare Apreciaza
dat. echipă raspunsul
Echipa 1 Exercitiul corect
Spune cu ce sunet incepe Tabla
cuvantul ce reprezinta Frontal
raspunsul la ghicitoarea pe Creta
care o voi rosti. Evaluare
“Intr-un cosulet gatit orală
Mama mea a pregatit
Vin, pasca si ousoare
Pentru-o mare sarba-
toare.” Lucrul în
(Pasti) echipă

14
Echipa 2
Desparte in silabe si re-
prezinta grafic cuvantul
dat. Lucrul
Echipa 2 individual Evaluare
Spune cu ce sunet incepe globala
cuvantul ce reprezinta Cosulete
raspunsul la ghicitoarea pe pentru
care o voi rosti. fiecare Apreciaza
“Cine-ascunde-n mare echipă Exercitiul raspunsul
graba corect
In gradina printre iarba Tabla Frontal
Ousoare colorate
De copii sunt cautate? Lucrul în Creta
(Iepurasul) echipă
Echipa 1 Evaluare
Desparte in silabe si re- orala
prezinta grafic cuvantul
dat.

15
Proba 2 Evaluare Asculta
Gasiti diminutivele urma- Conversatia globala cu atentie
toarelor cuvinte: ou, miel, si dau
pasca, cozonac, apoi raspunsul
alcatuiti propozitii cu corect.
ajutorul lor.
Proba 3 Frontal
Alcatuiti propozitii simple Exercitiul
si dezvoltate cu ajutorul Invatarea
acestor cuvinte.(Pe rand prin Evaluare
fiecare echipa va alcatui cooperare orala
cate o propozitie simpla,
iar cealalta echipa o va Apreciaza
dezvolta). raspunsul
Proba 4-DS corect
Echipa 1
Realizati sirul crescator in Explicatia Jetoane Observatia
limitele 1-10. matematice

16
Echipa 2
Realizati sirul descrescator Jetoane
in limitele 1-10. Exercitiul matematice
Proba 5
Echipa 1 Evaluare
Numarati din 2 in 2 par. globala Observatia
Echipa 2 Flanelograf
Numarati din 2 in 2 dar Asculta
impar. Frontal Exercitiul cu interes
Proba 6 si rezolva
Echipa 1 exercitiile
Spuneti care sunt vecinii Tablite Evaluare
lui 5 si 9. magnetice orala
Echipa 2 cu cifre si
Spuneti care sunt vecinii semne Urmaresc
lui 3 si 8. matematice activitatea
Membrii celor doua copiilor
echipe lucreaza in acelasi
timp pe tablite magnetice.

17
Proba 7
Echipa 1
Voi bate din palme. Alca- Evaluare
tuiti o grupa cu tot atatea Jetoane ou frontala
elemente cate batai ati
auzit.Raportati numarul la
cantitate. Frontal
Echipa 2 Chestionarea Dau
Alcatuiti o grupa cu 2 ele- Cifre raspunsul
mente mai putin decat a corect.
colegilor vostri. Raportati Problema-
cantitatea la numar. tizarea Evaluare
Echipa 1 orala
Cu cate elemente este mai
mare grupa pe care voi ati
alcatuit-o fata de cea a co-
legilor din echipa adversa?
Echipa 2
Cate elemente ar trebui sa
mai puneti ca sa aveti in
grupa 10 elemente?

18
Proba 8 Asculta
Pe rand, de la fiecare echi- cu
pa vor veni in fata 2 copii Cosul cu atentie.
(cate unul din fiecare sarcini de la
echipa), unul va extrage Iepuras
un plic cu o problema, o
va citi si o va rezolva co- Evaluare
pilul de la echipa adversa. frontala Observatia
Au de rezolvat cate 2 Frontal
probleme de echipa.
Proba 9 Exercitiul Fise de Rezolva
Ambele echipe au de re- lucru exercitii-
zolvat o fisa de lucru. le.
Castigatoare la aceasta Carioca
proba va fi echipa care va
realiza prima fisa.

19
Pe parcursul acestor probe Clasamentu Panou Evaluare Conversatia
pentru fiecare raspuns co- l punctaj orala
rect, echipa va fi recom-
pensata cu cate un ou. Jetoane ou
Castigatoare va fi decla-
rata echipa care a acumu-
lat cele mai multe oua.
Tranzitia Educatoarea invită copiii Conversaţia Evaluare
să se ridice de la măsuţe Explicaţia frontal
pentru a interpreta Manifesta
cantecul “Iepurasul de Grup interes.
Pasti” (vezi Anexa 3)
La sfârşitul interpretării, Exerciţiul
copiii vor reveni la măsu-
ţe.
Obţinerea Proba 10-DOS Explicatia Evaluare Explicatia
performan- Pentru aceasta proba sunt frontal a
ţei pregatite materiale diferi- Conversatia
te. Copiii vor avea de rea-

20
lizat o felicitare sau un pui
din ou, pe care le vor darui
apoi Iepurasului de Pasti
in semn de multumire
pentru darurile lasate. Ghicitoare Asculta
Prima echipa care va da Explicatia cu
raspunsul corect la urma- interes.
toarea ghicitoare isi va
alege activitatea preferata. Frontal Evaluare
“Cine a fost pedepsit frontala Dau
Si pe cruce rastignit? Chestionarea raspunsul
Pentru oameni a murit… corect.
Fiul Domnului iubit. “
(Iisus)
Se vor intui materialele si
ustensilele de lucru de la
masute si se va interpreta
cantecelul “Cine a facut?”

21
prin care se executa mis- Cartoane şi Manifestă
cari de incalzire a mus- coli colora- atenţie şi
chilor mici ai mainii. Observatia te interes
(vezi anexa ) Foarfeci
În continuare se vor pre- Lipici
zenta regulile pe care tre- Materiale Conversatia Rezolvă
buie să le respecte în rea- Explicaţia din natură şi Evaluare sarcinile
lizarea lucrărilor: sintetice individuală corect.
- poziţia lor pe scăunele în Glittere Individual
timpul lucrului; Carioca Manifestă
- îmbinarea originală a Oua din atitudine
elementelor de limbaj plastic sau de întraju-
plastic; polistiren torare şi
- respectarea spaţiilor de Exerciţiul Capsator inventive-
lucru. tate
Copiii incep activitatea,
iar educatoarea suprave-
gheaza modul in care isi

22
indeplinesc sarcinile si
intervine acolo unde este
cazul.
Evaluarea Lucrările vor fi expuse. Turul Lucrările Evaluare Observaţia Apreciază
performan- Copiii, vizitează expozi- galeriei executate de Frontal globala răspunsuri-
ţelor ţia şi apreciază punând în Conversaţia copii le şi com –
dreptul lucrării preferate o Stelute Individual Evaluare Analiza portamen-
steluţă . reciprocă produselor tul copiilor
Încheierea Copiii vor putea acum Surpriza Frontal Evaluare Primesc cu
activităţii deschide cutia legata cu Explicaţia Cutia legata globală bucurie
funda pe care a lasat-o Conversaţia cu funda recompen-
Iepurasul de Pasti. In ele recompense Individual sele oferite
sunt recompensele Iepu-
rasului pentru copii.

23
Rutine: “Voi cu drag azi ati lucrat
Pentru Iepurasul drag.
Repede ne costumam
In iepuri ne transformam
Joculet sa ne jucam
Oul sa il transportam.”
Copiii isi vor pune mascutele de iepurasi pe care le-au facut in alta zi, dupa care se pregatesc pentru secventa de miscare:
“Cursa iepurasilor”.

24
ALA 2-CURSA IEPURASILOR

Tipul activităţii: Consolidare de priceperi şi deprinderi- destindere şi relaxare


Mijloc de realizare : Joc de mişcare cu caracter sportiv
Forma de organizare: în grup
Scopul activităţii:
Consolidarea deprinderii copiilor de a alerga , ocolind obstacole, într-o direcţie indicată.
Întărirea sănătăţii şi a organismului.
Dezvoltarea fizică armonioasă.
Consolidarea deprinderilor psiho-motrice.

Obiective operaţionale:
O1- să se comporte civilizat în joc;
O2- să-şi dezvolte calităţi motrice de bază: viteză şi rezistenţă;
O3-să alerge în zig-zag , până la cosulet, apoi sa il ocolească;
O4-să respecte regulile jocului
O5-să participe activ, în spiritul regulilor jocului şi să-şi aducă contribuţia la reuşita echipei.
O6-să respecte semnalul de plecare de pe loc la începutul concursului.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul.

25
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul.
Material didactic: linguri de lemn, oua de lemn, 2 cosulete, tabla pentru scor, fluier.

26
Secvenţe didactice Conţinut Strategii didactice Evaluare
Moment Pregătirea sălii de grupă pentru buna desfăşurare a
organizatoric jocului.
Captarea atenţiei Se realizează prin întrebări:
-Ce sunteţi voi astăzi? (iepurasi) Conversaţia
-Vreţi să jucăm astăzi un joc în care voi trebuie să
alergaţi in zig-zag avand in mana cate o lingura cu
care tranportati cate un ou de lemn?
Anunţarea temei şi a Voi anunţa grupa de copii că vor juca un joc cu Explicaţia
obiectivelor caracter sportiv:„Cursa iepurasilor” Prin impuls
Le voi cere să fie atenţi şi ascultători, să execute co- Instructajul oral emoţional
rect alergarea spre cosulete şi sa transporte oul fara
sa il scape din lingura.Cand ajung la cosulet, lasa oul Demonstraţia
acolo, apoi se intorc respectand alergarea in zig-zag si
predau stafeta colegului.
Vom pastra cele două echipe de la activitatea an-
terioara. La semnalul meu, primii copii vor incepe Exerciţiul Se urmăreşte

27
alergarea in zig-zag spre cosuletele unde vor lasa oul, executarea corectă
se vor intoarce respectand acelasi traseu si vor preda a exerciţiilor:
stafeta altui coleg. alergarea in zig-
Jocul continua pana ce toti membrii echipei vor fi Întrecerea zag şi ocolirea
alergat.
Este castigatoare, echipa a carei membrii vor fi
terminat primii alergarea.
Daca este timp, jocul se poate repeta.
Încheierea activităţii În încheiere voi face aprecieri individuale şi Conversaţia Evaluarea orală
colective asupra modului de executare a jocului, a
alergării corecte, a participării la activitate.

Rutine: “Hai la baie, ne spălăm/ Masa apoi ca sa o luăm.”- ne pregătim pentru masa de prânz.
“Merg încet, încetişor/ Să mă culc la dormitor/Singurel eu mă dezbrac/ Şi mă urc singur în pat”- ne pregătim să ne
relaxăm.

ANEXA 1

28
La Pasti Refren:

1.Astazi in sufragerie 4.Pan’ la urma tot nu scap!


Dormitau pe-o farfurie Ne gateste de parada.
Necajite si manjite Ne ciocneste cap in cap
Zece oua inrosite. Si ne-arunca coaja-n strada.

Refren: [:O, o, o (x,x,x):] Refren:

Un ou alb abia ouat 5.Ce rusine!


Cu mirare le-ntrebat: Ce dezastru!
Preferam sa fiu omlet
2.Ce va este fratioare? Eu de m-ar fi dat la closca
Ce va doare? As fi scos un pui albastru.
Nu va ninge , nu va ploua Si eu unul violet.
Stati gatite-n haina noua.
Refren:
Refren:
6.Eu mai bine-ar fi sa tac
Parca Dumnezeu ma ierte Asa galben sunt ca-mi vine
N-ati fi oua! Sa-mi inchipui ca pe mine
-Suntem fierte! [:M-a ouat un…:]
Te-a ouat un cozonac.
3.Zise-un ou rotund si fraise
Langa pasca cu orez. Refren:
Si schimbandu-si brusc alura
Toate-au inceput cu gura!

ANEXA 2

29
Ghicitori

Sărbătoarea primăverii, Intr-un cosulet gatit


Sărbătoarea Învierii Mama mea a pregatit
Sărbătoarea luminilor, Vin, pasca si ousoare
Bucuria creştinilor. Pentru-o mare sarbatoare.”
(Sfintele Paşti) (Pasti)

Mititel, fricos, pufos Cine-ascunde-n mare graba


El aduce într-un coş In gradina printre iarba
Ouşoare colorate Ousoare colorate
Şi frumos încondeiate. De copii sunt cautate?
(Iepurasul) (Iepurasul)

In ce zi e-ntampinat Cine a fost pedepsit


Domnul ca un imparat. Si pe cruce rastignit?
In orasul Ierusalim Pentru oameni a murit…
Calare pe un asin? Fiul Domnului iubit.
(Florii) (Iisus)

E palat?....Sau ce e oare?
Si o vezi din departare.
Clopotul ei bate tare
Cheama crestini la-nchinare.”
(Biserica)

ANEXA 3

Iepurasul de Paste Cine a facut?


30
1.Cu sfiala-n ochi si-n pasi 1.Cine a facut? 5.Cine a facut?
A venit un iepuras [:Sa creasca floricele!:] x 3 Sa creasca floricele!
Imbracat cu haina noua Cine a facut? Sa zboare pasarele!
Si pe brat cu-n cos de oua. Sa creasca floricele. Sa straluceasca stele!
Marele Dumnezeu! Cine ne-a facut?
Refren: Le-o fi luat de la bacan? Pe mine si pe tine!
[: Ba e Paste! Recunoaste! 2.Cine a facut? Marele Dumnezeu!
Si-s de martipan.:] [:Sa zboare pasarele!:] x 3
Cine a facut?
2.Primavara cum se stie Sa zboare pasarele.
A deschis cofetarie. Marele Dumnezeu!
Si-n vitrina ei cea noua
A pus dulciuri, a pus oua. 3.Cine a facut?
[:Sa straluceasca stele!:] x 3
Refren: Le-o fi luat dintr-o poiata? Cine a facut?
[: Ba e Paste! Recunoaste! Sa straluceasaca stele.
Si-s de ciocolata!:] Marele Dumnezeu!

4.Cine ne-a facut?


[:Pe mine si pe tine.:] x 3
Cine ne-a facut?
Pe mine si pe tine.
Marele Dumnezeu!

31

S-ar putea să vă placă și