Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Mijloace de Transport
Proiect Mijloace de Transport
Astfel călătorim
Lumea să descoperim!”
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
GRĂDINIŢA :G.P.P.NORD 2
GRUPA: Mare D
DATA:18.05. 2018
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
OBIECTIVE CADRU:
-formarea şi dezvoltarea deprinderilor motrice de bază şi utilitar aplicative;
- cunoaşterea şi respectarea normelor de comportare în societate; educarea
abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi;
OBIECTIVE CADRU:
-dezvoltarea capacităţii de rezolvare de situaţii problematice, prin achiziţia de
strategii adecvate;
-dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să numere crescător in limitele 1-10
-să clasifice obiecte după criteriul mărimii, culorii;
-să plaseze la locul potrivit obiecte, în funcţie de explicaţiile educatoarei ( poziţii
spaţiale);
3
-să verbalizeze acţiunile pe care le fac, utilizând un limbaj matematic adecvat;
-să rezolve corect problemele ilustrative;
-să realizeze corect fisa de lucru individuală ;
Regulile jocului:
1.Copiii sunt împărţiţi în două echipe : echipa spiridusilor albastri şi echipa
spiridusilor rosii.
2.Fiecare echipă are un lider care are voie să ajute copilul care trebuie să răspundă
, pentru a fi un răspuns corect.
3.Fiecare echipă trebuie să răspundă corect, pentru a aduna cat mai multe buline
pe panou.
4. Pentru fiecare răspuns corect al echipelor, Scooby-Doo trece la următorul
indicator pe cărarea misterioasa, apropiindu-se de Shaggy.
Elementele de joc : aplauze,recompense , fise de lucru , probleme ilustrative,
scrisoare de la Shaggy, clopoţei, intrecere pe echipe, recompensarea rezultatelor
bune.
OBIECTIV CADRU:
- formarea şi dezvoltarea deprinderilor motrice de bază şi utilitar aplicative;
-stimularea calităţilor intelectuale, de voinţă şi afective în vederea aplicării
independente a deprinderilor însuşite
4
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului
- să participe cu plăcere și interes la joc, alături de ceilalți copii
STRATEGII DIDACTICE
BIBLIOGRAFIE:
,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar”- Prezentare si explicitări,
Editura Didactica Publishink House, 2009
,,Metode interactive de grup’’-Ghid metodic, Silvia Breben,Elena Gongea,
Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga Editura Arves,2007
,,Ghid pentru proiecte tematice” , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela
Calin, Aureliana Cocoş, Daniel Oprea, Filoftea Grama
SCENARIUL ZILEI
5
Ziua debutează cu intrarea copiilor în sala de grupă şi aranjarea lor în
semicerc , iar educatoarea îi salută (SALUTUL):
,,Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În semicerc să ne aşezăm
Şi frumos ne salutăm.“
„Bună dimineaţa, micuţi excursionişti !” Salutul se realizează prin tehnica
comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi
copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă, dându-şi din mână în
mână un ,,căţeluş “, căruia îi vom spune „Scooby-Doo”
După ce toţi copiii se salută, educatoarea solicită copilului care a fost numit
ˮresponsabilul zilei” să spună cine este absent în această zi.
Acest copil va spune numele copiilor care lipsesc de la grădiniţă .
(PREZENŢA)
Prin întrebările adresate de educatoare se completează CALENDARUL
NATURII, cu data, luna, anul, ziua, anotimpul şi vremea de afară.
După completarea calendarului naturii, educatoarea îi întreabă pe copii: ,,
Cum te simţi azi, în această frumoasă dimineaţă de primavara?“ Copiii spun cum
se simt în acea dimineaţă, motivându-şi alegerea făcută (ÎMPĂRTĂŞIREA CU
CEILALŢI).
Copiii sunt rugaţi apoi să se uite cu atenţie și să spună ce are căţeluş.
Educatoarea roagă un copil să vadă ce este şi acesta găseşte un plic, pe care
educatoarea îl deschide. Plicul conţine o scrisoare de la Shaggy ,acesta fiind
supărat că ˮScooby-Dooˮ s-a rătăcit, şi dacă nu este ajutat să ajungă în el
,Shagghy fară ajutorul lui nu poate sa desluşească misterele .
- Copii, vreţi să-l ajutăm pe Scooby-Doo pentru a ajunge la prietenul sau
Shagghy ?
(NOUTATEA ZILEI)
În urma discuţiilor purtate, educatoarea anunţă tema zilei : ,,Călătoria lui
Scooby-Doo“, iar 1 copil repetă titlul activităţii. Cu ajutorul tranziţiei ,,Bat din
palme“(Bat din palme, clap, clap, clap⁄ Din picioare, trap, trap, trap⁄ Ne-nvârtim,
ne răsucim⁄ Şi la centre noi pornim) se trece la cele trei centre de interes deschise
la activităţile liber alese ( Ştiinţă, Artă şi Construcţii). Educatoarea explică
copiilor ce trebuie să realizeze la fiecare sector:
- la Ştiinţă trebuie să gaseasca umbra potrivită imaginii extrase din recipientele
cu bilute colorate ;
- la Artă trebuie să coloreze imagini cu mijloace de transport si sa realizeze
„Cărticica mijloacelor de transport ”
- la Construcţii trebuie să realizeze ,,Garaj, hangar şi port”
În timp ce copiii lucrează la centre, educatoarea supraveghează buna desfăşurare
a activităţii, oferind explicaţii şi ajutor copiilor pentru a putea rezolva sarcinile.
După rezolvarea sarcinilor, educatoarea face aprecieri asupra modului
de desfăşurare a activităţilor libere , aşezând pe o masă toate produsele realizate
de copii, iar apoi prin tranziţia ,, Trenuletul veseliei“ (Eu locomotiva sunt⁄ Voi
sunteţi vagoane ⁄ Aşezaţi-vă în rând ⁄Mainile-s tampoane ⁄ Trenul face tu tu tu⁄ De
6
plecare-i gata ⁄ De e frig sau vreme rea⁄ Fuge ca sageata) direcţionează copiii spre
spălator, apoi spre sala de grupa unde vor servi masa.
Se trece apoi la activităţile pe domenii experienţiale.
Copiii vor fi aşezaţi în semicerc şi sunt rugaţi să închidă ochii, iar la
sunetul clopoţelului să deschidă ochii şi să vadă despre ce surpriză este vorba. Se
descoperă cărarea misterioasa care duce la Shagghy. Astfel, se trece la
activităţile pe domenii experenţiale (DŞ – ACTIVITATE MATEMATICA ŞI
DOS – LIPIRE ). După activităţile pe domenii experienţiale, Shagghy le –a trimis
copiilor doua jocuri distractive ˮRaliul ˮ și ˮ Ştafeta mijloacelor de transport ˮ.
De la activităţile pe domenii experienţiale, la ALA 2, se va face trecerea
prin tranziţia:
,, Frumos astăzi aţi lucrat,
Dragi călători
Iar acum vă pregătiţi
Jocuri să-l descopetițiˮ
În cadrul activităţilor ALA 2, copiii vor participa la două jocuri de mișcare,
cum ar fi: ,,Raliul“, ˮ și ˮStafeta mijloacelor de transport ˮ . La primul joc,
copiii vor fii împărţiţi în trei grupe: masinute ,avioane,vaporase. Fiecare copil
trebuie să ştie din ce grupă face parte. Se aşează scăunelele sub formă de cerc şi
copiii se aşează pe ele, câte unul din fiecare echipă alternativ. La semnalul
educatoarei “Avioanele ,maşinile şi vapoarele la plimbare” categoriile de mijloace
de transport pleacă la plimbare, copiii trebuind să-şi schimbe locul între ei. La
fluierul educatoarei se porneşte raliul, toţi copiii aleargă imitând mijlocul de
transport pe care îl reprezintă. În acest timp, educatoarea ia un scăunel de la cerc.
La al doilea fluier, copiii se reaşează pe scăunele. Copilul rămas fără scăunel iese
din joc. Se continuă jocul până ce rămâne un singur copil pe săunel.
La al doile joc copiii fiind impartiti in trei grupe la semnalul educatoarei vor
alerga printre obstacole (scaunele),apoi vor sari peste un mijloc de transport ,vor
arunca cu mingea printr-un cerc si alearga inapoi la echipa,atingând colegul pe
umar.
În încheiere, educatoarea face aprecieri colective şi individuale asupra
modului în care copiii au participat şi s-au comportat la activităţi .
8
Evaluarea După realizarea tuturor
activităţii sarcinilor în cadrul acestor
activităţi, se realizează o -turul galeriei Observatia
expoziţie cu toate lucrările curenta a
copiilor. Preşcolarii făcând educatoarei
aprecieri asupra modului de
desfăşurare al activităţii .
9
ACTIVITATI PE DOMENII EXPIERIENTIALE-
DEMERS DIDACTIC
„Calatoria lui Scooby-Doo”
DŞ – joc didactic
DOS-lipire
Echipa avioanelor:
numara in ordine
crescatoare de la 10-1 -demonstraţia
Jocul propriu zis:
Proba 1 ,,Numără corect“
Echipa masinutelor: ,,
Câte avioane sunt pe
tabla magnetică?“ -observarea
Echipa avioanelor: ,, Câte -exerciţiul comportamentului
masinute sunt pe tabla curent
magnetică?“
Proba 2 ,,Grupează după
mărime“ -evaluare
Echipa masinutelor: individuală
,,Aşează pe tabla -exerciţiul
magnetică mulţimea
autobuzelor mari“
Echipa avioanelor: -observarea
,,Aşează pe tabla comportamentului
magnetică mulţimea verbal
autobuzelor mici“
Proba 3 ,, Mai multe, mai
puţine“ -exerciţiul
Echipa masinutelor:
,,Numără şi spune în care
mulţime sunt mai multe
elemente?“
Echipa avioanelor: -observarea
,,Numără şi spune în care comportamentului
mulţime sunt mai puţine nonverbal
elemente?“
Proba 4 ,,Aşează cifra la
cantitate“
Echipa
masinutelor:,,Aşează pe
tabla magnetică cifra care -explicaţia
arată câte vaporaşe sunt“
Echipa avioanelor:
,,Aşează pe tablă cifra
care arată câte biciclete
sunt “
Proba 5 ,,Poziţii spaţiale“
Echipa masinutelor:
,,Aşează o masina in
12
dreptul lalelei de langa
căsuța de pe tabla - metoda ,,trierea -evaluare
magnetică“ aserţiunilor“ individuală
Echipa avioanelor:
,,Aşează bicicleta lângă
copacul din spatele
căsuţei de pe tabla
magnetică“
Proba 6 ,,Adevărat sau
fals?“
-la această probă fiecare
copil care trebuie să
răspundă prin ridicarea -evaluare
uni cartonaş verde individuală
(aserţiune adevărată)sau
unul roşu (aserţiune falsă) -exerciţiul
-copiii închid ochii, iar
educatoarea pune pe
tabla magnetică o fata cu
flori , iar la sunetul
clopoţelului copiii trebuie
să deschidă ochii şi să
răspundă la aserţiunea
formulată de educatoare : -exerciţiul
Echipa masinutelor: ,,Pe
tablă a apărut o fetiță cu
un buchet de flori “-
copilul ridică cartonaşul
verde .
Echipa avioanelor: ,,De
pe tablă a disparut o -evaluare frontală
căsuță“ - copilul ridică -exerciţiul
cartonaşul roşu –de pe
tabla nu a dispărut nici o
Obţinerea căsuță
performanţei Proba 7 ,,Formează
perechi“
Echipa masinutelor: ,,Dă-i -problematizarea
fiecărui avion cate un
bagaj “ -conversaţia
Echipa avioanelor : ,,Dă-i
fiecărui vaporas cate o
ancora “ observarea
Complicarea jocului:Se gradului de
EVALUARE concretizeaza prin înţelegere a
rezolvare de probleme de -exerciţiul sarcinilor de lucru
13
adudare si scadere cu o
unitate . Se numără
bulinutele de pe panou de
la fiecare echipă şi echipa
care are cele mai multe
este câştigătoare
Se realizeaza prin
rezolvarea cerintelor de pe
fisa de evaluare.
Cu ajutorul tranziţiei
,,Spiridusii dansează /
Se-nvârt şi dansează ⁄ Si-
apoi la mese se aşează“se -conversatia -observarea
trece la desfasurarea comportamentului
activitatii urmatoare. nonverbal
DOS-LIPIRE –
15
DEMERS DIDACTIC ALA 2
17