Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Clasa a VII-a B
Disciplina: Consiliere şi orientare
Data 27 octombrie 2006
Profesor Luminiţa Gogu
Şcoala Nr.1 ,,Anghel Rugină”-Tecuci
Modul: Comunicare şi abilităţi sociale
Submodul: Comunicarea
Tema: Ce înseamnă să fii şmecher ?
Obiectiv cadru:
¾ Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine ca o persoană unică şi
valoroasă
Obiective operaţionale:
¾ Dezvoltarea abilităţilor de management al emoţiilor
¾ Formarea comportamentului asertiv
¾ Exersarea abilităţilor de comunicare
Metode şi mijloace: conversaţia, exemplul, brainstorming, problematizarea,
interviul, fişe de lucru, afişe, CD-player.

Desfăşurarea activităţii:
™ Organizarea clasei: Analiza rezultatelor obţinute de către elevii clasei a
VII-a B pe parcursul acestei săptămâni.
™ Anunţarea temei: ,, Ce înseamnă să fii şmecher ?”
™ Plan de dezbatere:
1. Necesitatea abordării temei;
2. Pe grupe eterogene, elevii au avut la dispoziţie o săptămână să
pregătească următoarele teme:
Echipa ,, Ştiaţi că...”-realizarea unor materiale referitoare
la definiţia şmecheriei şi ce se înţelege prin a fi şmecher,
realizarea unui minidicţionar cu termenii „cool” utilizaţi de
şmecheri;
Echipa ,, Poliţia modei”- realizarea unor ,,studii” pentru
identificarea tendinţelor în modă pe care le adoptă
şmecherii;

1
Echipa ,,DJ-ilor”- vor identifica şi exemplifica ce muzică
ascultă şmecherii;
Echipa ,,Reporterilor”-vor realiza interviuri cu tema:,,O zi
din viaţa unui şmecher”;
Echipa ,,Desenatorilor”-vor realiza desene pe tema:"Cum
arată şmecherii?"
3. Prezentarea materialelor;
4. Discuţii pe marginea materialelor prezentate;
5. Concluzii.

™ Anunţarea temei următoare: ,, Familia ideală”


™ Temă pentru acasă: Realizarea unui afiş cu arborele genealogic al
familiei.
Plan de dezbatere:
1. Necesitatea abordării temei;
2. Prezentarea afişelor cu arborele genealogic;
3. Elevii vor fi împărţiţi pe grupe eterogene. Fiecare grupă va primi
câte o speţă pe care trebuie să o analizeze, conform unor sarcini
de lucru bine stabilite.
4. Prezentarea materialelor;
5. Discuţii pe marginea materialelor prezentate;
6. Concluzii.

S-ar putea să vă placă și