Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată


Data: 4.04.2011
Propunător: Creanga Alina Maria
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindel” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare
Tema anuală de învăţare: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „In gradina de legume”
Tema activităţii: „Legume timpurii”
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Ce stim despre legume..– brainstorming
- Ne pregătim de activitate – derpinderi de ordine
Tranziţii: - elemente euritmice :Suntem fluturi zburători
- recitare-numărătoare;
- elemente ludice corespunzătoare temei
- „Clinchetul clopoţelului”
Rutine: - „Imi place sa fiu ingrijit” – exersarea unor deprinderi igienice
- „Suntem harnici si curati ”-” – exersarea unor deprinderi de ordine şi curăţenie
-ALA1- „Legumele primaverii” – colorare în contur, construcţii(din perlute), joc de masă
- ALA2 – „Stiati ca?” –curiozitati despre legume
- A.D.E. – D.Ş. - „Legume timpurii” – observare + prezentare PPT
- D.E.C. - „De pe-o buna dimineata” – cântec – repetare
- „Legumele timpurii” – joc muzical – predare
Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii de investigare şi cunoaştere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia, comunicând idei ,impresii pe baza observărilor
efectuate; consolidarea deprinderii de a interpreta corect cântecele învăţate în grup ,individual.
Obiective operaţionale:
 să identifice legumele precizând părţile componente,funcţiile acestora;
 să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor
cât şi ca auditor;
 să coloreze o suprafaţă dată fară a depăşii conturul;
 să construiască cu ajutorul perluţelor diferite legume;
 Să utilizeze corect instrumentele de scris, respectand pozitia corecta a corpului si a mainii;
 Să foloseasca conform cerintelor jocurile de masa prezentate;
 să recunoască legumele de primavară denumindu-le;
 să realizeze corect exerciţiile de încălzire a vocii;
 să intoneze corect cântecele învăţate;
 să execute corect mişcările jocurilor muzicale;
 să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-comun;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, brainstorming, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, învăţarea prin
descoperire, munca independentă, observaţia;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale: - centrul Ştiinţă – planşele de la centrul tematic;legume de primavară, laptop,
prezentare PPT,;
- centrul Arta: creioane colorate, foi A4 cu conturul legumelor de primavara
- centrul Constructii- pelute
-centrul Biblioteca – diferite jocuri de masa
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – plic cu scrisoare, carte cu
cântece, clopoţel;
d) Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe
Durata: 2 ore
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi adăugită,
M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed.
Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed.
Diana, 2008, Piteşti- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009
Scenariul activităţii

Prescolarii din grupa mare intra ordonati in sala de grupa unde se asaza pe pernute si raman mirati
de toate surprizele pregatite. Clasa este frumos aranjata cu diferite simboluri ale legumelor de primavara.
Activitatea debuteaza cu sosirea in grupa a Zanei Legumelor care ne aduce un cos cu legume si alte
surprize, dar pana a afla despre ce este vorba, copiii vor trebui sa o salute”Buna dimineata, Frumoasa
Zana!” ,iar copiii care o saluta cel mai frumos vor fi responsabilii grupei. Se completeaza Catalogul
grupei, apoi Calendarul naturii va fi completat de meteorologul din ziua aceasta care stabileste vremea de
afara. Zana Legumelor este foarte bucuroasa ca a revenit cu bine, ca prescolarii sunt fericiti de sosirea ei
in grupa si de aceea a adus cu ea o bagheta magica cu care ii va transforma pe copii in diferite legume de
primavara : in ridichi, spanac si salata verde.
Foarte incantati de suprizele primite, copiii se vor indrepta spre central Stiinta unde vor observa
legumele din cosul adus de Zana, apoi vor se vor uita alaturi de educatoare la prezentarea power-point cu
legume timpurii.Curiosi ei doresc sa afle ce le-a mai adus Zana Legumelor si de aceea se va prezenta
oferta zilei. Zana Legumelor vine cu o idee pentru copii si le propune, ca simbolurile pe care le reprezinta
sa se grupeze si sa indeplineasca niste sarcini. Ridichile se vor indrepta spre centrul arta, unde vor avea
de colorat in contur simboluri ale gradinii de legume folosind culorile specifice; spanacul se vor indrepta
spre centrul biblioteca unde vor juca cu diferite jocuri de masa, iar salatele verzi vor merge la centrul
constructii unde vor construe cu ajutorul perlutelor diferite forme ale legumelor timpurii. Zburand ca
fluturasii(T), copiii se indreapta spre centrele deschise unde vor lucra, iar Zana Legumelor va trece pe la
fiecare centru sa vada cum se descurca. In pas numaratoare 1-10, copiii se vor indrepta spre iesire- rutina
„Imi place sa fiu ingrijit”- exersarea unor deprinderi de igiena. La intoarcere, tot in pas numaratoare, copiii
se intorc la centrele la care au lucrat si fac ordine- rutina “Suntem harnici si curati ”- exersarea unor
deprinderi de ordine. In continuare, prescolarii se asaza in semicerc si intoneaza cantecelul “Primavara”
pentru a-I multumii Zanei ca le-a adus atat de multe surprise si ca au aflat atat de multe lucruri. Zana
Legumulelor apreciaza mult cantecelul interpretat de ei , iar educatoarea vine cu propunerea de a invata
un cantecel despre legumele primaverii”Legumele timpurii” pentru ca sa o rasplateasca pe zana.
Foarte incantata Zana Legumelor ii raplateste pe copii si le spune difetie curiozitati din lumea ei, a
legumelor. Activitatea se va incheia cu aprecierile facute de Zana legumelor asupra intregii activitati, dar
si cu unele aprecieri individuale, si cu impartirea de stimulente pentru copiii care auraspuns foarte frumos
si au participat activ la activitate.
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Tipul de
crt activităţii Metode şi Mijloace de Evaluare / inteligenţă
procedee învăţământ Metode şi activată
indicatori
1. Captarea atenţiei Se realizeaza prin surprizele din sala de grupa,aduse de - conversaţia, - păpuşă, - probă orală - inteligenţă
Zana Legumelor si bagheta ei magica. brainstorming scrisoare - precizarea interpersonală
scopului
trimiterii
scrisorii
2. Enunţarea Se vor enunţa scopul şi obiectivele activităţii - explicaţia, - inteligente
scopului şi a trezindu-le interesul copiilor pentru activitate. conversaţia lingvistică
obiectivelor Copiii sunt invitaţi să desfăşoare activitatea
activităţii Darurile primăveriii”
3. Prezentarea A.D.E. – D.Ş.
optimă a Se vor aduna copiii la centrul Ştiinţă unde vor - planşele de la probă orală - spaţial-
conţinutului şi observa legumele de primavara si vor vizualiza - conversaţia, centrul tematic - identificare vizuală,
dirijarea învăţării un power-point. observaţia, -cos cu legume legumelor lingvistică
Vor identifica numele şi caracteristicile fiecărei explicaţia - laptop - observarea
legume. caracteristicilor
Tranziţie – clinchetul clopoţelului unei flori, intrapersonală
Foi A4, alcătuire
A.L.A. 1-„Legumele primaverii” - conversaţia, creioane
-colorare in contur a legumelor timpurii la explicaţia, colorate,
centrul Arta demonstraţia, perlute, Proba practica: - spaţial-
- construirea de legume cu ajutorul perlutelor la -munca Jocuri de masa -finalizarea vizuală,
centrul Constructii independenta sarcinilor de la lingvistică
- diferite jocuri de masa cu legume de céntrele
primavara la centrul Biblioteca deschise
Rutină – „Imi pace sa fiu ingrijit” - carte cu
Tranzitie – „pas de nuratoare 1-10” - conversaţia, cântece
Rutină – „Suntem harnici si curati” explicaţia,
demonstraţia, - probă practică - muzical-
exerciţiul - executarea ritmică
A.D.E. – D.E.C. corectă a
Se va învăţa un cantecelul „Legume Timpurii” - carte cu mişcărilor
Copiii vor fi atenţi la explicaţiile date de conversaţia, curiozotati jocului muzical
educatoare învăţând astfel mişcarile sugerate de expalicaţia,
textul melodiei. observaţi - probă orală - lingvistică,
A.L.A.2 naturală

„Stiati ca”- curiozitati din lumea legumelor

4. Obţinerea Recunoaşterea elementelor caracteristice ale - observaţia, - planşele de la - probă practică - lingvistică,
performanţei legumelor, denumirea corectă alor, observarea exerciţiul centrul tematic, - finalizarea spaţial-vizuală
caracteristicilor legumelor.. cos cu legume lucrărilor
Executarea corectă a mişcărilor sugerate jocului de primavra,
muzical, interpretarea corectă a cântecului. carte cu
Recunoaşterea legumelor din grădină. cântecele
5. Asigurarea Activitatea se va încheia cu aprecierea asupra - conversaţia, - probă orală - lingvistică
retenţiei şi a modului de răspuns al copiilor şi al explicaţia, - conversaţia
transferului de comportamentului acestora. examinatorie
cunoştinţe

6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra modului de - conversaţia


desfăşurare a activităţii.

S-ar putea să vă placă și