Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ȘCOLARĂ: LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ”AVRAM IANCU”

DATA: 09.05.2014

CLASA: I B

PROPUNĂTOR: LĂCRIMIOARA BREJE

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ”ÎNFLORESC GRĂDINILE”

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română - scriere

SUBIECTUL LECȚIEI: Recapitularea grupurilor de litere ce, ci, ge, și gi

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare și aprofundare

DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECȚIE: Comunicare în limba română


Matematică și explorarea mediului
Muzică şi mişcare
Arte vizuale şi abilităţi practice
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
1.4 Identificarea silabelor și a sunetului inițial și final în cuvinte clar rostite;
4.1. Scrierea literelor de mână
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. să găsească cuvinte care conţin grupurile de litere ,,ce,ci,ge,gi “;
2. să precizeze poziţia sunetului ce, ci, ge, gi în cuvinte;
3. să ordoneze cuvintele pentru a formula un enunţ şi scrierea acestora;
4. să citească corect, cursiv şi expresiv cerințele;
5. să scrie corect, lizibil litere, cuvinte, propoziţii;
6. să participe cu interes la lecţie;

STRATEGIA DIDACTICĂ :
a) Metode şi procedee didactice: metoda conversaţiei, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,
diferite procedee de citire (selectivă, în lanț, în șoaptă)
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru individuale şi pe grupe, ghicitori, mesaje, flipchart, CD-uri, videoproiector,
c) Moduri de organizare: individual, frontal.

RESURSE UMANE: 13 elevi


RESURSE PROCEDURALE:
a) temporale : 35 minute+15 minute activitate de completare
b) locul desfăşurării: sala de clasă

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
 Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura Carminis, Piteşti 2004;
 Manolescu, Marin, Curriculum pentru învăţământ primar şi preşcolar. Teorie practică,
E.D.P.,Bucureşti, 2004;
 Ungureanu, Adalmina, Metodica studierii limbii şi literaturii române. Învăţământul
primar, Editura ASS, Iaşi, 2003
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE CONŢINUTUL STRADEGII DIDACTICE


LECŢIEI INSTRUCTIV-EDUCATIV Mijloace și Forme de Evaluare
metode organizare
Moment Asigurarea unui climat educațional favorabil desfăşurării activităţii.
oragnizatoric Îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire a materialelor și Aprecieri
Conversaţia
instrumentelor de lucru. Frontal verbale
Jocul didactic
Încălzirea mușchilor de la mană prin joc: sparge nucile, aruncă cojile,
învârte morișca.
Reactualizarea ☺* Se realizează cu ajutorul unor ghicitori despre degete. (Anexa 1)
cunoștințelor Cinci pitici, Joc didactic
Cinci voinici, Frontal Observarea
și Cât sunt ei de mititei Explicaţia sistematică
Faci cu ei tot ce vrei.
Captarea
Scrii sau împletești
atenției elevilor Conversaţia Individual
Sau palate construiești. (Degetele)

Anunțarea ☺Astazi vom repeta și vom consolida cunoștintele despre grupurile de Observarea
temei și a două litere învățate. Conversaţia sistematică
obiectivelor Explicaţia Frontal
operaţionale
Dirijarea ☺*Cu ajutorul întrebărilor adresate elevilor de către învăţător , se vor
învățării actualiza cunoştinţele: Problematizarea Aprecieri
- Care sunt primele două versuri din aceasta ghicitoare? verbale
-Ce grupuri de litere am învâțat până acum? Dați exemple de cuvinet care
să înceapă cu ci și gi, are în interior ce, gi, ci, ge și cuvinte care se termina Frontal
cu ci, gi și ge.
Se rezolva următoarele sarcini: Conversația
1. Găsește cuvinte noi, adăugând unul din grupul de litere: ce,
ci, ge, gi. Observarea
2. Eu spun una, tu zici mai multe: scoică, știucă, rac, covrig, Individual sistematică
creangă, frag. Exercițiul
3. Desparte în silabe cuvintele: argintie, margeluşă, lucea,
ceva, cireșe, frunză, cocon, mâncăcioasă.
4. Alintă următoarele cuvinte: copac, șoarece, cântec, scutec.
Obținerea 5. Pune în ordine cuvintele și transcrie proverbul : Problematizarea Aprecieri
performanței Individual verbale
se, dimineață, Cine, departe, scoală, de, ajunge. Exercițiul
Activitate Colorați fâșia de hârtie primită și confecționați din ea o omidă prin plierea Conversaţia Aprecieri
recreativă hârtiei. Spor la treabă! Jocul Individual verbale
ANEXA 1

GHICITOARE………..

Cinci pitici,

Cinci voinici,

Cat sunt ei de mititei

Faci cu ei tot ce vrei.

Scrii sau impletesti

Sau palate construiesti.


Numele __________________________________________ Data ________________________

Exerciții

6. Găsește cuvinte noi, adăugând unul din grupul de


litere: ce, ci, ge, gi. 9. Alintă următoarele cuvinte: copac, șoarece, cântec,
___apă, ___am, ___ai, ___ară, scutec.
Ce___lia, ___reale, pa___nă, u ___nic.

7. Eu spun una, tu zici mai multe: scoică, știucă, rac,


covrig, creangă, frag.

10. Pune în ordine cuvintele și transcrie


proverbul :

8. Desparte în silabe cuvintele: argintie, margeluşă, se, dimineață, Cine, departe, scoală, de, ajunge.
lucea, ceva, cireșe, frunză, cocon, mâncăcioasă.

S-ar putea să vă placă și