Sunteți pe pagina 1din 10

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR.

7 BUZAU
EDUCATOARE:NICOLAE EMILIA-MARIANA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


,,ROMANIA-TARA MEA’’

2 DECEMBRIE 2010

1
DATA:2 Decembrie
EDUCATOARE:Nicolae Emilia-Mariana
GRUPA:Mare (Voiniceilor)
TEMA ANUALA:,,Cum este /a fost si va fi aici pe pamant?’’
SUBTEMA: ,,Romania-tara mea’’
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE:,,Calatorie prin tara mea’’
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrata ADP+ALA1+(DLC+DOS)
+ALA2
TIPUL ACTIVITATII:verificare si consolidare
DURATA: o zi
SCOPUL ACTIVITATII:
*stimularea creativitatii copiilor in timpul jocurilor si a altor activitati
la alegerea acestora,indeosebi a gandirii si a imaginatiei creatoare;
* verificarea, consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre
Romania:geografie, istorie, traditii, obiceiuri, cultura, limba, care definesc
portretul spiritual al poporului roman;
* activizarea vocabularului copiilor, formarea deprinderii de exprimare
orala corecta din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic;
*dezvoltarea creativitatii si indemanarii;
*stimularea si dezvoltarea sentimentelor de dragoste si respect fata de
valorile populare romanesti,fata de tara

ADP:
*INTALNIREA DE DIMINEATA:

-SALUTUL ,,Buna dimineata si bine ati venit la gradinita dragi


romani si romancute!’’
-IMPARTASIREA CU CEILALTI:discutie de grup referitoare
la Ziua Nationala a Romaniei
-PREZENTA:descoperirea copiilor prezenti si acoperirea celor
absenti
-NOUTATEA ZILEI:prezentarea musafirului

*RUTINE:
Fiecare copil :-sa coopereze si sa colaboreze cu colegii;
-sa fie perseverenti in rezolvarea sarcinilor primite;
-sa respecte regulile impuse de fiecare moment al zilei
2
*TRANZITII:
-,,Unul dupa altul’’
-,,Ca soldatii’’
-,, Hora’’
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALA 1

*JOC DE ROL:,,De-a gospodinele’’

O1-sa manuiasca obiectele casnice respectand norme simple de protectie si


securitate;
O2-sa participe activ la activitatile de modelare a colacilor si a cozonaclui;
O3-sa interactioneze cu partenerii de joc;
O4-sa dobandeasca deprinderi gospodaresti de ordine si curatenie la locul de
munca;

*BIBLIOTECA:,,Decoram costume nationale’’

O1-sa enumere elementele componente ale costumului national;


O2-sa creeze un model de costum national folosind semnele grafice;
O3-sa efectueze diferite exercitii de stimulare a muschilor mici ai mainii;

*ARTA:,,Romania, tara de flori’’

O1-sa indoaie si sa lipeasca corect petalele;


O2-sa asambleze corect florile in culorile steagului;
O3-sa coopereze in vederea realizarii sarcinii propuse

ADE:
 DLC-joc didactic ,,Calatorie prin tara mea’’

O1– să alcătuiască enunţuri proprii simple şi dezvoltate corecte din punct de


vedere gramatical;
O2 – să raspunda corect la intrebarile adresate;
O3 – să stabilească formele de singular şi plural ale unor cuvinte date;
O4 – să recite expresiv fragmente din poezii cunoscute;
O5-sa descrie costumele nationale romanesti;
O6-sa gaseasca opusul unor cuvinte date;
3
SARCINA DIDACTICĂ:
 Rezolvarea unor situaţii problemă diferite;
 Relaţionarea cu ceilalţi în vederea rezolvării unei acţiuni comune.
REGULILE JOCULUI:
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe. Pe rând, câte un reprezentant al
fiecărei echipe va raspunde la sarcinile primite. Răspunsurile corecte sunt marcate
cu buline in culorile steagului.Fiecare răspuns corect ajută echipa să avanseze. La
sfârşitul călătoriei copiii vor descoperi surpriza pregătită (harti in culorile
steagului pentru fiecare copil)
ELEMENTE DE JOC:
 Mânuirea materialului didactic, surpriza, mişcare, aplauze.

 DOS-activitate practica ,,Surprize pentru papusa”

O1-sa lipeasca pe conturul tarii fire taiate respectand culorile formelor de


relief;
O2-sa coloreze, costumul national cu , culorile corespunzatoare;
O3-sa lipeasca pe lingura de lemn costumul national si palaria/baticul;
O4-sa decoreze castroanele ,,de lut’’ ;

ALA 2: *Joc distractiv ,,Petrecere ca la romani- muzica ,dans si voie buna’’

O1-sa cunoasca muzica si dansuri populare romanesti;


O2-sa recite clar, corect poeziile alese;
O3-sa manifeste interes si placere pentru actiunile intreprinse;

STRATEGII DIDACTICE:
1)METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia, jocul
didactic,exercitiul,demonstratia,activitate pe microgrupuri
2)ELEMENTE DE JOC: intrecerea,surpriza , aplauze
3)RESURSE MATERIALE:harti, sortulete, baticute,tavi,aluat,hartie
colorata,lipici,costume nationale din carton,castroane ,linguri de lemn,cd cu
cantece,plicuri cu cerinte , stegulete, panou,planse cu harta, fire,
carioci,imagini, papusa, traista cu surprize,lampa, plosca, strachina,cani de
lut,stergare,strachina cu mamaliga
FORMA DE ORGANIZARE:frontal, individual , pe grupuri
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

4
BIBLIOGRAFIE:
*Ministerul Educatiei,cercetarii si tineretului,Curriculum pentru
invatamantul prescolar(3-6/7 ani),Bucuresti, 2008
*Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena Gongea,Georgeta Ruiu,
Mihaela Fulga, Editura Arives, 2002
*Revista ,,Invatamantul Prescolar’’ 1-2 si 3-4 /2009

SCENARIUL ACTIVITATII
5
ADP
Copiii se aduna in sala de grupa.Activitatea debuteaza cu intalnirea de
grup intre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineata
,,Buna dimineata dragi romani si romancute si bine ati venit la
gradinita!’’Copiii raspund salutului si se saluta reciproc.Impartasirea cu
ceilalti se va face pornind de la costumul cu care este imbracata educatoarea
(costum national) ,urmat de o discutie referitoare la ziua nationala a
Romaniei.Urmeaza prezenta copiilor care se va face cu ajutorul conturului
de harta pe care sunt asezate pozele copiilor.Pozele copiilor absenti vor fi
acoperite cu o bulina rosie iar cele ale copiilor prezenti vor fi
descoperite.Calendarul naturii va fi completat impreuna cu copiii , dupa ce
se va purta o discutie referitoare la anotimpul in care ne aflam, luna, ziua,
anul, vremea. .Noutatea zilei:in cadrul acestui moment va fi prezentat
musafirul.
ALA 1:
Dupa intalnirea de dimineata se face trecerea la activitatile liber alese
unde vor fi deschise trei centre: joc de rol, biblioteca si arta.
ADE:
In cadrul activitatilor pe domenii experentiale se va desfasura un joc propus
de papusa imbracata in costum national care le aduce copiilor o traista cu
surprize.Dupa desfasurarea jocului urmeaza o activitate practica in cadrul
careia copiii la randul lor vor face o surpriza papusii :vor realiza romani si
romancute pe linguri de lemn, vor decora castroane si vor lipi fire colorate
conform formelor de relief pe conturul tarii.
ALA 2:
In cadrul activitatilor complementare va avea loc o,, petrecere ‚’’ca la
romani cu muzica si dans.

EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE
6
MOMENT Pregătirea Exercitiul
ORGANIZATORIC mobilierului şi a organizatoric
materialelor didactice
în vederea unei bune
desfăşurări a
activităţii.
CAPTAREA Se va realiza cu Explicatia
ATENTIEI ajutorul papusii care conversatia
aduce copiilor o
traistuta cu surprize.
ANUNTAREA Se anunta denumirea Conversatia
TEMEI SI A jocului ,,Calatorie Explicatia
OBIECTIVELOR
prin tara mea’’ si se Observatia
prezinta succint
obiectivele pe
intelesul copiilor.
DIRIJAREA Educatoarea explica Conversatia
INVATARII modul de desfasurare Explicatia
al jocului.Copiii sunt
impartiti in doua
echipe,fiecare dintre
acestea avand cate un Se urmareste
simbol:un tricolor si o realizarea
harta. corecta a
In continuare se sarcinior
efectueaza jocul de ,,Alcatuieste o
proba care consta in propozitie cu
prezentarea unor cuvantul.....’’
jetoane pe care copiii
sa le denumeasca si
sa alcatuiasca cu ele
cate o propozitie.Se
precizeaza ca fiecare
raspuns corect va fi
recompensat cu un
stegulet la panou.

PROBA NR. 1
,,Cum se
7
Prima proba este sa numeste
precizeze: numele tara/orasul in
tarii/orasului in care care locuim?’’
locuiesc,capitala
tarii,nume de orase ,,Dati exemple Se urmaresc
din tara noastra de nume de raspunsurile
formele de relief orase intalnite corecte si se
intalnite in Romania, in Romania!’’ apreciaza
culoarea cu care sunt
reprezentate pe harta ,,Ce forme de
formele de relief. relief intalnim in
Romania si cu
ce culoare sunt
reprezentate pe
harta?’’
PROBA NR.2
,,Sa alintam
In cel de al doilea plic cuvintele....’’
vor avea sarcina de a
alinta cuvintele :tara,
steag,roman,costum. Stimulare
prin aplauze
PROBA NR .3
,,Descrie
Se deschide plicul si costumul
se descopera un national!’’
biletel si doua
costume nationale,
sarcina fiind sa le
descrie.

PROBA NR.4

Cea de a patra proba


solicita copiii sa
gaseasca opusul unor
cuvinte spuse de
educatoare: ,,Ce spun eu si
Eu spun lung , tu ce spui tu?’’

8
spui...(scurt)
Eu spun tare , tu
spui...(moale) Aplauze
Eu spun frumos , tu
spui...(urat)
Eu spun curat, tu
spui...(murdar)
Eu spun noapte , tu
spui...(zi)
Eu spun greu, tu
spui...(usor)
,,Ce vedeti in
PROBA NR .5 aceasta
imagine?’’
In cadrul celei de a
cincea proba copiii ,,Eu spun una Se fac
vor avea sarcina de a ,tu spui multe..’’ aprecieri
gasi forma de plural a verbale dupa
imaginilor dupa fiecare
jetoane. cerinta
rezolvata
Dupa ultima proba
copiii descopera in
traista surpriza
papusii care consta in
buline
tricolore,acesta fiind
si punctul de plecare
pentru activitatea
practica.

ACTIVITATEA Conversatia
PRACTICA

In functie de bulina
primita copii se
impart in trei echipe
si pregatesc surprize Explicatia
pentru papusa.Echipa

9
rosie realizeaza
romanul si romanca
din linguri de lemn.
Echipa galbena Observarea
decoreaza strachina. realizarii
Echipa albastra va corecte a
lipi in conturul tarii sarcinilor
fire colorate Demonstratia
corespunzatoare
formelor de relief.
Se explica fiecarei
echipe in parte modul
de lucru si se
ureaza ,,Spor la
treaba gospodari!’’

ASIGURAREA Se face un bilant Conversatia Aprecieri


FEED-BACK-ULUI asupra activitatii verbale ,
desfasurate pe individuale si
parcursul intregii zile. pe grupe
INCHEIEREA Se fac aprecieri
ACTIVITATII verbale cu privire la
modul in care au
raspuns si au lucrat si
drept recompensa Aprecieri
copiii sunt anuntati Conversatia verbale
ca vor participa in generale
continuare la o
petrecere ca la
romani cu muzica si
dans si le sunt oferite
recompense dulci.

10

S-ar putea să vă placă și