Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

ȘCOALA: Școala Gimnazială ,,Episcop Melchisedec Ștefănescu” - Gârcina


PROFESOR: Raluca Daniela Diaconu
DATA: 21.02.2019

CLASA: a VIII-a
OBIECTUL LECȚIEI: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: Funcțiile Sintactice. Părțile de vorbire. Propozițiile subordonatoare subiectiva și completiva directă.
Textul narativ.
TIPUL LECȚIEI: verificarea de cunoștințe (testul formativ)
DURATA: 50 minute

COMPETENȚE GENERALE
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în diferite situații de comunicare
2. Comprehensiunea și interpretarea textelor
3. Identificarea trăsăturilor definitorii ale textului nonliterar
4. Stabilirea tipurilor de propoziție în funcție de aspectul și de alcătuirea lor
5. Recunoașterea tipurilor de comunicare dintr-un text la prima vedere
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4 Sesizarea corectitudinii gramaticale a unui enunț și/ sau a formelor lexicale;

2.2 Construirea propozițiilor și frazelor din punct de vedere gramatical.

4.3 Scrierea propozițiilor și frazelor corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice și de punctuație.

COMPETENȚE DERIVATE:

C1 – identificarea elemetelor spațio-temporale;

C2 – recunoașterea genului și cazului substantivului;

C3 – stabilirea predicatelor verbale și nominale;

C4 – recunoașterea subordonatelor subiective și completive directe;

C5 – identificarea părților de vorbire;

C6 – redactarea unui text narativ.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, testul.


MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: tabla, instrumentele de scris, fișele cu teste.
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal combinată cu activitate independentă.
RESURSE MATERIALE: testul.
FORME DE EVALUARE: formativă, prin test.

BIBLIOGRAFIE: Alexandru Crişan- Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas.
SCENARIUL DIDACTIC

I. Moment organizatoric (1 minute)

Notarea absentelor, pregătirea pentru oră.

II. Reactualizarea cunoștințelor dobândite anterior (1 minut)

Elevii sunt întrebați câteva lucruri despre tematica orei anterioare.

III. Captarea atenției (2 minute)

Profesorul adresează elevilor întrebări despre noțiunile deja recapitulate. Profesorul anunță elevii că vor fi evaluați prin testare scrisă
în privința informațiilor discutate anterior.

IV. Prezentarea noului conținut (1 minut)

Elevii sunt rugați să bage manualul și caietul în ghiozdan, lăsându-și doar instrumentele de scris pe bancă, și să se pregătească pentru
testare. Împărțirea subiectelor.
V. Dirijarea învățării (4 minute)

Profesorul comunică elevilor condițiile de bună desfășurare a testului (elevii nu au voie să copieze, să predea testul înainte de trecerea
a 45 de minute din ora didactică, să discute între ei, să folosească telefonul), precum și aspecte legate de obținerea punctajelor maxime
la test (să abordeze toate subiectele, să încerce soluționarea cât mai corectă a subiectelor, să aibă grija la coerența și coeziunea
formulărilor, la așezarea în pagină și la lizibilitatea scrisului).

VI. Obținerea performanțelor și asigurarea feedbackului (40 minute)

Elevii citesc cu atenție testul și sunt preocupați de rezolvarea acestuia în timp util.

VII. Asigurarea retenției și transferului (1 minut)

Profesorul roagă elevii la sfârșitul orei să caute informații despre complementul indirect, lecție ce va fi studiată ora viitoare.

S-ar putea să vă placă și