Sunteți pe pagina 1din 27

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

MIRESMELE FLORILOR DE MAI

SUSŢINUT ÎN CADRUL INSPECŢIEI (IC2) PENTRU OBŢINEREA


GRADULUI DIDACTIC I

PROF.ÎNV.PREŞCOLAR: TINCU CRISTINA


ŞCOALA GIMNAZIALĂ STICLĂRIA
9 MAI 2019

Data: 9.V.2019
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Sticlăria
Grupa: mijlocie, Grupa Albinuţelor
Prof.înv.preşcolar: Tincu Cristina
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânală independentă: Miresmele florilor de mai
Tema activităţii integrate: Flori pentru grădina albinuţei
Competenţe generale:
1. Utilizarea unor cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat;
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
3. Activarea și manifestarea potențialului creativ;
Competenţe specifice:
1.1. Efectuarea operațiilor de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
1.2. Rezolvarea de situații-problemă pornind de la sortarea și reprezentarea unor date;
2.1. Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență;
2.2. Integrarea ajutorului primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultați;
3.1. Manifestarea creativității în activități diverse
Tipul activităţii: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Scopul activităţii: consolidarea unor cunoștințe, priceperi și deprinderi utilizând elemente specifice anotimpului
de primăvară. Aplicarea cunoștințelor în diferite contexte de lucru;
Categorii de activităţi de învăţare abordate: ADP, JALA I, ADE (DȘ + DEC), JALA II

Programul activităţii

I. Activitate de dezvoltare personală (ADP):

Rutina : Primirea copiilor ( deprinderi specifice)


Întâlnirea de dimineață: ,, Bună dimineața, albinuţe!”
Rutine : ,,Sunt harnic precum o albinuţă!”
Tranziție: ,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Către centre noi pornim!”

II. Jocuri și activități liber alese (JALA I):


Joc de rol: ,,La florărie”
Ştiinţă:,,Colorează tot atâtea flori câte îţi arată cifra” (fişă de lucru)
Construcţii: ,,Gărduţ pentru grădina albinuţei”

III. Activități pe domenii experențiale (ADE):


Domeniul Științe (activitate matematică) : ,,Flori pentru grădina albinuţei” (joc didactic)
Domeniul Estetic și creativ: ,,Flori de primăvară” (pictură)
IV. Jocuri și activități liber alese (JALA II):
Joc distractiv: ,,Bucheţele”
Joc liniștitor: ,,Ce floare ai mirosit?”

Modalități de evaluare: aprecieri verbale, individuale, colective, expoziții cu lucrările realizate de copii,
recompense ;
Bibliografie:
 Ştefania Antonovici, Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese, Editura Aramis, 2008
 Smaranda Maria Cioflică, Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă. Momentele întâlnirii de dimineaţă
şi sugestii de jocuri, Editura Tehno-Art, 2016
 Maria Mătăsaru, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura Rovimed Publishers, 2009
 Daniela Jeder, Elemente de didactică aplicată în învăţământul preşcolar. Metode didactice- repere şi
exemplificări, Editura Publishing House
 Adina Glava, Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Editura
Diamant
 Constantin Petrovici, Mihaela Neagu, Elemente de didactica matematicii în grădiniţă şi în învăţământul
primar. Ediţia a II- a, Editura Pim, Iaşi, 2006

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață:


SALUTUL: După ce sosesc toți copiii, aceștia se vor așeza în semicerc pe covor pentru a desfășura întâlnirea
de dimineață: ,,Dimineaţa a sosit
Toate florile frumoase la grădiniţă au venit.
În cerc noi ne adunăm
Şi frumos ne salutăm:
- Bună dimineaţa, flori!
Mă bucur că aveţi multe culori.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineaţa,copii!”
PREZENȚA COPIILOR: Cu ajutorul fiecărui fagure ce are în centru fotografia copilului, se va stabili cine
este prezent și cine nu a venit astăzi la grădiniță. Se va completa stupul de albine cu albinele prezente.
CALENDARUL NATURII: Prin intermediul unei conversații se va stabili împreună cu copiii vremea de afară,
caracteristicile zilei respective și anotimpul în care ne aflăm.
NOUTATEA ZILEI: Se va auzi o bătaie în ușă, iar în sala de grupă își va face apariția o fetiţă albinuţă tristă.
Fetiţa spune: ,,Îmi caut prietenii, copiii de la grupa albinuţelor. Voi sunteţi? Am nevoie de ajutorul vostru.” Copiii
răspund: ,,Da, noi suntem, poftim! Dar de ce eşti supărată?”.
Albinuţa este supărată pentru că, azi dimineaţă, când a fost în grădină, nu a mai găsit florile. Grădina era distrusă
de vânt, gardul a zburat la fel ca şi florile. Totul a fost purtat de vânt, a fost împrăştiat. Astfel că ea şi celelalte
albinuţe nu vor mai putea aduna polen pentru miere. A venit la noi pentru că suntem prietenii ei, albinuţele, să ne
ceară ajutorul.
Se cere acordul copiilor. Sunt anunţaţi că pentru a ajuta albinuţa trebuie să descoperim ce are în coş, aflând astfel
şi cum o putem ajuta.
Sunt anunţaţi că pentru a fi astăzi ajutoarele musafirului (albinuţa), trebuie să lucreze pe centre, să construiască
gărduţ pentru grădina ei, să găsească loc florilor de primăvară în grădină şi să mai adune flori şi pentru celelalte
albinuţe.
Aflând ce îşi doreşte albinuţa, se va realiza tranziția către centrele de interes ,, Bat din palme clap, clap, clap/
Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim,ne răsucim/ Către centre noi pornim!”. După ce copiii s-au așezat la
centrele de interes, le explic ce au de făcut la fiecare centru în parte. Când copiii au finalizat lucrul la centre se
realizează tranziția ( ,,Mii de albine, sute de fluturi”) pentru a desfășura activitatea matematică ,,Flori pentru
grădina albinuţei”. În cadrul acestei activități preșcolarii vor trebui să ajute albinuţa să aşeze florile în grădină, să
numere florile, să raporteze numărul la cantitate şi invers,
Tranziția spre următoarea activitate se va realiza prin intermediul cântecului ,, Mii de albine, sute de fluturi!”.
La activitatea din cadrul domeniului estetic și creativ, copiii vor picta flori de primăvară pentru a îndeplini
dorinţa albinuţei de a avea flori şi pentru prietenele ei.
Tranziția către jocurile și activitățile liber alese (II) se va realiza prin versurile ,, Iute, iute alergăm,/ Bucheţele
noi formăm!”.
În cadrul activității jocuri și activități liber alese (II), copiii vor repeta jocul desfășurat cu o zi înainte, și vor
juca un nou joc ,, Bucheţele-joc distractiv” și unul liniștitor ,,Ce floare ai mirosit?”.
Activitatea se încheie cu aprecieri asupra modului în care s-au descurcat copiii în realizarea sarcinilor primite
de la albinuţă și cu recompensarea acestora cu insecte de ciocolată.
PROIECT DIDACTIC
Jocuri și activități liber alese (I)

Data: 9.05.2019
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Sticlăria
Grupa: mijlocie
Prof. Înv. Preșcolar: Tincu Cristina
Temă anuală de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânală independentă: Miresmele florilor de mai
Tema activității: Flori pentru grădina albinuţei
Tipul activității: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: pe centre de interes
Scopul activității: consolidarea deprinderilor de lucru specifice jocurilor liber alese, de cooperare cu partenerii;
Centrul JOC DE ROL
Subiectul: ,, La florărie” (colorare)
Obiective operaționale:
O1: să aleagă florile cerute de clienţi;
O2: să folosească bani de jucărie pentru a cumpăra florile;

Centrul ȘTIINȚĂ
Subiectul: :,,Colorează tot atâtea flori câte îţi arată cifra!” (fișă de lucru)
Obiective operaționale:
O3: să recunoască cifrele de pe fișă, denumindu-le;
O4: să coloreze tot atâtea flori câte îi indică cifra;

Centrul CONSTRUCŢII
Subiectul: ,,Gărduţ pentru grădina albinuţei”
Obiective operaționale:
O5: să fixeze beţele pe marginea polistirenului pentru a realiza gardul grădinii;
O6: să coopereze cu colegii în realizarea gardului.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
Mijloace de învățământ: flori naturale, bani de jucărie, casă de marcat-jucărie, fișe de lucru, imagini cu flori,
creioane colorate, beţe colorate, polistiren, iarbă artificială.
Forme de organizare: pe grupe, frontal
Resurse:- umane: 22 preșcolari
-bibliografice:
 Ştefania Antonovici, Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese, Editura Aramis, 2008
 Smaranda Maria Cioflică, Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă. Momentele întâlnirii de dimineaţă
şi sugestii de jocuri, Editura Tehno-Art, 2016
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Evenimentul Strategii didactice
didactic/ Ob Conținutul științific Evaluare
secvența op Metode și Mijloace de Forme de
didactică procedee învățământ organizare
Asigur condițiile optime pentru desfășurarea
1)Moment activității pe centre de interes. Copiii se vor deplasa
organizatoric spre centre după realizarea tranziției ,, Bat din palme Conversația frontal
clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap /Ne-
nvârtim, ne răsucim / Către centre noi pornim!”
2)Captarea Se va realiza prin prezentarea musafirului, fetiţa
atenției albinuţă, care este supărată, întrucât, peste noapte, Conversația frontal
din cauza vântului, gardul frumos vopsit şi florile
din grădină au dispărut. Albinuţa cere ajutorul
copiilor pentru a o ajuta să refacă gardul grădinii şi
să mai adune flori şi pentru celelalte albine.
În continuare, copiii descoperă materialelor aflate pe
măsuțele de la fiecare centru.
3)Anunțarea Astăzi vom lucra la cele trei centre de interes unde
temei și a avem pregătite de albinuţă mai multe sarcini:
obiectivelor -centrul Joc de rol vom merge la florărie pentru a
operaționale cumpăra flori de primăvară şi pentru celelalte Conversația frontal
albinuţe.
-centrul Știință vom realiza sarcinile de pe fișa de
lucru şi vom colora tot atâtea flori câte ne arată cifra
(Anexa 1)
-centrul Construcţii vom construi gărduţ pentru
grădina albinuţei, făcând aceasta să arate aşa cum îşi
doreşte albina.

4) Dirijarea Fiecare copil se va așeza la centrul la care vrea să


învățării lucreze. Pentru fiecare centru voi purta discuții
referitoare la ceea ce vor trebui să realizeze copiii cu Conversația
materialele puse la dispoziție. Explicația
Voi reaminti copiilor comportamentul pe care trebuie
să îl aibă în timpul desfășurării activității și le urez
spor la lucru.
O1 Astfel la centrul joc de rol copiii vor cumpăra flori Exercițiul Flori naturale; Pe grupe Apreciez deprinderea
O2 de la florărie, la centrul știință vor colora tot atâtea Bani de jucărie; copiilor de a cumpăra
O3 flori câte indică cifra, iar la centrul construcţii vor Casă de marcat- flori folosind bani de
O4 construi gărduţ pentru grădina albinuţei. jucărie; jucărie;
O5 Fişă de lucru; Apreciez capacitatea
O6 Creioane colorate; copiilor de a colora tot
Beţe colorate; atâtea flori câte indică
Polistiren; cifra;
Iarbă artificială Apreciez deprinderea
copiilor de a construi
gărduţ pentru grădina
primăverii.
5)Obținerea Voi trece pe la fiecare centru împreună cu Conversația Lucrările copiilor Pe grupe Apreciez corectitudinea
performanței preșcolarii, solicitându-le acestora să precizeze ce au Grădina albinuţei realizării sarcinilor
lucrat și la care dintre centre le-au plăcut cel mai
mult să lucreze. Lucrările realizate la centrul știință
se vor afișa la panoul din clasă, iar grădina unde
copiii au construit gărduţ se va aşeza în faţa grupei,
urmând să fie folosit la activitatea matematică.

6) Evaluarea Am observat că v-a plăcut mult să lucraţi pe centre. Conversaţia Frontal


activităţii Chiar am remarcat cât de mult şi-au dat silinţa copiii Explicaţia
___, ____ să construiască cât mai drept gărduţul
grădinii. I-am remarcat şi pe ___, ___ că au folosit
formulele de salut atunci când au intrat în florărie, că
au folosit formulele de politeţe. Mi-a plăcut cât de
frumos a colorat astăzi ____ florile de pe fişa de
lucru. Vă felicit, copii!

7)Încheierea Copiii vor primi aprecieri verbale asupra modului în Conversația frontal Aprecieri verbale
activității care au participat la activitate.
Tranziția: ,, Mii de albine,sute de fluturi!”
PROIECT DIDACTIC
Domeniul științe- activitate matematică

Data: 9.05.2019
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Sticlăria
Grupa: mijlocie
Prof. înv. Preșcolar: Tincu Cristina
Temă anuală de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânală independentă: Miresmele florilor de mai
Tema activității: Flori penru grădina albinuţei
Domeniul: Domeniul Științe- activitate matematică
Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe
Mijloc de realizare: joc didactic
Scopul: consolidarea cunoștințelor matematice referitoare la număratul în limitele 1-5, a constituirii de
mulțimi după un criteriu dat, raportarea cantității la număr și invers, precum și utilizarea corectă a numeralului
ordinal şi precizarea vecinului mai mic/mai mare pentru cifra dată.
Obiective operaționale:
O1: să numere crescător în limitele 1-5;
O2: să raporteze numărul la cantitate, cifra la număr şi invers;
O3: să numească vecinii unui număr dat;
O4: să utilizeze corect numeralul ordinal.
Sarcina didactică: alcătuirea de mulțimi în limitele 1-5, numărarea elementelor mulțimii , raportarea numărului
la cantitate, a cifrei la număr şi invers, precizarea vecinilor unui număr dat şi utilizarea corectă a numeralului
ordinal.
Regulile jocului:
 Preşcolarii sunt împărţiţi în două echipe: echipa lalelelor şi echipa narciselor, în funcţie de ecusonul pe care îl au
în piept. Fetiţa albinuţă va atinge cu bagheta ei un copil pentru a răspunde unei sarcini cu scopul de a o ajuta la
aşezarea corectă a florilor în grădina ei. Aceasta va rosti câteva versuri atunci când va atinge cu bagheta un
copil: ,,Foaie verde garofiţă/ Să răspundă o fetiţă”, ,,Foaie verde ghiocel/ Să răspundă un băieţel”.
 Dăcă un copil nu reuşeşte să rezolve corect sarcina, va fi ajutat/ încurajat de ceilalţi copii din echipă.
 Elemente de joc: mișcarea, aplauze, surpriza.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul didactic, exerciţiul.
Mijloace de învățământ: grădina albinuţei, flori pictate pe polistiren( flori de liliac, lalele, narcise,
panseluţe, bujori), jetoane cu cifre de la 1 la 5, 5 narcise aşezate, în şir, pe panou, albină,
stimulente(albinuţe).
b) Forme de organizare: pe echipe, frontal.

Resurse:- umane: 22 preșcolari


-bibliografice:
 Maria Mătăsaru, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura Rovimed Publishers, 2009
 Daniela Jeder, Elemente de didactică aplicată în învăţământul preşcolar. Metode didactice- repere şi
exemplificări, Editura Publishing House
 Adina Glava, Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Editura
Diamant
 Constantin Petrovici, Mihaela Neagu, Elemente de didactica matematicii în grădiniţă şi în învăţământul
primar. Ediţia a II- a, Editura Pim, Iaşi, 2006
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Evenimentul
didactic/ Ob Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
secvența op
procedee învățământ organizare
didactică
1)Moment Asigurarea cadrului adecvat, aranjarea scăunelelor
organizatoric în semicerc, pregătirea materialelor didactice.

2)Captarea Se va realiza prin descoperirea celorlalte lucruri Conversația Flori pictate pe Frontal
atenției aduse de musafirul zilei, fetiţa albinuţă. Aceasta polistiren: lalele
este foarte mulţumită de ajutorul primit din partea roşii, bujori
copiilor( care au reconstruit gardul grădinii aşa narcise, crini.
cum albina îşi dorea şi că au ,,cumpărat” mai multe panseluţe.
flori, pentru a avea şi celelalte albine de unde să Jetoane cu cifre.
culeagă polen). Albinuţa cere ajutor copiilor pentru 5 narcise
a număra florile, aşezându-le corect în grădina aşezate pe
amenajată de ea. panou.
Albină
3)Anunțarea -Copii, albinuţa mai are nevoie de ajutorul vostru. Conversația Frontal
temei și a Doriți să o ajutați? Pentru a o ajuta voi trebuie să Explicaţia
obiectivelor aşezaţi corect florile în grădină în funcţie de
operaționale sarcinile date, dovedind că știți să numărați în
concentrul 1-5, să formaţi mulțimi, să numiţi
vecinii numărului dat şi să folosiţi corect numeralul
ordinal.
4)Consolidare Preșcolarii așezați pe scăunele în formă de Conversația Pe echipe
a și semicerc vor fi împărțiți în 2 echipe:
sistematizarea Explicarea regulilor jocului
cunoștințelor Albina va atinge, pe rând, cu bagheta ei, câte un
asimilate copil de la fiecare echipă pentru a rezolva sarcina.
anterior Copilul care rezolvă corect va fi aplaudat, iar cel
care nu reuşeşte va fi încurajat şi ajutat de copiii
din echipa sa.
Executarea jocului de probă
Copilul atins de baghetă rezolvă sarcina din coşul Explicația
cu care albina a venit: ,,Aşează în grădina cu gard Demonstraţia
galben tot atâtea lalele câţi ochi ai. Aşează în faţa
grădinii cifra corespunzătoare”.
Desfășurarea jocului propriu-zis (I variantă) Exerciţiul Flori pictate pe
Va veni în faţă câte un copil de la fiecare echipă Jocul didactic polistiren:
pentru a rezolva sarcinile primite din partea lalele roşii;
albinuţei: bujori;
O1 ,,Aşează în grădina cu gard verde tot atâtea flori de panseluţe; Evaluez capacitatea
liliac câţi purceluşi sunt în poveste. Aşează în faţa narcise; copiilor de a
grădinii cifra corespunzătoare.” flori de liliac. număra crescător în
,,Aşează în grădina cu gard portocaliu tot atâtea limitele 1-5.
O2 narcise cât arată cifra din faţa ei. Spune o poezie Evaluez capacitatea
despre această cifră.” copiilor de a
,,Aşează în grădina cu gard roşu tot atâtea raporta numărul la
panseluţe câte Scufiţe Roşii sunt în poveste. Aşează cantitate, cifra la
în faţa grădinii cifra corespunzătoare.” număr şi invers.
,,Aşează în grădina cu gard albastru tot atâtea flori
de bujor câte degete ai la o mână. Aşează în faţa
grădinii cifra corespunzătoare.”
O1 Observăm acum că fiecare grădină este Evaluez capacitatea
numerotată. La solicitarea educatoarei, copiii copiilor de a
numără cifra aşezată în faţa grădinii: 1,2,3,4,5. număra crescător în
O3 Albina vrea să ştie dacă voi aţi învăţat vecinii limitele 1-5.
numerelor. Îmi poate spune cineva care sunt vecinii Evaluez capacitatea
cifrei 2? Solicit un copil să răspundă corect: copiilor de a numi
,,Vecinul mai mic al cifrei 2 este 1 şi vecinul mai vecinii numărului
mare este 3.”. dat.
Pentru fiecare echipă, educatoarea adresează câte 2
astfel de întrebări, pentru a demonstra albinuţei că
ştiu şi aceste lucruri.
A II-a variantă a jocului
O4 Pe un panou sunt aşezate, în şir, 5 narcise(una Exerciţiul Panou; Pe echipe Evaluez capacitatea
lângă alta). La semnalul educatoarei copiii vor Jocul didactic 5 narcise Frontal copiilor de a utiliza
închide ochii, iar aceasta va aşeza o albină pe una Albină corect numeralul
dintre flori. Când copiii deschid ochii, vor observa Stimulente- ordinal.
unde s-a aşezat albina. La întrebarea albine
educatoarei: ,,Pe a câta floare s-a aşezat albina?”,
folosind numeralul ordinal, copiii vor răspunde:
,,Albina s-a aşezat pe prima(a doua, a treia, a patra,
a cincea/ultima) narcisă. Va răspunde pe rând, câte
un copil de la fiecare echipă.
5) Obținerea Complicarea jocului
performanței - le propun copiilor să închidă ochii, timp în care Conversația Grădina Pe echipe
voi face câteva schimbări la panou; Demonstraţia albinuţei;
- la semnalul sonor (bâzâit de albină), copiii vor Exerciţiul Flori pictate pe
deschide ochii şi vor fi îndrumaţi să observe polistiren
schimbările care s-au produs în grădina albinuţei;
- copilul care răspunde corect, va fi aplaudat de
colegi.
O2 Exemple de modificări: Evaluez capacitatea
- am adăugat încă 2 panseluţe în primă grădină; copiilor de a
- am adăugat o floare de liliac în grădina cu lalele; raporta numărul la
- am luat 2 bujori din cei 5 din grădina cu gard cantitate, cifra la
albastru; număr şi invers.
- în grădina cu flori de liliac am pus o lalea şi o
narcisă.

Albina vă mulţumeşte că aţi ajutat-o şi că grădina Stimulente-


ei este din nou ca înainte: are gard colorat, este albine
plină cu flori şi vă răsplăteşte lipindu-vă pe floare
din piept câte o albinuţă.
6)Asigurarea Se va purta o scurtă conversație cu preșcolarii Conversația Frontal
retenței și a despre cum au putut ei să o ajute pe albină, ce
transferului anume au avut de făcut.
7)Evaluarea Cred că şi albinuţa noastră a observat cât de bine Conversaţia Frontal
activităţii v-aţi descurcat la activitate de matematică. Eu am Explicaţia
remarcat că astăzi copiii____,_____ au fost foarte
activi, au răspuns corect şi au dat dovadă de cât de
multe lucruri ştiu. Aş dori ca la următoarele
activităţi şi copiii _____ ,______ să fie mai atenţi
şi să se concentreze mai mult. Sunteţi de acord cu
mine?
8)Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale asupra Conversația Frontal
activității modului în care s-au descurcat copiii la activitate.
Drept răsplată, copiii vor fi recompensaţi cu
stimulente-insecte(albine), care vor fi lipite pe
floarea ecuson din pieptul lor.
Tranziția către următoarea activitate se va realiza
prin interpretarea cântecului ,,Înfloresc grădinile”.
PROIECT DIDACTIC
Domeniul estetic și creativ

Data: 9.05.2019
Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială Sticlăria
Grupa: mijlocie
Profesor înv. Preșcolar: Tincu Cristina
Temă anuală de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânală independentă: Miresmele florilor de mai
Tema activității: Flori de primăvară
Domeniul: Domeniul estetic și creativ
Tipul de activitate: consolidare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: pictură
Scopul: consolidarea priceperilor și deprinderilor de a picta și de a mânui ustensilele necesare;
Obiective operaționale:
O1: să numească materialele necesare realizării lucrării;
O2: să mânuiască în mod corect materialul didactic necesar realizării lucrării;
O3: să aplice corect culoarea pe suprafața florii cu ajutorul pensulei;
O4 :să evalueze lucrarea sa şi lucrările colegilor ţinând cont de aspectul estetic şi gradul de finalitate;
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația,observația, explicația, demonstrația, exercițiul;
Mijloace de învățământ: flori din polistiren (lalea, narcisă, bujor), culori acrilice, pensulă, apă, pahar pictură;
Forme de organizare: frontal, individual;
Resurse:- umane: 22 preșcolari
- bibliografice:
 Maria Mătăsaru, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura Rovimed Publishers, 2009
 Daniela Jeder, Elemente de didactică aplicată în învăţământul preşcolar. Metode didactice- repere şi
exemplificări, Editura Publishing House
 Adina Glava, Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Editura
Diamant
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Evenimentul
didactic/ Ob Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
secvența op
procedee învățământ organizare
didactică
1)Moment Creez condițiile necesare pentru desfășurarea activității:
organizatoric -așezarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic;
-introducerea copiilor în sala de grupă.
2)Captarea Solicit un copil să meargă la cutia pe care a adus-o albinuţa Conversația Flori din Frontal
atenției să vadă dacă mai este ceva înăuntru. Copilul observă că polistiren
mai sunt flori din polistiren nepictate, flori despre care noi
am învăţat.
3)Anunțarea -Dragi copii, albinuţa dorește să plece de la noi cu cât mai Conversația Frontal
temei și a multe flori, pentru a duce şi celorlalte albinuţe, să culeagă
obiectivelor toate polen. Ea vă roagă însă să le pictaţi, deoarece ea nu se
operaționale descurcă singură. Doriţi să o ajutaţi?
4)Dirijarea Intuirea materialelor:
învățării O1 -Ce aveți fiecare pe masă? ( flori, pensoane, acuarele, apă). Conversația Flori, Frontal Apreciez capacitatea
penson, copiilor de a numi
Prezentarea și analiza lucrării model: acuarele materialele puse la
acrilice, dispoziţie pentru
Voi prezenta copiilor florile pictate model, discutând cu Pahar cu realizarea lucrării
aceștia despre culoarea fiecărei flori în parte, modul de apă
realizare. Observația
Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru:
Explic și demonstrez etapele de lucru pentru realizarea
lucrării:

1)Vom ține floarea din partea de jos, partea pe care o vom Explicația, Flori din Frontal
picta la final cu culoarea verde deoarece reprezintă iarba. Demonstrația polistiren,
penson,
acuarele
acrilice,
pahar cu apă

2)Vom lua culoarea potrivită cu floarea pe care o avem pe


masă și o vom picta (galben pentru lalea, alb pentru narcisă
şi roşu pentru bujor).

3) După ce am terminat de pictat floarea, vom picta


frunzele şi iarba cu culoarea verde.

Exercițiul Frontal
Exercițiul Flori, Individual
penson,
acuarele
acrilice,
pahar cu apă

Exerciții de încălzire a mușchilor mâinii

Voi coordona modul de încălzire a mușchilor mâinii: batem


din palme, închidem și deschidem pumnii, plouă, cântăm la
O2 Evaluez deprinderea
pian.
copiilor de a mânui
în mod corect
Realizarea lucrărilor de către copii
materialul didactic
O3 Evaluez deprinderea
Educatoare anunță copiii că pot începe lucrul, urându-le
copiilor de a aplica
,,Spor la lucru!”
corect culoarea pe
Voi coordona munca întregii grupe, intervenind cu
suprafaţa florii
explicații acolo unde este necesar.
5) Obținerea Analiza lucrării
performanței O4 Analizez împreună cu preșcolarii lucrările realizate, Conversația Lucrările Frontal Apreciez capacitatea
ținându-se cont de aspectul estetic. Se fac aprecieri copiilor copiilor de a evalua
generale și individuale asupra modului de lucru. lucrarea sa şi
lucrările colegilor
ţinând cont de
aspectul estetic şi
gradul de finalitate
6)Asigurarea Se va purta o scurtă conversație cu preșcolarii despre ce s-a Conversația Lucrările Frontal
retenței și a întâmplat în cadrul activității, dacă le-a plăcut să picteze copiilor
transferului flori şi dacă va fi fetiţa albinuţă mulţumită de ajutorul
primit.
Florile pictate vor fi dăruite albinuţei.
7) Evaluarea Mi-a plăcut foarte mult cum aţi pictat florile pentru Conversaţia Frontal
activităţii albinuţă. I-am remarcat pe ___, ____că au fost pictat foarte Explicaţia
îngrijit, pe ___, ____ că au respectat etapele de lucru şi
încurajez şi pe ___,____ să fie mai atenţi asupra modului
de lucru.

8)Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale cu privire la modul Conversația Frontal


activității de desfășurare al activității.
Se realizează tranziția: ,,Bat din palme clap, clap, clap
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Către baie noi pornim!”
PROIECT DIDACTIC
Jocuri și activități liber alese (II)

Data: 9.05.2019
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Sticlăria
Grupa: mijlocie
Profesor înv. Preșcolar: Tincu Cristina
Temă anuală de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiect tematic: Bucurii de primăvară!
Tema activității: Miresmele florilor de mai
Categoria de activitate: jocuri și activități liber alese (JALA 2)
Mijloc de realizare: a)Bucheţele- joc distractiv
b) Ce floare ai mirosit?- joc liniștitor
Scopul: satisfacerea nevoii de mișcare, destinderea și recreerea copiilor, dezvoltarea dexterității, a îndemânării, a
atenției;
Obiective operaționale:
O1: să execute mişcări sugerate de textul cântecului;
O2 : să formeze bucheţele de flori în funcţie de culoare;
O3: să numească floarea pe care a mirosit-o;
O4: să respecte regulile jocului.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația,observația, explicația, demonstrația, exerciţiul, jocul;
Mijloace de învățământ: ecusoane cu flori(bujor roz, lalea galbenă, liliac mov, narcisă albă, panseluţă albastră),
laptop, flori naturale, pamblică;
Forme de organizare: frontal, pe grupe;
Resurse:- umane: 22 preșcolari
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul
didactic/ Ob Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
secvența op Metode și Mijloace de Forme de
didactică procedee învățământ organizare
1)Moment Asigur condițiile optime pentru desfășurarea activității:
organizatori aerisirea sălii de grupă, intrarea copiilor în sala de grupă.
c
2)Captarea Realizez captarea atenției printr-o provocare la joc: Conversația Frontal
-Pentru că este ultima activitate de azi, albinuţa vrea să vadă
atenției
dacă sunteţi jucăuşi. Vă plac jocurile?

3)Anunțarea Astăzi ne vom distra jucând jocul ,,Bucheţele”, apoi ne vom Conversația Frontal
temei și a adihni jucând jocul ,,Ce floare ai mirosit?”
obiectivelor
operaționale
Li se prezintă copiilor materialele necesare pentru Conversaţia Imagini cu flori; Frontal
Laptop;
4)Dirijarea desfășurarea jocului, aceștia având lipită în piept imaginea
învățării unei flori de primăvară: lalele roşii, lalele galbene, narcise,
bujori, panseluţe, crini.
Explicaţia
Copiii vor sta aşezaţi în semicerc.
Explicarea regulilor jocului distractiv
Copiii vor dansa pe ritmul muzicii auzite la laptop- cântece
de primăvară. Doamna educatoare opreşte muzica şi spune
o culoare. Copiii care au în piept floarea de aceeaşi culoare
pe care au auzit-o strigată, vor alerga unii la ceilalţi, se vor
căuta, formând un bucheţel. Copiii vor fi atenţi dacă cineva
Demonstraţia
nu s-a alăturat buchetului şi îl vor atenţiona.
Jocul va continua până ce vor participa toţi copiii şi vor fi
strigate toate culorile florilor.
O1 Exerciţiul Apreciez modul
Desfășurarea jocului de probă:
O2 Jocul
în care copiii
O4
Se desfășoară jocul de probă pentru a vedea dacă copiii au execută
înțeles regulile jocului. mişcările
Desfășurarea jocului propriu-zis: sugerate de
Copiii vor desfășura jocul, iar eu voi urmări participarea textul cântecului
Pamblică Frontal
activă și afectivă a copiilor, încurajându-i pe cei mai Evaluez
Flori naturale Individual
neîncrezători. Jocul se încheie când toți copiii au format deprinderea
O3
bucheţelul. copiilor de a
După finalizarea jocului distractiv se va desfășura jocul forma buchetul
liniștitor ,, Ce floare ai mirosit?”. sugerat de
O4 culoare
Evaluez
Explicarea regulilor jocului liniştitor:
Copiii se vor așeza pe covor, în formă de semicerc. Pe rând, capacitatea
fiecare copil va fi legat la ochi cu o pamblică pentru a nu copiilor de a
vedea floarea ce urmează a fi mirosită. numi floarea pe
Voi solicita copiii să răspundă, rostind versurile: care a mirosit-o
,,Foaie verde ghiocel ,,Foaie verde garofiţă Evaluez
Să răspundă un băieţel: Să răspundă o fetiţă
Ce floare ai mirosit?” Ce floare ai mirosit?” deprinderea
Copilul numit va răspunde. Dacă acesta a ghicit floarea, va Conversaţia Frontal copiilor de a
fi aplaudat. Dacă acesta nu a ghicit floarea, va fi ajutat de respecta regulile
ceilalţi copii cu indicii care să-l ajute în găsirea răspunsului: jocului
este o floare albă, are frunze mici şi înguste.... Conversaţia Frontal

Desfășurarea jocului de probă:


De va desfășura o dată jocul de către copii pentru a vedea
dacă au înţeles rugulile.
Desfășurarea jocului propriu-zis: Conversaţia Frontal
Se va desfășura astfel jocul, acesta finalizându-se când toți
copiii au fost solicitaţi să participe.

Se va realiza printr-o scurtă conversație:


-Ce jocuri am desfășurat?
-Care v-a plăcut cel mai mult?

5)Asigurarea
Aş vrea să vă spun că mi-a plăcut cum astăzi ___, ___ au
retenței și a
dansat pe textul cântecului, cât de activi au fost ___, ____ şi
transferului
aş încuraja şi pe ___ să fie mai activi, mai dornici de joacă.
Aşa este? V-au plăcut jocurile de astăzi?
6) Evaluarea
activităţii
Se vor face aprecieri verbale și individuale asupra modului
în care copiii au participat la cele două jocuri. Activitatea se
încheie prin recompensarea de către albinuţă a copiilor cu
bomboane din ciocolată.
7)Încheierea
activității
Fişă de lucru

Colorează tot atâtea flori câte îţi arată cifra:

1
2

4
5

S-ar putea să vă placă și