Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 22. 01. 2018 Data: 22. 01. 2018


Şcoala Gimnazială Buda Şcoala Gimnazială Buda
Clasa: I Clasa: Preg.
Prof. înv. primar : Matcovici Marinela Prof. înv. primar: Matcovici Marinela
Aria curriculară: Arte şi Tehnologii Aria curriculară: Educaţie fizică, sport şi sănătate + Arte
Disciplina: Muzică şi mişcare Disciplina: Muzică şi mişcare
Subiectul lecţiei: Omul de zăpadă Subiectul lecţiei: Omul de zăpadă
Tipul lecţiei: predare-consolidare a cunoştinţelor Tipul lecţiei: predare-consolidare a cunoştinţelor

Competențe specifice: Competențe specifice:


1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1–DO2, alcătuite 2.1 Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor
din formule ritmico-melodice simple şi repetate; elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental;
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi
de ritm;
Competențe integrate: Competențe integrate:
CLR CLR
2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de 1.4 Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte
comunicare familiare
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, AVAP
fenomene, evenimente familiare 2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcţie de proprietăţi
AVAP ale acestora şi de tehnici de lucru adecvate;
2.3. Realizarea de obiecte /constucții/obiecte/folosind materiale uşor de
prelucrat şi tehnici accesibile;

Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:


 să răspundă corect întrebărilor referitoare la anotimpul iarna;  să răspundă corect întrebărilor referitoare la anotimpul iarna;
 să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii  să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii
păstrând ritmul, durata, înălţimea sunetelor; păstrând ritmul, durata, înălţimea sunetelor;

1
 să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie,  să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie,
dicție); dicție);
 să interpreteze cântecul, jocul muzical, individual, dialogat sau în grup,  să interpreteze cântecul, jocul muzical, individual, dialogat sau în grup,
acompaniaţi sau nu de CD; acompaniaţi sau nu de CD;
 să coloreze fișele primite;  să coloreze fișele primite;
 să adopte o poziţie corectă în timpul cântecului;  să adopte o poziţie corectă în timpul cântecului;
 să participe cu plăcere și interes la activitate, trăind din plin emoțiile  să participe cu plăcere și interes la activitate, trăind din plin emoțiile
sugerate de textul studiat; sugerate de textul studiat;

Strategii didactice: Strategii didactice:


 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,  Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
interpretarea individual și în grup a cântecului; interpretarea individual și în grup a cântecului;
 Mijloace de învăţământ: rebus, planşe didactice în format electronic,  Mijloace de învăţământ: rebus, planşe didactice în format electronic,
laptop. laptop.
 Forme de organizare: frontală, individuală.  Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului  Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, aprecieri verbale și individuale. elevilor, aprecieri verbale și individuale.
Bibliografie Bibliografie
 Programa şcolară pentru clasa I, nr. 3418 /19.03.2013  Programa şcolară pentru clasa a III-a , nr. 5003 /02.12.2014
 Motora-Ionescu, Ana, „Îndrumător pentru predarea muzicii la  Motora-Ionescu, Ana, „Îndrumător pentru predarea muzicii la
clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1978 clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1978

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ACIVITATE COMUNĂ

Etapele instruirii și Conținutul informativ al lecției Strategii didactice


dozarea
Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace de Forme de Forme de
elevilor învățământ organizare evaluare
1. Moment Se asigură condiţiile optime Exercițiul
organizatoric desfăşurării lecţiei. organizatoric Frontal

2. Captarea atenției Se realizează printr-un rebus ce are Elevii rezolvă


rezolvare pe coloana A-B: cuvântul rebusul. Conversația Fișe cu rebus Frontal
IARNA. (Anexa 1 clasa I) În perechi
(Anexa 2 clasa a III-a)
Se poartă discuţii despre anotimpul
iarna.
3. Reactualizarea Cer elevilor să repete cântecul „Iarna Elevii repetă Explicația Frontal Observarea
cunosțințelor veselă” însoţit de mişcările sugerate de cântecul învățat sistematică a
versuri. (Anexa 3) anterior. elevilor
4. Anunțarea temei Le comunic elevilor că azi la ora de Explicația Frontal
și a obiectivelor Muzică și Mișcare, vom învăța un nou
cântec și anume: Omul de zăpadă. Exercițiul

5. Dirijarea Mai întâi se vor face exerciții de Conversația


învățării încălzire și omogenizare a vocilor: Elevii vor executa
- suflăm fulgii din palmă; exercițiile de
- umflăm un balon; încălzire și de
- imităm trompeta: ta, ta, ta… omogenizare a
- imităm mașina: ti,ti,ti… vocilor.
- imităm trenul: u,u,u…

3
Exerciţii de dicţie:
„Rici, rici, măi arici, scoate ţepele de-
aici”,
„Buş-buş,cărăbuş ieşi afară din
culcuş.”
Elevii vor viziona un material ppt. cu
textul și melodia cântecului „Omul de
zăpadă”, urmând ca apoi să-l Demonstrația Laptop
interpreteze și ei, asociind corect
mișcările cu versurile. (Anexa 4)

6. Obținerea Se va face un concurs de interpretare Copiii vor recita Conversația și Frontal Aprecieri
performanței între echipe. cântecul învățat. explicația verbale

7. Activități în Elevii vor primi fișe și vor colora. Copii vor colora Fișe de lucru
completare (Anexa 5) fișele primite.

8. Încheierea Se vor face aprecieri generale și Elevii vor asculta Frontal Aprecieri
activității individuale asupra participării elevilor aprecierile făcute. generale și de
la lecție, precum și asupra grup
comportamentului lor pe parcursul
orei.

4
Anexa 2

Un anotimp … friguros!
12

4 1. Ultima lună a anului


11 A
2. Apă … tare, lunecoasă !
3. Pârtie de …
1 4. « Fluturi » care cad iarna !
5. Prima lună a anului
2 5
6. Frig … foarte mare !
6 7. Copiii se dau cu ea pe derdeluş.
8. Nea, omăt sau …
7 9. Vânt puternic care spulberă zăpada.
8 10. Alunecă pe gheaţă
11. Locul unde se dau copiii cu săniile
B 9 12. Ultima lună a iernii
10

5
Si plimbari cu sania.

Anexa 3 Refren:
Cat de veseli suntem noi,
Iarna vesela Că ne-aduce bulgări moi
Cu zapada ne jucam
Iarna a sosit in zori Si cu bulgari aruncam.
Iarna a sosit in zori
La fereastra ne-a pus flori. Refren:
A sosit cu gerul ei, Cat de veseli suntem noi,
Cu zapada si polei. Că ne-aduce bulgări moi
Cu zapada ne jucam
Refren: Si cu bulgari aruncam.
Cat de veseli suntem noi,
Că ne-aduce bulgări moi
Cu zapada ne jucam
Si cu bulgari aruncam.

Saniuta va pleca,
Si pe partii va zbura.
Clopoteii vor suna
Si pe noi ne-or bucura.

Refren:
Cat de veseli suntem noi,
Că ne-aduce bulgări moi
Cu zapada ne jucam
Si cu bulgari aruncam.

Iarna, iarna esti frumoasa


Cand nu esti prea friguroasa,
Ca ne-aduci nameti de nea

6
Și mai mari și princhidei
Și cu toții împreună
Să-nvârtim o horă mare.
Anexa 4
Ref: Omul nostru de zăpadă
Omul de zăpadă
Vesel vrea ca să ne vadă. bis
1. Ce-i atâta gălăgie
Colo-n margine de sat
Chiuind de bucurie,
Mulți copii s-au adunat.

Ref: Ia te uită, toți grămadă

Nalță omul de zăpadă. bis

2. Din cărbuni
I-au pus doi ochi, o tichie cenușie
Ține loc de pălărie
Și o țoală e cojocul.

Ref: E hazliu, bată-l norocul,

Parcă-ar fi o jucărie. Bis

3. Haide, hai, veniți copii

7
8

S-ar putea să vă placă și