Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Calin Ramona-Metoda Ciorchinelui PDF
Calin Ramona-Metoda Ciorchinelui PDF
1
CONCEPTUL
PROPUS
PROIECT DIDACTIC
Data :
Clasa : a VI-a
Obiectul : Matematică
Profesor : Ramona Călin
Unitatea de învăţare : Fracţii ordinare
Tema lecţiei : Ordinea efectuării operaţiilor
Tipul lecţiei : lecţie de dobândire de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale : O 1 ) să dobândească încredere în forţele proprii;
O 2 ) să efectueze calcule fără paranteze;
O 3 ) să efectueze calcule cu paranteze ;
O 4 ) să utilizeze proprietăţile în cadrul exerciţiilor.
Stategii didactice :
Metode şi procedee : conversaţia, metoda ciorchinelui, observaţia, exerciţiul;
Material didactic : manualul, fişe de lucru, culegeri, tabla, creta;
Forme de organizare : frontală, individuală.
Etapele lecţiei : (ERR)
Evocarea : (E)
Profesorul formează pe tablă „ciorchinele” , în baza ideilor expuse de elevi, care
sunt sistematizate şi structurate cu ajutorul clasei, pornind de la operaţii cu numere raţionale.
Se va ajunge la o structură ca în figura următoare:
2
Proprietățile
adunării numerelor
raționale
Înm.a două
nr.raționale
SCĂDEREA ADUNAREA
Înmulțirea a
OPERAȚII CU două nr.
NUMERE raționale
RAȚIONALE
ÎMPĂRȚIREA
ÎNMULȚIREA
Împ.a două
Înmulțirea a două nr.naturale Înm.unui
nr. raționale nr.raț.cu un
nr.natural
Înmulțirea unui
Înmulțirea unui nr.raț, cu puteri
nr.raț, cu puteri ale lui 10
ale lui 10
Ridicarea la putere cu
Împîrțirea unui exponent natural
nr.rațional la un aunui nr.rațioanal
nr.rațional
3
Realizarea sensului : (R)
Dacă un calcul fără paranteze conţine numai operaţii de ordinul I (adunări şi scăderi),
acestea se efectuează în ordinea scrierii lor.
7 4 6 1 13 5 39 25 14
Exemplu: − + − = − = − =
5 3 5 3 5 3 15 15 15
Dacă un calcul fără paranteze conţine numai operaţii de gradul al II-lea (înmulţiri şi
împărţiri), acestea se efectuează în ordinea scrierii lor.
6 1 36 1 1 18 1 9
Exemplu: 6 ⋅ : 2 ⋅ = ⋅ ⋅ = ⋅ =
5 2 5 2 2 5 2 5
Într-un exerciţiu fără paranteze, se efectuează mai întâi operaţiile de ordinul al III-lea,
apoi operaţiile de ordinul al doilea, iar în final, operaţiile de ordinul I.
Exemplu:
2
1 1 19 1 1 19 5 1 1 19 5 1 19 629
5⋅ − :4+ = 5⋅ − :4+ = − ⋅ + = − + =
2 5 5 2 25 5 2 25 4 5 2 100 5 100
Dacă un calcul conţine paranteze, efectuăm întâi operaţiile din parantezele rotunde
(conform regulilor de calcul fără paranteze), apoi operaţiile din parantezele drepte, apoi cele din
acolade.
Exemplu:
2 4 1 3 2 3 15 4 2 4 9 9 3 3
3 − − ⋅ 4 − : − + ⋅ = 3 − − ⋅ − : − + =
3 3 2 2 5 8 5 3 3 2 4 5 2
2 4 9 9 9 2 4 9 5 2 4 4
= 3 − − ⋅ − : = 3 − − ⋅ − = 3 − − ⋅ =
3 3 2 4 10 3 3 2 2 3 3 2
2 8 6
= 3 − − = 3 − − = 3 + 2 = 5
3 3 3
Reflecţia : (R)
Se completează ciorchinele cu noile cunoştinţe.
Se împarte fişa de evaluare individuală. Profesorul urmăreşte activitatea elevilor, reţinând
exerciţiile la care elevii întâmpină eventuale dificultăţi.
Se adună fişele, care vor fi corectate ulterior, pentru a şti care tipuri de reguli nu au fost
asimilate de către elevi.
Se rezolvă la tablă exerciţiile care au fost mai dificile pentru elevi, precum şi altele
asemănătoare.
4
Fişa de lucru
5 1 13
Calculaţi: a. + − − − ;
7 2 14
3 11
b. 5 ⋅2 ;
7 19
3 16 32
c. : − ⋅− ;
5 15 45
7 9 3
d. − − : − ;
4 25 5
24 4 11 22
e. : − : ;
50 5 30 10
2 3
5 7 5 36
f. − ⋅ + − ⋅ ;
7 5 6 25
3 5 1 1 8
g. 8 + 12 ⋅ − 19 + 4 ⋅ − 21 .
Fişa de evaluare
Efectuaţi:
1 5 7
• − + =
24 36 48
1 1 1
• 4 − 2 +1 =
2 3 4
3 5 4
• − ⋅− + =
4 12 9
3 10 4
• − : : − =
5 9 6
2
7 1 7
• − ⋅ =
4 7 4
3 2
2 2 1 1
• : + ⋅ =
3 3 2 3
1 1 2 4
• 3 ⋅ 10 − 4 − 3 5 : − 2 + 5 =
8 3 33 3 2 12 5 13
+ − + − − 2 − + ⋅ 3 =
35 2 35 14 35 7 14 19
Se acordă un punct din oficiu. Se acordă câte un punct pentru primele 7 exerciţii şi două punte pentru ex.8.