Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Clasa: I

Data:

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala

Aria curriculara: Arte si tehnologii

Disciplina: Arte vizuale si abilitati practice

Subiectul lectiei: Vaza cu ghiocei

Tipul lectiei: Formare depriceperi si deprinderi – activitate integrată

Scopul lectiei: - Realizarea de creatii estetice folosind materiale si tehnici de lucru elementare

- Dezvoltarea simțului estetic și critic.

Forma de organizare: abordare integrata

Discipline integrate: Comunicare în limba română- CLR;

Matematica si exploarea mediului – MEM;

Dezvoltare personala - DP

Muzica si miscare - MM
Competente specifice:

 AVAP 1.3. Manifestarea curiozitatii fata de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual
2.3. Realizarea de obiecte/constructii/folosind materiale usor de prelucrat si tehnici accesibile
2.6. Participarea la activitati integrate adaptate nivelului de varsta, in care se asociaza elementede exprimare vizuala,
muzicala, verbala, kinestezica

Activitati integrate:
 CLR 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, in contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunturi proprii in diverse situatii de comunicare
2.2. Transmiterea unor informatii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, in diferite contexte de comunicare
 MEM 1.1. Scrierea, citirea si formarea numerelor pana la 100
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgand frecvent la numarat
2.1. Orientarea si miscarea in spatiu in raport cu repere/directii date folosind sintagme de tipul: in, pe, deasupra,
dedesubt, langa, in fata, in spate, stanga, dreapta, orizontal, vertical, oblic , interior, exterior
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corecta in relatie cu mediul natural

 DP –2.1. Asocierea emotiilor de baza cu elemente simple de limbaj nonverbal si paraverbal


2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple in contexte variate
 MM 2.1. Cantarea individuala sau in grup, asociind miscarea sugerata de text şi de ritm.( cantecele : Uite ghiocei, Iarna, sa te
duci cu bine)
Obiective operationale:

O1- sa redea, cu cuvinte proprii, continutul Legendei Ghiocelului

O2 - sa recunoasca emotia pe care o traiesc personajele/ trasaturile morale ale personajelor

O3 – sa –si exprime parerea in legatura cu textul citit/ ora

O4 – sa asambleze corect, estetic si creativ, in spatiul de lucru elementele componente ale colajului
O5 – sa decoreze original lucrarile confectionate
O6 – sa aprecieze calitatea produselor finite, in functie de criterii simple date, prin raportare la produsul model

O7 – sa participe activ la desfasurarea lectiei

O8- sa formeze, oral pluralul cuvintelor date

O9 – sa rezolve corect, problema, oral

Resurse:

A.Bibliografice:
Programa școlară pentru disciplinele Arte vizuale și abilități practice (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), Nr.
3418/19.03.2013;
2. Curs formare - Organizarea interdisciplinara a ofertelor de invatare pentru formarea competentelor cheie la
scolarii din clasele I-IV, program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din invatamantul primar
B.Metodologice:
a. metode şi procedee: conversaţia, explicația,observatia dirijata, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic,
turul galeriei
b. forme de organizare: frontal, individual
c. mijloace didactice: text suport Legenda ghiocelului, acuarele, cartoane , plansa model, lipici, dischete
demachiante, hartie xerox color, perforatoare, foarfeca, carioca, fond musical, ursuleti de guma
C.Temporale: 50 minute

Evaluare: observatia sistematica, aprecierea verbala, practica, autoevaluare


DESFASURAREA ACTIVITATII
Strategii didactice
Nr. Etapele Ob Continuturile invatarii Evaluare
crt lectiei/ op Metode si Resurse Forme de
. Durata procedee materiale organizare
1. Moment Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a
organizatoric lectiei. Pregatirea materialelor necesare. conversatia
1’ Elevii vor lua loc pe scaune, fiecare la locul lui.

2. Captarea Se va realiza prin citirea Legendei Ghiocelului ( vezi conversatia text suport frontal
atentiei O1 Anexa 1)
5’ O2 Elevii vor fi rugati sa redea pe scurt continutul textului,
O3 recunoscand emotiile si trasaturile morale de care dau
dovada personajele.
3. Anuntarea Ora aceasta il vom ajuta pe Cavalerul Vreme buna sa-l conversatia frontal
temei si a O7 invinga pe Mos Ger.El e foarte suparat ca i-ati invins pe
obiectivelor prietenii sai, de aceea avem nevoie de un simbol al
2’ Primaverii, mic, plapand, dar foarte curajos. explicatia
o Cine credeti ca este? –ghiocelul
El si fratii lui vor fi alaturi de voi, ca sa-l puteti ajuta pe jocul
Cavalerul Vreme Buna sa-l invinga pe Mos Ger. didactic
Ora aceasta vom face o Vaza cu ghiocei, pe care
Cavalerul Vreme Buna ii va darui Printesei Primavara, iar
voi mamelor voastre.
Vom canta catecul: Uite ghiocei
4. Dirijarea Fiecare elev primeste un carton, a carui fond a fost pictat frontal
invatarii dinante de ei, care va fi baza tabloului nostru : Vaza cu - carton
33’ ghiocei; o vaza decupata din hartie xerox color, trei ghiocei conversatia pentru
decupati din dischete demachiante, frunzele si petalele fondul
ghioceilor. tabloului
Voi purta un scurt dialog despre aceste plante: explicatia orala
o Ce parere aveti despre Ghiocei? ghiocei
o Stiti ca sunt plante protejate de lege? observatia din
dirijata dischete
Le voi explica elevilor pasii de lucru pe baza modelului demachian practica
(Anexa 2 ), fiind atenta la felul in care lucreaza fiecare si problemati te individual
ajutandu-i la nevoie. zarea
O4 Pasul 1: Tinem cartonul vertical si apoi lipim vaza lipici
cam la doua degetele de partea de jos a cartonului. frontal capacitate
O5 Pasul 2: Lipim tulpinile ghioceilor, ca si cand ar fi in frunzele si a elevilor
de a
vaza. tulpinile
realiza
O7 Pasul 3: Lipim ghioceii in capatul tulpinilor. ghioceilor lucrari
Pasul 4: Lipim frunzulitele. originale,
Pasul 5: Decoram vaza si rama tabloului. flori de a
Elevii vor lucra pe fond muzical pentru respecta
decorul tema
In timpul realizarii lucrarii, oral, elevii vor fi intrebati: conversatia vazei lucrarii
o Cati ghiocei sunt in vaza? – trei
O8 o Eu zic una/ unul, voi spuneti mai multe/ multi: exercitiul fond
ghiocel- ghiocei; vaza- vaze; tablou-tablouri. muzical
O9 o Petru a cules 5 ghiocei, iar Viorel 4 ghiocei, pentru
mama.
Cati ghiocei au cules cei doi impreuna?
Se aminteste elevilor ca trebuie pastrata curatenia la masa
de lucru.
Se prezinta criteriile de evaluare a lucrarii elevilor:
originalitate, respectarea temei plastice si a subiectului
aplicativ.

Obtinerea La sfarsitul procesului de creatie, lucrarile sunt prezentate Turul frontal orala
5. performantei O6 colegilor şi apreciate de acestia, dar si autoapreciate de galeriei
si asigurarea autorul lor, ţinand cont de criteriile de evaluare. individual
feed- Lucrarile vor fi expuse si se va folosi metoda turul practica
backului galeriei pentru evaluare. Se va solicita elevilor sa analizeze
6’ fiecare lucrare conform cerinţelor. autoevalu
are

6. Incheierea si Felicitari!L-ati invins pe Mos Ger si ati salvat-o pe conversatia


evaluarea O3 Printesa Primavara. frontal
activitatii Acum putem sa ne lua La revedere de la Baba Iarna, explicatia
3’ cantandu-i cantecul: Iarna, sa te duci cu bine. orala
jocul
Fac aprecieri generale si individuale asupra participarii
didactic
elevilor la lectie, precum si asupra comportamentului lor
pe parcursul orei.
Elevii sunt rugati sa ia cate un ursulet gumat, fara sa vada individual
culoarea acestuia.Pentru fiecare culoare trebuie sa spuna:
o Ce le-a placut in aceasta zi? –rosu
o Ce nu le-a plcut in aceasta zi?- galben
o Ce ar fi facut ei in aceasta zi? verde

S-ar putea să vă placă și