Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale
Instituţia de învăţămînt – Colegiul Agricol din Ţaul
Profesor – Curicheru Tamara
Data Grupa (cl. XI-a) Timpul rezervat – 60/30min.
Disciplina Limba şi literatura română
Subiectul Evaluare (simbolismul)
Tipul lecţiei Lecție de verificare, apreciere și evaluare (Lucrare scrisă/Analiză a lucrărilor scrise)

II. Competenţe specifice:


7. Analiza textului literar şi nonliterar, în limita standardelor de conţinut.

III. Subcompetenţe:
2.1. Aplicarea tehnicilor de abordare a textului literar şi nonliterar.
4.3. Elaborarea textelor în parametrii indicaţi, în limita standardelor de conţinut.
5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit.
6.1. Raportarea textelor reprezentative la curentul literar studiat, în baza caracteristicilor evidente.

IV. Obiectivele lecţiei:


O1 – să analizeze un text poetic la primă lectură;
O2 – să redacteze o compoziție literară;
O3 – să interpreteze opera din perspectiva formulei poetice ce o caracterizează.

V. Strategii didactice
Forme de organizare a grupei (GOG) – individuală.
Metode de instruire (MI) – exercițiul, problematizarea, comentariul literar, analiza, observarea, studiul de
caz, sinteza.
Mijloace de învăţămînt (MÎ) – fișe Varianta I, II, III.
Tehnici de evaluare (TE) – probă scrisă.

VI. Resurse bibliografice:


1. Bacovia G., Versuri și proză, ed, Eminescu, București, 1987.
2. Cartaleanu T., Cosovan O., Teste. Limba și literatura română. Învățămînt liceal, ed. Știința,
Chișinău, 2000, ISBN 9975-67-220-1.
3. Ciobanu M., Popescu O., Teste complexe la limba și literatura română pentru gimnaziu și liceu,
tipografia PRAG-3, Chișinău, 2001, ISBN 9975-77-009-6.
4. Cristei T. ș.a, Limba și literatura română. Manual pentru clasa a XI-a, ed. Cartdidact, Chișinău,
2009, ISBN 978-9975-940-95-5.
5. DEX, ed. Univers enciclopedic, București, 1998.
6. Dumitrescu D., Limba și literatura română. Formulări de subiecte pentru pregătirea examenului de
bacalaureat și a concursurilor școlare, ed. Paralela 45, Pitești, 2004, ISBN 973-593-967-3.
7. Șchiopu C., Vîlcu-Șchiopu M., Literatura română. Manual pentru clasa a XI-a, liceu, ed. Litera
educațional, Chișinău, 2003, ISBN 9975-74-647-0.
8. Surse Internet.

VII. Scenariul didactic


Moment organizatoric, captarea atenţiei – înregistrarea lecţiei, verificarea prezenţei, crearea
climatului adecvat pentru desfăşurarea activităţii didactice.
Anunțarea temei noi şi a obiectivelor – se propune o probă scrisă în trei variante.
Verificarea cunoştinţelor – elevii rezolvă individual subiectele propuse.
Evaluare – se adună lucrările scrise pentru a fi verificate ulterior şi anunţate notele.
Concluzii, aprecieri generale, recomandări – se propun variantele corecte ai itemilor, explicaţii etc.
Indicații pentru tema de acasă: - realizarea referatelor sau a prezentărilor Power point la tema
Expresionismul.
Probă de evaluare (simbolismul)

Varianta I

În baza textului propus realizează itemii ce urmează:

Nevroză 

Afară ninge prăpădind, Ea plânge, şi-a căzut pe clape,


Iubita cântă la clavir, Şi geme greu ca în delir...
Şi târgul stă întunecat, În dezacord clavirul moare,
De parcă ninge-n cimitir. Şi ninge ca-ntr-un cimitir.
Iubita cântă-un marş funebru, Şi plâng şi eu, şi tremurând
Iar eu nedumerit mă mir; Pe umeri pletele-i resfir...
De ce să cânte-un marş funebru... Afară târgul stă pustiu
Şi ninge ca-ntr-un cimitir. Şi ninge ca-ntr-un cimitir.

George Bacovia

Vocabular

Clavir – Instrument muzical de percuție constând dintr-o cutie mare de rezonanță (așezat pe trei
picioare) și dintr-un sistem de coarde metalice, dispuse orizontal, care produc sunete, când sunt
lovite de niște ciocănele, acționate cu ajutorul clapelor; pian.  

Funebru –  Care ține de procesul înmormântării unei personalități; de înmormântare; mortuar;


funerar.   

Delir – Tulburare a conștiinței, manifestată prin halucinații, aiurări, iluzii etc., întâlnită în unele
boli mintale, în stări febrile etc. 

1) Propuneți sinonime cuvintelor din text: tîrgul, mă mir, întunecat, pustiu.


2) Comentați în două enunțuri titlul poeziei.

3) Interpretați în cîte două enunțuri figurile de stil evidențiate.

4) Formulați sentimentele eului liric (3 rînduri).

5) Identificați repetiția. Explicați rolul acesteia.

6) Scrieți un eseu nestructurat, argumentînd apartenența textului la estetica


simbolistă (1,5 pag.).
Probă de evaluare (simbolismul)

Varianta II

În baza textului propus realizează itemii ce urmează:

Note de toamnă

Tăcere ... e toamnă în cetate ... Și-au dus-o pe ploaie, și-au îngropat-
Plouă ... și numai ploaia dă cuvînt - o ...
E pace de plumb, e vînt și pe vînt
Grăbite trec frunzele liberate. Dă drumu, e toamnă în cetate -
Întreg pămîntul pare un mormînt ...
Deschide, dă drumu-adorato, Plouă ... și peste tîrg, duse de vînt,
Cu crengi și foi uscate am venit; Grăbite, trec frunzele liberate.
În tîrg, o fată tristă a murit, -

George
Bacovia

1) Propuneți sinonime cuvintelor din text: tăcere, trec, tristă, au îngropat.


2) Comentați în două enunțuri titlul poeziei.

3) Interpretați în cîte două enunțuri figurile de stil evidențiate.

4) Formulați sentimentele eului liric (3 rînduri).

5) Identificați repetiția. Explicați rolul acesteia.

6) Scrieți un eseu nestructurat, argumentînd apartenența textului la estetica


simbolistă (1,5 pag.).
Probă de evaluare (simbolismul)

Varianta III

În baza textului propus realizează itemii ce urmează:

Nervi de primăvară 

Primăvară...
O pictură parfumată cu vibrări de violet. O nouă primăvară pe vechile dureri ...
În vitrine, versuri de un nou poet,
În oraș, suspină un vals de fanfară. Apar din nou țăranii pe hăul din câmpie,
În infinit pământul se simte tresăltând :
O lungă primăvară de visuri și păreri ... Vor fi acum de toate cum este orișicând,
Dar iar rămâne totul o lungă teorie.
O lungă deșteptare zvonește împrejur,
E clar și numai soare. O, când va fi un cântec de alte
La geamul unei fabrici o pală lucrătoare primăveri ? ! ...
Aruncă o privire în zarea de azur.
George Bacovia

Vocabular

Pală – (Despre oameni și despre fața lor) Palid.


Azur – Culoare albastră deschisă.
Hăul – Prăpastie adâncă; abis, genune, adânc.

1) Propuneți sinonime cuvintelor din text: suspină, pămîntul, lungă, cîntec.


2) Comentați în două enunțuri titlul poeziei.

3) Interpretați în cîte două enunțuri figurile de stil evidențiate.

4) Formulați sentimentele eului liric (3 rînduri).


5) Identificați repetiția. Explicați rolul acesteia.

6) Scrieți un eseu nestructurat, argumentînd apartenența textului la estetica


simbolistă(1,5 pag.).

S-ar putea să vă placă și