Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNĂTOARE: ELENA LUPŞAN


Nivelul II (grupa mare )
Tema de studiu:”Când/cum şi de ce se întâmplă ”
Tema activităţii: ”Ce ştim despre iarnă”.
Mijloc de realizare: Convorbire.
Tipul de activitate: Consolidare –verificare.
Forma de organizare: Frontală/individuală.
Activitate pe domeniul experenţial: DLC.
Durata:25-30’.
Scopul: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre anotimpul iarna.
Consolidarea deprinderii de a alcătui propoziţii enunţiative, exclamative,
interogative, simple şi dezvoltate, realizând acordul dintre părţile de propoziţie,
folosind intonaţia corespunzătoare.
Obiective operaţionale:
O1-să reactualizeze cunoştinţele dobândite cu şi fără suport intuitiv. .
O2-să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate, de două-patru cuvinte.
O3-să completeze propoziţia dată pentru a o transforma în propoziţie dezvoltată.
O4- să recite expresiv o poezie despre iarnă.
O5-să interpreteze corect un cântec(dans) despre iarnă, respectând linia
melodică.
O6-evaluarea performanţelor copiilor.
Strategii didactice:
a) metode de predare:
conversaţia,explicaţia,demonstraţia,problematizarea,descoperirea, exerciţiul.
b)mijloace didactice: imagini-jetoane, planşe care înfăţişează aspecte ale naturii
şi a activităţilor specifice iernii, medalioane-recompensă, panou pentru a realiza
(o imagine) un tablou de iarnă.
c) forme şi metode de evaluare: frontală şi individuală.
Biblografie:
1Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECT-2009.
2.Caietul profesional al educatoarei, 2006.
3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactică, 2008.
4.Învăţământul primar şi preşcolar 3-4/ Editura Arlequin/2012.
5.Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Seria
Didactica-Humanitas Educaţional,2005/Florica Mitu/Ştefania Antonovici.
6. Alpha Sound Studios Ltd/1995, compozitor Cristina Dumitriu :“Să învăţăm
un cântec”(poziţia 9/ de pe casetă).
Evenimentul Obiective Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluarea
didactic didactice
1.Moment -pregătirea sălii de -conversaţia -observarea
organizatoric:2min. clasă şi a copiilor -explicaţia comportamentului
pentru activitate nonverbal.
2,Captarea atenţiei - Se realizează prin -conversaţia -observarea
1-2min. audiţie(fragment): -explicaţia capacităţii de
”Anotimpurile” de -audiţie concentrare a
Vivaldi şi intuirea -material atenţiei.
materialelor intuitiv.
3.Anunţarea O1/O2/O3/ -Tema activităţii:” -conversaţia -observarea
temei şi a O4/O5/O6 Ce ştim despre -explicaţia comportamentului
obiectivelor: iarnă?”şi a nonverbal al
1-2 min. obiectivelor în copiilor.
funcţie de capacitatea
de înţelegere a
copiilor.
4.Desfăşurarea O1 -Convorbirea se -conversaţia -observarea
activităţii:12min. O2 realizează pe baza -problema- comportamentului
O3 următorului plan de tizarea de atenţie
O4 idei –exerciţiu voluntară şi
1. În ce anotimp -joc implicare.
suntem?
2.Care sunt celelalte -explicaţia
anotimpuri ale
anului? -jetoane
3.Care sunt lunile de -ilustraţii
iarnă?
4.Ce fac oamenii în
acest anotimp?
5.Care sunt aspectele
caracteristice ale
anotimpului iarna?
Întrebări ajutătoare:
-Ce se întâmplă cu -după
păsările? Ce fac alte fiecare set de
animale sălbatice? întrebări(1-3,
-Care sunt 4-5)se vor
fenomenele naturii realiza
din anotimpul iarna? sinteze
-Ce fac copiii iarna? parţiale cu
Jocul: ”Să ne mirăm, ajutorul unor
să ne bucurăm!” ilustraţii;
-Copiii vor alcătui cântece şi
propoziţii de două, poezii.
trei, patru şi cinci
cuvinte cu ajutorul
imaginilor,jetoanelor.
-completare de -educatoarea - aprecieri
propoziţii. cere copiilor individuale şi
să tran- colective.
sforme
propoziţiile
enunţiative
spuse de ea
sau de copii
în propoziţii
interogative
şi
exclamative.
5.Evaluarea O5 -la măsuţe, fiecare - puzzle - copiii
performanţei:5min. copil completează un -jetoane completează
puzzle, adecvat -ghicitori puzzle-ul şi
temei.. -medalioane panoul.
-la panou, copiii -pentru a
aşază imagini spori -primesc
potrivite pentru a interesul medalioane ca
realiza un tablou de copiilor recompensă(câte
iarnă. pentru doi copii la fel).
activitate şi
pentru a-i
amuza se
spun
ghicitori
adecvate.
6.Încheierea O5 -Copiii trebuie să-şi -conversaţia
activităţii:3 min. O6 găsească perechea pe -recompensa -se vor face
baza medalionului şi aprecieri privind
să danseze pe paşi de participarea la
horă:”Joaca întreaga activitate
anotimpurilor”, individual şi
muzica, Alpha Sound global.
Studios Ltd/1995,
compozitor Cristina -evaluarea
Dumitriu :“Să frontală.
învăţăm un
cântec”(poziţia 9)

Hora:”Joaca anotimpurilor”:
Când în sfârşit, iarna a fugit/
Primăvara a venit/
Când, holdele ard galbene/
Vara, peste ţară e/
Când frunze mii cad într-o zi/
Toamna e printre copii/
Iar când din nori cad fulgi uşori/
Iarna, aduce sărbători”.
Refern:” Totu-i ca o joacă /
Şi anotimpu-mbracă/
Haina ce din natură o ia /
E înfocată hora /Luna, ziua şi ora/
Tot anul trece-n zbor aşa

S-ar putea să vă placă și