Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
MOLDOVA
PROIECT DIDACTIC
” Codificarea-decodificarea informației”
Pavel Maxian,
profesor de informatică
- 09.10.2019 -
Clasa: VII-C
Obiectul: Informatică
Subiectul lecției: Codificarea-decodificarea informației.
Tipul lecției: Lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe (45 min.).
Competențe specifice: Prelucrarea digitală a informațiilor text, numerice, grafice, audio și video,
manifestând interes pentru învățare activă, comunicare și colaborare..
Unități de competențe:
1) Descrierea modului de codificare-decodificare a informației.
2) Codificarea și decodificarea informației text, audio, grafice și video.
Obiective operaționale:
• O1 – să explice etapele de codificare-decodificare a informației;
• O2 - să aplice codificarea și decodificarea informației textuale;
• O3 - să distingă modalitățile de codificare-decodificare a tipurilor de informație.
Tehnologii didactice
a) Metode didactice: conversația didactică, demonstrație grafică, ascultare activă, diagrama Venn,
Știu-Vreau să știu-Am învățat, SINELG (variație), analiza, problematizarea, lucrul cu manualul.
b) Tehnici de lucru: frontal, în perechi, individual.
c) Mijloace de învățământ: proiector, PC, aplicațiile PowerPoint, Paint și Calculator, tablă
interactivă, manual de informatică.
d) Evaluare: individual, frontal, Î&R orale, chestionarea interactivă.
Bibliografie
Gremalschi Anatol ș.a. Informatică - manual pentru clasa a 7-a, Știința, Chișinău, 2018.
https://ro.carolchanning.net/obrazovanie/90097-chto-takoe-kodirovanie-informacii-i-ee-
obrabotka.html
https://ro.carolchanning.net/kompyutery/61281-pochemu-dvoichnoe-kodirovanie-yavlyaetsya-
universalnym-metody-programmirovaniya.html
https://www.youtube.com/watch?v=15aqFQQVBWU
https://ro.wikipedia.org/wiki/Imagine_digitală
https://ro.wikipedia.org/wiki/Spectru_vizibil
https://ro.wikipedia.org/wiki/Culoare
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Tehnologii didactice
Etapele Conținutul lecției
Secvențele lecției
lecției Metode
Evaluare
didactice
1. Moment Asigur condițiile pentru desfășurarea lecției:
organizatoric - repartizare elevilor suport informațional pentru lucru; Demonstrație
- notare pe tablă: Subiectul și obiectivele lecției. grafică
Lansare la PC prezentarea electronică în PowerPoint.
2. Captarea Propun elevilor o listă cu termeni-cheie pe un
atenției diapozitiv (anexa 1).
Știu-Vreau să
Solicit elevilor să răspundă la 2 întrebări cu referire la
știu-Am Î&R
termenii-cheie propuși:
învățat
- ce cred că știu?
- ce vreau să știu?
EVOCARE (5 min.)
4. Anunțarea
subiectului și Prezint de pe tablă subiectul și obiectivele lecției. Conversația
obiectivelor euristică
lecției
5. A. Propun elevilor spre familiarizare subiectul
Comunicare ”Codificarea-decodificarea textului”.
de cunoștințe Pe un diapozitiv prezint o sinteză a alfabetelor Instruirea frontal
folosite pe Terra (anexa 4).
noi. ghidată
Solicit răspuns la întrebarea: Cum credeți, câte
caractere folosesc oamenii la scrierea textelor?
Prin diapozitivul următor atrag atenția elevilor
asupra grupării caracterelor din text în seturi de
caractere codificate (anexa 5).
În continuare, pe un diapozitiv prezint o succintă
descriere a standardului de codificare UNICODE
(anexa 6). Folosind referința web din diapozitiv
Demonstrația frontal
demonstrez elevilor seturile de caractere codificate în
UNICODE.
Cu următorul diapozitiv se prezintă codificarea
ASCII. Folosind referința web din diapozitiv
demonstrez elevilor setul de caractere codificat în
ASCII (anexa 7).
Accesând pagina web referită, fac o mică descriere Demonstrația frontal
a codificării ASCII. Atrag atenția elevilor la faptul că
3
tabelul de codificare ASCII este și în manual. Rezolvarea în perechi
Propun elevilor un exercițiu de codificare- de exerciții
decodificare a mesajelor de text (anexa 8):
Codificați textul – Ok?
Decodificați 01000100 01100001 00100001