Sunteți pe pagina 1din 4

Şcoala cu clasele I-VIII Salcea, jud Suceava Prof.

Marinela Mocanu
Disciplina: Educaţie tehnologică Mediul de instruire: laborator informatică
Clasa: a VI-a
Modulul: Materiale şi tehnologii

PROIECT DE LECŢIE

A. Tema lecţiei: Materii prime şi materiale lemnoase


Necesitatea studierii temei: formarea deprinderii de a recunoaşte corect materialele lemnoase după caracteristici şi proprietăţi în
scopului stabilirii domeniului de utilizare.

B. Structurarea conţinutului: Arbori


Arbori

Rădăcină Alcătuire Grupe de


a unui plante Arbuşti
arbore lemnoase
Tulpină Materiale Subarbuşti
lemnoase
Liane
lemnoase
Proprietăţi

Fizice Mecanice Termice Electrice şi Acustice Tehnologice


magnetice

Culoare Elasticitate Conductivitate Uzura


Desen Plasticitate termică Rezistenţa la
Gust Rezistenţă smulgerea cuielor
Umiditate Duritate Durabilitatea 1
C. Contextul în care se realizează lecţia:

Cuvinte cheie
Experienţa anterioară de învăţare a elevilor Lemn Resurse
Arbori
 Elevii posedă cunoştinţe referitoare la:
Tulpină
 Specii de arbori
Culoare
 Importanţa plantelor şi a pădurii Calculatoarele din
Elasticitate
 Utilizările lemnului laboratorul de
Plasticitate
 Elevii ştiu: informatică
Rezistenţă
 Să identifice unele specii de arbori; Soft educaţional
Uzură
 Să enumere cateva produse de mobilier
Materiale

D. Obiective operaţionale:

Nr. Capacitatea care se urmăreşte a se dezvolta Comportamentul prin care elevul va proba Condiţii de probare Criterii de
obiectiv prin învăţare la elev că şi-a format capacitatea a comportamentului reuşită
Să utilizeze termeni specifici domeniului. Prin folosirea termenilor specifici Răspunsuri pe
O1 80%
domeniului în elaborarea răspunsurilor parcursul lecţiei,
Să clasifice plantele lemnoase ţinând seama Încadrează diferite plante lemnoase în Primul item din
O2 90%
de caracteristicile fiecărei grupe grupa corespunzătoare primul test
Să descrie părţile componente ale unui Recunoaşte părţile componente ale unui Al doilea item din
O3 arbore arbore indicând tulpina ca sursa cea mai primul test 90%
importantă de lemn
Să descrie proprietăţile materialelor lemnoase Descrie caracteristicile şi proprietăţile Testele al doilea şi al
O4 materialelor lemnoase stabilind corelaţii treilea 80%
între acestea şi domeniile de utilizare
Să sintetizeze caracteristicile principalelor Descrie speciile de arbori prezentate din Rezolvă corect testul
O5 specii de arbori punct de vedere al caracteristicilor sumativ 80%
botanice şi al proprietăilor lemnului

2
E. Evaluare

Evaluarea formativă prin aprecierea participării la lecţie şi aprecierea răspunsurilor şi sumativă prin aprecierea modului în care elevii au
rezolvat sarcilie din testul sumativ.

F. Strategii didactice

Etapele de instruire Metode şi Forme de


Nr. Mijloace
Etapele lecţiei procedee organizare
crt. Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice
didactice a activităţii
Secvenţa -verifică prezenţa, pregăteşte materialele -se pregătesc pentru oră
1 Conversaţia
introductivă necesare, organizează elevii
Captarea - Conduce o scurtă conversaţie pentru a -participă la conversaţie Frontală
atenţiei şi desprinde importanţa plantelor lemnoase
trecerea la şi a pădurii
Conversaţia
3 lecţia nouă - prezintă modul în care se va desfăşura
ora, -deschid calculatoarele
- precizeaza pe scurt obiectivele -deschid fişierul cu aplicaţia calculatoare
- indică elevilor cum vor folosi aplicaţia
-cere elevilor să parcurgă prima frază - citesc pe rând Conversaţia
indicând cu mouse ul pe cuvintele citite informaţiile, notează pe Problematizarea Calculatoare Frontală
-se descriu grupele de plante lemnoase caiete, dau şi alte exemple Individuală
Prezentarea şi -cere elevilor să parcurgă informaţiile - rezolvă pe rând cerinţele
învăţarea Soft
4 privind proprietăţile lemnului testelor formative educaţional
noilor -pentru fiecare proprietate se va discuta
conţinuturi exemplul din soft, se vor da şi alte
exemple

Fixarea -propune o sinteză asupra caracteristicilor -citesc informaţiile din tabel, Calculatoare Frontală
cunoştinţelor şi proprietăţilor lemnului notează în caiete, stabilesc Conversaţia Individuală
şi a - solicită elevii să răspundă la întrebări asemănări şi deosebiri, Problematizarea Soft
5 deprinderilor pentru a stabili asemănări şi deosebiri corelaţii între proprietăţi şi Comparaţia educaţional
noi între principalele specii de arbori, utilizări;
caracteristicile acestora şi domenii de
utilizare

3
Aprecierea -cere elevilor să rezolve testul final care -elevii rezolvă ultimul test Evaluarea
activităţii, cuprinde itemi ce solicită răspunsuri cu sumativă: se
evaluarea, aplicarea cunoştinleor dobândite apreciază
6 autoevaluarea -face aprecieri asupra modului în care au Conversaţia. participarea
şi notarea fost îndeplinite obiectivele, cum au la oră şi
participat elevii la oră, anunţă notele şi le activitatea
înscrie în catalog; practică

S-ar putea să vă placă și