Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 08.06.2017
Clasa: a VII-a
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială "Miron Costin", Galați
Profesor: Panaite Ionela Nicoleta
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică (Geometrie)
Titlul lecției: Relații metrice în triunghiul dreptunghic
Tipul lecției: Lecție de consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lecției: Recapitularea și aplicarea relaţiilor metrice pentru rezolvarea
triunghiului dreptunghic

Competențe specifice:
• Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o
configuraţie geometrică dată.
• Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru
determinarea unor elemente ale acestuia.
• Deducerea relaţiilor metrice în triunghiul dreptunghic.
• Exprimarea proprietăţilor figurilor geometrice (segmente, triunghiuri) în
limbaj matematic.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
• Să recunoască triunghiul dreptunghic și elementele acestuia;
• Să aplice teorema lui Pitagora ,teorema catetei și a înălţimii în calculul
lungimilor de segmente;
• Să enunte definiţiile funcţiilor trigonometrice și valorile corespunzătoare
unghiurilor de 30°,45° și 60°;
• Să rezolve probleme cu ajutorul noțiunilor învățate.

Metode și procedee:
• Conversația
• Exercitiul
• Explicatia

Materiale didactice:
• Manualul
• Caietul
• Fișa de lucru
• Rebus
• Tabla
• Creta

Durata: 50'

Bibliografie:
• R. Gologan(coord.), I. Tudor , ”Mate 2000+ inițiere”, Editura Paralela 45,
2012;
• M. Perianu, I. Balica, D. Săvulescu , ”Matematică pentru clasa a VII-a II”,
Clubul matematicienilor, Editura Art, 2013.
Desfășurarea lecției
Nr. Momentele Conținutul instructiv educativ al lecției Metode și
Crt. lecției procedee
1 Moment -profesorul asigură condițiile optime pentru
organizatoric desfășurarea lecției și verifică prezența;
(4 minute)
-elevii pregătesc materialele necesare desfășurării
lecției;

-profesorul verifică tema și rezolvă eventualele


nelămuriri ale elevilor

2 Captarea -profesorul le comunică elevilor titlul lecției și -conversația


atenției obiectivele operaționale;
(3 minute)
-profesorul scrie titlul lecției: ”Relații metrice in
triunghiul dreptunghic” ;

-elevii sunt atenți și notează în caiete.

3 Dirijarea -profesorul îi intreabă pe elevi: ”Ce este triunghiul -conversația


învățării dreptunghic?” -exercițiul
(35 de minute) -explicația
-elevii vor ridica mâna și unul dintre ei va fi
selectat pentru a răspunde;

-se va distribui fișa de lucru fiecărui elev in parte;


-pentru a recapitula elementele triunghiului
dreptunghic, teorema catetei, teoreme înălțimii și
teorema lui Pitagora se vor rezolva exercitiile 1 și
2 din fișa de lucru;

-elevii vor ieși pe rând la tablă și ca drept răsplată


vor primi câte o bulina zâmbitoare;

-dupa rezolvarea primelor două exerciții elevilor li


se cere să enunțe reciproca teoremei lui Pitagora;

-în ceea ce urmeaza elevii vor rezolva pe rând la


tabla exercițiile 3 și 4 prin aplicarea teoremelor
reamintite;
-exercițiile 5 și 6 au rol în recapitularea noțiunilor
trigonometrice: definițiile constantelor
trigonometrice, relațiile între funcțiile
trigonometrice ale unghiurilor complementare,
formula fundamentală a trigonometriei și valorile
funcțiilor trigonometrice pentru unghiurile de
30°,45° și 60°;

-în continuare se vor rezolva la tabla celelalte


exerciții din fișa de lucru.

4 Asigurarea feed- -profesorul le va da spre rezolvare un rebus ce -conversația


back-ului cuprinde noțiunile recapitulate; -exercițiul
(5 minute) -explicația
-elevii vor avea la dispoziție 2 minute pentru a
completa rebusul apoi vor spune oral rezolvarea.

5 Concluzii -ca temă vor rămâne exercițiile nerezolvate din -conversația


(3 minute) fișa de lucru -explicația

-se dau indicații pentru rezolvarea temei;

-vor fi apreciați elevii care s-au remarcat pe


parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și