Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Data: 25.09.2017
Clasa: a V-a
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1, Bucești
Profesor: Panaite Ionela Nicoleta
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică
Titlul lecției: Scrierea și citirea numerelor naturale. Reprezentarea pe axa numerelor. Compararea si
ordonarea numerelor naturale. Aproximări. Estimări.
Tipul lecției: Lecție mixtă
Scopul lecției: Identificarea numerelor naturale in contexte variate

Competențe specifice:
 Scrierea şi citirea numerelor naturale în sistemul de numeraţie zecimalș
 Exprimarea în limbaj matematic a unor proprietăți referitoare la comparări, aproximări,
estimări și ale operațiilor cu numere naturale;
 Identificarea unui număr natural pe baza unor condiţii impuse cifrelor sale;
 Identificarea unei metode aritmetice adecvate pentru rezolvarea unei probleme date;

Obiective operaționale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
 Să scrie și să citească numerele natural in sistemul de numeratie zecimal;
 Să precizeze ordinal unei cifre in scrierea unui număr natural;
 Să scrie un număr natural ca sumă de produse folosind cifrele sale şi ordinul cifrelor;
 Să reprezinte, pe axa numerelor, numere naturale utilizând compararea şi ordonarea numerelor
naturale.

1
Metode și procedee:
 Expunerea
 Conversatia
 Explicatia
 Exercitiul
 Lucrul cu manualul

Materiale didactice:
 Caiet
 Manual
 Tabla
 Creta

Durata: 50’

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Momentele lecției Conținutul instructiv educative al lecției Metode și
crt procedee

1 Moment organizatoric -profesorul asigură condițiile optime


(4 minute) pentru desfășurarea lecției și verifică
prezența;

-elevii pregătesc materialele necesare


desfășurării lecției;

-profesorul verifică tema și rezolvă


eventualele nelămuriri ale elevilor

2 Captarea atentiei -profesorul le pune urmatoarea


(3 minute) intrebare elevilor: ,,De ce credeti ca -conversatia
sunt importante numerele?”
-elevii vor raspunde pe rand intrebarii

3 Dirijarea învățării -profesorul le comunică elevilor titlul -expunerea


(20 de minute) lecției și obiectivele operaționale; -explicatia
-conversatia
-profesorul scrie titlul lectiei pe tabla -exercitiul

-elevii sunt atenti si scriu in caiete

-profesorul va explica ce este acela un


numar natural prin exemple

-profesorul va pune pe table schema


codului numeric personal si le va cere
elevilor s ail completeze partial cu
datele personale pe care le cunosc

-elevii vor rezolva in caiete

-in continuare se rezolva exercitii


cu ordinul cifrelor intr-un numar

-apoi profesorul va desena axa


numerelor naturale si le vac ere elevilor
sa aseze anumite numere pe axa, de aici
elevii vor intelege ca numerele mai
mici se afla mai aproape de originea

3
axei, iar numerele mai mari sunt mai
departate;

4 Asigurarea feedback-ului -se vor rezolva exercitii din manual -conversatia


(10 minute) -elevii vor iesi pe rand la tabla -exercitiul
-lucrul cu
manualul

5 Concluzii -ca tema se vor da din manual exerctiile


(3 minute) 1,2 de la pagina 141 și 1,2,3 de la
pagina 142
-se dau indicații pentru rezolvarea
temei;

-vor fi apreciați elevii care s-au


remarcat pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și