Sunteți pe pagina 1din 9

LICEUL VOIEVODUL MIRCEA - TÂRGOVIŞTE

PROIECT DIDACTIC
PROFESOR:
CLASA a X-a E – liceu tehnologic, domeniul Mecanic
DATA 14.03.2019
MODULUL II – Sisteme mecanice
Identificarea defectelor unor produse mecanice simple
(Prezentarea generala a unor asamblari nedemontabile, a
TEMA LECTIEI
sculelor necesare realizarii lor si a defectelor asamblarilor
lipite, nituite si sudate).
COMPETENTE GENERALE Definirea asamblarilor nedemontabile;
Dezvoltarea capacitatii de comunicare utilizand limbajul
specific tehnicii.
SCOPUL LECTIEI Definirea asamblarilor nedemontabile;
Identificarea elementelor asamblarilor nedemontabile
Identificrea defectelor asamblarilor prin lipire, nituire sau
sudare.
COMPETENTE SPECIFICE VIZATE Defineste asamblarea nedemontabila;
Identifica elementele componente ale asamblarilor
nedemontabile ;
Identifica defectele asamblarilor nedemontabile şi cauzele
apariţiei lor.
OBIECTIVE EDUCATIVE Dezvoltarea capacitatii de lucru in grup;
Dezvoltarea gandirii critice ;
Dezvoltarea capacitatii de comunicare.
METODE SI PROCEDEE Conversatia; Problematizarea ;
Explicatia; Demonstratia;
Brainstormingul; Descoperirea dirijata;
Videoproiectia; Lucrul in echipa .
MATERIALE DIDACTICE Fise de lucru individuale; Videoproiectorul ;
Fise de lucru in grup ; Machete asamblari
Flip-chart  ; nedemontabile.
DURATA 1 ora didactica ( 50 min.)

MOMENTELE LECTIEI
I. MOMENTUL ORGANIZATORIC:
Se noteaza absentele in catalog;
Se pregateste clasa pentru buna desfasurare a lectiei.
II. VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE :
“Asamblări nedemontabile.”
Se va face o scurta trecere in revista a cunostintelor teoretice anterioare, antrenand cat mai multi
elevi la raspuns.
Vor fi solicitati elevii sa rezolve o fisa individuala, in scopul evaluarii cunostintelor anterioare.
Dupa rezolvarea fisei, se verifica raspunsurile elevilor si se realizeaza feed-back-ul in scopul
corectarii eventualelor greseli si fixarii cunostintelor.
III. PREZENTAREA TEMEI, SCOPULUI SI OBIECTIVELOR:
Se prezinta tema lectiei, scopul si competentele specifice vizate.
Se trezeste interesul elevilor si li se capteaza atentia prin prezentarea unui scurt film animat despre
asamblarile nedemontabile.
IV. PREZENTAREA CONTINUTULUI ACTIVITATII :
- Se definesc asamblarile nedemontabile. (Se solicita elevii sa defineasca asamblarile nedemontabile
si se noteaza toate raspunsurile lor pe o plansa)
- Se exemplifica asamblarile nedemontabile. Sunt incurajati elevii sa utilizeze cunostintele de la
alte discipline studiate anterior (Elemente de tehnologie generala, Mecanica aplicata, Instruire
practica).
- Elevii primesc o fisa cu reprezentarea schematica a asamblarilor nedemontabile si sunt solicitati sa
identifice elementele componente si sculele utilizate.
- Se prezinta elevilor cateva asamblari prin nituire si sudare si se solicita identificarea defectelor.
V. FIXAREA CUNOSTINTELOR SI REALIZAREA FEED-BACK-ULUI :
Pentru fixarea cunostintelor se propune o fisa de lucru, pe grupe de 4-5 elevi. Elevii vor prezenta
raspunsurile pe flip-chart, corectandu-se eventualele greseli si completandu-se raspunsurile
incomplete, realizandu-se astfel feed-back-ul.
VI. EVALUAREA CUNOSTINTELOR SI TEMA PENTRU ACASA :
Se noteaza raspunsurile elevilor, tinand cont si de raspunsurile date in lectiile anterioare,
argumentand fiecare nota in parte. Notarea se va face in asa fel incat sa fie stimulativa pentru elevi.
Se stabileste tema pentru acasa  (Studiu individual sau in grup): «  Realizati un referat cu tema:
Defecte intalnite la asamblarile lipite» (Bibliografie : Organe de masini si mecanisme – manual
pentru clasa a X-a si a XI-a; Mecanica aplicata – manual pentru clasa a X-a ; Utilajul si
4-
tehnologia meseriei – manual pentru clasa a XI-a si a XII-a, autori: Ion Gheorghe, Ion Paraschiv,
Neculai1-Huzum.
FISA DE LUCRU (se lucreaza pe grupe)
I. Observa
2- cu atentie si identifica asamblarea, elementele componente ale
asamblarii si sculele utilizate.
a.
3-
5-

Asamblare prin ……………….(6)..


b. 1-

2-

3-

Asamblare prin …………………(4)..


(0,5 x 10 = 5p)
II. Completati tabelul cu sculele utilizate pentru a efectua operatia inscrisa in
coloana din dreapta:
Asamblarea prin

pentru curatarea zgurei


sudare

pentru îndepartarea stropilor de sudura


pentru curatarea zgurei si a ruginei
pentru apropierea tablelor
nituire

pentru baterea capuitorului


pentru protejarea capului initial
(0,5 x 6 = 3p)
Nota: Se acorda 2 puncte din oficiu.

BAREM DE CORECTARE SI NOTARE


I. a. 1 – nit; 2 – tabla; 3 – tabla; 4 – capuitor; 5 – contracapuitor; 6 – nituire.
b. 1 – piesa; 2 – cordon de sudura; 3 – piesa; 4 – sudare.

Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 0,5p. (0,5 x 10 = 5p)

II.
Asamblarea prin

ciocanul sudorului pentru curatarea zgurei


sudare

dalta pentru îndepartarea stropilor de sudura


peria de sârma pentru curatarea zgurei si a ruginei
tragator pentru apropierea tablelor
nituire

ciocan de lacatuserie pentru baterea capuitorului


contracapuior pentru protejarea capului initial

Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 0,5p. (0,5 x 6 = 3p)

Nota : Se acorda 2 puncte din oficiu.

FISA DE LUCRU
(se lucreaza pe grupe)

I. In figura de mai jos sunt reprezentate cateva dintre defectele intalnite la


nituire. Identificati defecetele imbinarilor nituite:
Defectele îmbinarilor nituite sunt:
a - …………………………………………………………
b – ………………………..............................................
c – ………………………………………………..……….
d – ………………………………………………..……….
e – …………………………………………………………
f – ………………………………………………….……..

II. Ce defecte pot apare la asamblarile prin sudare?


…………………………………………….
…………………………………………….
…………………………………………….
…………………………………………….

Nota : Se acorda 1p din oficiu.

BAREM DE CORECTARE SI NOTARE

I. Defectele îmbinarilor nituite sunt:


a - cap de închidere înclinat
b – cap de închidere deplasat
c – cap de închidere prea mic
d – cap de închidere deformat
e – nit strâmb
f – materiale deformate

II. Defectele imbinarilor sudate sunt:


- intreruperi ale cordonului de sudura;
- incluziuni metalice sau nemetalice in cordonul de sudura;
- pori;
- fisuri.

PLAN DE LECTIE
CLASA: a X-a E – liceu tehnologic
FILIERA: Tehnologica; PROFIL: Tehnic; DOMENIUL: Mecanic
MODULUL: II – Sisteme mecanice
LOCUL DE DESFASURARE A LECTIEI: Cabinetul de Mecanica
TEMA: Asamblări nedemontabile.
LECTIA: Identificarea defectelor unor produse mecanice simple.
TIPUL LECTIEI: mixta
SCOPUL LECTIEI:
 Familiarizarea elevilor cu notiunea de asamblare nedemontabila;
 Definirea asamblarilor nedemontabile;
 Identificarea elementelor asamblarilor nedemontabile
 Identificrea defectelor asamblarilor prin lipire, nituire sau sudare.
DURATA : 1 ora didactica (50 min.)
PROFESOR : ing. Carmen Petroiu
COMPETENTE GENERALE :
 Definirea asamblarilor nedemontabile
 Dezvoltarea capacitatii de comunicare utilizand limbajul specific tehnicii.
COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:
 Defineste asamblarea nedemontabila,
 Identifica elementele componente ale asamblarilor nedemontabile; 
 Identifica defectele asamblarilor nedemontabile.
EVALUARE: Probe orale, scrise si practice prin care elevul demonstreaza ca este capabil:
o sa defineasca operatiile de asamblare nedemontabila ;
o sa identifice sculele folosite la asamblarile nedemontabile;
o sa identifice defectele la nituire, lipire si sudare.
ITEMI DE EVALUARE:
 definiti asamblarile nedemontabile ;
 identificati elementele componente ale asamblarilor prin nituire, lipire sau sudare ;
 identificati sculele utilizate la asamblarea pieselor prin nituire, lipire sau sudare ;
 identificati defectele la nituire, lipire si sudare;
 rezolvati fisele de lucru.
FORMA DE ORGANIZARE :
 frontal ; ▪ diferentiat ;
 individual ; ▪ pe grupe de elevi.
STILURI DE
STRATEGII DE
TIMP SCOPUL PREDARII STRATEGII DE INVATARE INVATARE RESURSE
PREDARE
V A P
15  Generarea  Intrebari si o Elevii invata mai usor daca asculta X  Desene ;
min. entuziasmului si a raspunsuri explicatii ;  Fisa de lucru
interesului pentru verbale ; o Elevii vor fi incurajati sa formuleze X X individuala.
lectie ;  Conversatie; raspunsuri, sa puna intrebari ;
 Verificarea  Expunere orala. o Rezolva o sarcina de lucru. X X X
cunostintelor
anterioare .
5  Dezvoltarea de  Expunere orala ; o Elevii invata mai usor daca asculta X  Desene ;
min. abilitati de comunicare  Imagini video ; explicatii ;  Videoproiector
orala.  Problematizare ; o Elevii invata mai usor daca privesc X X X  Machete

 Demonstratie ; si analizeaza planse, desene, imagini , didactice.

 Conversatie. machete didactice.


15  Dezvoltarea lucrului  Lucrul in echipa ; o Elevii invata mai usor daca discuta X X  Fise de lucru  pe
min. in echipa;  Observatie sarcina primita; grupe de 4 – 5 elevi;
 Dezvoltarea dirijata ; o Elevii invata mai usor daca X X X  Flipchart.
deprinderilor de  Problematizare ; realizeaza o lucrare rezolvand sarcina;
realizare a unei sarcini.  Demonstratie ; o  Elevii vor fi incurajati sa-si puna X X X

 Conversatie. intrebari.
10  Consolidarea  Analiza ; o Elevii invata mai usor daca vor fi X X  Fise de lucru  pe
min. cunostintelor ;  Conversatie ; incurajati sa completeze fise de grupe de 4 – 5 elevi;
 Conexiunea inversa.  Observatie. evaluare ;  Flipchart.
o Elevii invata mai usor daca vor fi X
incurajati sa prezinte raspunsurile ;
o  Elevii compara raspunsurile date si X X X
completeaza in caiete.
5  Evaluarea ;  Conversatie ; o Elevii asculta argumentarea notelor X X
min.  Notarea ;  Analiza ; acordate;
 Tema pentru acasa.   Argumentarea o Elevii noteaza tema pentru acasa. X X

notelor;
 Comunicarea
temei pentru acasa.

S-ar putea să vă placă și