Sunteți pe pagina 1din 10

ŞCOALA GIMN. D.

RĂDULESCU
CLASA A VII-A
PROF. DEACONU IONELA
DISCIPLINA: EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
MEDIUL DE INSTRUIRE: SALADE CLASĂ
DATA:
MODULUL: MATERIALE TEXTILE
TIPUL LECȚIEI: INSUȘIRE DE NOI CUNOȘTINȚE

PROIECT DE LECȚIE

Titlul lecţiei: Realizarea produselor textile

A. Necesitatea studierii temei: Elevii poartă produse de îmbrăcăminte obţinute din diferite tipuri de
materiale textile ( fibre, filamente, fire, ţesături, tricoturi, blănuri, piei) care au fost prelucrate în mo-
duri diferite ( filare, ţesere, tricotare).

B. Structura logică a conţinutului lecţiei:

MATERIALE TEXTILE

FIBRE FILAMENTE FIRE ŢESĂTURI TRICOTURI

FILARE ŢESERE TRICOTARE CONFECŢII DIN CONFECŢII


ȚESĂTURI DIN
TRICOTURI

C. Alte date:

Experienţa anterioară de învăţa- Cuvinte „cheie” Resurse materiale


re a elevilor
* Elevii cunosc: Produse textile - mostre de materiale textile
- materii prime şi materiale Operaţii tehnologice : - fibre, fire
textile Filare - imagini
* Elevii au: Ţesere
- materiale textile (mostre) Tricotare
*Elevii pot: Confecţionare
- să identifice şi să clasifice
materialele textile

D. Obiectivele lecţiei:

Capacitatea care se ur- Comportamentul prin Condiţiile în care vor Criterii de realizare
măreşte a se forma la e- care elevii vor proba lucra elevii pentru a ( limita minimă admisă)
levi prin învăţare capacitatea respectivă realiza comportamentul
O1- cunoaşterea opera- Selectarea acestora Listă de operaţii tehno- 60%
ţiilor tehnologice de ob- logice
ţinere a firelor, a ţesă-
turilor, a tricoturilor.
O2- analizarea relaţiei Grupare operaţii După operaţiile din fişa 70%
fibră-fir, fir- ţesătură, de lucru
fir- tricot

E. Probe de evaluare

Obiectiv Conţinutul itemului Timp Punctaj


orientati Maxim Minim
v
O1 Realizaţi corespondenţa prin săgeţi între ele- 5′ 20 10
mentele coloanelor A şi B.
O2 Grupaţi operaţiile după utilizări în tabelul ur- 4′ 40 20
mător
O3 Alegeţi litera corespunzătoare răspunsului corect 11' 30 10
* Se acordă 10 pct din oficiu
Detaliere

1. Realizaţi corespondenţa prin săgeţi între elementele coloanelor A şi B: 20 pct

A B
(grupe de operaţii) ( operaţii)

1. op. de pregătire a. ţesere


2.op. de prelucrare b. şablonare
3. op. de finisare c. tricotare
d. cardare
e. bobinare
f. vopsire
g. pieptănare
h. albire
i. laminare
j. asamblare prin coasere

2. Grupaţi operaţiile de confecţionare a produselor din ţesături în tabelul următor: 40 pct


Operaţii de pregătire Operaţii de prelucrare Operaţii de finisare Tipuri de produse

3. Scrieţi pe lucrare litera corespunzătoare răspunsului corect:


3.1. Direct din fibre se obţin:
a) ţesăturile
b) tricoturile
c) firele
3.2. Pentru îndepărtarea fibrelor scurte se realizează operaţia de:
a) cardare
b) torsionare
c) pieptănare

3.3. Este operaţie de pregătire în procesul de realizare a ţesăturilor:


a) bobinarea
b) ţeserea
c) vopsirea

3.4. Canetarea este operaţie aplicată:


a) firelor de urzeală
b) fibrelor
c) firelor de bătătură

3.5. Transformarea firului în ochiuri se realizează prin:


a) urzire
b) ţesere
c) tricotare

3.6. Şablonarea se aplică:


a) ţesăturilor
b) fibrelor
c) firelor

3.7. Este detaliu principal:


a) cordonul
b) butoniera
c) gulerul

3.8. La cusăturile termochimice se aplică:


a) acul şi aţa
b) acul, aţa şi fierul de călcat
c) adeziv şi fier de călcat

3.9. Repasarea este operaţie de:


a) pregătire
b) prelucrare
c) finisare

3.10. Uneltele folosite pentru croirea manuală sunt:


a) cuţitul
b) foarfecele
c) lama
F. Strategii didactice

Timp Etape de instruire Arii de conţinut Metode de Mijloace de Forme de organizare a activităţii
Profesor Elevi învăţământ învăţământ Profesor Elevi
2′ 1. Secvenţa introductivă
( discuţii pregătitoare)
2. Crearea contextului:
- se dau cuvintele „cheie”: -scriu cuvintele cheie în colectiv
operaţii tehnologice, caiete conversaţia frontal
produse textile - scriu cuvintele individual
-se caută corespondente în
alte limbi (engleză, fran-
ceză)
20′ 3. Transmiterea noilor cu- I
observaţia
noştinţe OPERAŢII individual
descoperirea tabla
- elaborează schema logică a - ajută la elaborarea sche- II frontal colectiv
conversaţia
conţinutului lecţiei mei logice a conţinutului PROD.TEXT.
5-10′ 4. Fixarea ( feed-back)
- împarte clasa în 3 grupe;
- fixează fiecărei grupe de observaţia
elevi câte o grupă de opera- descoperirea frontal individual
ţii; - reprezentantul fiecărei conversaţia colectiv
- cere elevilor să enumere o- grupe citeşte operaţiile
peraţiile din acea grupă.
15′ 5. Proba de evaluare
- se distribuie fişa de - elevii completează fişa Exerciţiul fişa de frontal individual
evaluare evaluare
5′ 6. Secvenţa finală
- notarea elevilor, tema - elevii îşi notează tema
pentru acasă pentru acasă
FIŞĂ DE EVALUARE

1. Realizaţi corespondenţa prin săgeţi între elementele coloanelor A şi B: 20 pct

A B
(grupe de operaţii) ( operaţii)

1. op. de pregătire a. ţesere


2.op. de prelucrare b. şablonare
3. op. de finisare c. tricotare
d. cardare
e. bobinare
f. vopsire
g. pieptănare
h. albire
i. laminare
j. asamblare prin coasere

2. Grupaţi operaţiile de confecţionare a produselor din ţesături în tabelul următor: 40 pct

Operaţii de pregătire Operaţii de prelucrare Operaţii de finisare Tipuri de produse

3. Scrieţi pe lucrare litera corespunzătoare răspunsului corect:

3.1. Direct din fibre se obţin:


a) ţesăturile
b) tricoturile
c) firele

3.2. Pentru îndepărtarea fibrelor scurte se realizează operaţia de:


a) cardare
b) torsionare
c) pieptănare

3.3. Este operaţie de pregătire în procesul de realizare a ţesăturilor:


a) bobinarea
b) ţeserea
c) vopsirea

3.4. Canetarea este operaţie aplicată:


a) firelor de urzeală
b) fibrelor
c) firelor de bătătură
3.5. Transformarea firului în ochiuri se realizează prin:
a) urzire
b) ţesere
c) tricotare

3.6. Şablonarea se aplică:


a) ţesăturilor
b) fibrelor
c) firelor

3.7. Este detaliu principal:


a) cordonul
b) butoniera
c) gulerul

3.8. La cusăturile termochimice se aplică:


a) acul şi aţa
b) acul, aţa şi fierul de călcat
c) adeziv şi fier de călcat

3.9. Repasarea este operaţie de:


a) pregătire
b) prelucrare
c) finisare

3.10. Uneltele folosite pentru croirea manuală sunt:


a) cuţitul
b) foarfecele
c) lama
G. Desfăşurarea lecţiei:

Nr Secvenţele Obiec- Activităţi desfăşurate Arii de Timp Metode şi Mijloace Forme de Obser-
crt instruirii tive De profesor De elevi conţinut (min) procedee didactice organizare vaţii
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Secvenţa Salută elevii, verifică Pregătesc cele ce- 2 Conversaţia Frontal
introductivă prezenţa, cere elevilor să rute.
aibă pe bancă cele
necesare lecţiei.
2. Captarea aten- Stabileşte titlul lecţiei, Elevii răspund 3 Conversaţia Materiale Frontal
ţiei adresând elevilor întreba- problematizarea textile
rea: „Ce materiale textile
cunoaşteţi ?”
3. Anunţarea ti- Notează pe tablă titlul Elevii notează în 3 Expunerea Frontal
tlului lecţiei şi lecţiei şi prezintă pe scurt caiete titlul lecţiei
a obiectivelor scopul acesteia
operaţionale
4. Organizarea Prezintă un scurt istoric Ascultă, notează, Prod. 5 Expunerea, .
situaţiilor de O1 referitor la necesitatea completează. text. conversaţia
învăţare pen- O2 purtării produselor textile
tru realizarea O3 şi la materialele utilizate,
obiectivelor cerând elevilor să
O1- O3 continue prezentarea. 15
Organizează elevii în 3 Identifică ope- Colocviu de Pe grupe
grupe de elevi: nr de raţiile tehnolo- grup Planşe,
tipuri de operaţii. gice. Op. Conversaţia materiale
În urma discuţiilor, stabi- Tehn textile
leşte împreună cu elevii
operaţiile componente ale
fiecărei grupe.
5. Conexiunea Solicită elevilor comple- Completează fişele Conversaţia
inversă tarea fişelor de lucru. de lucru.
Evaluează activitatea ele- Fişe de lu-
Studiu
ior Ascultă 20 Conversaţia cru Frontal
pe grupe
Prezintă fişele rezolvate.
Oferă lămuriri şi trage Pun întrebări
concluzii.
6. Tema pentru Alegeţi 5 cuvinte din lec- Notează tema.
acasă ţie, traduceţi-le în limbile
2 Explicaţia
engleză şi franceză şi Cer lămuriri.
notaţi-le în caiet
FIŞĂ DE EVALUARE ETALON

1. Realizaţi corespondenţa prin săgeţi între elementele coloanelor A şi B: 20 pct

A B
(grupe de operaţii) ( operaţii)

1. op. de pregătire a. ţesere


2.op. de prelucrare b. şablonare
3. op. de finisare c. tricotare
d. cardare
e. bobinare
f. vopsire
g. pieptănare
h. albire
i. laminare
j. asamblare prin coasere

1. b, e
2. a, c, d, g, i, j
3. f, h.

2. Grupaţi operaţiile de confecţionare a produselor din ţesături în tabelul următor: 40 pct


Operaţii de pregătire Operaţii de prelucrare Operaţii de finisare Tipuri de produse
1. Filare: amestecare, 1. Filare: cardare, lami- 1. Ţesere: albire, vopsi- 1. Îmbrăcăminte din ţe-
destrămare, curăţire nare, pieptănare, filare re, imprimare, apretare. sături: exterioară, inte-
2. Ţesere: bobinare, re- 2. Ţesere: ţesere pro- 2. Tricotare: repasare, rioară, de protecţie,
unire, răsucire, năvă- priu- zisă albire, îndepărtarea pe- specială; pt copii, fe-
dire, urzire, canetare 3. Tricotare: tricotare telor, vopsire, imprima- mei, bărbaţi.
3. Confecţionare: călca- 4. Confecţionare: croire re. 2. Îmbrăcăminte din tri-
re, sortare, şablonare. coasere 3. Confecţionare: cură- coturi exterioară, inte-
ţare de scame, călcare rioară, de protecţie,
finală. specială; pt copii, fe-
mei, bărbaţi.

3. Scrieţi pe lucrare litera corespunzătoare răspunsului corect:

3.1. Direct din fibre se obţin:


a) ţesăturile
b) tricoturile
* c) firele

3.2. Pentru îndepărtarea fibrelor scurte se realizează operaţia de:


a) cardare
b) torsionare
* c) pieptănare

3.3. Este operaţie de pregătire în procesul de realizare a ţesăturilor:


* a) bobinarea
b) ţeserea
c) vopsirea

3.4. Canetarea este operaţie aplicată:


a) firelor de urzeală
b) fibrelor
* c) firelor de bătătură
3.5. Transformarea firului în ochiuri se realizează prin:
a) urzire
b) ţesere
* c) tricotare

3.6. Şablonarea se aplică:


* a) ţesăturilor
b) fibrelor
c) firelor

3.7. Este detaliu principal:


a) cordonul
b) butoniera
* c) gulerul

3.8. La cusăturile termochimice se aplică:


a) acul şi aţa
b) acul, aţa şi fierul de călcat
* c) adeziv şi fier de călcat

3.9. Repasarea este operaţie de:


a) pregătire
b) prelucrare
* c) finisare

3.10. Uneltele folosite pentru croirea manuală sunt:


a) cuţitul
* b) foarfecele
c) lama

S-ar putea să vă placă și