Sunteți pe pagina 1din 7

Modulul 2: Şcoala incluzivă şi învăţarea centrată pe competenţe

Tema: Propuneţi un exemplu de proiect didactic la disciplina pe care o predaţi adaptat


programei şi programului „A doua şansă”, la orice nivel.

LICEUL TEHNOLOGIC SEBEŞ JUD. ALBA

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.03.2022
CLASA: a VII a „A doua şansă” PROPUNĂTOR: JUMOLEA ALINA
OBIECTUL: Cultura de specialitate-Lăcătuşerie generală
SUBIECTUL: Debitarea manuală şi mecanică

TIPUL.: formare de priceperi si deprinderi


POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare : Operaţii de lăcătuşărie;

a) Competente specifice (din programa):


- Utilizează comunicarea verbală şi scrisă în funcţie de cerinţele activităţilor socio-
profesională
- Slabileşte corelaţia între sarcinile de lucru şi timpul de muncă
- Efectuează lucrările conform principiilor ergonomice pentru evitarea diminuării capacităţii
de muncă
b) Obiective operaţionale:
O1- să identifice principalele procedee manuale pentru debitare;
O2- să identifice principalele scule cu care se realizează debitarea manuală prin aşchiere şi prin
forfecare;
O3- să enumere principalele aparate utilizate la debitarea mecanică;
O4- să identifice modul de lucru pentru operaţiile de debitare mecanică prin forfecare şi prin aşchiere;
O5- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru;
O6- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
O7- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE :formativă, sumativă,
orală şi scrisă, individuală şi în grup,
autoevaluarea
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă, brainstorming-ul, studiul
de caz, activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii, reţeaua de discuţii.
b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, postere,
specifice disciplinei : Manual pentru cultură de specialitate, domeniul mecanic
ing. Adriana Popescu, Editura didactică şi pedagogică,
2004, Bucureşti;
c) bibliografice:
metodice: Module de formare în Dezvoltarea profesională a cadrelor
didactice prin activităţi de mantorat
d) temporale: 50 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE
de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺Sub formă de joc elevii vor răspunde la
următoarele întrebări:
. Reamintiţi-vă care sunt operaţiile de
5 frontal conversaţia
lăcătuşărie pregătitoare?
Test de evaluare O1 - Curăţarea, îndreptarea, trasarea; Evaluare
O2 Spuneţi rolul operaţiei de curăţare: individuală
Identificaţi răspunsul corectO7 Pentru îndepărtarea impurităţilor depuse
pe suprafeţele semibafricatelor;
Care sunt principalele scule, dispozitive brainstorming
Dinţii pânzei de fierăstrău folosite la operaţia de îndreptare 2 puncte;
Sunt îndreptaţi manuală?
spre: - placa de îndreptat, ciocanele, nicovalele,
a. piuliţa fluture;
b. mâner;
c. nu contează cum sunt montaţi;presele manuale;
După ce repere se execută operaţia de
trasare?
2 puncte;

1. Apăsarea pe pânza ferăstrăului


Trbuie făcută:
a. înainte; model
b. ☺Voi anunţa subiectul lecţiei precum şi 2 Conversaţia
2 . obiectivele. frontal explicaţia
î n a po i;
A n u n ţa rea Azi vom învăţa despre procedeele
c .
o îbn a i n t e ş i
ie c t i v e l o r
înapoi;
2. Debitarea cu foarfecele de banmc acnuupaâlerghşie debitare, vom 2 puncte;
mseerceaanliicze azdăe:
a) manual; prezenta principalele scule şi aparate cu
b) mecanic; care se realizează şi vom identifica modul
c) prin aşchiere; de lucru al acestora;
3. Dirijarea invatarii ☺1. Identificarea principalelor procedee
a) Prezentarea manuale de debitare;
c4o. nţDineubtiutlaurieacecu foarfecele 2 puncte;
ghilotiDnăebsietareraelaizpeoaaztăe: fi:
uar) mmeaaznăuaalf;i rbe)campietcualanti,cs; istematizat b) preleg a. manuală
predat, şci) evparliunaatşchiere, ere
: prin
aşchiere şi prin forfecare; c. termică: prin sudare şi cu plasmă;
b. mecanică: prin Evaluare
aşchiere şi prin Conversaşia frontală
forfecare; Explicaţia
i5n.terDaicsttiavnaţa dintre discuri, la Reţeaua de
foarf2e.cIedlenctuifţict,ă epsrtienrceipgalaleblielăsşciunleucturecbaurie seă depăşească valoarea de:
realizează debitarea manuală prin 2 puncte; discuţii
aşchiere
şi prin

re se 10’
a) 1 mm;
b) 0,5 mm;
c) 2 mm;

FIŞA DE LUCRU – DEBITAREA MANUALĂ ŞI MECANICĂ


Debitarea manuală prin aşchiere

Debitarea manuală prin forfecare


Ferăstrău alternativ
Ferăstrău cu banda Foarfece ghilotină

S-ar putea să vă placă și