Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC - Educatie Intercultural
PROIECT DIDACTIC - Educatie Intercultural
COMPETENȚE SPECIFICE:
Educație interculturală
Audierea și redarea unor povești și legende populare maghiare, rrome, românești.
Dezvoltare personală
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă
2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
2.2. Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
OC3. – să înțeleagă cauzele și efectele emoțiilor asupra noastră și a celor din jur;
B. Motrice
OM1 – să- și dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învățător.
C. Afective
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, exercițiul, problematizarea, explicația, metoda predicțiilor, munca independentă, jocul didactic.
2. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, perechi.
3. RESURSE MATERIALE: tabla, marker, fișe de desenat, culori, material PPT, puzzle, lipici.
4. RESURSE TEMPORALE:45 minute
5. FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze, stimulente, calificative
2
BIBLIOGRAFIE:
„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual, aprobată
prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
„Basme populare românești”, Biblioteca școlarului, ed. Litera;
,,Povești populare maghiare” youtube.com;
C.S. Nicolaescu Plopușor - ,,Povești și cântece rrome”, Ed. Kriterion ;
Ion Al. Dumitru – ,,Dezvoltarea gândirii critice și învățarea eficientă”, Ed. De Vest, 2000;
Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV” –
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
3
Compet Forme de
Evenim. Mijloace
. Conținutul științific organizar Evaluare
didactic și metode
specifice e
1.Moment Asigurarea unui climat educațional favorabil și pregătirea celor Observarea
organizatoric necesare bunei desfășurări a lecției. conversația frontal sistematică
2.Reactualiz CLR „Înainte de a trece la lecția nouă aș dori să ne reamintim ce am
a 2.2 învățat noi la ora trecută de opțional. Ce legendă am ascultat? Conversația Frontal Aprecieri
rea Cunoaştem autorul ei? verbale
cunoștințelor ED. Joc didactic: Scaunul povestitorului -1 elev va povesti legenda pe Povestirea individual calificative
INTER. care a auzit-o ora trecută la educație interculturală.
3.Captarea CLR Elevii vor primi 5 termeni cheie: licurici, buburuză, furnică, Conversația frontal Aprecieri
atenției 2.3 pădure, prieteni. Vor fi întrebați ce legătură ar putea fi între aceste verbale
2.4 cuvinte și cine dorește să spună o poveste scurtă folosind aceste
cuvinte.
4.Anunțarea CLR ,,Copii, noi astăzi, la ora de opțional, vom asculta o poveste Explicația Frontal
temei și a 1.1 populară care se numește ,,Furnica înțeleaptă”. Această poveste are
obiectivelor și o învățătură pe care o s-o aflăm la sfârșit. Pentru a spune această
poveste am nevoie de ajutorul vostru, sunteți de acord? (se scriu data
și titlul în caiete).
5.Dirijarea CLR
învățării 1.1 Metoda predicțiilor cu ajutorul unui material ppt:
- Se prezintă primul slide și se citește primul fragment(Anexa frontal
1.
,,Cum v-ați simțit când am citit acest fragment? Veseli, triști, curioși, Calculator
2.1 plictisiți? Vă rog să vă gândiți, să vă sfătuiți cu colegul și să spuneți Tablă
ce se va întâmpla în continuare?” Marker perechi Aprecieri
- Elevii vor face predicții în perechi. Voi citi următorul verbale
fragment(menționez că textul a fost împărțit în 4 fragmente).
,, Care predicție a fost mai aproape de conținutul lecturii? Ce credeți
CLR că s-a întâmplat mai departe?”
- Lecția continuă iar înainte de ultimul fragment vor fi Aprecieri
2,3
întrebați:
2.4 verbale
,,Cum credeți că se va termina povestea noastră?” Se fac predicții.
- Se citește și ultimul fragment. Discuții-care predicție a fost
cea mai apropiată de adevăr.
,,Învățătura care se desprinde din poveste este că atunci când 4
pierdem ceva, ne supărăm, ne enervăm, ne pierdem strălucirea ca și
DP licuriciul. Și odată cu ,,strălucirea” ne pierdem prietenii, bucuria și
fericirea care ar trebui să ne însoțească zi de zi .”
2.2
Anexa 1.
Furnica înțeleaptă
A fost odată ca niciodată, într-o pădure oarecare, o buburuză care a întâlnit un licurici. Buburuza și licuriciul s-au împrietenit și au hotărât să rămână
împreună pentru totdeauna. Numai că, și-au dat seama că în pădure erau o mulțime de obstacole, lipsite de importanța pentru alții, dar care pe ei i-ar putea
despărți: o crenguță, o pietricică, o frunză…
Și atunci, buburuza și licuriciul au hotărât să se țină tot timpul de mână, pentru ca nimic să nu-i poată despărți. Se plimbau împreună prin pădure și erau
foarte fericiți. Dar într-o zi a venit o furtună puternică și licuriciul a observat că buburuza dispăruse.
Licuriciul, singur și trist, a căutat buburuza sub fiecare frunză, sub fiecare crenguță, dar nu a găsit-o. Licuriciul era din ce în ce mai trist și i se părea că
pădurea nu mai are niciun gust, niciun sens, niciun farmec… Și cum se plimba licuriciul foarte trist, s-a întâlnit cu o furnică. Licuriciul i-a povestit furnicii
ce i se întâmplase, iar furnica i-a spus:
– Dar tu ești Licuriciul, nu? De ce nu strălucești? Poate dacă AI STRĂLUCI tare, tare, buburuza te-ar vedea, oricât de departe ar fi și s-ar întoarce la tine.
– Știi că ai dreptate? a spus licuriciul. Eram așa de trist, încât AM UITAT SĂ STRĂLUCESC!
5
Anexa 2 Puzzle + propoziții
6
Furnica îl ceartă pe licurici.
A venit iarna.
Furnica merge la piață.
Buburuza și licuriciul sunt prieteni.
Furnica are două antene.
Florile au înflorit.
7
8