Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Profesor: Nechifor Caleb


Data: 23.11.2015/S11
Clasa: a V-a
Obiectul: Religie
Unitatea de învăţare:Învățături de bază ale credinței creștine
Subiectul: Înălțare și cădere
Tipul lecţiei: predare – învăţare
Subcompetențe: Integrarea și comportamentul propriu a învățăturilor desprinse din
textele cu conținut religios
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
O1 – Să definească noțiunile de înălțare și cădere;
O2 – Să înţeleagă importanţa deciziilor luate de om pe parcursul
vieții;
O3 – să ia decizii corecte pentru schimbarea vieții lor.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia., ciorchinele, cadranul –
metoda cauză-efect

Material didactic: planşă, fişe de lectură, manual

Material bibliografic:
 Biblia.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr.Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Evaluare


lecţiei procedee
1. Captarea -Crearea unui climat propice
atenției desfăşurării în bune condiţii a orei de
religie;
-Pregătirea materialelor necesare
pentru oră; conversaţia
- Se va propune elevilor rugăciune

2. Reactualizarea -Despre ce am învăţat ora trecută la


cunoștințelor religie?
(Despre Creația- actul iubirii)
-Ce este Creația? Discuția - evaluarea
dirijată cunoştinţelor
- De ce este spus că este actul referitoare la
iubirii? Creație.
conversaţia
3. Anunțarea Se anunță tema: Înălțare și cădere
temei noi și a O1 Obiectivele preconizate spre
obiectivelor realizare.
lecției
Analiza noțiunilor
Înălțare - sinonime
Realizarea
4. sensului

Înălțare

Cădere – sinonime
Conversaţia

Cădere

O2 Cînd a venit peste lume păcatul?


Cine este responsabil de căderea
omului?
Cum a fost posibil acest lucru?
Se citește pasajele din Geneza 2:8-
17; 3:1-8

Metoda
cadranelor
(cauză-efect)

Se evidențiază notiunile de:


neascultare, îndoială, necredință ș.a
toate ce duc la cădere care se va
scrie în centrul cadranului

Ce este mîntuirea?
Înălțarea?
Promisiunile Domnului despre
Salvare.
Cărui fapt datorează omul Salvare?

Se completează de la bază

5. Ce trebuie să facem ca să fim salvați


Reflecția și înălțați?

Se completează piramida

6. Încheierea - Se fac aprecieri asupra modului în - apreciez


lecţiei care s-a desfăşurat lecţia. verbal
- activitatea
Extindere întregului
Meditare la ceea ce s-a discutat la colectiv, pe tot
lecție parcursul
desfăşurării
lecţiei

S-ar putea să vă placă și