Sunteți pe pagina 1din 5

Şcoala cu clasele I-VIII Nr.

1,Oneşti
Disciplina: Religie Ortodoxă
Profesor: Paula Cautiş

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Noţiuni de Catehism
Subiectul lecţiei: Sfânta Scriptură
Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe referitoare la cartea de căpătâi a tuturor creştinilor – Sfânta
Scriptură; educarea elevilor în spiritul respectării valorilor revelaţiei divine ;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
O1- să explice cuvintele Biblie, testament;
O2- să redea alcătuirea Sfintei Scripturi;
O3- să definească Sfânta Scriptură;
O4- să argumenteze importanţa cunoaşterii Sfintei Scripturi

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea,argumentarea, observarea
dirijată, lectura religioasă

2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

3.Mijloace de învăţământ: Biblia

Resurse:
1.Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
*Planificarea calendaristică orientativă;

2.Bibliografice:*Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1982;


*Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”,Iaşi,1999.
*Cucoş, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi
grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998.
*Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru cadre didactice şi părinţi, clasa a
V-a, Editura „Sf.Mina”, Iaşi, 2001.
*Rugăciuni şi poezii pentru copii, „Editura „Lumină din Lumină”, Bucureşti, 2006.
*Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predării Religiei, Editura „Reîntregirea”,
Alba-Iulia,2001.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare


Crt. lecţiei Op procedee organizare
* Salutul; * Salutul; Activitate
Momentul * Rugăciunea; * Rugăciunea; frontală
1. conversaţia
organizatoric * Notarea absenţelor; * Anunţarea absenţelor;
* Pregătirea pentru începerea orei * Pregătirea pentru începerea orei
Se adresează elevilor următoarele Elevii răspund întrebărilor:
întrebări: -Am discutat despre revelaţia
- Ce temă am discutat ora trecută? divină.
- Ce este revelaţia divină? - Revelaţia divină este Activitate
descoperirea dumnezeiască. frontală
Verificarea
- Care sunt căile de transmitere a - Căile de transmitere sunt Aprecieri
cunoştinţelor Conversaţia
2. revelaţiei divine? naturală şi supranaturală. verbale
dobândite euristică
- Ce înseamnă revelaţia naturală?Cu - Revelaţia naturală este felul în individuale
anterior
ajutorul cui putem să o observăm ? care Îl descoperim pe Dumnezeu Activitate
în tot ceea ce ne înconjoară. O individuală
-Dar revelaţia supranaturală? percepem cu ajutorul raţiunii.
- Cu ajutorul cui putem noi percepe - Cu ajutorul credinţei
această descoperire ?

Anunţarea * Se anunţă şi se scrie pe tablă data * Elevii notează în caiete data şi Explicaţia
titlului şi a şi titlul lecţiei: Sfânta Scriptură; titlul lecţiei şi ascultă cu atenţie Conversaţia Activitate
3.
obiectivelor * Se precizează obiectivele lecţiei; explicaţiile profesorului; frontală
lecţiei
4. Comunicarea * Se prezintă elevilor Sfânta * Elevii ascultă cu atenţie Explicaţia Activitate Aprecieri
/ însuşirea Scriptură, specificându-se însemnele explicaţiile profesorului; frontală verbale
noilor celei ortodoxe: semnul Sfintei Cruci frontale şi
cunoştinţe pe ea, tipărită sub îndrumarea şi individuale
purtarea de grijă a Prea Fericitului
Daniel, Patriarh al Bisericii
Ortodoxe Române
* Se cere elevilor să verifice dacă * Elevii verifică. Unii pot Conversaţia
Bibliile lor sunt ortodoxe; constata că au Biblii ce aparţin euristică
unor societăţi biblice;
O1 * Se explică termenul Biblie - *Elevii ascultă cu atenţie.
„carte, cărţi”care provine din limba Aprecieri
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op procedee organizare
greacă verbale
* Se îndrumă elevii să deschidă *Elevii deschid Sfânta Scriptură frontale şi
Biblia şi lise arată că Biblia nu este si constată că Biblia este o Explicaţia individuale
doar o carte ci o colecţie de cărţi. Li colecţie de cărţi .
se adresează întrebări: Conversaţia
- Ce este un testament? - Testamentul este un act juridic Activitate
prin care cineva îşi exprimă frontală
dorinţele ce urmează a-i fi
îndeplinite după moarte.
O2 - Noi observăm că Biblia are două - Dumnezeu lasă cele două
testamente. Oare cine şi cui lasă testamente moştenire oamenilor.
această moştenire?
- De către cine au fost scrise cărţile - De către oameni aleşi de Problematizarea
Bibliei? Dumnezeu: prooroci, Apostoli”
- Lucrurile pe care le-au scris ei sunt - Ei au scris adevărurile care s-au
invenţii? petrecut în acele timpuri.
- Credeţi că au scris singuri aceste - Ei au fost ajutaţi de Dumnezeu,
cărţi sau au fost ajutaţi? Duhul Sfânt.
Precizare: oamenii sfinţi care au * elevii ascultă cu atenţie şi Explicaţia
scris cărţile Scripturii au făcut notează în dicţionarul de la
acestea sub inspiraţia Sfântului Duh sfârşitul caietului cuvintele
– acţiunea prin care Duhul Sfânt inspiraţie divină şi definirea lor.
luminează mintea unui autor
descoperindu-i adevăruri de
credinţă , îl îndeamnă să scrie şi îl
fereşte de greşeli pe tot parcursul
scrierii. Expunerea Activitate
O2 * Cele două testamente ale Sfintei *Elevii ascultă cu atenţie frontală
Scripturi sunt scrise în timp într-o explicaţiile profesorului;
perioadă de aproximativ 1500 de Explicaţia
ani(1400 î. Hs. – 100 d. Hs.).
Vechiul Testament are 39 de cărţi iar
Noul Testament are 27 de cărţi.
Vechiul Testament cuprinde istoria
omenirii de la Adam până la
Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos,
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op procedee organizare
iar Noul Testament cuprinde viaţa,
minunile, învăţăturile Mântuitorului
Iisus Hristos dar şi faptele Sfinţilor
Apostoli.
* Se adresează elevilor următoarele Activitate Aprecieri
întrebări: frontală verbale
- Ce este Biblia? - Biblia este o colecţie de cărţi.
O3 - De către cine au fost scrise aceste - Ele au fost scrise de către
cărţi? oameni aleşi de Dumnezeu.
- Aceşti oameni au scris singuri - Nu, ei au scris sub inspiraţia
Fixarea şi
cărţile? Duhului Sfânt. Conversaţia
sistemati-
5. * Profesorul notează pe tablă * Elevii notează în euristică
zarea
definiţia Sfintei Scripturi: „Biblia caiete.definiţia Sfintei Scripturi,
cunoştinţelor
este colecţia de cărţi sfinte scrise de
către oameni aleşi de Dumnezeu sub
inspiraţia Duhului Sfânt”
O2 * Se completează oglinda tablei cu * Elevii completează oglinda
informaţii despre alcătuirea şi timpul acietului
scrierii Sfintei Scripturi
O4 * Se adresează elevilor următoarele * Elevii răspund solicitărilor Conversaţia Activitate Aprecieri
întrebări: profesorului: euristică frontală verbale
- Biblia este o carte importantă? - ….este cea mai importantă
carte deoarece cuprinde cuvântul
lui Dumnezeu.
- Cum mai este ea numită? - Ea mai este numită Cartea
Asocierea, cărţilor, …… Lectura Activitate Aprecieri
6. generalizarea *Profesorul explică elevilor cum se * elevii ascultă explicaţiile religioasă frontală verbale
şi aplicarea găseşte o trimitere biblică. profesorului.
O4 * Se citeşte expresiv istorioara *Elevii ascultă cu atenţie. Meditaţia
Tânăra oarbă şi Biblia( în Rugăciuni religioasă
şi poezii pentru copii, p.186)
* Profesorul cere elevilor să * Elevii dau variante de răspuns Argumentarea
argumenteze importanţa cunoaşterii
Sfintei Scripturide către creştini.
7. Aprecierea * Se fac aprecieri generale şi * Elevii ascultă aprecierile Activitate Aprecieri
activităţii individuale privind atât pregătirea profesorului frontală verbale
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op procedee organizare
elevilor pentru lecţie cât şi
implicarea în predarea noilor
elevilor cunoştinţe.
* Se notează elevii care au participat Notarea
la lecţie. elevilor
Încheierea * Rugăciunea; * Rugăciunea
8.
activităţii * Salutul * Salutul

OGLINDA TABLEI / CAIETULUI


Data………..
Sfânta Scriptură
(Biblia)

Definiţie: Sfânta Scriptură este colecţia de cărţi scrise de către oameni aleşi de Dumnezeu sub inspiraţia Duhului Sfânt
Timpul scrierii: 1400 î.Hs. – 100 d.Hs. (aproximativ 1500 de ani)
Alcătuire: 2 părţi: Vechiul Testament (V.T.)– 39 de cărţi
Noul Testament(N.T.) – 27 de cărţi
*fiecare carte este alcătuită din capitole şi versete

S-ar putea să vă placă și