Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor:Olga Braga
Data:26/02/2021
Clasa: VII-A
Disciplina:Limba Romana
Subiectul lectiei: Nuvela „Delfinul” de George Meniuc
Tipul lectiei: Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Obiective operationale:
O1:Să identifice modurile de expunere în text
O2:Să creeze asocieri pentru delfin
O3:Să argumenteze că textul „Delfinul” este o nuvelă
O4:Să completeze cu alte descrieri „cărarea lunii” din text
O5:Să redacteze un mesaj al delfinilor către oameni
O6: (CES)Sa citeasca un mic fragment din nuvela

Metode si procedee: Conversaţie, expunerea, cadranul, clustering, demonstrarea.


Mijloace de invatamant: cretă, manual, tablă
Forme de organizare a activitatii: activitate frontala,individuala

1
Scenariul didactic
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
lectiei didactice
Evocare Se face salutul,se organizează clasa. Privesc la imagini şi răspund la sarcina conversatia
Se verifica tema de acasă a cîtorva elevi. propusă
Propune elevilor pentru vizionare un slide de poze despre
delfin, realizat pe baza nuvelei cu acelaşi nume pentru a
determina din ce operă, cine este autorul şi ce fragment din text
este ilustrat.
Realizarea 1. Se anunţă subiectul lecţiei
sensului Completează Clusteringul Conversatia

DELFINUL

Prezintă Clusteringul completat

Clusteringul
2.Propune elevilor să completeze Clusteringul
Gr. 1 Asocieri pentru delfin
Gr. 2 Metafore pentru delfin
Gr. 3 Epitete pentru delfin
Gr. 4 Personificări pentru delfin Realizează lectura în lanţ a textului

3.Ghidează elevii în cadrul lecturii independente şi în lanţ

2
Alcătuiesc întrebări pe baza textului
Cine?

Cînd? Ce?

De ce? Unde? Găsesc cu exemplificări modurile de expunere


şi argumentează rolul naraţiunii, descrierii,
5 Propune găsirea modurilor de expunere în text şi argumentarea dialogului în text
rolului acestora în operă Conversatia
Completează descrierea imaginii „pe cărarea
lunii” în 3 – 4 propoziţii
6 Propune elevilor să completeze descrierea imaginii „pe cărarea
lunii”
Ne amintim prin lectură noţiunea de „nuvelă”
din manual.
7 Să ne amintim ce este nuvela ca specie literară

Pe tablă
Elevii compeltează cu argumente pe baza
completăm
Textul „Delfinul” noţiunii „Nuvela” pe care au studiat-o
e nuvelă

Lecturează fragmentul propus şi comentează


Propune pentru discuţie comentarea a 2-3 fragmente concrete din
atitudinea delfinului faţă de oameni, gîndurile
nuvelă pentru a aprecia comportamentul delfinului şi atitudinea lui
şi frămîntările lăuntrice ale acestui personaj.
faţă de acţiunile oamenilor pe care le vede
Reflectii Propune elevilor redactarea unui mesaj al delfinilor către oameni Redactează unui mesaj al delfinilor către Conversatia
„Oameni dragi!...” oameni „Oameni dragi!...” Explicatia
Extindere Propune redactarea unui eseu pentru acasă Vor pregăti şi redacta eseul „Ce credem noi, Conversatia
delfinii, despre oameni”, Ex. 4 pag. 142
manual

3
4

S-ar putea să vă placă și