Sunteți pe pagina 1din 7

Data: 29.03.

2016

Unitate:

Domeniul Stiinte: Activitate matematica

Grupa: Mare C „Ursuletii”

PROIECT DE ACTIVITATE
Profesor Invatamant Prescolar: Gheorghe Carmen Elena

Tema anuala: Zambetul primaverii


Tema saptamanii: „Fluture de aur, fluture ceresc”
Tema activitatii: „Tic-tac, tic-tac, bate ceasul neincetat!”
Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual
Tipul activitatii: dobandire de noi cunostinte
Scopul activitatii: intelegerea importantei masurarii timpului in viata si activitatea omului

Obiective cadru:
 Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
 Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, unităţi de măsură, întrebuinţând un vocabular adecvat;
 Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere, denumire, construire şi utilizare a formelor geometrice;
 Stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii înconjurătoare;
 Dezvoltarea capacităţii de rezolvare de situaţii problematice, prin achiziţia de strategii adecvate;
 Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea
acestuia;
 Dezvoltarea capacităţii de observare şi stabilire de relaţii cauzale, spaţiale, temporal.

Obiective de referinta:
 Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea
obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare)
luate în considerare separat sau mai multe simultan;
 Să înţeleagă şi să numească relaţiile spaţiale relative, să plaseze obiecte într-un spaţiu dat ori să se plaseze corect el însuşi în
raport cu un reper dat.
 Să înţeleagă raporturi cauzale între acţiuni, fenomene (dacă...atunci) prin observare şi realizare de experimente

Obiective operaţionale:La sfârşitul activitatii, copiii vor fi capabili:


O1: sa numeasca rolul acelor ceasului, pe baza explicatiilor primite;
O2: sa recunoasca pe ceas ora fixa;
O3: sa aseze acele ceasului, astfel incat sa indice ora fixa;
O4: sa asocieze ora cu diferite momente din viata de zi cu zi (dimineata, pranz, seara, noapte etc.)

Metode şi procedee:
 Jocul
 Conversatia
 Explicatia
 Demonstratia
 Exercitiul
 Problematizarea

Forme de organizare:
- Frontal
- Individual

Materiale didactice:
- Expozitie cu ceasuri (de perete, de mana etc.)
- Ceasuri confectionate pentru fiecare copil
- Fise de lucru

Bibliografie:
1. Stela Berciu, “Indrumator pentru invatamantul prescolar”, Editura Petrion, Bucuresti, 1998;
2. Magdalena Dumitrana, “ Activitatile matematice in gradinita- ghid practic insotit de 105 sugestii de activitati”, Editura
Compania, Bucuresti, 2002;
3. Viorica Preda, “Educatia pentru stiinta in gradinita”, Editura Compania, Bucuresti, 2000.
SCENARIUL LECŢIEI
Ob. Continutul stiintific Descrierea situatiei de instruire Evaluarea
Op.

1. Momentul organizatoric (1`)

 Asigurarea unui climat favorabil


desfasurarii activitatii: clasa este
- - aerisita, materilaul este aranjat -
 Introducerea copiilor in sala si
asezarea lor la mese.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: -
Metode: conversatia

2. Captarea atentiei (2`)

Demult, oamenii se foloseau de clepsidre cu  Se va realiza printr-o expozitie de


nisip, pozitia soarelui pe cer etc. pentru a ceasuri - “Muzeul Ceasurilor” - si o
- masura trecerea timpului. In zilele noastre noi scurta conversatie despre aparitia -
folosim ceasuri, fie ca sunt mai mari si le asezam instrumentelor de masurare a timpului
pe perete, fie ca le purtam la mana etc. si necesitatea acestora, precum si
Mos Timp ne-a lasat noua toate aceste ceasuri despre personajul imaginar Mos
ca sa plecam impreuna intr-o calatorie in timp. Timp, care ne va insoti in calatoria
noastra in timp.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: diferite tipuri de ceasuri
Metode: conversatia
3. Anuntarea temei si a obiectivelor (1`)

Astazi, copii, vom invata impreuna sa „citim”  Se anunta tema si obiectivele, pe


ceasul, folosindu-ne de ceasurile aduse de Mos intelesul copiilor.
- Timp, special pentru voi. -

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: -
Metode: conversatia, explicatia

4. Dirijarea invatarii (10`) Frontala, Orala

O1  Se realizeaza prin prezentarea unui


Acul scurt arata ORA. ceas mare de perete, pe care se vor
Acul lung arata MINUTELE. observa acele si numerele.
Acul subtire arata SECUNDELE.  Se explica rolul celor trei ace.

 Practicanta va aseza acul lung al


O2 Atunci cand acul se afla in aceasta pozitie, ceasului astfel incat acesta sa indice
inseamna ca este ora fixa/exacta. ora 12. Ulterior, se va muta acul scurt
la ora 1 si li se va cere copiilor sa-l
aseze la fel pe ceasurile lor.
O3
 Practicanta va bate din palme de trei
ori, iar copiii vor aseza acele astfel
incat sa arate ora 3. Se va repeta jocul-
exercitiu de 2-3 ori.
O4 Momentele zilei:  Se vor aminti momentele unei zile.
dimineata, pranz, seara.  Li se vor prezenta copiilor imagini,
aratand copii desfasurand diferite
activitati (se trezesc, iau micul dejun
la gradinita, mananca de pranz, dorm
etc.). In fiecare imagine este
reprezentat si un ceas indicand ora
corespunzatoare. Copiii vor „citi”
ceasurile.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: ceasuri, imagini
Metode: jocul, exercitiul, conversatia, observatia,
demonstratia

5. Obtinerea performantei (5`) Individuala,


Frontala,
O2 ANEXA 1  Se va realiza printr-o fisa. Copiii vor Scrisa
O3 trebui sa deseneze acele ceasurilor
O4 astfel incat acestea sa arate ora
corespunzatoare imaginilor.
 Se va verifica oral.

Forma de organizare: frontal, individual


Materiale folosite: fise de lucru
Metode: exercitiul, conversatia, problematizarea

6. Incheierea activitatii (1`)


- - -
 Se fac aprecieri individuale si globale.
 Se ofera recompense.

Forma de organizare: frontal


Materiale folosite: stampile
Metode: conversatia
ANEXA 1

TIC-TAC, TIC-TAC, BATE CEASUL NEINCETAT!

 Deseneaza acele ceasurilor astfel incat acestea sa arate ora corespunzatoare imaginilor.

S-ar putea să vă placă și