Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE MONODISCIPLINAR

DATA:19.02.2021
GRUPA: mică „Fluturașii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
SUBTEMA: „Lumea minunată a necuvântătoarelor”
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița FEG Iași
TEMA ZILEI: „Pisica”
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare (trasnmitere și dobândire de noi cunoștințe)
TEMA PROIECTULUI: „Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei”
MIJLOC DE REALIZARE: observare
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 lărgirea orizontului de cunoștințe ale copiilor despre pisică în vederrea
formării reprezentării clare asupra unui animal domestic.
 Educarea capacității de a percepe analitic părțile componente ale corpului
 Educarea proceselor psihice ;îmbogățirea și activizarea vocabularului cu
cuvintele (bot, mustăți, trunchi, gheare, zgârie)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Imită animale prin mișcare,onomatopee, înfățișare;
 Recunoaște și denumește animale domestice;
 Copilul este interesat să recunoască mediul de viață al animalelor.
 Observă și înțeleg că ființele vii au nevoie de apă și hrană pentru a crește
și a se dezvolta.
 Descrie câteva părți ale corpului și organelor de simț ale animalelor
domestice;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1. COGNITIVE
O1- Săși însușească cuvintele noi (toarce, stă la pândă, lingușitoare, șireată);
O2- Să recunoască părțile componente ale corpului pisicii;
O3- Să precizeze regulile de igienă ce trebuie respectate în contactul cu
animalele;
2. PSIHOMOTRII
04- Să mânuiască cu atenție materialul didactic;
3. AFECTIV
05-să manifeste interes și dragoste pentru animale;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, observația;
Mijloace didactice: imagini reprezentative animalelor domestice, planșă cu
părțile corpului unei pisici, cu hrana acesteia
Forme de organizare: frontal, individual.
DURATA:15-20 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 0-6 ani, M.E.C, 2019
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr.cr Secvențele Strategia didactică Evaluare


t activității Conținut științific Metode și Mijloace Forme de (instrumente și
procedee didactice organizare indicatori)
didactice
1. Se asigură condițiile optime
pentru buna desfășurarea a
Moment activității:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului;
2. Se va realiza cu ajutorul Conversația Frontal Sunt apreciate
unei ghcitori: Explicația răspunsurile
Captarea „Are blana mătăsoasă, copiilor
atenției La caldură toarce-n casă
La lăbuțe are gheruțe
Stau ascunse în pernuțe.”
3. Copiii ce alte animale Conversația Frontal Observarea
domestice mai cunoașteți? comportamentului
Reactualizarea Explica copiilor ce copiilor și a
cunoștințelor înseamnă animal domestic= gradului de
animal care trăiește pe atenție
lângă casa omului
4. Anunțarea Astazi vom vorbi despre un Conversația Frontal Observarea
temei și a singur animal domestic și Explicația comportamentului
obiectivelor anume pisica. Vom învăța copiilor și a
din ce este alcătuit corpul gradului de
pisicii, mediul de viață atenție.
(cum se hrănește și ce
foloase aduce omului).
5. Se prezintă copiilor planșa/ Conversația
animalul.
Se formulează întrebări
simple/ ajutătoare pentru
antrenarea copiilor în
activitate.
Ajutați-mă copii să
descopăr ce animal
domestic este pe această
planșă?
Din ce este alcătuit corpul
pisicii? (cap, gât, trunchi,
picioare și coadă) Evaluarea
Ce are la cap pisica? (doi răspunsurilor
ochi mici și rotunzi, două copiilor
urechi ascuțite, un bot ) la
ce îi folosesc ochii/
urechile/botul/mustățile
nasul și gura?
Sinteza parțială

Prin ce este legat corpul de


cap? (Gât)

Ce formă are trunchiul?


(Alungit)
Pe ce se sprijină corpul?
(picioare)
Dirijarea Câte picioare are pisica?(4)
învățării Cu ce se termină picioarele?
(cu degetele care au gheare)
Cu ce se termină corpul
pisicii (coadă)
Cu ce este acoperit corpul
pisicii? (blană)
ce culoare are? (neagră,
roșcată, gri, poate sa aibă
pete)
Sinteză parțială
Cu ce se hrăneste pisica?
Șoareci ,lapte, oase, pește

De ce este folositoare pisica


omului? (prinde șoareci)

Ce face pisica când


doarme? (Sforăie sau
toarce)
Ce trebuie sa facem după
ce ne jucam cu animalele ?
(ne spălam pe mâini)
sinteză finală

(corpul pisicii)

6. Obținerea În încheiere voi pune un Conversația Frontal Evaluez


performanțelor copil care va face sinteza capacitatea
si transferul de finală a corpului pisicii ce copiilor de a se
cunoștințe va fi ajutat de educatoare exprima corect ,
daca este nevoie. clar și expresiv
7. Încheierea Se fac aprecieri verbale și a Aprecierea
activității modului în care s-au verbală
comportat copiii pe tot
parcursul activității și vor
primi recompense.

S-ar putea să vă placă și