Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa : a XI-a Nume: Ivan Raluca-Ana-Maria


Data : 20.01.2021 Profesor coordonator: Micu Florin
Disciplina de invatare : Geografie Prof. metodist: Danut Sacrieru
Aria curriculară: Om si Societate
Tema lectiei: Carpatii Orientali, Carpatii Meridionali si Carpatii Occidentali - Caracteristici
Unitatea de invățare: Romania- Geografie regionala
Tipul lecției: de predare-învățare

Competente specifice
1. . completarea unor texte lacunare, cu termeni adecvați.
2. . - gruparea elementelor geografice observate pe hărți la diferite scări (harta României, a Europei și pe planiglob) în raport cu
anumite criterii indicate.

Obiective operationale
O1: să identifice formele de relief pe hartă.
O2: să denumească corect grupele principale ale munţilor Carpaţi
O3: să identifice din simbolurile ilustrate bogatiile care apartin Muntilor Carpati.
O4: să identifice corect pe hartă grupele Munţilor Carpaţi.
Strategii didactice:
 Metode :Conversatia , explicatia, , munca independenta
 Mijloace: Powerpoint, calculator, videoproiector, fisa de lucru

Forma de organizare: Frontal, individual


Durata: 50 de minute
Bibliografie: Manual de geogragie clasa a IV -a, semestrul II
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Geografie/Intuitext/Partea%20II/

Etapele lectiei Activitatea Strategii didactice Evaluare

Invatatoarei Copiilor Temporale Metode Materiale Obiective Forme de


organizare
1.Moment Pregǎtirea materialelor necesare Asculta indicatiile invatatoarei. 1 minut Frontal
organizatoric elevilor pentru desfǎşurarea individual
activitǎţii şi asigurarea climatului
favorabil.

2. Captarea Captarea atentiei se va realiza cu Copii vor trebui sa completeze 3 minute conversatia Tabla Frontal Evaluare
atentiei ajutorul unui rebus (la anexa) rebusul pentru a afla despre ce va fi individual orala
desenat pe tabla lectia de astazi. Marker

“Copii, am pregatit pentru voi un


rebus. Pentru a afla cum se numeste
lectia de astazi voi trebuie sa
completati fiecare enunt cu
raspunsul corect, iar pe verticala A-B
veti descoperi numele lectiei de
astazi.

3.Verificarea ‘’Foarte bine, copii ! Ati reusit sa Copii raspund la intrebarile adresate 3 minute conversatia Evaluare
cunostintelor descoperiti titlul lectiei noastre de orala
anterioare astazi. Am mai vorbit si ora trecuta
despre Muntii Carpatii. Va mai
amintiti ceva?

- De unde provine denumirea - Denumirea Muntilor Carpati


muntilor Carpati? provine de la Carpi, trib
dacic care a trait pe
teritoriul Moldovei de
astazi.

- Ce inaltime are cel mai inalt - are 2655m


varf din Carpati

- Ce inaltime are Varful - 2544 m


Moldoveanu ?

4.Anuntarea “Astăzi la geografie vom continua Copii asculta atenti ceea ce spune 1 minut conversatia Frontal
temei lectia despre Munţii Carpaţii, îi vom doamna invatatoare. individual
recunoaşte, îi vom denumi, îi vom
localiza şi vom vorbi despre cei mai
importanţi dintre ei.”

5.Dirijarea Se vor localiza pe hartă Munţii Copii vor urmari powerpoint-ul si 35 de Conversatia Powerpoin O1 Frontal
invatarii Carpaţi. Se va insista asupra modului vor nota informatiile in mod minute explicatia t individual
de prezentare la hartă, numind sintetizat in caiete.
cativa elevi care sa arate la harta Calculator O2
Muntii Carpati. O3

Apoi le voi arata un powerpoint cu O4


informatii despre Muntii Carpati.

6. Obtinerea Le impart copiilor fise de lucru Copii completeaza fisa de lucru. 5minute Conversatia Fise de O4 Frontal Evaluare
performantei pentru a le fixa cunostintele lucru individual
cunostintele despre Muntii Carpati. Explicatia
( la anexa)
munca
independent
a
7. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului Copii asculta ceea ce spune 2 min Conversatia Stickere Frontal Evaluare
activitatii in care s-au descurcat la activitate si educatoarea si asteapta sa individual orala
vor primi materialele stimul. primeasca materialele stimul.
ANEXA

1)Rebusul

2) Fisa de lucru

S-ar putea să vă placă și