Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:…………………………
Clasa: pregătitoare
Efectiv:
Data:
Variantă de desfasurare: on-line, sincron
Metode si procedee didactice: explicatia; povestirea; demonstratia; observare sistematică; apreciere verbală; conversatia;
Materiale: două fulare (sau bucăți de sfoară de 40 cm) 2,3 jucării de pluș (cutii mici de carton etc.), aplicația ”roata sportivilor”
Profesor: ………………………………………….

TEME
 Sărituri pe loc, de pe loc în lungime, peste obstacole mici
 Forța dinamică

Tipul lectiei: MIXT (învățare – educare)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul orei elevul va fi capabil:

Psihomotrii:
1. Să execute cu ușurință sărituri simple pe unul și două picioare;
2. Să folosească corect balansul brațelor dinspre înapoi spre înainte, în timpul săriturilor
3. Să execute numărul solicitat de repetări în cazul circuitului ”roata sportivului”
Cognitive:
4.Să enumere 4 tipuri de sărituri;
5. Să descrie modul cum se balansează brațele în timpul unei sărituri;
6.Să specifice pentru ce zone ale corpului sunt țintite exercițiile de dezvoltare a forței ;
Afective:
7.Să prezinte interes în efectuarea activităților fizice;
8.Să nu se supere în cazul neralizării în mod corect a unor exerciții;

Dozare Indicații metodice Observații


Verigi și durată Conținutul lecției
- prezența și reamintirea regulilor de siguranță; 30” Conştientizarea elevilor asupra
necesității unei ţinute adecvate şi
- verificarea echipamentului, a materialelor folosite si a 30” curate a respectării regulilor de
starii de sanatate; siguranță în cazul desfăsurării
lecţiilor de educaţie fizică on-line
- anuntare temelor si obiectivelor lectiei; 30”

1.Organizarea
colectivului de - intoarceri prin saritura:
elevi * la stanga; 1ʾ 30”
(3’) * la dreapta;
- exercitii de captarea atentiei:
* mâna stângă la urechea dreapta;
* mâna dreaptă la piciorul stâng;
* mâna stângă şi piciorul drept sus;
* aşezare în sprijin ghemuit;
* un pas inainte, unul inapoi.

2. Pregatirea - mers normal; 15” ,pauză 10” Elevii vor face deplasarea, dacă
organismului - alergare usoara; pentru fiecare au spațiu suficient, sub forma
pentru efort - mers pe varfuri cu bratele intinse in prelungirea exercițiu unui cerc, sau pe o linie
(5’) capului; imaginară, înainte înapoi. Cei
- alergare printre obstacole; care nu dispun de spațiu suficient
- mers pe călcâie cu mâinile la spate; vor executa mai mult pe loc.
- alergare cu ”pași foarte mici”; Profesorul face deplasarea
- mers pe partea exterioară, interioară a piciorului (a înainte, iar înapoi cu spatele
tălpii), cu mâinile la spate; pentru a observa elevii
- alergare cu ”ridicarea genunchilor mai sus”
-mers cu pas adăugat
-alergare cu ”călcâiele la șezut”
-mers cu mișcări de respirație

3.Influentarea Exerciții pe fond muzical


selectivă a Ex.1 Elevii vor fi îndemnați să solicite
aparatului Mers pe loc (march), brațele întinse jos pauză dacă au obosit
locomotor T 1,3 aplecarea capului înspre înainte;
(6’) T 2,4 aplecarea capului înspre înapoi; 2x4T

Ex.2
Mers pe loc (march), brațele întinse jos
T 1,3 aplecarea capului lateral dreapta;
T 2,4 aplecarea capului lateral stânga; 2x4T
Ex.3
Mers pe loc (march), brațele întinse jos
T 1-4 rotarea umerilor spre înainte;
T 5-8 rotarea umerilor spre înapoi; 2x8T

Ex.4
Mers pe loc (march), brațele întinse jos
T 1-4 rotarea alternativă a umerilor spre înainte; 2x8T
T 5-8 rotarea alternativă a umerilor spre înapoi;

Ex.5
Mers pe loc (march), brațele întinse lateral
T 1,3,5,7 ducerea brațelor întinse înainte;
T 2,4,6,8 ducerea brațelor întinse lateral 2x8T
Ex.6
Mers pe loc (march), brațele întinse jos
T 1-8 scuturarea brațelor (fornite dance- no bones)

Ex.7
Mers pe loc (march), brațele întinse lateral
T 1 ducerea brațului drept, prin răsucirea trunchiului la 2x8T
brațul stâng;
T 2 revenire
T 3 ducerea brațului stâng, prin răsucirea trunchiului la
brațul drept;
T4 revenire 2x8T
T5-8 idem

Ex.8
Mers pe loc (march), brațele întinse jos
T 1-8 scuturarea brațelor (fornite dance- ”no bones”)

Ex.9
Mers pe loc (march), brațele întinse lateral
T 1 ducerea brațului drept prin lateral sus, cu îndoirea
trunchiului în lateral, către brațul stâng; 2x8T
T 2 revenire
T 3 ducerea brațului stâng prin lateral sus, cu îndoirea
trunchiului în lateral, către brațul drept;
T4 revenire
T5-8 idem

Ex.10 2x8T
Mers pe loc (march), brațele întinse jos
T 1-4 fandare înainte cu piciorul drept, palmele pe
genunchi, arcuiri;
T 5-8 idem piciorul stâng
4.Învățarea Sărituri pe loc: Se va urmări realizarea unei
diferitelor -sărituri drepte pe două picioare, pe loc 4x aterizări cât mai corecte, elastice
tipuri de
sărituri -sărituri de pe două picioare cu ridicarea genunchilor 4x, pauză 10”
(9’)
-sărituri de pe două picioare cu flexia gambelor pe 4x, pauză 10”
coapsă 4x
-sărituri pe piciorul drept 4x
-sărituri pe piciorul stâng

Așezarea fularelor (bucăților de sfoară) pe sol,


perpendiculare, pentru a forma 4 pătrate (fără laturile
exterioare) 4x fiecare
-sărituri pe două picioare înainte-înapoi, lateral, în variantă, Se va insista pe mișcarea corectă
diagonală pauză 20” a brațelor înainte și în timpul
săriturii (balansul dinspre înapoi
2x fiecare
spre înainte)
- sărituri de pe piciorul drept cu aterizare pe ambele variantă
picioare, înainte, în lateral, în diagonală
2x fiecare
- sărituri de pe piciorul stâng cu aterizare pe ambele variantă
picioare, înainte, în lateral, în diagonală
2x fiecare
variantă

Așezarea obstacolelor pe sol la o distanță de


aproximativ 50-60 cm: 4x
-sărituri în lungime de pe loc peste obstacole cu
aterizare pe două picioare
4x
-sărituri peste obstacol/obstacole, de pe un picior pe
celălalt
4-6 x
-sărituri precedate de un pas, bătaie pe piciorul preferat,
aterizare pe două picioare
5.Dezvoltarea Aplicația ”roata sportivilor” este setată cu următoarele Circuitul se repetă de 2 ori
calitatii secțiuni: În cadrul aceleași serii nu se face
motrice forta -”coșulețul”: flexia spatelui din culcat facial, prinderea 8x, pauză 20” un exercițiu de 2 ori
(8ʾ) picioarelor la nivelul gleznelor

-săritura ”broscuței”:sărituri din ghemuit în ghemuit 5x pauză 20”

-”bicicleta” în poziția culcat dorsal 30” pauză 10”

-”Am o căsuță mică”(gașca Zurli)- toată lumea cântă și 2ʾ


dansează

6. Revenirea -mers cu relaxarea bratelor si a picioarelor; 30”


organismului
dupa efort - mers cu mișcari de inspiratie si expiratie; 30”
(1’)
7.Recomandari - evidentieri privind comportarea in lectie;
si aprecieri - discuții cu privire la atingerea obiectivelor;
(2’) -formularea recomandarilor pentru activitatea viitoare
sau pentru activitatea independenta;

S-ar putea să vă placă și