Sunteți pe pagina 1din 7

Grădinița cu Program Prelungit Nr.

30
Structură a Școlii Gimnaziale „Alecu Russo”, Bacău
An școlar: 2018/2019

Proiect de activitate
Educație pentru societate

Educatoare: Scurtu Maria


Proiect didactic
Data: 14.09.2018
Grupa: mică
Domeniul experiențial: Om și societate
Categoria de activitate: Educație pentru societate
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem?”
Tema proiect: „Cine sunt/ suntem?”
Subtemă proiect (tema săptămânii): „Familia mea”
Subiectul ludic: Joc de rol- „Familia”
Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi

Obiectiv de referință: Să-și adapteze comportamentul propriu la cerințele grupului în care


trăiește (familia, grădinița, grupul de joacă).

Obiective operaționale:
a. Cognitive:
O.C.1: să identifice rolul fiecărui membru al familiei;
O.C.2: să-și asume rolul primit și să-l interpreteze;
O.C.3: să realizeze corect planșa care va ilustra imaginea familiei lor.
b. Psihomotorii:
O.P.M.1: să execute acțiunile specifice rolului primit;
O.P.M.2: să-și orienteze efortul oculomotor spre centrul de interes vizat.
c. Afectice:
O.A.1: vor manifesta interes pentru activitatea propusă;
O.A.2: vor asculta cu atenție explicațiile primite.

Strategia didctică: inductivă


a. Metode și procedee:
 Joc ghicitoare
 Conversația dirijată
 Explicația
 Joc de rol
b. Mijloace de învățământ:
 Textul ghicitorii
 Jucării (farfuriuțe, cuțite, lingurițe etc.)
 Flanelograf
 Cartoane colorate
 Personajele de hârtie
 Lipici
 Recompensa
c. Forme de organizare:
 Frontală
 Individuală
 Pe grupe

Metode și tehnici de evaluare:


 Aprecieri verbale
 Observarea comportamentului copiilor
 Aprecierea răspunsurilor cu stimulente

Resurse:
a. Umane: 24 de preșcolari de grupă mică
b. Spațiale: sala de grupă
c. Temporale: 15-20 de minute
d. Bibliografice:
 Mătăsaru Maria și colaboratorii, Secrete metodice, Editura Casei Corpului
Didactic, Bacău, 2008;
 XXX, Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7
ani,MECTS, 2008;
 XXX, Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008.
Scenariu didactic
Conținut și sarcini de învățare Strategia didactică Evaluare
Evenimentul Obiec- Activitate educatoare Activitate Metode și Mijloace de Forme de (metode și
didactic tive preșcolari procedee învățare organizare tehnici)

1.Captarea O.C.3. -Dragi copilași, pentru


atenției O.A.1. că vrem să ne Copiii vor fi Conversația Textul Frontală
O.A.2. cunoaștem mai bine atenți la dirijată ghicitorii Observarea
O.P.M.2. m-am gândit la o educatoare și vor comporta-
activitate tare răspunde corect la mentului
interesantă. Sunteți ghicitoare. copiilor
curioși?
-Pentru început o să vă Joc
spun o ghicitoare și ghicitoare
trebuie să fiți atenți
pentru a răspunde
corect:
„ Ne iubește, ne
răsfață,
Zi de zi ne dă povață
Desigur, v-ați dat
seama,
Nu e alta decât...”
(mama)

2.Enun O.C.3. -Astăzi vom învăța Preșcolarii sunt Conversația Frontală Observarea
țarea O.A.1. jucându-ne, despre atenți la dirijată comporta-
temei și O.A.2. familie și despre cum educatoare. mentului
a O.P.M.2. putem să-i ajutăm noi copiilor
obiecti pe părinți.
velor
3.Actu O.C.1 -Înainte de a vă Copiii vor fi Conversația Frontală Observarea
alizare O.C.3. explica ce vom face atenți și vor dirijată comporta-
a O.A.1. astăzi, puteți să îmi răspunde la mentului
cunoști O.A.2. spuneți ce faceți voi în întrebările copiior
nțelor O.P.M.2. familie acasă? adresate de
dobând educatoare.
ite
anterio
r
(1 min.)

4.Preze O.C.1. -Astăzi ne vom juca Preșcolarii vor fi Conversația Frontală Aprecieri
ntarea O.C.3. de-a familia. Vom atenți la dirijată verbale
noului O.A.1. învăța cum îi putem educatoare pentru
conținu O.A.2. ajuta pe părinți și ce a putea răspunde Observarea
t O.P.M.2. rol are fiecare în la întrebările comporta-
familie. adresate de mentului
-Cine vrea să îmi aceasta și pentru a copiilor
spună, dacă ați înțelege ce au de
observat ce face de făcut. Aprecierea
obicei mama prin răspunsurilor
casă? Dar tata?

5.Dirij Îi voi împărți pe copii Preșcolarii vor


area O.C.1. pe grupe și le voi spune ce au
învățăr O.C.2. atribui câte un rol. observat că fac Aprecieri
ii O.C.3. Vom reproduce părinții lor prin Conversația Jucăriile Frontală verbale
O.A.1. jucându-ne ceea ce casă:
O.A.2. copiii au observat că -Mama face
O.P.M.1. fac părinții lor prin mâncare,face
O.P.M.2. casă și vom vorbi liber curățenie, spală
depre cum îi pot ajuta hainele.
ei pe aceștia și despre -Tata repară Observarea
rolul fiecăruia. lucruri prin casă, Joc de rol Pe grupe comport-
*Ce facem dimineața o ajută pe mama amentului
când ne trezim la curățenie. copiilor
(mâncăm, ne spălăm
pe dinți, ne îmbrăcăm,
mergem la grădiniță) Copiii vor fi
*Ce facem la grădiniță atenți la
(ne jucăm cu colegii, indicațiile
participăm la educatoarei și vor
manifesta Aprecierea
activități)
interese. răspunsurilor
*Ce facem când ne
întoarcem acasă de la
grădiniță (ne
schimbăm, mâncăm,
dormim, ne jucăm)
*Ce facem seara (luăm
cina, ne spălăm pe
dinți, ne schimbăm în
pijamale, ne punem la
somn)

6.Obțin O.C.4. Le voi împărți copiilor Preșcolarii vor Conversația Flanelograf Individuală Observarea
erea O.A.1. câte un carton colorat lipi pe carton Carton comporta-
perfor O.A.2. pe care vor lipi atâția membrii colorat mentului
manței O.P.M.2. membrii familiei lor. câți sunt în Personajele elevilor
(5 familia lor. de hârtie
min.)

O.A.1. Se va realiza pe tot parcursul activității prin Conversația Frontală Aprecierea


7.Feed O.A.2. întrebări și răspunsuri, adresate atât de răspunsurilor
back mine, cât și de preșcolari.

8.Evaluarea O.A.1. Îi voi întreba pe copii Preșcolarii vor Conversația Recompensa Frontală Observarea
(2 min.) O.P.M.2. ce rol are fiecare răspunde frumos comporta-
membru în familia lor, la întrebarea mentului
urmând să le împartă adresată. elevilor
recompensele.

S-ar putea să vă placă și