Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.11.2021
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Prikindel
NIVELUL 1: Gr.mica “INIMIOARE”
EDUCATOARE: Mihai Corina Livia
TEMA ANUALA DE STUDIU:”Ce si cum vreau sa fiu
TEMA SAPTAMANALA INDEPENDENTA (TSI): “Meserii preferate”
TEMA ACTIVITATII: ,, Ce stim despre meserii?”
DOMENIUL DE ACTIVITATE : DS1 (Cunoasterea mediului)
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare si verificare de cunostiinte
SCOPUL ACTIVITATII:
 Consolidarea cunostintelor despre meserii;
 Dezvoltarea deprinderii de a verbaliza actiuni caracteristice unor meserii;
 Dezvoltarea capacitatii copiilor de a descrie imagini,obiecte cu ajutorul
planselor,cartonaselor etc;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa asocieze uneltele din imagini cu meseria prezentata pe cartonas;
O2- sa denumeasca verbal actiuni pe care omul le indeplineste in meseria respectiva;
O3- sa aleaga imaginile cu obiectele specifice meseriei de pe ilustratie;
O4- sa raspunda cu adevarat sau fals la intrebarile adresate conform culorii paletei: rosu –
adevarat, verde-fals;
O5-sa ordoneze ilustratiile-cartonase cu oamenii care intruchipeaza diferite meserii in functie
de gradul lor de periculozitate (politist,doctor brutar etc);
O6-sa participe cu interes la activitate;
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE SI PROCEDEE-conversatia,explicatia,expunerea,problematizarea,
dialogul,jocul.
b)MATERIALE DIDACTICE: macheta iepuras,cartonase cu meserii si unelte,magneti,panou
magnetic,panou polistiren,palete colorate,stichere recompense,buline.
SARCINA DIDACTICA: sa gaseasca uneltele potrivite meseriilor si sa raspunda cu adevarat
sau fals la intrebarile adresate cu ajutorul paletelor colorate.
ELEMENTE DE JOC:surpriza, competitia,aplauze,recompense

REGULI DE JOC: Copiii vor fi grupati pe doua echipe, in functie de culoarea aleasa (,,mana
oarba”) :ECHIPA VERDE si ECHIPA ROSIE .Vor raspunde la cerinte numai cu mana sus si
cand sunt numiti,nu au voie sa ajute echipa adversa ,raspunsurile corecte vor fi aplaudate si
recompensate cu cate o bulina iar raspunsurile gresite vor avea de indeplinit o sarcina hazlie si
nu se vor puncta la panou. Castiga echipa care acumuleaza cat mai multe buline la panou.
DURATA: 20-25 min.
DESFASURAREA ACTIVITATII

Eveniment OB. Continut stiintific Metode si Evaluare


didactic OP.. Procedee
1.Momentul -aerisirea sălii de grupă; Observarea
organizatoric -amenajarea spaţiului educaţional: comportamentului
-pregătirea materialului didactic initial
necesar
2.Captarea atentiei Se realizeaza prin prezentarea Observarea
machetei IEPURAS si a panoului comportamentului
din polistiren sub forma de surpriza Conversatia non-verbal al
a materialelor didactice . Acolo sunt copiilor
ascunse cartonasele cu meserii si
uneltele specifice lor. In gura
Iepurasului vor fi ascunse
cartonasele cu persoane care au
diferite meserii iar pe panoul din
polistiren se vor afla cartonasele cu
unelte.

Anuntarea temei si O1 Astazi, la activitatea de Cunoastere a Explicatia


a obiectivelor O2 mediului ,vom juca un joc numit: ,,Ce Conversatia

O3 stim despre meserii?” Va trebui sa


fiti foarte atenti la explicatiile mele si
O4
sa raspundeti corect la cerintele
O5
jocului. La fiecare raspuns corect veti
O6
primi o bulina iar daca raspunsul este
gresit veti indeplini o sarcina hazlie.

Dirijarea invatarii Se formeaza doua echipe dupa Explicatia


criteriul culorii folosind ,,mana ”Mana oarba”
3) Jocul propriu- oarba” astfel rezultand ECHIPA
zis VERDE SI ECHIPA ROSIE.
1)Explicarea si demonstrarea jocului
Voi purta o discutie referitoare la ce
O1 vor avea de facut si la sarcinile pe Explicatia
O2 care le au de rezolvat fiecare echipa.
O3 Vor raspunde numai radicand mana.
Raspunsurile corecte vor fi aplaudate
si recompensate cu cate o bulina
O4 colorata la panoul magnetic.
Raspunsurile gresite vor avea de
indeplinit o sarcoina hazlie si nu se
vor puncta la panou. Castiga echipa
care a strans cele mai multe buline.
2) Executarea jocului de proba
Cu ajutorul meu un copil va extrage Demonstratia
un cartonas din gura Iepurasului ,il va
denumi, va prezenta cateva
O2 caracteristici apoi il va aseza pe tabla
magnetica si imediat sub el va alege
si cartonasul cu unealta specifica
meseriei respective pe care il va lua
de pe panoul cu unelte din polistiren. Exercitiul
O1
SARCINA 1- ,,Ce stii despre?”
O3 ( formulare de propozitii dupa
imagini)-extragerea cartonaselor din Conversatia
gura Iepurasului ,descrierea
lor,asezarea pe tabla magnetica si
realizarea corespondentei intre Aprecierea
O1 meserie si unealata. raspunsurilor
O6 SARCINA 2- ,,Adevarat sau
fals?”folosirea paletelor colorate
pentru a raspunde afirmatiilor puse de Problematizarea
02 miss:
O3 -Bucatarul face prajituri ?( A-verde/
F-rosu) Conversatia
O4 -Dentistul prinde hotii si ii duce la
inchisoare?
-Frizerul ne tunde cu acul si ata? Aprecierea
-Mecanicul construieste case? raspunsurilor
-Pompierul ingrijeste florile? Etc adevarat /fals

Obtinerea 4) Complicarea jocului Problematizarea


performantei SARCINA 3- Meserii periculoase
Copiii vor extrage de pe tabla Conversatia Aprecieri verbale
O5 magnetica personajele cartonase care
O6 intruchipeaza diferite meserii in Explicatia
functie de gradul de periculozitate la
care sunt expusi oamenii care Problematizarea
desfasoara aceea meserie zilnic.
Le vor aseza in partea de jos a tablei
magnetice de la cele mai periculoase
la cele mai putin
periculoase(poilitist,medic,brutar
etc)
Se trece in revista tot ce s-a discutat: Conversatia Verificarea
Asigurarea O6 Ce unelte folosesc urmatoarele capacitatii de
retentiei si a meserii: transfer a
Explicatia
transferului (medic,politist,pompier,frizer,etc.) cunostiintelor
Se numara bulinele si se decid
castigatorii

Evaluare/ Se fac aprecieri generale si Conversatia Aprecieri verbale


Incheierea individuale asupra modului de lucru
activitatii si de comportare la activitate.
Se atribuie recompense in forma de
stickere amuzante.
TRANZITIE: “Cu pasi de furnicuta /Spre baie ne indreptam,
Cu pasi de furnicuta /Manute sa spalam.
Cu pasi de furnicuta/Noi nu ne ingrijoram,
Cu pasi de furnicuta / De microbi scapam.”
Copiii se vor deplasa la baie pe ritmul muzicii pregatindu-se pt activitatea practic-
gospodareasca “Patiser de meserie-saleuri”
PROIECT DIDACTIC

DATA:25.11.2021
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Prikindel
NIVELUL 1-gr mica ‘INIMIOARE”
EDUCATOARE: Mihai Corina Livia
TEMA ANUALA DE STUDIU: “Ce si cum vreau sa fiu?”
TEMA SAPTAMANALA INDEPENDENTA (TSI)-“Meserii preferate”
TEMA ACTIVITATII: “Patiser de meserie-saleuri”
DOMENIUL ACTIVITATII: DOS 2- Activitate practic-gospodareasca
MIJLOC DE REALIZARE:Prepararea preparatelor de patiserie –saleuri
TIPUL DE ACTIVITATE: Formarea priceperilor si deprinderilor practice
FORMA DE ORGANIZARE:Frontal si individual
STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE SI PROCEDEE: Observatia,conversatia,explicatia,demonstratia,povestirea
exercitiul si munca in echipa.
b)MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE:sorturi de bucatarie bonete,aluat
foietaj,oua,faina,seminte de chimen si susan,cascaval ras,boluri ,pensule,rola de taiat.
SCOPUL ACTIVITATII:
 Consolidarea abilitatilor practice si elementelor casnice;
 Realizarea unor lucrari ingrijite si corecte pastrand pasii de lucru , ordinea si curatenia
la locul de munca;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A.COGNITIVE:
O1- sa denumeasca ingredientele si uneltele pe care le vor folosi in realizarea sarcinii;
B.PSIHOMOTORII
O2- sa execute exercitiile pt incalzirea musculaturii fine a degetelor si a mainilor;
O3-sa orneze saleurile cu seminte de chimen,susan ,ou si cascaval;
O4-sa aseze saleurile la mica distanta intre ele in tava de copt;
C.AFECTIVE:
O5- sa aprecieze propria lucrare dar si pe cea a colegilor;
DURATA: 20-25 min.
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL OB. CONTINUT STIITIFIC METODE SI EVALUARE


DIDACTIC OP. PROCEDEE

Moment Se pregateste spatiul educational prin aerisirea Observarea


organizatoric salilor de grupa si prin asigurarea unui font comportame
muzical adecvat. n-tului
Se amenajeaza spatiul educational si se initial
pregatesc materialele necesare desfasurarii
optime activitatii care urmeaza sa se
desfasoare in ziua respectiva.
Captarea atentiei Se realizeaza prin prezentarea sub forma de Conversatia
surpriza a unui aluat-foietaj ,a unor saleuri
deja facute aduse in grupa de insusi bucatarul Observatia
gradinitei Domnul Dragos pe o tava acoperita
cu un prosopel alb. Educatoarea va crea o
situatie de suspans si curiozitate maxima
atunci cand ea va deschide usa si va spune
copiilor ca cineva a venit sa ne dezvaluie o Expunerea
surpriza, din care prikindeii pot realiza ceva
delicios si gustos pe care apoi il vor si manca.
Anuntarea temei si a Astazi ,la activitatea practic gospodareasca, Conversatia
obiectivelor O1 vom fi si noi patiseri si vom modela aluatul-
O3 foietaj astfel incat sa iasa cele mai gustoase
O4 saleuri.
Dirijarea invatarii Se poarta o discutie introductiva despre cum Povestirea
este facut aluatul-foietaj(apa rece+ Conversatia
a)Intuirea unt/grasime+sare si faina).Apoi, solicit Explicatia
materialului O1 copiilor sa denumeasca ingredientele/uneltele Observatia Originalitat
de lucru dupa masa si sa aprecieze ce pot face ea solutiilor
cu ele(aluat,ou,cascaval ras,chimen,susan si
pensula) Conversatia
b)Explicarea tehnicii Voi prezenta copiilor saleul realizat de Explicatia
de lucru mine ,insistand asupra tehnicii de lucru si a
ordinii in care trebuie puse ingredientele. Demonstrati
a
Demonstrez cum trebuie lucrat, atragandu-le
atentia ca trebuie sa lucreze ingrijit,curat fara
a baga manutele in gurita pt ca spiridusii
mosului sa fie multumiti. Mai repet inca o
Explicatia
data pt a ma asigura ca toti copiii au inteles ce
Conversatia
au de facut si ma asigur ca au manutele
curate.
Toti copiii vor intinde inca putin patratul din
foietaj cu degetele ,il vor unge cu pensula cu
ou,vor presara cascaval,chimen si susan.Eu
voi ajuta copiii sa taie formele de saleuri cu
rola de taiat impreuna cu manuta lor . Apoi
vor lua saleul dupa masa si il vor aseza
c.Exercitii pentru distantat in tava de copt.
incalzirea muschilor
Incalzirea muschilor fini ai
fini ai
mainii/degetelor O2 degetelor/mainilor prin exercitii si cantecele
cu miscari aferente versurilor.
 “Miscam degetelele ,
Exercitiul
Batem tare palmele.
aplicativ
O data sus,o data jos,
Miscam degetele frumos! X2
Pumnisorii ii rotim,
Si apoi ne odihnim(copiii se prefac ca dorm).
Ne-am trezit,ne-am trezit /Si cu spor noi vom
munci!”
 “Ne jucam,ne jucam
Coatele noi le miscam.
Mana lebada o fac,
Care da usor din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Mainile eu le rotesc!
Stergem tabla uite-asa
Sa putem iar desena.
Degetele sunt petale ,
Se deschid ca si o floare!”

Obtinerea O1 Realizarea propriu-zisa a saleurilor de catre Problematiz Analizarea


performantei copii sub atenta observatie a educatoarei. area produselor
Exercitiul muncii
O3 aplicativ
O4 Pe toata durata activitatii voi supraveghea si Conversatia
ajuta copii acolo unde este nevoie sau
intampina mici probleme. Explicatia

Exercitiul
aplicativ
Asigurarea retentiei O1 Cum s-a numit activitatea noastra de astazi? Aprecieri
si a transferului De unde vine faina? verbale
Ce putem face cu ea? Conversatia
Cum se numeste omul care face pateuri
saleuri,covrigii etc?
Evaluare/Incheierea O5 Se fac aprecieri generale si individuale asupra Conversatia Apreieri
activitatii modului de lucru si de comportare verbale
Se atribuie recompense in stickere si saleuri Aprecierea
facute de ei dupa ce se vor coace. produselor
muncii
TRANZITIE:
,,Batem tare palmele, scuturam picioarele/ Si in pas vioi/ Spre baie pornim si noi…’’

ALA 2- JOCURI SI ACTIVITATI RECREEATIVE:


 ,,Bucatarii veseli!”-dans tematic

OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Să exprime prin mişcare starea sufletească creată de muzica audiată;
 Sa execute aceleasi miscari pe care le face si miss;
 Să se orienteze in spatiu ;
 Sa ramana nemiscati atunci cand muzica se va opri;

EXPLICAREA MISCARILOR DANSULUI : Grupa de copii este invitata in mijlocul salii de


grupa in forma de cerc tinandu-se de mana. La semnalul meu, copiii vor lasa manutele pe langa
corp si vor fi foarte atenti la explicatiile mele.Le voi spune ca trebuie sa urmeze intocmai
miscarile realizate de mine, iar la oprirea muzicii trebuie sa ramana nemiscati. Cine misca iese
din ringul de dans si vine langa mine, ca sa imi fie ajutor.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia,exercitiul,demonstratia,instructajul


verbal,dansul
MATERIAL DIDACTIC: calculator,sortulete,bonete,

S-ar putea să vă placă și