Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Unitatea de învățământ:


Data: Data:
Clasa: a II-a Clasa: a IV-a
Învățătoare: Învățătoare:
Aria curriculară: Limbă și comunicare Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română Disciplina: Limba și literatura română
Titlul lecției: RECAPITULARE Titlul lecției: Un inventator român – Traian Vuia
Tipul lecției: recapitulare Tipul lecției: predare-învățare
Durata: 45minute Durata: 45 minute
Competențe generale: Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de Competențe specifice:
comunicare cunoscute 2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare probleme individuale sau de grup
Competențe specifice: 3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în susţine o opinie referitoare la mesajul citit
contexte de comunicare cunoscut Obiective operaționale:
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de O1: sǎ identifice verbele în diferite enunţuri;
comunicare O2: să precizeze numărul verbelor;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, O3: să grupeze corect verbele în funcție de numărul acestora;
fenomene din universul cunoscut O4: să exemplifice verbe la numărul singular, respectiv la numărul
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare plural
Obiective operaționale:
O1: să identifice titlul, autorul și a personajele din text;
O2: să scrie corect propoziții cu într-o și într-un;
O3: să ordoneze corect întâmplările în ordinea desfășurării acestora ;
O4: să completeze spațiile punctate cu î și â;
Strategii didactice: Strategii didactice:
 metode și procedee didactice: conversația, observația,  metode și procedee didactice: conversația, observația,
explicația, exercițiul, explozia stelară explicația, exercițiul, lucrul cu manualul,
 moduri de organizare: frontal, individual  moduri de organizare: frontal, individual
 resurse materiale:fișă de lucru  resurse materiale: manual, caiet

Bibliografie: Bibliografie:
 T.Pițilă, C.Mihăilescu, Comunicare în limba română , clasa a II-  A., Grigore, C., Ipate – Toma, G., M., Crivac, C., D., Negrițoiu,
a, editura Didactică și Pedagogică, București, 2018 A., Anghel, E., O., Țîroiu, Limba și Literatura Română –
 Programa școlară - CLR Manual pentru clasa a IV-a, editura Ars Libri, 2016
 ORDINUL MINISTRULUI EDUCAȚIEI NAȚIONALE
nr.5003/02.12.2014 privind aprobarea programelor școlare
pentru învățământul primar, clasele a III-a și a IV-a; (programa
în vigoare)
SCENARIUL DIDACTIC

Clasa a II-a Clasa a IV-a


Activitate directă Activitate direcă
Moment organizatoric Moment organizatoric
Se organizează colectivul de elevi prin asigurarea liniştii şi disciplinei în Se organizează colectivul de elevi prin asigurarea liniştii şi disciplinei
sala de clasă. în sala de clasă.
Se pregătesc rechizitele şi materialele didactice necesare desfăşurării Se pregătesc rechizitele şi materialele didactice necesare desfăşurării
lecţiei lecţiei.
Activitate directă Activitate independentă
Verficarea temei Reactualizarea cunoștințelor
Verific tema din puct de vedere cantitativ și calitativ. Elevii vor primi o fișă de lucru.(vezi ANEXA 1)

Captarea atenției
Zâna Toamnă ne-a lăsat un bilețel pe geam. Haideți să vedem ce vrea să
ne transmită.
Dragi copii din clasa a II-a, sunt zâna Toamnă și sunt foarte supărată
pentru că nu am reușit să ajung astăzi la voi. Am lăsat doar un bilețel în
fereastră iar cu ajutorul doamnei învățătoare o să vă rog să rezolvați
următoarea ghicitoare:
Au plecat spre ţări cu soare
Păsările călătoare,
Căci la noi e frig şi plouă.
Vântul bate cu putere
Frunzele-au căzut şi ele.
În cămară adunate
Stau la sfat fructele coapte
Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit?
Dacă veți rezolva corect ghicitoarea, vă promit că voi trimite doar soare
și zilele senine la voi în Ungurei. Vă mulțumesc!
Anunțarea temei și a obiectivelor
Anunț elevii că astăzi vom recapitula ceea ce am învățat pe parcursul
unității Toamna, doamnă ruginie!.
Activitate independentă Activitate directă
Dirijarea învățării Captarea atenției
Le împart elevilor o fișă de lucru. (ANEXA 2) Se realizează cu ajutorul unei ghicitori:
Ca să-ți treacă toată supărarea,
Îți arăt acțiunea, existența, starea.
Eu pot fi predicativ,
auxiliar, dar și copulativ.
Ai dreptate, cum spune și proverbul,
Numele meu este....................... .

Anunțarea temei și a obiectivelor


Voi anunţa titlul lecţiei (textul suport se numește Un inventator român
– Traian Vuia, lecția VERBUL), scopul şi obiectivele operaţionale
urmărite, pe înţelesul elevilor. Anunț elevii că astăzi vom discuta
despre una dintre părțile de vorbire – verbul, vom învăța să identificăm
verbele, să alcătuim propoziții cu verbul și să indicăm numărul
acestuia.
Dirijarea învățării
Solicit elevilor să citească textul iar apoi vom răspunde oral la
întrebările textului.
Notăm în caiete titlul, apoi notăm ce înseamnă noțiunea de verb.
Rezolvăm exercițiul 1 de la pagina 36 din manual, pentru a ne reaminti
ce sunt verbele și care sunt acestea.
Identificăm numărul verbelor cu ajutorul exercițiului 1 de la pagina 36
din manual, grupând verbele pe 2 coloane în funcție de număr.
Activitate directă Activitate independentă
Asigurarea retenției și a feedback-ului Asigurarea retenției și a feedback-ului
Cu ajutorul metodei explozia stelară vom formula întrebări și Se scriu pe tablă următoarele proverbe:
răspunsuri pe baza textului de pe fișa de lucru. Cine …………… după doi iepuri ………….. nici unul.
Când pisica…………… acasă, şoarecii …………… pe masă.
Cine ……………groapa altuia ……………singur în ea. Elevii sunt
rugați să completeze spațiile libere cu verbele potrivite.
Anunțarea temei pentru acasă
Îi anunț pe elevi că tema pentru acasă este să alcătuiască 4 propoziții cu
într-un și într-o.
Încheierea lecției Activitate directă
Se vor face aprecieri verbale asupra implicării active a elevilor în Anunțarea temei pentru acasă
desfășurarea lecției. Ca și tema pentru acasă elevii vor avea exercițiile 3 și 4 de la pagina 37
din manual.
Încheierea lecției
Se vor face aprecieri verbale asupra implicării active a elevilor în
desfășurarea lecției.
ANEXA 1
Fișă de lucru
clasa a IV-a
cea/ce-a
1. Uneşte printr-o linie formele potrivite:

cea ce-a

mică făcut
luat mâncat
cuminte cântat
mai bună strigat

2. Taie forma greşită:


- Aş vrea să-mi spuneţi (cea, ce-a) zis tata despre mine, zise fiica (cea, ce-a) mică.
- Ce să zică: că eşti (cea, ce-a) mai bună, (cea, ce-a) mai frumoasă şi (cea, ce-a) mai deşteaptă fiică a lui.
- Sunt tare bucuroasă de (cea, ce-a) zis.

3. Completează cu cea sau ce-a:


Sora ________ mică a Corinei, ne-a spus _________ păţit.
De ________ fost Andrei la şcoala ________ nouă?
_________ hotărât Maria, îşi ia rochia _________ nouă, sau nu?
ANEXA 2
Fișă de lucru
clasa a II-a -Recapitulare

1. Citește cu atenție textul:

„ S-a pregătit pădurea de toamnă. Frunzele s-au aurit pe


ramuri. Vântul le clătina ușor și ele cădeau într-o ploaie lină.
În poiană, Mihai a așteptat veverițele lui jucăușe.
S-a arătat doar una singură, roșcată, posomorâtă, prefăcută într-o
bătrânică zgârcită, căutând alune. Ghemul de foc sărea de pe o
creangă pe alta.
— De ce pe unele le arunci, mătușico? Ești pricepută...
— N-am timp de tine! își mișcă încântată veverița
botișorul, apoi dispăru printre crengi . “
(după Cezar Petrescu, Aurul toamnei )

2. Completează:
Titlul textului ____________________________ Autorul ______________________________

Personajele sunt:__________________________________________
3. Numerotează cu cifre de la 1 la 4 enunțurile potrivit întâmplărilor din textul citit :
Mihai întâlnește o veveriță.
A sosit toamna.
Veverița arunca alunele de pe o creangă pe alta.
Veverița pleacă grăbită.
4. Completează cu î sau â.

c_mp; r_de; t_năr; _ncă.


_ncepe; c_mpie; _ncăpere _ntors.
t_r_; c_ntar; c_ntec; stăp_n.
t_r_t; _mpărăteasă amăr_t; _curcat.

5. Completează enunțurile folosind într-o și într-un.


_______________ zi, Mihai a plecat ____________poiană. Acolo a întâlnit o veveriță jucăușă. Ea a urcat _____________ alun . A
cules multe alune, apoi le-a dus ____________colț al scorburii sale.

S-ar putea să vă placă și