Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Școala: Școala Gimnazială ,,Horea,Cloşca şi Crişan”, Turda


Profesor: Apetroae Cezara
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a VII-a C
Subiectul lecției: Popa Tanda. Text narativ literar
Tipul lecției: Însuşirea de noi cunoştinţe
Data: 18.10. 2019

1. Competențe generale:

1. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, în scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în


domeniul literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje
receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului
acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

3.1 dovedirea înţelegerii textului literar, pornind de la cerinţe date;


3.2 recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor
de expresivitate în textul liric
3.3 identificarea valorilor etice şi culturale în textul-suport, exprimarea impresiilor şi a
preferinţelor;
2.2 utilizarea în mod nuanţat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral;
2.5 captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
4.5 folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului.

4. Obiective operaționale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:

 să recunoască personajele din textul-suport, stabilind locul pe care îl ocupă fiecare în


acţiune;
 să definească genul epic;
 să definească nuvela;
 să argumenteze de ce este un text narativ literar;
 să recunoască modul de expunere predominant;
 să exprime la ce persoană se realizează narațiunea;
 să argumenteze încadrarea textului în specia nuvelă;
 să-şi delimiteze propriile convingeri morale în raport cu lumea înfăţişată;
 să contribuie cu soluţii la rezolvarea sarcinilor de lucru.

Obiective afective:
 manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
 asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior;
 rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate;

Obiective psihomotorii:
 dirijarea atenţiei către centrul de interes sugerat de propunător;
 utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite şi a spaţiului tablei, respectiv al
caietului, al fişelor de lucru;
 formarea deprinderilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală, cu noile conţinuturi.

5. Strategia didactică:

5.1. Metode şi procedee: comunicarea, conversația euristică, problematizarea, expunerea,


exerciții, ciorchinele, explicaţia.
5.2. Forme de organizare: activitate frontală și individuală.
5.3. Resurse: cunoștințele anterioare ale elevilor, capacitățile de învățare ale elevilor.
5.4. Mijloace de invățământ: manualul, tablă, caiete, fișă de lucru.
5.5. Timp: 50 de minute.
5.5. Bibliografie:

 Limba și literatura română clasa a VII-a, editura Art;


 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru
clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 2006;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999 ;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002;
 George Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Ed.
Semne, București, 2008.
 Ioan Slavici, Nuvele, Ed. Pescăruș, București, 2014.
Scenariu didactic

Nr. Etapele Timp Unități de conținut, Strategii didactice Evaluare


crt lecţiei alocat activitatea profesorului și
a elevilor Metode Materiale Forme de
organizare

1. Moment 2 min. Profesorul consemnează Conversaţia Catalog Frontală


organizatoric absenţii şi îi mobilizează
pe elevi în restabilirea Manual
ordinii; elevii îşi Caiete
pregătesc materialele
necesare începerii
activităţii;

2. Captarea 10 min. Profesorul verifică tema Conversaţia Evaluare


atenţiei legată de alegerea unui continua
proverb care să descrie
cât mai bine tema operei Tablă Frontală
şi va enumera pe tablă
câteva dintre ele, mai Exerciţiu
apoi porneşte o discuţie Aprecierea
legată de genurile verbală a
literare, întrebându-I pe Caiete răspunsuri-
elevi câte genuri literare lor corecte
cunosc şi ce trăsături îşi Dezbaterea Individuală
aduc aminte.

3. Anunţarea 2 min. Profesorul anunţă Conversaţia Observarea


obiectivelor obiectivele lecţiei şi scrie comporta-
titlul pe tablă: Popa Tablă mentului
Tanda. Text narativ Caiete Frontală elevilor
literar.

4. Dirijarea 20 min. Cu ajutorul unui Ciorchinele


învăţării ciorchine profesorul le
expune conţinutul lecţiei Tablă Evaluare
elevilor, punându-le individuală
Conversaţia Frontală
întrebări pentru a-l euristică
complete împreună.

Caiete
De ce Popa Tanda este Individuală Observare
un text literar şi nu unul sistematică
nonliterar? Problemati-
zarea
Ce înseamnă narativ?
Dar naraţiunea?

Ce credeţi, unde regăsim Frontală


naraţiunea ca mod de Conversaţia Aprecierea
expunere preponderant? Manual verbală a
În care gen literar? răspunsuri-
Care sunt trăsăturile lor corecte
genului epic?
Expunerea
Caiete
Care sunt momentele
subiectului?

Ce credeţi că este o
nuvelă, având în vedere Observare
structura textului Popa Individuală sistematică
Tanda? Ciorchinele
Tablă
Ce înseamnă conflict?
Conversaţia

5. Asigurarea 14 min Pentru asigurarea Aprecierea


retenţiei şi a retenţiei şi a transferului verbală
transferului se vor rezolva exerciţiile Conversaţia Manual Frontală
1 şi 2 de la Aplicaţii şi se
va începe structurarea
nuvelei pe momentele Caiete
subiectului, începând cu Evaluare
Exerciţiu Tablă Individuală individuală
expoziţiunea.

6. Anunţarea 2 min. Pentru acasă, elevii vor Conversaţia Evaluare


temei avea de continuat continuă
fragmentarea textului pe Manual
momentele subiectului: Frontală
intriga, desfăşurarea
acţiunii, punctul Caiete Individuală
culminant,
Exerciţiu
deznodământul.
Schiţa tablei

Popa Tanda. Text narativ literer

Text narativ literar

- Univers fictional
- Acţiunea povestită de un - Limbaj artistic. Conotativ
narator detaşat, obiectiv - Univers paralel
- Naraţiunea la persoana a - Expresivitate. Figuri de stil
III- a. şi imagini artistice

-Naraţiunea este principalul mod


de expunere al genului epic.

Genul epic- se povesteşte o acţiune plasată în timp şi


spaţiu.
-gândurile, ideile, sentimentele autorului sunt
exprimate în mod indirect prin intermediul
personajelor.
-naraţiunea la persoana a III-a.
Momentele subiectului:
-naraţiune, dialog, descriere.
-expoziţiunea- timpul, spaţiul, -acţiunea poate fi fragmentată pe momentele
personajele. subiectului.
-intriga- momentul care -specii literare: schiţa, nuvela, romanul, balada, fabula,
declaşează acţiunea povestirea.
-desfăşurarea acţiunii-
acţiunea propriu-zisă
Punctul culminant-momentul
de intensitate maximă
Deznodământul- finalul,
concluzia.
- Nuvela: este o operă literară epică în proză;
- are dimensiuni mai ample decât schiţa;
- actiunea urmareste un singur fir narativ;
- numarul personajelor este redus;
- accentul cade pasupra evolutiei personajelor si nu asupra
intamplarilor. ;
- modul de expunere, predominant este naratiunea care se
imbină cu descrierea si dialogul.
- conflictul care determina actiunea este puternic si antreneaza
mai multe personaje;
-

Conflictul

Exterior:
-sătenii din Butucani Interior:
-sătenii din Sărăceni -zbuciumul interior;
-nemulţumirile legate de regresul
sătenilor şi incapacitatea de a-I
aduce pe calea cea dreaptă.

S-ar putea să vă placă și