Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecție

Clasa: I-a
Profesor :Tabor Alina
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Cuvântul format din două silabe
Tipul lecției: De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor

Obiectivele lecției:
O1 Să compună propoziții formate din trei cuvinte în baza imaginii din carte;
O2 Să distingă cuvântul format din două silabe;
O3 Să răspundă la întrebări în baza imaginii;
O4 Să scrie corect elementul grafic nou, ținând cont de etapele realizării.

Strategii didactice:
Metode și procedee: FAS,conversația, exercițiul, explicația, demonstrația, jocul
didactic, lectura imaginii.
Mijloace didactice: manualul școlar, fișa cu elementul grafic.
Forme de organizare: frontal, individual.

Strategii de evaluare: evaluare formativă.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău:
MECC, 2018.
O ELEMENTE DE CONȚINUT t’ STRATEGII DIDACTICE STRATEGII
ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR FORME METODE MIJLOACE DE
ÎNVĂȚĂTORULUI EVALUARE
Momentul organizatoric
-Bună ziua, elevi. -Bună ziua, doamna învățătoare. 1 Frontal Conversația Abecedar,
-Elevi, pregătiți toate cele Elevii pregătesc. min. pix, caiet.
necesare pentru lecție.

Reactualizarea structurii anterioare


-Elevi, acum să ne amintim ce Elevii analizează și numesc 5 Frontal Conversația, explicația. Planșe cu
elemente grafice pe care le-am elementele grafice. min. elementele
învățat până acum. Eu vă voi grafice
prezenta fișele iar voi ve-ți numi studiate,
elementele grafice.(Anexa nr.1) tabla, creta
-Minunat, sunteți bravo! colorată.
Prezentarea optimă a conținutului
nou
15
O2 min.
-Dragii mei, vă rog să priviți cu
atenție imaginea și să alcătuiți o
-Racul este mare.
propoziție în baza ei. (Anexa nr.2)

-Ce fel de propoziție ați alcătuit:


enunțiavă, exclamativă sau -Aceasta este o propoziție enunțiativă.
interogativă?
Elevii repetă.
-Bravo. Acum repetăm toți în cor
propoziția.
Trece un elev la tablă și trealizează
-Acum vă rog, ridică mânuța în schema propoziției.
sus, cine dorește să realizeze
schema propoziției la tablă. .

Elevii împart propoziția ținând cont de


-Vă propun să împărțim indicații.
propoziția noastră în cuvinte.
Vom bate odată cu palma pe
bancă la rostirea fiecărui cuvânt.
-Propoziția este formată din trei
-Din câte cuvinte e formată cuvinte.
propoziția?
-Bravo! Acum pronunțăm primul -Primul sunet este r.
sunet al primei silabe. Ce sunet -Se pronunță greu.
este și cum se pronunță?

-După cum cunoașteți, este


consoană. Ce culoare are -Cerculețul cu care desenăm
cerculețul prin care indicăm consoanele este de culoare albastră.
consoanele?
Un elev trece la tablă și realizează.
-Minunat! Trece un elev la tabla
și indică simbolul consoanei sub
sunetul r.
-Este vocală, se pronunță ușor.
-Următorul sunet este a, cum
credeți este vocală sau consoană?
Alt elev realizează la tablă.
-Trecem la tablă si însemnăm
următorul sunet cu cerculețul de
culoare roșie.
-Se pronunță greu.
-Elevi, următorul sunet este c.
Cum se pronunță?
-Deci, este o consoană.Continuăm
să indică în schema noastră de la
tablă. -Sunetul u este vocală. Se pronunță
ușor.
-Elevi, următorul nostru sunet este
u. Cum se pronunță? Ce este -Îl vom colora cu culoarea roșie.
vocală sau consoană? .
-Cu ce culoare il vom indica în
schemă?
-Se pronunță greu.

-Elevi, ultimul nostru sunet este l. .


Cum se pronunță?
-Deci, este consoană. Trece
cineva la tablă și indică sunetul l
cu un cerculeț albastru. -Acest cuvânt are două vocale și trei
consoane.
-Bravo! Câte vocale și câte
consoane are cuvântul racul?
Consolidarea materiei și formarea capacităților de reproducere

O1 -Elevi, deschidem abecedarul la Elevii deschid abecedarul la pagina 20 Frontal, Lectura imaginii, Abecedar,
pagina 16. indicată. min. individual demonstrația, jocul pix, caiet.
O3 -Priviți atent imaginea și Elevii analizează imaginea si răspund didactic.
răspundeți la întrebări. la întrebările propuse.

-Pe cine observați în imagine? -În imagine observăm o zână și


legume.
-Cum credeți, a cărui anotimp este -Aceasta este Zâna Toamnei.
această zână?
-Cum credeți unde are loc acțiunea -Acțiunea se petrece în natură.
din imagine?
-Ce legume recunoșteți în -În imagine vedem morcovi, varză,
imagine? pepene roșu, struguri, cartof.
-Aceste legume au în comun faptul că
-Cum credeți, ce au în comun cresc și se trâng toamna.
aceste legume? -Zâna Toamnei este frumoasă, veselă,
-Cum este zâna toamnei? colorată, gingașă, harnică.
-În imagine predomină culorile
-Ce culori predomină în imagine? galben, verde, portocaliu.

-Sunteți bravo, iar răspunsurile


O4 voastre sunt foarte ingenioase.
Elevii privesc la tablă și ascultă atent
-Vă rog frumos să fiți toți cu toate etapele scrierii elementelor
ochișorii la tablă. Vom studia grafice noi.
astăzi, bastonașul mare și mic cu
întorsătură în jos spre dreapta.
-Pentru a realiza bastonașul mare,
fixăm pixul pe spațiul surparând,
coborâm înclinat , apoi rotunjim
spre dreapta.
-Pentru a realiza bastonașul mic,
fixăm pixul pe linia de sus a
spațiului de scriere , coborâm
înclinat și rotunjim spre dreapta. -Aceste elemente se aseamană cu
niște acadele, cu mânerul unei
-Cum credeți, cu ce se aseamănă umbrele.
aceste elemente?

-Acum simulăm aceste elemente Trei elevi realizează elementele la


în aer. tablă.
Trec la tablă trei elevi și realizează
bastonașul mare și mic cu
întorsătură în jos spre dreapta.

-Elevi, acum fiecare realizează în Elevii realizează în caiete iar


caiețele trei elemente cu învățătoareava verifica modul în care
bastonașul mare și trei elemete cu scriu.
bastonașul mic cu întorsătură în
jos spre dreapta, iar eu voi verifica
cum vă reușește. Cine întâmpină Elevii continuă să scrie.
dificultăți, eu vă voi ajuta.
-Cui i-a reușit continuă pâna la
capătul rândului să realizeze în
caiețele câte trei elemente de
bastonașul mare și mic cu
întorsătură în jos spre dreapta. Elevii vor imita cantatul la pian cu
degețelele pe masă.
-Vă propun să facem o pauză ca să
ne odihnim un pic. Repetați după
mine:
La pian cântăm de zor
Și spunem cu toți în cor:
Plic-plac, Plic- plac,
Cântecele mult ne plac.
Autoevaluarea

-Dragii mei, urmează să vă faceți o Elevii realizează după indicațiile 2 Individual Explicația Carioci,
autoevaluare. Cine consideră că a învățătoarei. min. caiet.
realizat elementele corect, foarte
bine, fără greșeli în caiețele,
realizează un cerculeț verde sub
rândurile scrise.
Cine consideră că a realizat
elementele mai puțin corect,
desenează sub rânduri un cerculeț
galben. Iar cei care consideră că s-
au isprăvit rău cu scrierea noilor
elemente, realizează un cerculeț
roșu sub rânduri.
Bilanțul lecției
-Astăzi la lecție ați fost foarte Elevii confirmă. Frontal Conversația
bravo. 1
Mă mândresc că am elevi atât de min.
ingenioși.
Sper ca pe parcurs să fiți la fel de
activi și receptivi.

Anunțarea temei pentru acasă

-Dragii mei, pentru acasă ve-ți Elevii își notează tema pentru acasă. 1 Explicația Agenda,
realiza un rând cu bastonașul mare min. Frontal, pixul.
cu întorsătură în jos spre dreapta și individual.
un rând cu bastonașul mic cu
întorsătură în jos spre dreapta.
De asemenea, ve-ți realiza exercițiul
din abecedar, care constă în
descrierea unei legume pe care o
preferați.

Anexe
Anexa nr.1
Anexa nr.2

S-ar putea să vă placă și