Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

Durata lecției: 50 minute Profesor metodist: Muscan Gabriela

Clasa: II D

Aria curriculară: Arte și tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități plastice

Unitatea de învățare: Unitatea III: Iarna

Subiectul lecției: “Iarna pe uliță”

Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi și deprinderi


Competențe specifice: 2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate
Obiective operaționale:

O1: să realizeze omul de zăpadă folosind tehnica imprimării,

O2 : să utilizeze corect materialele de lucru

O3 : să lipească cu atenție pălăria omului de zăpadă

O4: să respecte contururile date în realizarea lucrării fără să o murdărească

Strategii didactice:

❖ Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația, instructajul


❖ Mijloace de realizare/Materiale didactice: bețișoarele de urechi, lipici, foarfecă, pensule, tempera, paleta de culori, foaia de desen cu
—---------------------------------------------------conturul omului de zăpadă, foaia cu pălăria omului de zăpadă, laptopul, videoproiectorul
❖ Forma de organizare: frontală și individuală
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluarea răspunsurilor date de elevi, aprecieri verbale

Resurse temporale: 50 minute

Resurse spațiale: sala de clasă


Resurse bibliografice: Programa şcolară pentru Arte Vizuale și Abilități Practice, Clasa a II-a, Ordin nr.3418/19.03.2013,
Iarna pe ulita, George Cosbuc, Muzica Instrumentala Pentru Craciun - Christmas Playlist

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice


didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
1. Momentul Se asigură climatul adecvat Copiii se așază în bancă și Observarea
organizatoric desfășurării activității și se așteaptă indicațiile mele. 1’ conversația individuală sistematică a
pregătește materialul didactic. elevilor.

Atenția copiilor va fi captată Elevii ascultă cu atenție


prin intermediul unor întrebări: întrebările și răspund la
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
acestea:
- “Cine știe să-mi spună ce - “Anotimpul care urmează
anotimp urmează?” este iarna.”
Observarea
Vom viziona un videoclip cu 5’ conversația frontală sistematică a
2. Captarea tema “Iarna pe uliță” elevilor.
atenției
- “Și care sunt lunile de iarnă?” - “Lunile de iarnă sunt
decembrie, ianuarie și
februarie”

- “Și ce se întâmplă afară - “Afară iarna ninge.”


iarna?”

- “Și ce activități vă place să - “Ne place să facem oameni


faceți cu familia și prietenii, în de zăpadă.”
zăpadă?

3. Anunțarea Anunț tema lecției de astăzi: Elevii ascultă cu atenție


temei și a “Astăzi vom picta împreună un tema lecției de astăzi. 1’ conversația frontală Observarea
om de zăpadă.” sistematică a
obiectivelor
elevilor.
lecției

4. Dirijarea
învățării
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
a)Prezentarea Le voi prezenta elevilor un Elevii observă modelul 1’ conversația, modelul omului frontală Observarea
modelului și analiza model cu omul de zăpadă pe prezentat. observația de zăpadă sistematică a
acestuia care îl vom realiza astăzi. elevilor.

1’
b)Intuirea Îi voi ruga pe elevi să se Elevii intuiesc materialele conversația frontală Evaluarea
materialelor gândească la materialele necesare realizării colajului: răspunsurilor
necesare necesare pentru realizarea bețișoarele de urechi, acordate de elevi.
omului de zăpadă. Voi denumi tempera și lipiciul. Copiii
câțiva elevi să răspundă. numesc materialele indicate.
Le voi arata și eu materialele
necesare.

c)Explicarea și Voi împărți fiecărui elev Elevii primesc materialele 5’ conversația, bețișoarele de frontală Observarea
demonstrarea materialele necesare pentru necesare, observă și ascultă observația, urechi, lipici, sistematică a
modului de lucru realizarea omului de zăpadă. cu atenție explicațiile date. explicația, foarfecă, pensule, elevilor.
Le voi explica și demonstra demonstrația, tempera, paleta
modul de lucru. instructajul de culori, foaia de
desen cu conturul
omului de
zăpadă, foaia cu
pălăria omului de
zăpadă

PRIMUL PAS:
Vom decupa pălăria omului
de zăpadă și o vom lipi pe
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
capul acestuia.

AL DOILEA PAS:
Vom așeza pe paletă o
cantitate potrivită de alb,
albastru, portocaliu și negru. bețișoarele de
Vom lua bețișorul de ureche și conversația, urechi, lipici,
c)Explicarea și îl vom tampona pe hârtie în observația, foarfecă, pensule, Observarea
demonstrarea așa fel încât vom obține un explicația, tempera, paleta frontală sistematică a
modului de lucru efect de umbră pe omul de demonstrația, de culori, foaia de elevilor.
zăpadă. instructajul desen cu conturul
omului de
zăpadă, foaia cu
AL TREILEA PAS: pălăria omului de
Vom picta cu ajutorul zăpadă
pensulei fundalul, cerul cu
albastru și zăpada cu alb, apoi
vom desena câțiva fulgi.

Le voi atrage atenția elevilor


să fie atenți la folosirea
lipiciului și a acuarelelor
pentru a nu murdări lucrarea și
la decuparea pălăriei.
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice

d) Încălzirea Înainte să înceapă realizarea Elevii realizează exercițiile 2’ conversația, frontală și Observarea
mușchilor omului de zăpadă, elevii vor pentru încălzirea mușchilor. explicația, individuală sistematică a
realiza niște mișcări, după demonstrația, elevilor.
model, pentru încălzirea exercițiul,
mușchilor: rotiri ale observația
încheieturilor mâinilor, ușoare
mișcări ale degetelor, și
scuturarea mâinilor.

Voi supraveghea modul de Elevii vor realiza lucrările 30’ exercițiul, individuală Observarea
e) Realizarea realizare a sarcinii de lucru, iar pe un fond muzical relaxant. observația sistematică a
lucrărilor de către elevii care întâmpină probleme bețișoarele de elevilor.
elevi vor fi ajutați . urechi, lipici,
Se va insista asupra realizării foarfecă, pensule, Aprecieri verbale.
corecte a omului de zăpadă. tempera, paleta
Pentru a crea o atmosferă cât de culori, foaia de
mai plăcută le voi pune pe desen cu conturul
fundal un material cu muzică omului de
instrumentală relaxantă. zăpadă, foaia cu
Muzica Instrumentala Pentru pălăria omului de
Craciun - Christmas Playlist zăpadă, laptopul,
videoproiectorul

Fiecare elev își va termina Elevii își vor analiza


pictura. După terminarea lucrările realizate de colegii 2’ conversația, frontală și Observarea
acestora, acestea vor fi lor. observația individuală sistematică a
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
5. Evaluarea prezentate în clasă. elevilor.
lucrărilor
Voi oferi aprecieri verbale, Aprecieri verbale.
pornind de la obiectivele
enunțate anterior, dar și
recomandări lucrărilor.

Voi numi câțiva elevi să facă


același lucru. Observarea
În plus, le voi spune că nu conversația, frontală și sistematică a
5. Evaluarea
există colaje mai puțin observația individuală elevilor.
lucrărilor frumoase, fiecare lucrare fiind
unicată. Aprecieri verbale.

6. Încheierea Voi face aprecieri verbale în


lecției legătură cu modul în care 1’ conversația frontală Aprecieri verbale.
elevii au participat la oră.

S-ar putea să vă placă și