Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ FLORILE DIN GRĂDINA TOAMNEI”

GRUPA MARE
Gradinita cu P.N.Romanasi
Prof.: Jimborean Simona
TEMA ANUALĂ: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Flori de toamnă colorate/ Din gradina adunate”
TEMA ZILEI: „Florile din grădina toamnei”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Însușire de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ADP: (activități de dezvoltare personală)
ID. „Bună dimineața, îmi place parfumul florilor din grădină”
Salutul, prezența, calendarul naturii, știrea zilei;
ALA1: (activități liber alese)
Știință: „Sortăm flori de toamna”
Artă: „Florile din grădina toamnei”-modelaj
Joc de masă: „Florile din grădina toamnei”-puzzle
ADE: (activitatea pe domenii experiențiale )
DȘ Cunoașterea mediului: „Crizantema și tufănica”- observare
DEC Educație plastica: „ Crizanteme”-desen liber

ALA2: „Ce floare ai mirosit?”-joc senzorial


SCOPUL: - îmbogățirea cunoștințelor copiilor despre plante în special a florilor de toamnă prin cultivarea sentimentelor estetice, de
dragoste pentru flori și frumosul din natură.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să descrie florile din grădina toamnei pe baza cunoștințelor prezentate de către educatoare;
 Să realizeze o lucrare plastica folosind tehnica desenului liber;
 Să grupeze florile după criteriile date: formă, mărime, culoare;
 Să redea tema plastică cu ajutorul tehnicilor de lucru învățate;
 Să obțină imaginea florilor din grădina toamnei potrivind piesele de puzzle;
 Sa participe activ la jocul senzorial propus.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, observarea liberă și dirijată, exercițiul, problematizare, diagrama Venn, munca
independentă, munca în echipă, aprecierea, analiza, turul galeriei, tehnica „Mâna oarbă”;
Materiale didactice: ghivece cu tufănele și crizanteme, imagini cu flori de toamnă, albume cu flori, flori de toamnă, creioane
colorate ,plastilină, planșete, videoproiector, laptop , puzzle cu florile din grădina toamnei;
Mijloace de realizare: pipăire, mirosire, construcție-puzzle, modelaj, desen liber.
DURATA: O zi.
BIBLIOGRAFIE:
 MECT Curriculum pentru înv. preșcolar, 3-6/7 ani, 2019.
 Grama F., Pletea M. „ Aplicațiile noului curriculum pentru învățământul preșcolar” Ed. DPH, București 2009
 Dima Silvia „Metoda proiectelor la vârste timpurii” , Ed. Miron 2005
SCENARIUL ZILEI
Ziua va debuta cu „Întâlnirea de dimineață”. Copiii formează cercul intonând cântecul „Dimineața a sosit”, apoi se salută
urmând ca d-na educatoare să facă prezența. Așezați pe covor, pe fundalul cântecului „Cum e vremea?” un copil va merge la geam să
observe cum este vremea afară și va așeza pictograma corespunzătoare pe vagonul zilei în care ne aflăm.
Se amintesc câteva aspecte ale anotimpului toamna, iar un băiețel propune să descoperim noutatea zilei. Într-o cutie frumos
împachetată se află două ghivece cu flori: un ghiveci cu crizanteme și unul cu tufănele.
Prin tranziția „Să culegem tufănele dar și multe crizanteme” copiii se îndreaptă spre măsuțe pentru a-și lua fiecare scăunele
formând semicercul pentru activitatea de Cunoașterea mediului „Crizantema și tufănica”-observare.
Se vor observa cele două flori și se vor analiza.
1. Părțile componente ale plantei: floare, tulpină, frunze, rădăcină.
2. Locul unde cresc și condițiile de dezvoltarea plantelor.
3. Importanța florilor în viața noastră.
Pentru asimilarea cunoștințelor cu privire la cele două flori am utilizat diagrama Venn.
Prin tehnica „Mâna oarbă” copiii se împart la măsuțe în funcție de culoarea florii alese: galben, roșu, alb; astfel fiind deschise
trei sectoare de activitate. La sectorul „Știință” vor sorta flori după criteriile date. La sectorul „Artă” vor modela din plastilină florile
din grădina toamnei. La sectorul „Joc de masă” vor îmbina piesele puzzle-lului astfel încât să obțină imaginea florilor de toamnă.
Prin tranziția „Flori purtate în bătaia vântului” ne așezăm pe scaunele.....
Activitatea se va încheia cu ALA2 „Ce floare ai mirosit?”- joc senzorial. Un copil va fi legat la ochi cu o eșarfă și i se va da să
miroase o floare de toamnă. Dacă va ghici, va fi aplaudat și va fi cel care va da la mirosit o altă floare altui copil. Jocul continuă până
la epuizarea florilor și se va relua la dorința copiilor.
EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1.Moment Asigurarea condițiilor optime necesare desfășurării activității. Pregătirea
organizatoric materialelor didactice necesare. După ce toți copiii au sosit la grădiniță, ne
pregătim pentru ADP: întâlnirea de dimineață, salutul, prezența, calendarul
naturii, noutatea zilei.
2.Captarea Se va realiza prin deschiderea cutiei și descoperirea celor două ghivece cu Conversația 85% dintre copii
atenției flori: crizantema și tufănica. manifestă
curiozitate față
de cele două
flori
3.Anunțarea Astăzi vom afla multe informații despre ”Florile din grădina toamnei”, mai Conversația 95% dintre
temei și a ales despre crizantemă și tufănică. copii au reținut
obiectivelor tema activității
4.Dirijarea Copiii sunt îndrumați să își aducă fiecare scăunelul și să se așeze sub formă Conversația 85% dintre copii
învățării de semicerc pentru a putea observa cele două flori. participă la activ
Pentru început voi adresa câteva întrebări despre flori: Explicația la observarea
„Ce sunt acestea?” „Unde cresc aceste flori?” „În ce anotimp?” florilor
„Ce fel de flori sunt ținând cont de anotimpul în care cresc?”
„Ce culoare au?” „Ce formă au florile?” „Cum sunt florile ca mărime?” Observare liberă
„Câte petale are crizantema?” „Le putem număra?” „Dar tufănica?” „Cum și dirijată
sunt așezate ele?”
„Scuturați ușor floarea!” Ce observați că se întâmplă?” „De ce cad
petalele?” Problematizarea
„Luați în mână o petală și pipăiți-o. Ce simțiți când pipăiți petalele acestei
flori?” „Cu ce se aseamănă o petală?”
Se va face sinteza parțială de către educatoare, referindu-se la culoare, 85% dintre copii
mărime, formă, alcătuire. răspund corect la
„Cu ce se continuă floarea?” întrebări
„Cum este tulpina?” Conversația
„Ce s-ar întâmpla, dacă nu ar avea tulpina puternică și rezistentă?”
Solicit copiii să privească frunzele, să le pipăie. „Cum sunt frunzele?” „La ce
folosesc ele ?” „De ce au nevoie pentru a se menține verzi?” „Ce se întâmplă
cu ele atunci când vine frigul?” „Dar dacă planta nu este udată?” 85% dintre copii
Se vor scoate florile din ghivece continuând observarea. Explicația și-au însușit
„Prin ce sunt fixate în pământ florile?” cunoștințe legate
„Din ce este formată rădăcina?” „La ce folosește rădăcina?” de cele două
Se vor fixa cunoștințele legate de flori: părțile componente ale plantei, locul flori
unde cresc, importanța lor în viața noastră.
5.Obținerea Prin tehnica „Mâna oarbă” se va trece la cele trei sectoare deschise: Artă, Joc Conversația 80% dintre copii
performanței de masă, Știință. Astfel, copiii se împart la măsuțe în funcție de culoarea rezolvă sarcinile
florii alese: galben, roșu, alb. Mâna oarbă celor trei
La sectorul „Știință” vor sorta flori după criteriile date: formă, culoare, sectoare
Munca
mărime.
independentă
La sectorul „Joc de masă” vor îmbina piesele puzzle-lului astfel încât să 80% dintre copii
Munca în echipă realizeaza
obțină imaginea florilor de toamnă.
desenul corect
La sectorul „Artă” vor modela din plastilină florile din grădina toamnei. Explicația
Cu ajutorul tranziției „Flori purtate în bătaia vântului” se va trece la
activitatea plastica. Se va enunta tema acestuea apoi se trece la intuirea Demonstrația
materialelor didactice necesare. Se exercită exercițiile de încălzire a mainii. Exercițiul
După efectuarea acestor exerciții se va trece la realizarea desenului.
Conversația

6.Asigurare Pentru fixarea cunoștințelor prezentate de către educatoare, copiii vor stabili Diagrama Venn 85%dintre copii
feedback-ului asemănările și deosebirile celor două flori cu ajutorul jetoanelor (folosind au stabilit corect
Diagrama Venn). Exercițiul asemănările și
Problematizarea deosebirile celor
două flori

7.Evaluarea Se va face evaluarea întregii activități prin întrebări legate de tema zilei. Conversația 90% dintre copii
activității „Ce flori am observat?” Explicația au răspuns la
„Ce sarcini am rezolvat la cele trei sectoare?” întrebările
„Cum se numeste desenul nostru?” educatoarei
Evaluarea sarcinilor celor trei sectoare se va face ajutorul metodei „Turul Turul galeriei
galeriei”; după care vom intona cântecul învățat.

8.Încheierea Activitatea se va încheia prin desfășurarea jocului senzorial „Ce floare ai Jocul 95% dintre copii
activității mirosit?” Un copil va fi legat la ochi cu o eșarfă și i se va da să miroase o participă la joc
floare de toamnă. Dacă va ghici, va fi aplaudat și va fi cel care va da la Conversația
mirosit o altă floare altui copil. Jocul continuă până la epuizarea florilor și se Aprecierea
va relua la dorința copiilor.
Se vor face aprecieri generale și individuale asupra modului de activare al
copiilor la activitate pe tot parcursul zilei.

S-ar putea să vă placă și