Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

PROPUNĂTOR: STROE FLORIN - COSMIN


ŞCOALA: GIMNAZIALĂ, SAT FULGA DE JOS
DATA: 20.05.2021
CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: MATEMATICA
UNITATEA DE ȊNVĂŢARE: RELAȚII METRICE ÎN TRIUNGHIUL DREPTUNGHIC
TEMA LECȚIEI:TEOREMA CATETEI. TEOREMA ÎNĂLȚIMII
TIPUL LECŢIEI: CONSOLIDARE ȘI FIXARE A CUNOSTINȚELOR
LOCUL DE DESFĂȘURARE: SALA DE CLASĂ
DURATA: 40 MINUTE

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 - Sa enunte teorema inaltimii si teorema catetei (reciprocele lor);


O2 - Sa identifice in probleme situatii in care se pot aplica cele 2 teoreme;
O3- . Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie
geometrică dată

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, exemplificarea, expunerea, explicația,


modelarea, fişă de lucru
b) Forme de organizare a activităţii elevilor : în cadrul lecţiei se vor folosi activitatea frontală
combinată cu activitatea independentă a elevilor
c) Resurse :
 capacităţile de învăţare ale elevilor
 cunoştinţele însuşite anterior
 manual de matematică pentru clasa a VII-a editura „Editura Didactică și Pedagogică”
 culegere Mate 2000+20/21
 tablă
 caiete
 marker
 pix / stilou / creion

1
DESFĂŞURAREA LECȚIEI
ACTIVITATEA STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURSE INDICI
EVENIMENTELE FORME
CS EVA DE
LECȚIEI DE
PROFESORULUI ELEVULUI PROCEDU MATER TEMPO LUA PERFO
ORGANIZ
RALE IAE RALE RE RMANȚ
ARE
A
- pregătește materialele necesare
pentru lecție
- asigură condițiile necesare pentru buna
- asigură ordinea și liniștea pe
1.Momentul desfășurare a lecției parcursul orei Conversația 2
Frontală
organizatoric - efectuarea prezenței elevilor, notarea în - răspunde prezenței, sau
minute
catalog a absenților oferă indicații cu privire la
absenți
Caiete
Aprecie
2.Captarea - sunt atenți la ce se discuta Conversația Tablă 2
Frontală ri
atenției - ȋmparte fișele de lucru Cretă / minute
verbale
Marker
Max
Caiete im
- verifică frontal temele scrise făcând
- sunt atenți la ce se discută Tablă front
eventual observaţii, iar dacă există exerciţii
- elevii îşi verifică tema şi îşi Conversația Marker / Frontală Aprecie al și
3.Reactualizarea nefinalizate sugerează elevilor metoda de 4
corectează eventualele greşeli. Explicația Cretă Individua ri mini
cunoștințelor rezolvare minute
- răspund ȋntrebărilor Modelarea Pix / lă verbale m
- verifică noțiunile dobândite de elevi până ȋn
adresate. Stilou / elevi
prezent
Creion i
CES
Caiete
Tablă
- scriu titlul lecției pe caiete
4.Anunțarea -scrie titlul noii lecții pe tablă: Conversația Marker /
- sunt atenți 1 Aprecie
temei și a Aplicații teorema înalțimii și teorema catetei Expunerea Cretă Frontală
- răspund întrebărilor care le minut rei
obiectivelor Pix /
sunt adresate verbale
Stilou /
Creion

2
Max
Profesorul distribuie elevilor fişa de lucru şi Notarea
Conversația Caiete im
Elevii ies la tablă pentru a elevilor
îndrumă elevii la rezolvarea exercitiilor Explicația Tablă front
rezolva exerciţiile din fişă. care s-
Modelarea Marker / Frontală al și
5.Desfașurarea propuse. 32 au
Exemplificar Cretă Individua mini
lecției minute remarca
ea Pix / lă m
t pe
Exercițiul Stilou / elevi
parcurs
Expunerea Creion i
ul orei
CES

Caiete
Explicaţia Tablă
Modelarea Marker / Frontală Aprecie
6.Realizarea -propune spre rezolvare problema 6 din fișa de - încercă să rezolve 5
Exemplificar Cretă Individua ri
performanței lucru. problemele propuse minute
ea Pix / lă verbale
Exercițiul Stilou /
Creion

-oferă cateva sugestii


7.Ȋncheierea
-face aprecieri și recomandări Catalog
lecției / aprecieri / Aprecie
-notează elevii remarcabili -sunt atenți la ce se discută și Explicaţia Pix / 3
recomandări/asig Frontală ri
- în cazul în care există nelămuriri, ce se explică Conversația Stilou / minute
urarea feedback- verbale
întrebări ,elevii sunt rugaţi sa le comunice Creion
ului.
pentru a fi dezbătute

Caiete
Tablă
Marker /
-dă tema pentru acasă, aceasta constând in Aprecie
8.Tema pentru Conversația Cretă 1
rezolvarea exercițiilor nerezolvate din manual -notează tema în caiet Frontală ri
acasă. Explicația Pix / minute
verbale
Stilou /
Creion

3
Fişă de lucru
1. Într-un triunghi dreptunghic ABC, m (≮ A )=900 , AD⊥BC, D∈(BC), se dau:

a. BC=20cm și BD=16 cm. Calculati CD, AB, AC, AD


b. AB=18 cm și BC=30 cm. Calculati BD, CD, AC AD
c. BD=36cm și AB=60 cm. Calculati BC, CD, AC,AD

2. Proiecțiile catetelor unui triunghi dreptunghic pe ipotenuză sunt egale cu 12 cm și respectiv 48 cm.Calculați aria și perimetrul triunghiului.

3. Într-un triunghi dreptunghic ABC, m(≮A)=900, AD⊥BC, D∈(BC), se dau:

a. AB=15 cm, BD=9cm. Se cer BC,DC,AD,AC

b. AD=24 cm, BD=18 cm. Se cer: DC, AB, BC, AC

c. BD=27 cm, CD=48cm. Se cer: BC, AD, AB, AC

4. Într-un triunghi dreptunghic ABC, m (≮ A )=900 , AD⊥BC, D∈(BC), se dau:

a. AD=12cm și CD=8 cm. Calculati BD, BC, AB, AC și aria.


b. BD=10,8 cm și CD=19,2 dm. Calculati BC, AD, AB, AC și aria.
c. BD=5,4 dm și BC=15 dm. Calculati CD, AD, AB, AC și aria.

5. Într-un triunghi dreptunghic ABC, m (≮ A )=900 , AD⊥BC, D∈(BC), se dau:

a. AD=36 cm și DC=48 cm. Se cer BD,BC, AB și AC.


b. AB=18 cm și BC=30 cm. Se cer BD, CD,AD și AC.
c. AC=24 cm și BC=40 cm. Se cer DC, BD, AD și AB.

6. Considerăm dat triunghiul dreptunghic ABC cu m(‹ BAC) =90˚ , are lungimile proiecțiilor catetelor pe ipotenuză de 4 cm și 16 cm. Aflați lungimile
laturilor triunghiului și a înălțimii corespunzătoare ipotenuzei.

4
5

S-ar putea să vă placă și