Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

grupa mare - antepreșcolari

INSTITUȚIA:Cresa Harap-Alb
EDUCATOR PUERICULTOR:Iancu Ancuta
NIVEL/GRUPA: 1-3 ani
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine sunt, suntem?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Relatiile cu cei din jur
TEMA ZILEI: Cresc frumos si sanatos
TIPUL ACTIVITĂȚII DE ÎNVĂȚARE: Activitate tematica– Activitate artistica si de
indemanare
MIJLOCUL DE REALIZARE: Pictura
FORMA DE REALIZARE: Activitate independenta

OBIECTIVE GENERALE:
• Sa identifice alimentele sanatoase si nesanatoase
• Sa gaseasca umbra jetoanelor cu alimente,asezandu-le corect
• Sa manifeste rabdare si atentie
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚII (preluate din
Curriculum pentru educația timpurie)
A.1.3. Utilizeaza mainile și degetele în manipularea corespunzatoare a unor obiecte/instrumente
(tacamuri, creion, pensula, puzzle etc);
A.3.1. Face diferenta intre lucrurile care se mananca si cele care nu se mananca;
C.2.2. Solicita si accepta ajutor pentru a depasi o dificultate;
E. 1.1. Experimenteaza pentru a observa efectele propriilor actiuni asupra obiectelor si asupra
celorlalti.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pana la sfarsitul activitătii, anteprescolarii vor fi capabili:


O1 – sa identifice pe baza experientei anterioare culoarea alimentelor prezentate de educatoare,
cel putin 80 % dintre acestia;
O2 – sa denumeasca materialele puse la dispozitie (paleta, culori, hartie rotunda decupata), cu
ajutorul educatoarei, majoritatea dintre copii;
O3 – sa picteze cu degetul suprafata hartiei puse la dispozitie, urmand indicatiile educatoarei, cel
putin 90% dintre copii;
O4 – sa denumeasca sugestiv alimentele
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee didactice: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, predictia.
Mijloace didactice: sac textil, sac legume-fructe diferite culori, coli albe rotunde, paleta,
acuarela sortulete de pictura, ecusoane.
Forme de organizare a activității: frontal, individual.

SISTEM STRATEGII DE EVALUARE


Forme de evaluare: evaluare formativa
Metode şi tehnici de evaluare: chestionare orala, observare curenta, analiza produselor
activitații
Instrumente de evaluare: -
DURATA: 15 minute

BIBLIOGRAFIE:
• Catalano, H. , Albulescu, I. (2018). Pedagogia jocului și a activităților ludice. București:
Editura Didactică și Pedagogică.
• Curriculum pentru educația timpurie (2019) – anexa la OMEN nr. 4694/2.08.2019.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Strategii didactice Sistem Strategii de evaluare
Etapele
Du- Metode şi Forme
demersului Ob.op Conţinutul metodico- Instrument
rata proce Mijloa Forme de de Metode
didactic . științific al activităţii e de
dee ce didacti organizare eva şi tehnici de
evaluare
didacti ce a activității luare evaluare
ce
Moment -se formeaza deprinderea de
organizatoric 2 ordine și disciplina
min -se asigura un climat
frontal observare
favorabil
curentă
desfasurarii activitatii
-se pregateste si aranjeaza
materialul didactic conversa
ția evaluare
formati chestionare
2 vă orală
min O1 individual
surpriza
Se va realiza prin
Captarea prezentarea sub
atenţiei forma de surpriza a siluetei conversa observare
unui ția frontal evaluare curentă
invitat special pe formati
nume ,,Chester”.

Educatoarea poarta o
conversatie
despre venirea lui Chester în
vizita si le va spune ca vor
1 avea frontal
min de desfăsurat mai multe conversa observare
sarcini de ția curentă,
lucru pentru a-l ajuta pe
evaluare
acesta și
formati
pe prietenii sai;
palete cu vă apreciere
culori verbală
predic
ția individual

Educatoarea anunta direct


O2 foi albe
numele
7 rotunde
jocului didactic: ,,Un meniu
min
sanatos pentru prietenul
nostru”. observare
-copiii sunt informați ca curentă
toate explicația
Anunţarea materialele aduse vor fi
demonstra evalua
temei şi a utilizate
ția re
obiectivelor in desfasurarea jocului;
exercițiul formati
Educatoarea prezinta sub
forma vă
de surpriza invitatul special
și
surprizele aduse de catre individual
acesta.
Chester va avea în mana
șorțulețe
doua
plicuri care conțin sarcinile pentru
de pictură
lucru pe care le au de
îndeplinit. evalua apreciere
re verbală
formati

Un copil va fi ales prin


extragerea
dintr-un coșulet a simbolului palete cu
specific acestuia, va extrage culori evalua
un re
jeton ce ilustreaza un formati
aliment sanatos/nesanatos si
Dirijarea vă
il va aseza
învăţării frontal
,,in burtica” copilului
corespunzator;
Jocul se va complica prin
intermediul unei variante
propuse
Se vor explica regulile
jocului si
foi albe
ca acestea sunt obligatorii
rotunde
pentru
toti participantii:
-va raspunde doar copilul al
O3 carui
simbol este ales; exercițiul
-toti copiii vor manui cu
atentie
individual
materialele;
-raspunsurile vor fi
aplaudate si
recompensate individual;
-se va realiza un joc de
proba aprecieri
pentru a verifica modul in
conversa verbale
care s-a
ția
inteles sarcina didactica si
2 O4 regulile de joc
min
pe tot parcursul jocului,
copiii
vor fi antrenati în
respectarea
regulior, în indeplinirea
sarcinii
frontal
didactice
-se vor purta conversatii evalua
ajutatoare pentru a valorifica re analiza
potentialul copilului si a formati produselor
directiona perceptia vă activității
copilului
ecusoane
pentru extragera elementelor
esentiale si argumentarea
1 alegerii
min facute
Educatoarea va complica individual
jocul
prin intermediul unei
variante
aprecieri
nou-propuse:
verbale

Varianta de complicare a
jocului:
Educatoarea extrage plicul
din
mana lui Chester si va citi
sarcina de lucru.
Anteprescolarii alesi
vor trebui sa aleaga un plic
dintre cele castigate în
desfasurarea
jocului propriu zis si sa
aseze în
cadrul piramidei jetonul
gasit,
Obținerea
identificand corect umbra
performanței corespunzătoare imaginii;
-se fac aprecieri individuale
si
colective asupra modului în
care
copiii au participat la
activitate
-se impart recompense:
diplome
Încheierea
activității

S-ar putea să vă placă și