Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Instituția:Liceul Teoretic ”Mihail Sadoveanu”


Profesor: Busuioc Anna
Data: 08.12.2020
Clasa: a IX-a
Disciplina: Educație civică
Subiectul lecţiei: Funcţionarea în sistem a drepturilor, libertăţilor și responsabilităţilor oamenilor
Tipul lecţiei: de formare a deprinderilor și priceperilor
Durata: 45 min.
Subcompetențe: aprecierea nivelului de funcţionare în sistem a drepturilor, libertăţilor şi a responsabilităţilor omului;
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1. să explice noțiunea de drept și responsabilitate;
O2. să identifice drepturile și responsabilitățile oamenilor;
O3. Să cerceteze documente ce garantează drepturile oamenilor;
O3. Să exprimarea opiniilor în diferite situații cu drepturi în conflict;
Strategii didactice:
1. Metode şi tehnici: prezentare Power Point, asalt de idei, dscuție ghidată, conversație, interogare frontală, schemă, problematizarea,
studiu de caz, asociații libere
2. Materiale utilizate: Tabla, fișe, manual, proiector.
Desfășurarea lecției:
Etapele Timp/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
obiective
lecției didactice
Evocarea 10 min  Se pregatesc toate materialele pentru desfășurarea
Captarea orei.
atenției
 Organizarea clasei pentru ore;
 Se salută elevii
Prezentare
 Proiectez la ecran prezentarea Power Point Exprimă opinia despre imagine power point
 Propun elevilor să comentează imaginea proiectată,
apoi să explice afirmația ”Diferiti dar egali” Asalt de idei
 AdreSez elevilor un șir de întrebări:1. Prin ce ne Răspund la întrebări.
asemănăm? Dar ce ne face diferiți? Numesc principiile: Discuție ghidată
 Propun elevilor să-și amintească principiile unui stat  suveranitatea poporului
democratic. (participarea cetăţenilor la viaţa
politică prin libera exprimare);
 separarea puterilor în stat;
 pluralismul (recunoașterea
diversității, existenţa mai multor
viziuni);
 legitimitatea puterii prin
intermediul alegerilor libere;
 respectarea drepturilor și
libertăţilor cetăţenești; libertatea
economică.
Realizarea 15 min Anunt tema nouă și obiectivele lecției.
sensului  Ce drepturi cunoașteți? Ce reprezintă pentru voi
responsabilitatea? Numesc drepturile și explică Interogare
O1 noțiunea de respobsabilitate. frontală
 Cum trebuie să funcționeze într-un stat democratic:
drepturile, libertățile și responsabilitatea oamenilor?
Prezint la ercan că toate drepturile oamenilor sunt
dlacificate în:

Drepturile omului
Netează schema în caiete;

O2 Civile Politice Economice


Schemă

Dreptul la viață; Dreptul la azil; Dreptul la


Demnitate Alegeri sau proprietate;
Onoare dreptul de alege Dreptul la
Libera și a fi ales;
circulație Cetătenie; retribuţie egală
Viață ptivată
pentru muncă
Familie...
egală;
problematizare
Știți unde putem gasi toate drepturile dar si
Răspund la întrebare
responsabilitațile oamenilor?
De-a lungul timpului omenirea a luptat pentru ai dobindi
drepturile di de a fi egali toși in societate, ăn acest sens
prezint slaidul cu documente ce garantează drepturile
oameilor.

Citesc pe de slaid documentele în


care sunt proclamate drepturile
oamenilor.

O3
În Republica Moldova legea suprema a Statului este
Constituția Republicii Moldova. Capitolul II este dedicat
drepturilor și responsabilităților cetățenilor.
Propun elevilor să citească Art. 1 din Declarația Universală
a Drepturilor Omului și sa-ți exprime opinia. Citesc Art. 1 apoi comentează Conversație
Răspund la întrebări: cele înțelese.
1.Beneficiile societății în care se respectă drepturile și
libertățile omului.
2. Riscurile la care sînt supuși membrii societății în care
sînt încălcate drepturile și libertățile fundamentale ale
omului.

Reflecția 15 min Pe masă fiecare elev are un studiu de caz, timp de 3 min
propun să le citească apoi după fișa din anexa1 și în baza
extrasului din Derclarația Universală a Drepturilor Omului
să determine ce trepturi se încalcă.
Studiu de caz
Cazul 1 Citesc studiile de caz și
O4 Max este un băiat de opt ani care a suferit traumatisme grave în urma completează fișa de lucru.
unui accident şi necesită să i se facă de urgenţă o transfuzie sangvină
într-un spital. Cu toate acestea, tatăl lui interzice personalului
spitalului să efectueze această procedură, din motive religioase.
Mama copilului şi doctorii doresc să îi salveze viaţa.

Cazul 2
Într-un spital, la serviciul de urgenţă lucrează numai un număr limitat
de persoane. Este o seară agitată şi mai este loc doar pentru încă o Asalt de idei
singură persoană în vederea primirii tratamentului de urgenţă.
Deoarece vieţile a două persoane sunt încă în pericol, medicii trebuie
să hotărască dacă vor trata un copil de vârstă fragedă sau un afacerist
de succes.
Cazul 3
Gus este un membru respectat al unui partid politic de orientare
religioasă, care pune foarte mare accent pe valorile familiei. Un
ziarist care vizitează sediul partidului descoperă din întâmplare o
serie de scrisori personale de la X, din care poate trage, fără nicio
urmă de îndoială, concluzia că Gus are o aventură extraconjugală.
Ziaristul publică ştirea.

Cazul 4
Youtchou trăieşte într-o ţară din lumea a treia. Este sărac şi reuşeşte
să îşi câştige traiul de bază, dar nimic în plus. I-ar plăcea să înceapă
să studieze, dar nu poate face rost de mijloacele necesare în acest
scop. Ţara lui nu îi poate asigura resursele necesare, deoarece
economia se află într-o stare foarte nefavorabilă şi trebuie să
folosească toate resursele disponibile pentru a acoperi nevoile
primare ale populaţiei.

Cazul 5 Citesc studiul de caz,


Autorităţile locale intenţionează să construiască o şcoală nouă pe un enumere drepturile care au fost
teren care este unul dintre puţinele locuri în care copiii mai pot încă încălcate și soluții posibile pentru
să se joace. rezolvarea cazului
După ce termină se analizează cite un studiu de caz, ceilalți elevi care
au acelaș studiu de caz, completează. Sunt atenți la prezentare și
enuremă responsabilitățile. Asociații libere
În continuare la ecran o sa apară cite un drept elevii trebuie să
numească responsabilitatea pe care trebuie să o respecte.
Extinderea 5 min Se fac concluziile temei:
Azi la lecție am învățat....
Mi-a plăcut cel mai mult....
Aș vrea să mai aflu despre

Tema pag. 46-48, Ex. 1 ”Acționez”pag. 48


Anexa 1.
Drepturile omului
încălcate

Ce ar putea face
fiecare parte, pentru a
găsi o soluție?

Care ar fi soluția
potrivită, din punctul
vostru de vedere?

De ce considerați că
această soluție ar fi
potrivită?

S-ar putea să vă placă și