Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Scarlat Florica-Sofia

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 6 „ Nicolae Titulescu”

CLASA: Pregătitoare C

DATA: 08.11.2023

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

FORMĂ DE REALIZARE: Activitate integrată (MEM + CLR+AV/AP)

UNITATEA TEMATICĂ: „Plecarea rățuștelor”

SUBIECTUL LECȚIEI: Numărul și cifra 5

TIPUL LECȚIEI: Consolidarea și fixarea cunoștințelor

RESURSE - UMANE: 19 elevi

- TEMPORALE: 30 minute
- SPAȚIALE: sala de clasă

COMPETENȚE SPECIFICE:
•Matematică și explorarea mediului (MEM):
1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor.
•Comunicare în limba română (CLR):
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
•Arte vizuale și abilități practice (AVAP):
2.4. Transformarea unui material prin tehnici;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
•MEM: O1 – să recunoască cifra 5;
O2 ‒ să identifice „vecinii” numerelor învățate până în prezent (1, 2, 3, 4, 5);
O3 – să compare numerele învățate până în prezent (1, 2, 3, 4, 5);
O4 – să descompună numerele învățate până în prezent (1, 2, 3, 4, 5);

•CLR: O5: – să alcătuiască enunțuri simple despre animalele din alte țări (mediu de viață, hrană etc.);

•AVAP: OB6: să modeleze sârma plușată în forma cifrei 5;


Obiective psihomotorii:
OPM1:să păstreze poziția corectă a corpului;
OPM2: să utilizeze corect instrumentele de scris;
Obiective afective
OA1: să participe cu interes la activitate.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
•Metode și procedee: conversația, povestirea, jocul didactic, exercițiul, modelarea.
•Mijloace de învățământ: imaginea lui RIRI, planșa jocului (Grădina ZOO), bilețele cu exerciții, fișe de lucru, planșele cu exerciții,
sârma plușată.
•Forme de organizare: frontală, individuală.
•Metode de evaluare: orală, scrisă și practică.

BIBLIOGRAFIE:

 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”-Mapa cadrului didactic , Editura Edu, Târgu-Mureș, 2016
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”-Caietul 1 de creație , Editura Edu, Târgu-Mureș, 2016
 Programe şcolare aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei Naţionale Nr. 3418/ 19.03.2013

DESFĂȘURAREA LECȚIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


OPERAȚIONALE

ETAPELE

EVALUARE
OBIECTIVE

LECȚIEI
ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode și Mijloace Forme de
ÎNVĂȚĂTOAREI ELEVILOR procedee de organizare
(temporizare)
învățământ

1.Moment Se asigură un climat educaţional Elevii se pregătesc de Conversația Frontală


organizatoric favorabil desfăşurării lecţiei, se lecția de matematică și
pregăteşte materialul didactic explorarea mediului.
(08:55-08:56) necesar.
2.Introducerea Începe lecția prin adresarea a Elevii pregătesc caietele
câtorva întrebări, pornind de la pentru verificarea temei și
în lecție și
imaginea rățoiului RIRI: răspund la întrebări:
verificarea -„Câți frați are RIRI?” -„RIRI are 4 frați.”
cunoștințelor -„Împreună cu RIRI, câți frați -„Ei sunt în total 5.”
sunt în total?” -„La o mână avem tot 5
(08:56-09:00) -„Câte degețele avem la o degețele.” Conversația Imaginea lui Frontală Ev.
mână?” RIRI orală
-„Nimic nu le poate despărți, așa
cum nici frații nu ar trebui să se
despartă vreodată!”
Pentru captarea atenției elevilor,
3.Captarea li s-a pregătit acestora un joc (pe o Planșa – Ev.
atenției planșă). Elevii privesc planșa cu GRĂDINA Orală
Când a ajuns în țările calde, RIRI cei 5 prieteni ai lui RIRI și Povestirea ZOO Frontală
(09:00-09:05) a întâlnit la GRĂDINA ascultă cu atenție povestea.
ZOOLOGICĂ 5 prieteni de-ai lui:
leul, tigrul, maimuța, elefantul și
girafa. Aceștia, fiind închiși, erau
foarte triști, așa că RIRI s-a hotărât
să vă ceară ajutorul pentru a-i
elibera pe prietenii lui.
ANEXA 1 – planșa ZOO

4.Anunțarea Se anunță faptul că lecția va fi Elevii sunt anunțați că


temei și a despre „Numărul și cifra 5” (se la ora de matematică vor fi
scrie titlul pe tablă). exerciții cu „Numărul și
obiectivelor
cifra 5”. Conversația Fișe de lucru Frontală
ANEXA 2 – fișe de lucru
(09:05-09:06)
5.Dirijarea Această lecție de consolidare a
învățării cunoștințelor (numărul și cifra 5) se
realizează sub forma unui joc
(09:06-09:28) didactic care se numește Elevii ascultă regulile și Ev.
„Eliberarea prietenilor ZOO” și indicațiile despre jocul ce Joc didactic Planșa orală și
presupune rezolvarea câtorva urmează să se desfășoare. jocului scrisă
exerciții matematice. Cu fiecare
exercițiu rezolvat se eliberează un
animăluț.

EXPLICAREA JOCULUI- se
explică regulile jocului și se oferă Elevii trebuie să rezolve
indicațiile care ajută la rezolvarea sarcinile și cerințele Bilețelele cu Frontală
acestuia. matematice pentru a exerciții
elibera fiecare animăluț.
DESFĂȘURAREA JOCULUI
PROPRIU-ZIS- jocul începe să se
desfășoare, iar elevii vin pe rând la
tablă să rezolve câte un exercițiu Elevii vin la planșa
matematic. Cât se rezolvă exercițiul jocului, pe rând, și rezolvă Exercițiul Planșele cu
la tablă, elevii din bănci scriu și ei câte un exercițiu. exerciții
rezolvările pe fișele lor de lucru.
Fișe de lucru
EXERCIȚIUL I (eliberarea
CLR maimuței): Elevii alcătuiesc câte o
OB5 -alcătuirea unor propoziții despre propoziție despre fiecare
animăluțele de la ZOO (unde animăluț (mediu de viață,
trăiesc, ce mănâncă etc.) hrană etc.).

EXERCIȚIUL II (eliberarea Elevii caută cifra 5 și o


tigrului): încercuiesc. Joc didactic Planșa
MEM -recunoașterea cifrei 5 de pe o jocului
OB1 planșă unde se află scrise mai multe
cifre.
EXERCIȚIUL III (eliberarea Elevii scriu „vecinii”
OB2 elefantului): numerelor învățate până în Frontală
-identificarea și scrierea „vecinilor” prezent. Bilețelele cu
numerelor învățate până în prezent exerciții
(1,2,3,4,5). Exercițiul
Elevii compară Fișe de lucru
EXERCIȚIUL IV (eliberarea numerele învățate până în
OB3 girafei) prezent cu ajutorul Planșele cu
-compararea numerelor învățate semnelor de comparație exerciții
până în prezent cu ajutorul (>,=,<).
semnelor de comparație (>,=,<).

COMPLICAREA JOCULUI- Elevii continuă jocul și


6.Obținerea jocul devine pe parcurs din ce în ce rezolvă ultimul exercițiu
performanțelor OB4 mai complicat. cu descompuneri ale Planșa Frontală
EXERCIȚIUL V numerelor învățate până în Exercițiul jocului
(09:28-09:35) (eliberarea leului) prezent.
-descompunerea numerelor învățate
până în prezent cu ajutorul
rățuștelor.

Jocul SE ÎNCHEIE atunci când


elevii reușesc să-i elibereze pe cei 5
prieteni de la ZOO.

7.Fixarea AV/AP Pentru fixarea cunoștințelor, în Elevii vor modela cu


cunoștințelor OB6 funcție de timp, se oferă elevilor ajutorul unei sârme plușate Sârmă Ev.
câte o sârmă plușată cu ajutorul CIFRA 5 sau toate cifrele Modelarea plușată Individală Practică
(09:35-09:39) căreia vom realiza CIFRA 5 sau studiate până acum.
toate cifrele învățate până în prezent
(1,2,3,4,5).
8.Încheierea Lecția se încheie cu aprecieri și Elevii sunt apreciați Conversația Frontală
lecției observații verbale privind modul în verbal.
(09:39-09:40) care a decurs lecția.

ANEXA 1 – planșa ZOO


ANEXA 2- fișe de lucru
FIȘĂ DE LUCRU

1. Alcătuiește câte o propoziție despre fiecare animal captiv (mediu de viață, hrană etc.):

2. Recunoaște și încercuiește cifra 5:

3 4 1 0 5 2 8 5 0 9 6 2 1 7 0 4 7 2 5 2 5 8 9 1 5 3 7 5 9 1

3. Care sunt „vecinii” numerelor?

2 ; 4 ; 3 ; 1

4. Compară numerele:

1 3 2 5 2 2 4 5

5 5 3 1 4 4 5 3

5. Colorați diferit rățuștele în funcție de cum descompuneți cifra 5:

S-ar putea să vă placă și