Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ALGORITMUL INTRODUCTIV
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : LICEUL TEORETIC „ NICOLAE JIGA ” TINCA
PROFESOR PROPUNĂTOR : DEAC CLAUDIA - MARCELA
CLASA : a V-a A
DATA:
OBIECTUL : Educație Socială – Gândire critică și drepturile copilului
UNITATE DE ÎNVĂȚARE : Drepturi și responsabilități ale copilului
LECȚIA: “Dreptul la familie”
TIPUL LECȚIEI: Mixtă
COMPETENTE GENERALE:
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor grupuri şi comunități, prin utilizarea unor achiziții
specifice domeniului social
2. Cooperarea pentru realizarea unor activități şi pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri şi comunități, prin asumarea unor
valori şi norme sociale şi civice
3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de inițiativă şi întreprinzător, respectiv prin manifestarea unui
comportament social, civic şi economic active.
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Manifestarea interesului pentru formularea de întrebări cu privire la propriile drepturi și responsabilități
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi și responsabilități
2.1. Formularea unor probleme care vizează drepturile copilului, ca punct de plecare în rezolvarea
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive :
- O1: Să definească sintagma de drept la familie ;
- O2: Să identifice funcțiile familiei;
- O3: Să descrie drepturi și responsabilități în familie .
Formative:
- O5: Să utilizeze tehnici de lucru cu un text dat;
- O6: Să formuleze argumente cu privire la diferite situații date ;
- O7: Să analizeze dreptul la familie și să stabilească responsabilitățile implicate de acesta .
Atitudinale :
- O8: Să participe activ şi responsabil la desfăşurarea lecţiei;
- O9: Să manifeste respect față de familie , precum și empatie față de situațiile de încălcare a acestui drept ;
EVALUAREA :
- Formativ- ameliorativă ( de achiziții )
OBIECTIVE ALE EVALUĂRII :
Cognitive :
- Oe1 : Să explice ce presupune dreptul la identitate ;
- Oe2 : Să identifice corect elementele care stabilesc identitatea .
Formative:
- Oe3 : Să analizeze corect un text dat ;
- Oe4 : Să argumenteze corect situațiile din text .
Atitudinale :
- Oe5 : Să manifeste respect față de identitatea/familia fiecăruia .
TEHNICI DE EVALUARE :
- Verificare frontal- orală .
INSRUMENTE DE EVALUARE : -Observarea sistematică a activității și comportamentului elevilor ;
- Fișa de lucru ; exercițiul .
VALORI ȘI ATITUDINI VIZATE :
- Respect față de demnitatea dreptului la familie ;
- Gândire critică și flexibilă ;
- Încredere în sine și în ceilalți ;
- Disponibiliate pentru dialog și relaționare pozitivă cu ceilalți .
STRATEGII DIDACTICE :
- Explicativ – conversativă ;
METODE :
- Expozitiv- euristice : M1-expunerea , M2- explicația , M3-conversația euristică .
- Interactive : M4 – problematizarea , M5- dialogul .
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚI :
- frontală
- individuală
RESURSE:
- umane : clasa a V-a A
- de timp : 50 minute
- materiale :
oficiale:
m1 - Programa școlară pentru disciplina Educație Socială, Clasele a V-a – a VIII -a,aprobată prin OMEN nr. 3393/28.02.2017;
m 2 – Macroproiectarea didactică ;
m 3 - manual pentru clasa a V-a , editura Litera și editura Sigma .
alte resurse materiale :
m 4 – tabla marker ;
m 5 – fișa de lucru ;
m 6 - manual digital ;
m 7 – tablă interactivă ;
m 8 – videoclipul https://youtu.be/6-1BSan9KKs?si=CKtePlJHPBUCIDCA
DEMERSUL DIDACTIC

Secvențe Conținuturi Ob.operaț Activitatea profesorului Activitatea de învățare a Resurse Evaluarea


didactice vizate /ob. ale elevului educaționale
eval. Procedur
Material
e ale
Moment -absențe - răspund cerințelor m3
organizatoric -organizează materialele și - pregătesc materialele
clasa solicitate
-creează un climat
cooperant
Reactualizarea Cine sunt eu ? Oe1 -solicită elevilor să explice - elaborează răspunsuri m1 M3 - verificare
cunoștințelor/ Dreptul la Oe2 dreptul la identitate - identifică elementele m2 M5 frontal- orală
Evaluare identitate . Oe3 -solicită elevilor să solicitate m3
identifice elementele care - exemplifică paralelismul -observarea
stabilesc identitatea drepturi- îndatoriri sistematică a
- cere elevilor să activității și
exemplifice pentru acest comportament
drept îndatoririle ului elevilor
corespunzătoare
Evocare Titlul lecției: O1 - prezintă elevilor - sunt ațenți la materialul m4 M1 -observarea
Dreptul la videoclipul video prezentat m7 M5 sistematică
familie https://youtu.be/6- - notează în caiete titlul m8
1BSan9KKs noi lecții
„ Povestea unei familii
fericite ”
- notează pe tablă titlul
lecției și cere elevilor să îl
noteze în caiete

Dobândirea de Concepte și O2 - organizează învățarea în - notează în caiete noile m1 M1 - verificare


noi cunoștințe noțiuni: vederea formării/ dezvoltării informații despre dreptul m2 frontal- orală
dreptul la O3 competențelor propuse . la familie , funcțiile m3 M2
familie ; - asigură : familiei și
funcțiile O6 a)cunoașterea/receptarea/ responsabilitățile care m4 M3
familiei ; învățarea noilor informații decurg din acest drept . m5 -exercițiul
responsabilități O7 b) înțelegerea noilor - formulează opinii și -observarea
în cadrul conținuturi . răspunsuri referitoare la m6 M4 sistematică a
familiei . Oe3 - solicită elevilor să cerințe din fișa de lucru . m7 activității și
completeze fișa de lucru . m8 M5 comportament
Oe4 c) analiza - citesc textul dat și ului elevilor
-solicită elevilor elaborează răspuns la
-să analizeze textul dat întrebarea : De ce este de
- să elaboreze un răspuns la datoria unui copil să își
întrebarea dată iubească și să își
d) sinteza respecte părinții ?
-cere elevilor să formuleze - emit opinii despre
opinii argumentate referitor drepturile încălcate
la dreptul încălcat . copilului .
e) aplicarea
- solicită elevilor să - enumeră sarcini casnice
enumere trei sarcini casnice
pe care le au .
Stimularea O9 - solicită elevilor să - analizează desenul m3 M3 - verificare
performanței Oe5 privească desenul din - elaborează răspunsuri m6 frontal- orală
manual și să își exprime
opinia cu privire la
respectarea dreptului la
familie al unui copil aflat
într-o situație dificilă .
Asigurarea -solicită elevilor să deseneze - reproduc pe caiet m3 M4
retenței și a pe caiet o schemă și să schema și completează m6
transferului completeze casetele cu termenii corecți .
termeni care definesc în
opinia lor familia
Tema pentru O6 -solicită elevilor să M2
acasă Oe5 redacteze o compunere cu
titlul „ Cât de important este
familia pentru copii ? ”
Evaluarea - analizează critic , laudă , - se raportează la aprecieri
decide/notează .

S-ar putea să vă placă și